Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Stație CB și UHF

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
BunicuBogdan

BunicuBogdan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.12.2020
Salut, sunt începător in domeniu radiourilor
Am nevoie de niște recomandări cb sau uhf in domeniu Off road, suntem 2 mașini, un ATV și 2 motocrosului, mergem prin pădure dealuri și sate

Am 4 stați PMR modelul ( pni PMR r20) se aude ele binișor dar nu cum vreau eu pe distanță mare

1. Am auzit ca se poate mari puterea la statile pni r20 prin soft la 2w, ce riscuri sunt sa te detecteze autoritățile și la 2w se mărește distanță de comunicare ?


2. Am găsit o stație pentru mașina uhf cu antena modelul CRT SPACE U scrie putere de ieșire 5w 10w și 17w o pot utiliza fără licența ?  Și dacă nu ce riscuri sunt ? Stația uhf prentru mașina vrea da comunic cu statile pnr PMR portabile

3. Sa-mi cumpăr 2 stați cb de mașina și 3 stați cb portabile da nu stiu cât bat statile cb portabile și cât țin bateriile


Ce sfaturi imi dați ?



#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
La 2W bate pana la un km in conditii dificile si mult mai mult in camp deschis si la inaltime.
Pe distante mai mari ai CB-ul.
Fara licenta numai PMR 0.5W cu antena nedemontabila si CB 4W.

Edited by Leo2006, 09 December 2020 - 07:03.


#3
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Personal am astea: https://www.amazon.c...uct_top?ie=UTF8
Porti accesa orice frecventa intre 136-174 si 400-470MHz
Poti programa in memorie 256 de canale sa le accesezi rapid
Are VOX, GPS, SMS, functia de scanner
Daca faci grup poti vorbi numai cu cine vrei din grup fara ca restul sa auda.
Are encryption pe digital. Adica esti interceptat dar degeaba.
Poti vorbi pe analog, digital, analog digital, digital analog
Poti comunica pe frecvente diferite simultan: receptionezi pe una raspunzi pe alta
Referitor la putere in nici un caz nimeni nu o sa-si dea seama care este diferenta intre 0.5 si 5W. Poate daca ai avea 20-50W.
Ai zis ca faci off-road. In munti si cu 5W mai mult de 2-3km nu scoti. Poate pe varful muntelui scoti 20-40 Km in conditii ideale. Nu iti tradezi locatia daca esti pe analog.
Personal am observat ca pe sute de canale nu e nimeni asta in orase.
Ca masura de siguranta, daca folosesti o frecventa interzisa nu sta mai mult de 10 minute pe ea si comuta pe alta.

#4
BunicuBogdan

BunicuBogdan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.12.2020

 AztecWarrior, on 09 decembrie 2020 - 09:40, said:

Personal am astea: https://www.amazon.c...uct_top?ie=UTF8
Porti accesa orice frecventa intre 136-174 si 400-470MHz
Poti programa in memorie 256 de canale sa le accesezi rapid
Are VOX, GPS, SMS, functia de scanner
Daca faci grup poti vorbi numai cu cine vrei din grup fara ca restul sa auda.
Are encryption pe digital. Adica esti interceptat dar degeaba.
Poti vorbi pe analog, digital, analog digital, digital analog
Poti comunica pe frecvente diferite simultan: receptionezi pe una raspunzi pe alta
Referitor la putere in nici un caz nimeni nu o sa-si dea seama care este diferenta intre 0.5 si 5W. Poate daca ai avea 20-50W.
Ai zis ca faci off-road. In munti si cu 5W mai mult de 2-3km nu scoti. Poate pe varful muntelui scoti 20-40 Km in conditii ideale. Nu iti tradezi locatia daca esti pe analog.
Personal am observat ca pe sute de canale nu e nimeni asta in orase.
Ca masura de siguranta, daca folosesti o frecventa interzisa nu sta mai mult de 10 minute pe ea si comuta pe alta.

Nu stau pe frecvente interzise, stau pe 446 care am întețesc cai frecventa liberă, și statile mele au 0.5w și este opțiune din soft sa le măresc la 2w, eu credeam ca te depistează una doua dacă ai putere mai mare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate