Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frigiderele in 1960

Popcorn nefacut

Voua va este usor sa cititi conto...

Faceti mancare acasa vs mancatul ...
 Am nevoie de codul de autentifica...

Casa verde cu baterii

Ambreiaj care nu cupleaza in R. A...

[Cum] Magneti Puternici - Cum se ...
 Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54
 Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei

Tarile Nordice

- - - - -
  • Please log in to reply
789 replies to this topic

lucyanar

lucyanar

Junior Member

• Grup: Members

abancor, on Apr 17 2007, 11:42, said:

Daca ai intrebari la obiect putem incerca sa raspundem.
As mai incerca cateva intrebari:
- un mijloc de transport mai ieftin spre Copenhaga? Suntem doi adulti si un copil
- un hostel mai ieftin sau mai multe, dar aproape de obiectivele istorice (sau ma rog, tot ce e frumos si se poate vizita)
- sa facem rezervarea la agentie sau pe site-urile lor?
Multumesc anticipat

Phx'

Phx'

Member

Noi mergem la Copenhaga in august cu Skyeurope din Budapesta. Pana acolo, din Bucuresti sau din Tg.Mures exista Wizzair.

lucyanar

lucyanar

Junior Member

Phx, on Apr 17 2007, 15:57, said:

Noi mergem la Copenhaga in august cu Skyeurope din Budapesta. Pana acolo, din Bucuresti sau din Tg.Mures exista Wizzair.
Tks pt sugestie. Si cazare unde aveti?

Phx'

Phx'

Member

Vom sta la Cab Inn City, e cel mai ieftin hotel pe care l-am gasit intr-o zona bunicica (aproape de gara mergand pe ideea ca in mai toate orasele sunt bus-uri directe aeroport-gara), pret aprox.173 euro pt 2 nopti. Apoi luam avionul spre Stockholm.

Vially

Vially

Member

Atentie mare in DK, sunt preturi mari, duble aproape ca in Franta, Germania sau alte state apropiate, la fel ca si in Suedia, Norvegia... etc. Ceva foarte interesant de vazut pentru copil dar nu (numai) este Aquariumul din Aarhus, mie mi s-a parut mai bun ca cel din Genova, care se spune ca este cel mai tare din Europa. Nu uitati Legoland-ul, of course. In Aarhus mai aveti de vazut si Tivoli Friheden, un parc de distractii ok pentru copii. Mai multe poti citi aici http://www.visitaarhus.com/

lucyanar

lucyanar

Junior Member

Vially, on Apr 18 2007, 09:02, said:

Atentie mare in DK, sunt preturi mari, duble aproape ca in Franta, Germania sau alte state apropiate, la fel ca si in Suedia, Norvegia... etc. Ceva foarte interesant de vazut pentru copil dar nu (numai) este Aquariumul din Aarhus, mie mi s-a parut mai bun ca cel din Genova, care se spune ca este cel mai tare din Europa. Nu uitati Legoland-ul, of course. In Aarhus mai aveti de vazut si Tivoli Friheden, un parc de distractii ok pentru copii. Mai multe poti citi aici http://www.visitaarhus.com/
Multumesc inca o data pt sugestii. Sper sa reusim sa strangem suficient ca sa ne permitem deplasarea.

abancor

abancor

Guru Member

• Grup: Senior Members
Pina la gara, de la aeroport, e chiar tren. In Copenhaga e si Experimentarium, un soi de muzeu tehnic unde sunt antrenati copiii (si adultii) in experimente interesante http://www.experimen...k/index_uk.html

Eu am zburat direct, cu Cimber Air (danezi), de la Buc la Copenhaga; parca a fost in jurul a 300 euro de persoana. E nasol ca zborul de dus e dupa amiaza, si de intors dimineata, deci pierzi mai mult de o zi. Am ajuns la hotel pe la 17:30 ora locala, deci am avut timp de o plimbare de seara plus cina, apoi 2 zile pline, iar in ultima ne-am trezit de la 6 sa prindem avionul.

Edited by abancor, 18 April 2007 - 11:41.

maggimaggi

maggimaggi

Junior Member

Anul trecut am fost intr-o circuit cu trenul in Europa. Va recomand din toata inima biletele Interrail, chiar daca anul acesta s-au scumpit (aproape dublu fata de anul trecut).

Am vrut sa trecem in Malmo-Copenhaga de la Rostock, dar norocul nostru a fost ca nu mai erau bilete la feribot in ziua respectiva. Trenul de noapte Berlin-Malmo,  ne-a costat la cuseta un supliment la jumatate de pret fata de traversarea clasica. In plus, avand cuseta, am primit pe feribot cabina (trenul intra pe feribot). Am vazut un rasarit pe mare care ne-a dat senzatia ca nu mai avem nimic de vazut in acea excursie.

Destul de obositi dupa noaptea petrecuta pe mare (nu ne-a lasat inima sa dormim, a fost superb) am fost repede descurajati de preturile din Copenhaga (o inghetata cca. 8 Euro, o cafea 5, o bere 7, intrarea la wc 2, etc.) si am plecat in aceeasi zi. Am fost la Helsinborg, la castelul lui Hamlet si la Muzeul Figurilor de ceara. Castelul este o destinatie frumoasa pentru copii si pentru adulti. Exista acolo si un muzeu al marinei, catacombe, tunuri medievale, etc.

In parcul de distractii nu ne-am permis.

Pentru cazare va recomand:

http://www.hihostels...y...y=DK&lang=E

Anul acesta, noi intentionam sa ne bucuram din plin de nord, tot cu Interrail si vrem sa trecem de cercul polar. Vom fi in Copenhaga in 3 si in 17 iulie. Poate ne intalnim in zona ...

Atentie, nordul este foarte scump. Luati-va bani suficienti!

Eu sunt un tipicar bolnav de planificari, asa incat am gasit o multime de resurse internet despre tarile nordice. Daca va mai pot ajuta cu ceva, spuneti-mi.

Calatorie placuta!

maggimaggi

maggimaggi

Junior Member

iustinel, on Apr 13 2007, 17:01, said:

Mersi mult. Stii insa cum gasesc oferta cu trenul? mersii nca o data!

Trenuri finlanda:

http://www.vr.fi/heo/eng/index.html

Feribot cel mai ieftin Stockholm:

Tallink Silja Oy:

http://www.tallinksilja.com/

ATENTIE!

Daca ai sub 26 ani, du-te cu trenul, cu un tichet Interrail, valabil in toata Europa 10 zile din 22,  239 Euro

www.interrailnet.com

Traseu:

Budapesta-Berlin-Malmo-Stockholm-Helsinki sau Turku! Ajungi in cca. 50 ore.

Pentru Interrail, feribotul e MOCA! In plus, te poti duce sa vizitezi si alte locuri.

Eu am facut traseul si iti spun ca nu stii ce pierzi daca iei avionul. Trenul de noapte Berlin Malmo te suie pe feribot, iti da acolo cabina, si prinzi o dimineata pe mare ca mie si acum imi da fiori cand ma gandesc. La fel, locul in cabina de 4 pers. e moca si de la Stockholm la Turku sau Helsinki, faci aproape 12 ore pe mare si este un vas de chefuri, te si distrezi pana te ia somnul...

maggimaggi

maggimaggi

Junior Member

Asta fac eu cu inca trei prieteni, folosind INTERRAIL:

Buget total 22 zile (interrail, suplimente, cazari, cusete, croaziera Bergen-Flaam, autobuze, 10 euro/zi mancare si diverse, bilete pana la granita) 1200Euro
E multicel, dar la jumatate de pret fata de orice alta excursie similara. Putin cu unghia in gat, dar de-abia astept sa o fac.

Harta excursiei:

http://maps.google.c...p...c66c3&msa=0

"Sunday, July 01, 2007" "Plecare Brasov - Budapesta"
"Monday, July 02, 2007" "Sosire Budapesta. Plecare Berlin. Sosire Berlin 17:15, Plecare Malmo 23:25"
"Tuesday, July 03, 2007" "Somn ferry, Sosire Malmo 08:05. Vizitare Malmo, Copenhaga. Plecare 17:08 Goteborg. Sosire 20:20. Cazare"
"Wednesday, July 04, 2007" "Vizita Goteborg, plecare 16:40 Oslo. Sosire 20:45. Plecare 23:11 Bergen"
"Thursday, July 05, 2007" Sosire Bergen 6:57. Traversam centrul pe jos(20min.). Luam peste din targul de peste (deschis de la 7:00). Ne imbarcam pe feribot(chiar langa targ) spre Flaam la 8:00. sosire Flaam la 13:25. Plecare Myrdal 14:50. Sosire 15:47. Plecare Oslo 17:50. Sosire 22:32. Cazare.
"Friday, July 06, 2007" Vizita Oslo. Plecare Trondheim 23:05.
"Saturday, July 07, 2007" Sosire 7:00 Trondheim. Vizita Trondheim. Plecare Fauske 23:35
"Sunday, July 08, 2007" Sosire 8:25. Plecare Narvik 8:55 autobuz. Sosire 13:30. Cazare Narvik.
"Monday, July 09, 2007" Plecare 15:25 Kiruna. Sosire 18:30. Cazare
"Tuesday, July 10, 2007" Plecare Lulea 14:16. Sosire 18:21. Plecare 19:30 Kalix. Sosire 20:55. Cazare.
"Wednesday, July 11, 2007" Plecare Tornio 14:45. Sosire 15:49. Plecare Kemi 17:05. Sosire 17:40. Plecare Rovaniemi 18:27 Sosire 19:44. Cazare.
"Thursday, July 12, 2007" Plecare Helsinki 21:00
"Friday, July 13, 2007" Sosire 8:30. Cazare. Vizita Helsinki
"Saturday, July 14, 2007" Plecare Stockholm 17:00
"Sunday, July 15, 2007" Sosire 9:30 Vizita Stockholm. Plecare Malmo 23:05
"Monday, July 16, 2007" Sosire Malmo 06:42. Cazare. Plimbare
"Tuesday, July 17, 2007" "Plimbare Malmo, Copenhaga. Plecare din Copenhaga la ora 17:38 spre Hamburg. Sosire 22:16. Plecare Paris 22:47"
"Wednesday, July 18, 2007" Sosire Paris 9:32. Vizita Paris. Plecare Le Mans 21:30. Sosire 23:50
"Thursday, July 19, 2007" Le Mans
"Friday, July 20, 2007" Plecare 09:05 Paris. Sosire 11:20. Vizita Paris 2. Plecare Viena 22:45.
"Saturday, July 21, 2007" Sosire Viena 13:35 Cazare
"Sunday, July 22, 2007" Plecare Brasov 20:03
"Monday, July 23, 2007" Sosire Brasov 11:20

Cine mai vine?

Edited by maggimaggi, 20 April 2007 - 05:14.

lucyanar

lucyanar

Junior Member

maggimaggi, on Apr 20 2007, 05:31, said:

Anul trecut am fost intr-o circuit cu trenul in Europa. Va recomand din toata inima biletele Interrail, chiar daca anul acesta s-au scumpit (aproape dublu fata de anul trecut).

Am vrut sa trecem in Malmo-Copenhaga de la Rostock, dar norocul nostru a fost ca nu mai erau bilete la feribot in ziua respectiva. Trenul de noapte Berlin-Malmo,  ne-a costat la cuseta un supliment la jumatate de pret fata de traversarea clasica. In plus, avand cuseta, am primit pe feribot cabina (trenul intra pe feribot). Am vazut un rasarit pe mare care ne-a dat senzatia ca nu mai avem nimic de vazut in acea excursie.

Destul de obositi dupa noaptea petrecuta pe mare (nu ne-a lasat inima sa dormim, a fost superb) am fost repede descurajati de preturile din Copenhaga (o inghetata cca. 8 Euro, o cafea 5, o bere 7, intrarea la wc 2, etc.) si am plecat in aceeasi zi. Am fost la Helsinborg, la castelul lui Hamlet si la Muzeul Figurilor de ceara. Castelul este o destinatie frumoasa pentru copii si pentru adulti. Exista acolo si un muzeu al marinei, catacombe, tunuri medievale, etc.

In parcul de distractii nu ne-am permis.

Pentru cazare va recomand:

http://www.hihostels...y...y=DK&lang=E

Anul acesta, noi intentionam sa ne bucuram din plin de nord, tot cu Interrail si vrem sa trecem de cercul polar. Vom fi in Copenhaga in 3 si in 17 iulie. Poate ne intalnim in zona ...

Atentie, nordul este foarte scump. Luati-va bani suficienti!

Eu sunt un tipicar bolnav de planificari, asa incat am gasit o multime de resurse internet despre tarile nordice. Daca va mai pot ajuta cu ceva, spuneti-mi.

Calatorie placuta!

Si mie imi place sa ma informez foarte bine inainte (nu neaparat sa planific), de aceea incerc sa adun date inainte de a ma decide daca ne putem permite asemenea deplasare sau nu, de aceea va multumesc pt detalii. Ce inseamna acest Interrail,este un abonament (se poate si pt copii), de unde se poate cumpara si la ce preturi. Nu este mai dezavantajos decat avionul sau chiar autocarul?

maggimaggi

maggimaggi

Junior Member

lucyanar, on Apr 20 2007, 13:17, said:

Si mie imi place sa ma informez foarte bine inainte (nu neaparat sa planific), de aceea incerc sa adun date inainte de a ma decide daca ne putem permite asemenea deplasare sau nu, de aceea va multumesc pt detalii. Ce inseamna acest Interrail,este un abonament (se poate si pt copii), de unde se poate cumpara si la ce preturi. Nu este mai dezavantajos decat avionul sau chiar autocarul?

http://www.interrailnet.com

Avantajele sau dezavantajele sunt in functie de mobilitatea si libertatea de miscare pe care v-o doriti. In Europa, aceste bilete sunt foarte populare. Noi am intalnit anul trecut foarte mukti turisti care le foloseau. Oricum, pagina lor este buna si va da aproape orice detaliu doriti.

andren15

andren15

Junior Member

Recomand cu mare caldura o croaziera de 7-10 zile, avand in vedere ca toate orasele importante din Scandinavia sunt porturi.
Am facut 2 luni croaziere in Nord, lucrand pe o nava cu 2700 pasageri si 1000 angajati. Au plecari din Copenhaga. Una se numeste "Capitale Baltice", cu opriri in Stockholm, Helsinki, St. Petersburg si Talinn.
Cea de-a doua, "Fiorduri Norvegiene", in care se pot vedea peisaje care par uneori ireale. Si din cate stiu te poti descurca cu 1500 Eur de persoana, daca te chibzuiesti la buzunar. Sa faci pe uscat un astfel de tur se poate dovedi mult mai scump si pierzi timp, stiindu-se faptul ca sunt distante f mari si preturi astronomice.
Si alt avantaj fata de sudul Europei, nu prea veti vedea romani la cersit...hehe.......sau furat.......

maggimaggi

maggimaggi

Junior Member

Ne-am gandit, dar e mai scump decat cu trenul. Asa reusim sa vedem si Suedia si Finlanda si intra si alte drumuri prin Europa. Dar avem croaziera de la Bergen la Flaam, pe fiord.

Oricum, anul trecut am gasit lautari din constanta in trenul Copenhaga - Helsinbori. A fost fain am mai schimbat o vorba in romaneste ... :-)

amandigi

amandigi

Senior Member

MATRIXU, on Mar 19 2007, 12:54, said:

Nu prea e asa ieftin zborul intern, dar e mai ieftin pentru persoanele sub 26 de ani.
Helsinki - Rovaniemi, daca gasesti cu 100EUR e chiar oferta.. :).Toamna trecuta cand am cautat eu, era 180EUR dus intors cu FinAir.
Ca sa mergi cu trenul faci vreo 14-18 ore ceva de genul, insa iesi mult mai ieftin.

Scriam ca e ieftin pentru tineri. Acum nu mai tin minte pretul, dar chiar mi s-a parut un pret foarte mic pentru distanta calatorita. Dar poate ca era ~100EUR (atunci in mk) si lucrand acolo nu mi s-a parut scump (chiria apartamentului cu o camera era ~590euro)...
Am gasit informatia:
1) in 2000, 2 persoane dus-intors Helsinki-Ivalo (unul cu bilet pt. tineri, altul bilet normal) era 1588mk (231 USD sau 267 euro).
2) in 2001, calatoria noastra la Nordkapp (Helsinki-Kittila cu avionul, 2 persoane, conditii ca cel de sus; inchiriere masina la Kittila; benzina pentru calatorie;cazarea in casute la campinguri - aceste cheltuieli erau impartite la 5 persoane) in total a costat 3104mk (deci 521euro). Din pacate nu am pretul numai a avionului.

In ambele cazuri biletel am cumparat direct de la agentia Finnair cu cateva zile inainte de calatorie, nu era nici o oferta la cumparare, in afara de reducerea normala pentru tineri.

Edited by amandigi, 22 April 2007 - 19:56.

amandigi

amandigi

Senior Member

Pe siteul Finnair, preturile pentru sfarsitul lui August sunt:
- pret adult dus-intros Helsinki-Ivalo (~1000km) = 161 EUR (-20 EUR daca iei de la agentie)
- nu inteleg de ce da acelasi pret pentru tineri inter 18-25 ani... :(

Am avut o experienta (pentru noi neobisnuita) la aeroportul din Ivalo. La intoarcere am ajuns cu cateva ore mai devreme la aeroport. Cladirea era inchisa, nu era nimeni in zona. Din pacate era destul de frig afara (era deja in Septembrie). La un moment dat a veni cineva la turnul de control, si m-a intrebat daca vrem sa intram in cladire. Desigur, spuneam, si omul deschidea usa si noi puteam sa intram. Nu era NIMENI la lucru in cladire si noi, niste necunoscuti era lasati sa intram acolo. Alta chestie interesanta e ca nu pre au garduri in jurul gradinii... Cand ajungem la acest nivel, nu stiu.
Inchirierea masini: la intoarcere nu este nimeni cui sa predai masina. Lasi cheia intr-o cutie si gata. :) Dar nu poti inchiria o masina cu cash, iti trebuie un card de credit (poti plati cu cash, dar tot iti trebuie cardul). Masina trebuie sa predai cu rezervorul plin (si primeai asa), daca nu ei fac plinul folosind datele cardului. Totusi : prietenii mei au inchiriat o masina la Rovaniemii. Cititorul de card era aceea masinarie manuala care face copie dupa embosarea cardului. Probabil copia nu a fost destul de buna, fiidnca cardul nu a fost debitat niciodata... Noi am fost fotografiati pentru exces de viteza in Norvegia cu masina imprumutata. Amenda n-a venit, cardul nu a fost debitat cu valoarea amenzii. :) Si amenzile sunt destul de piperate (un alt prieten amendat ca mergea cu 65 in loc de 40, amenda 3000mk ~500 euro - putea plati si in rate. Valoarea depinde de salariul si situatia familiala.)

PixulMeu

PixulMeu

Member

maggimaggi, on Apr 21 2007, 18:43, said:

Ne-am gandit, dar e mai scump decat cu trenul. Asa reusim sa vedem si Suedia si Finlanda si intra si alte drumuri prin Europa. Dar avem croaziera de la Bergen la Flaam, pe fiord.

Oricum, anul trecut am gasit lautari din constanta in trenul Copenhaga - Helsinbori. A fost fain am mai schimbat o vorba in romaneste ... :-)
Salut ! Frumos traseu ! M-ai convins ! Anul viitor plec si eu !

Cat te costa croaziera de la Bergen la Flaam ?
Unde ai facut rezervarile pentru aceasta croaziera ?
Calatoria este continua sau schimbi vasul ?

Ai facut rezervarile si pentru calatoria cu trenul de la Bergen la Flaam ?

maggimaggi

maggimaggi

Junior Member

PixulMeu, on Apr 22 2007, 22:59, said:

Salut ! Frumos traseu ! M-ai convins ! Anul viitor plec si eu !

Cat te costa croaziera de la Bergen la Flaam ?
Unde ai facut rezervarile pentru aceasta croaziera ?
Calatoria este continua sau schimbi vasul ?

Ai facut rezervarile si pentru calatoria cu trenul de la Bergen la Flaam ?

Bergen - Flaam 37Euro (50% redus pt. interrail, altfel e 75), un singur vas pe tot drumul, am intrebat pe mail.
De fapt, nu e chiar croaziera ca e vas expres, dar m-am interesat, se pot face poze... :-)
Site-ul e:

http://www.fjord1.no...age=1479#scroll

Rezervarile inca nu, dar le fac pe mail, cand am datele confirmate de toti participantii (ne-am strans 4, mai asteptam acum 2 sa se hotarasca).

Tren este de la Flaam la Myrdal, este ruta panoramica, nu intra in interrail dar e redusa 30% pt. acesta (=17Euro). De la Myrdal la Oslo e tren normal. Daca aflam ca e aglomerat, facem rezervare de loc (~5Euro in Norvegia).

Ce e fain, trenurile de noapte au, ca si la noi, vagoane cu locuri. Acestea sunt ok pt dormit, fiind rabatabile pe 3 pozitii. A treia are si sprijin pt. picioare. Dragutii de la caile ferate ofera gratis un "night pack" cu masca de ochi, dopuri de urechi si pernita gonflabila. Cica dopurile n-ar fi grozave, ziceau unii...
Oricum, cu o rezervare de 5 Euro (daca e cazul) se poate castiga o noapte de somn bunicel. (Anul trecut am mai stat si prin gari, de unde ne dadeau afara pe la 12:30-1:00, in Austria, Franta, Olanda si Danemarca. Atunci am fi dat orice pt. un tren din asta).

De fapt, regula este sa ai cam o noapte de somn in pat din doua. Altfel se umfla picioarele. La media de 20km/zi pe jos de anul trecut, am vazut ce inseamna picioare obosite.

A, si inca un sfat pentru toata lumea care vrea sa mearga mult pe jos. Folositi ciorapi 100% sintetici. Firmele de echipamente din Australia au cercetat si au observat ca frecventa aparitiei basicilor la purtarea ciorapilor 100% sintetici este de 3 ori mai mica decat la bumbac. Acesta din urma retine umezeala transpiratiei, favorizand bataturile. Am testat pe pielea mea. Asa e, ciorapii sintetici sunt ok, in ciuda miturilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate