Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schema scaner Lexmark X215

Descarcare poze raw de pe card mi...

Frigiderele in 1960

Popcorn nefacut
 Voua va este usor sa cititi conto...

Faceti mancare acasa vs mancatul ...

Am nevoie de codul de autentifica...

Magazin online -recomandari platf...
 Casa verde cu baterii

Ambreiaj care nu cupleaza in R. A...

Recomandare submersibila

[Cum] Magneti Puternici - Cum se ...
 Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54

Tarile Nordice

- - - - -
  • Please log in to reply
789 replies to this topic

amandigi

amandigi

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postoaritoni, on Mar 24 2006, 18:57, said:

Ma intereseaza sa fac  o excursie prin nordul Europei,aadica Sankt Petersburg,Finlanda (inclusiv Laponia) si poate Nordvegia bineînteles prin perioada verii,adica mai la caldura,nu acum.
As vrea sa vad aurora boreala si noptile albe de la Sankt Petersburg.
Cine ma poate sfatui
  - când as putea merge ?!
  -ce as mai putea vedea ?
  -cazare ieftina ...

Merçi mult !

1. Sa mergi cel tarziu in August-Septembrie, ca dupa aia va fi destul de frig. E mai bine spre toamna ca nu-s atat de multi tantari, dar e adevarat ca e mai frig.
2. Natura e pe primul loc: lacuri, tundra, munti si fiorduri (in Norvegia). Aurora Borealis nu vei vedea fiindca vara e prea multa lumina! Ai mai multe sanse sa vezi iarna, dar atunci e frig, zapada si intuneric si nimic nu garanteaza ca in timp ce vei fi acolo vei vedea luminile polare...

3. Campinguri (casute sau cort). Nici in Norvegia nu e chiar atat de scump si daca nu ma insel acolo e permis camparea in natura. In Finlanda nu mai stiu daca e permis sau nu. Acolo peisajul e constituit mai mult din paduri si lacuri, si sunt si ursi. :)
Noi am cautat si rezervat locuri in casute pe internet.
Vei avea nevoie de o masina, personala sau inchiriata, ca distantele sunt mari.

Merita sa mergi acolo, e o experienta unica. Eu as face doua ture separate (Norv-Finlanda si St. Petersburg), ca chiar ca trebuie condus destul de mult. Eventual in urmatorul mod:
- avion din RO pana la St. Petersburg
- avion din RO pana la Kittila/Ivalo/Ennontekio/Rovaniemi (in Finlanda) SAU autobuz St. Petersburg-Helsinki si tren Helsinki-Rovaniemi (sau avion Helsinki-celelalte orasele listate).
- inchiriere auto in Laponia
- o tura in nordul Finlandei/Norvegiei
- inapoi la aeroport, zbor spre RO

Acum pretul depinde cate veti fi si ce ani aveti, dar in Finlanda zborul intern pentru tinerii sub 24 (daca nu ma insel) ani e destul de ieftin, deci poate e mai ieftin zborul + inchirierea masinii decat sa mergeti cu masina personala din RO pana acolo.

MATRIXU

MATRIXU

Senior Member

Nu prea e asa ieftin zborul intern, dar e mai ieftin pentru persoanele sub 26 de ani.
Helsinki - Rovaniemi, daca gasesti cu 100EUR e chiar oferta.. :).Toamna trecuta cand am cautat eu, era 180EUR dus intors cu FinAir.
Ca sa mergi cu trenul faci vreo 14-18 ore ceva de genul, insa iesi mult mai ieftin.

Edited by MATRIXU, 19 March 2007 - 11:56.

iustinel

iustinel

New Member

• Grup: Members
Salut,

Vreau sa pleccu 2 prieteni in Finlanda la inceputul lunii mai. As vrea sa ajung in Helsinki si mai ales in Turku.

Stie cineva cum as putea sa ajung acolo mai ieftin? ceva curse de avion mai ieftine sau autocar sau chiar si tren. Am incercat sa caut pe net dar nu prea am gasit. Mjoritatea sunt 300-400eur. Daca stie careva vreo metoda va rog dati un post.

Mersi mult!

mirwoona

mirwoona

Member

incearca la comapnia asta http://www.blue1.com/ am facut eu o simulare de rezervare de bilet ptr inceputul lu mai si intoarcere la sf lu mai si mi-a dat totalul de 150 de euro cu tot cu taxe de aeroport, alegand zilele cu preturile cele mai ieftine.

insa problema este ca zborurile sunt din budapesta :D poti ajunge la budapesta cu wizz, care au bilete pana in 150 ron, ceea ce inseamna cam 50 de euro sa zicem, dus intors, insa ar trebui sa te cam grabesti ca se vor scumpi cu cat se apropie data de pelcare, la ambele bielte.

deasemenea, avionul ajunge la budapesta la 6.20 de dimineata, ora lor. iar celalat avion spre helsinki cred k e spre seara, asa k ai timp  chair si de o plimbare prin oras :D

iar la intoarcere, avionul din budapesta este seara la ora 8, nu stiu la cat ajunge cel dinsptre helsinki, dar cred k la o ora acceptabila, cat sa-l prinzi pe asta de 8.

drum bun!

Edited by mirwoona, 05 April 2007 - 00:02.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
adica vreo 200 euro nu ? si zeci de ore pierdute in aeroporturi , 2 la numar.

de fapt uite o simulare cu cele mai mici preturi afisate in luna Mai

Passenger(s)

Adult

Total tax

Service fee

Total

Price

178.00 EUR

Number
1

Sub Totals

178.00 EUR

50.66 EUR

3.00 EUR

231.66 EUR

nu sunt chiar 150, ci 231.66 EURO ! + pretul WizzAir + timpul pierdut

pentru doar 271 euro ai cursa directa OTP-HEL

Finnair  
Flight 728   Departs: 8:30p
Otopeni Intl (OTP)    Arrives: 11:05p
Helsinki- Vantaa (HEL)
Coach  | E70  | 2h 35m  | 1088 miles  | ZTOUR

Finnair  
Flight 727   Departs: 5:15p
Helsinki- Vantaa (HEL)    Arrives: 7:50p
Otopeni Intl (OTP)
Coach  | E70  | 2h 35m  | 1088 miles  | ZTOUR

Airfare   Taxes & Fees   Total Cost     
Finnair   $253.00 $109.50 $362.50 Buy (convertit 271,64 EURO)

de pe kayak.com

mirwoona

mirwoona

Member

mie mi-a dat mai putin, probabil ptr ca am ales zilele cu plecarile cele mai ieftine

Economy  
Rules & Conditions

Passenger(s)

Adult

Total tax

Service fee

Total

Price

105.24 EUR

Number

1

Sub Totals

105.24 EUR

50.66 EUR

3.00 EUR

158.90 EUR

plus pretul wizz, care este cum am spus mai sus,

dar oricum, daca e cursa direct din bucuresti, foarte bine!

cosx

cosx

Member

Vezi ca FinAir o sa dea drumul la cateva zboruri spre Helsinki (daca nu au dat deja).

iustinel

iustinel

New Member

View Postcosx, on Apr 5 2007, 00:18, said:

Vezi ca FinAir o sa dea drumul la cateva zboruri spre Helsinki (daca nu au dat deja).
Mersi mult tuturor. Acum incep sa ma uit pentru FinAir. Si incerc sa caut combinatia pe Wizz Air sa vedem cum merge treaba. daca ajung acolo prea devreme preturile o sa fie foarte ridicate ca in majoritatea tarilor nordice.

Mersi mult tuturor. Nu ma asteptam sa primesc raspunsuri asa deprecise de la oameni pe care nici nu ii cunosc. Mersi mult inca odata.

Intrebare: pe langa preturile date de voi mai adaug si ceva taxe de aeroport. A naiba FInlanda..daca nu se organiza Eurovisionul anul asta la ei ce bine ar fi fost:)

iustinel

iustinel

New Member

Am uitat sa va zic. Eu invatz momentan in Cluj_Napoca si mi-ar fi destu lde usor sa plec din Budapesta, avand in vedere ca "fratii" nostri europeni sunt la 120ROn distantza dus-intors:))

mirwoona

mirwoona

Member

pai in cazul in care esti din cluj, aeroportul din budapesta e cel mai convenabil. uite-te la blue1, care ti-am zis mai sus si la preurile date de mine nu se mai adauga nici un fel de taxe de aeroport.

http://www.blue1.com/ asta e siteul si organizeaza-te si tu in asa fel incat sa pleci in ziua in care bieltul e cel mai ieftin si sa te intorci tot la un pret mic.

cat vrei sa stai acolo?  daca de ex pleci la 7 mai si te intorci pe 14 mai vine cu totul vreo 160 de euro de persoana. plecarile in zilele de luni sunt mai ieftine.

inconvenientul este ca avionul pleaca la 10 seara din budapesta si ajunge la 1 noaptea in helsinki.

Edited by mirwoona, 06 April 2007 - 11:47.

jazzori

jazzori

New Member

View Postiustinel, on Apr 4 2007, 21:20, said:

Salut,

Vreau sa pleccu 2 prieteni in Finlanda la inceputul lunii mai. As vrea sa ajung in Helsinki si mai ales in Turku.

Stie cineva cum as putea sa ajung acolo mai ieftin? ceva curse de avion mai ieftine sau autocar sau chiar si tren. Am incercat sa caut pe net dar nu prea am gasit. Mjoritatea sunt 300-400eur. Daca stie careva vreo metoda va rog dati un post.

Mersi mult!

Mi-a atras topicul acesta atentia fiindca si eu planuiesc sa merg la vara la prietena mea, tot in Turku.  ;) A fost si ea aici si am cautat sa facem sa fie cat mai ieftin, astfel ca a luat un bilet pana in Budapesta de unde i-am facut rezervare sa fie luata de un minibus al firmei Recreation care a adus-o pana la usa mea  ^_^  La fel a fost si drumul inapoi: Recreation pana in Budapesta si d-acolo by air pana in Helsinki.  :rolleyes:  ( Malev/Finnair )

De ce destinatia e tocmai aceea, pot sa te intreb? :)

Oricum, excursie placuta!

Edited by jazzori, 06 April 2007 - 12:17.

iustinel

iustinel

New Member

View Postjazzori, on Apr 6 2007, 03:15, said:

Mi-a atras topicul acesta atentia fiindca si eu planuiesc sa merg la vara la prietena mea, tot in Turku.  ;) A fost si ea aici si am cautat sa facem sa fie cat mai ieftin, astfel ca a luat un bilet pana in Budapesta de unde i-am facut rezervare sa fie luata de un minibus al firmei Recreation care a adus-o pana la usa mea  ^_^  La fel a fost si drumul inapoi: Recreation pana in Budapesta si d-acolo by air pana in Helsinki.  :rolleyes:  ( Malev/Finnair )

De ce destinatia e tocmai aceea, pot sa te intreb? :)

Oricum, excursie placuta!

E un congres in Finlanda in perioada respectiva la care TREBUIE sa ajung. Ma uit la Finair.

MATRIXU

MATRIXU

Senior Member

Daca ai pe cineva in finlanda, roaga-l sa iti ia bilete de pe www.kilroy.fi. Au preturi bune ;).

Helsinki - Turku e vreo 60-70EUR dus-intors cu trenul si faci cam 2.5ore. Nu prea ai ce sa vezi l aTurku, daca in schimb prinzi vreun week-end plin acolo, du-te pana la Stockolm cu un vas de croaziera ceva :D.

Edited by MATRIXU, 11 April 2007 - 14:16.

lucyanar

lucyanar

Junior Member

Am vrea sa mergem in vara cateva zile in Danemarca, cu oprire in copenhaga (vreo 3 zile) si Aarhus. Ne poate da cineva cateva sfaturi privind hotelui mai ieftine in Copenhaga (dar in centru si nu neaparat lux) si ce se poate vedea pe acolo in 3 zile. Legat de transport: care ar fi varianta cea mai ieftina.Tot spun "ieftin" pt ca drumul costa destul de mult (suntem 3 pers) si banii sunt numarati si am vrea sa vedem cat mai multe pt ca nu mai ajungem a doua oara (cred) prin locurile alea.
Va multumesc anticipat.

abancor

abancor

Guru Member

http://forum.softped...howtopic=173039 Aici ai considerațiuni despre Copenhaga.

iustinel

iustinel

New Member

View PostMATRIXU, on Apr 11 2007, 05:14, said:

Daca ai pe cineva in finlanda, roaga-l sa iti ia bilete de pe www.kilroy.fi. Au preturi bune ;).

Helsinki - Turku e vreo 60-70EUR dus-intors cu trenul si faci cam 2.5ore. Nu prea ai ce sa vezi l aTurku, daca in schimb prinzi vreun week-end plin acolo, du-te pana la Stockolm cu un vas de croaziera ceva :D.

Mersi mult. Stii insa cum gasesc oferta cu trenul? mersii nca o data!

lucyanar

lucyanar

Junior Member

View Postabancor, on Apr 13 2007, 11:03, said:

http://forum.softped...howtopic=173039 Aici ai considerațiuni despre Copenhaga.
multumesc foarte mult pentru detalii, le voi printa si le voi citi pe indelete.
Daca mai are cineva si alte informatii...multumim frumos!

abancor

abancor

Guru Member

Daca ai intrebari la obiect putem incerca sa raspundem.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate