Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

evaluare clasoare timbre

  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
cat sa cer pe 2 clasoare cu timbre si colite adunate intre ani 80-90 si lotul cu 20 cartonase de la mondialul din 90 a echipei nationale generatia de aur!


vad ca unii cer si 1000 lei pe astfel de timbre?


ca sa ies pe profit la cat efort am depus ar trebui sa cer 2000 lei!?


sincer am cerut 100 lei si abia am primit o oferta de schimb mai multi sau aratat interesati dar nu au dat bani!

Attached Files



#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Cartonasele sunt undeva sub 100 de lei iar pentru timbre - cauta pe filatelistul.ro,stampworld.com samd.

#3
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Tata avea cateva clasoare cu timbre... stiu ca prin 2004 a cumparat un catalog in care erau toate timbrele emise si cu pretul la vremea aceea... el avea doar timbre romanesti.
Tin minte ca toate erau extrem de ieftine, rar era cate un timbru care sa valoreze cativa zeci de lei.
Stiu ca la vremea aia (2004) cel mai valoros timbru pe care el il avea era o polita care era cam 50% din salariu minim pe economie... am zis ca o sa merg intr-o zi si eu sa iau clasaorele alea sa vad cat mai valoreaza timbrele lui.

Edited by sgn30, 07 December 2020 - 13:36.


#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postvdesigns, on 07 decembrie 2020 - 13:11, said:

cat sa cer pe 2 clasoare cu timbre si colite adunate intre ani 80-90 si lotul cu 20 cartonase de la mondialul din 90 a echipei nationale generatia de aur!


vad ca unii cer si 1000 lei pe astfel de timbre?


ca sa ies pe profit la cat efort am depus ar trebui sa cer 2000 lei!?


sincer am cerut 100 lei si abia am primit o oferta de schimb mai multi sau aratat interesati dar nu au dat bani!
am impresia sau chiar sunt ștampilate unele timbre?
Oricum, dacă nu ai serie întreagă + coliță nu au prea mare valoare timbrele.
Chiar și așa, timbrele astea cred că s-au tipărit în tiraj mare, deci iar nu foarte valoroase.

Cel mai bine cere părerea unui filatetelist adevărat, care are cataloage cu ce s-a emis, în ce tiraj și care poate să-ți spună care ar fi valoarea de piață.
Poți începe cu întrebarile la Romfilatelia au un sediul pe lângă Sala Palatului în București.

Edited by DaculScoril0, 07 December 2020 - 14:10.


#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
am si eu depozitate vre-o 6-8 clasoare cu timbre, cu si faar stampile, colite etc, plus colectii intregi de surpize de la gumele turbo, masini, fotbalisti, avioane...etc :)  le tin ca nu poate da nimeni pe ele cat valoreaza cu adevarat...

#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Timbrele ștampilate au valoare mai mare, de regulă, cu condiția  ca marca să fi francat o trimitere poștală. Sunt destui colecționari cu care se poate discuta...

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pretul pentru timbrele stampilate este de 10 bani timbru romanesc si 20 bani timpru strainez Posted Image
Daca nu sunt colectii complete, pretul scade
Timbre romanesti (sau colectii) cu adevarat valoroase sunt mai putine de 20
Exista deja grupuri pe net - "Schimb de timbre”
Doar daca te inscrii poti primi zeci (sute) de timbre de la membri cu conditia sa trimiti si tu - de obicei se trimit dublurile
Clasoarele alea nu stiu cat valoreaza - nu am cum sa-mi dau seama din cateva poze dar, in nici un caz, nu fac 2000 lei

#8
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Momentan valorează foarte puțin. Maxim 100-200 RON. Eu am din familie serie completă filatelie românească 1970-2004, serii neștampilate. Și de 2 ani am reînceput eu acest hobby, momentan am ajuns la 2011, pentru că e un hobby f. scump și achiziționez timbre doar când îmi permit. După ce voi ajunge la zi cu colecțiile românești, probabil prin 2025 Posted Image , o să încerc să iau și din spate, măcar 1948-1969, în așa fel încât peste 20 de ani să am ce să le las nepoților și eventual să aibă ei ce vinde după ... 2100. Momentan nici nu-mi pun problema de profit, e un hobby în pierdere. Înainte de 1990 și mare parte după aceea emisiunile filatelice erau imense (chiar și câte 2 milioane de timbre), ceea ce înseamnă că timbrele în mod obiectiv nu valorează mai nimic, iar de vreo 10-12 ani încoace emisiunile sunt mult mai mici, implicit timbrele mai rare, dar sunt scumpe. Ca să faci un an complet, de pildă 2020, trebuie să scoți din buzunar 5-600 RON. Știu, e dureros să știi că ai băgat bani și că nu valorează mare lucru, dar filatelia e un hobby pe care îl faci pentru cultură, educație, frumos.

#9
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
merci de rasp dar colitele nici macar 5-10 lei nu valoreaza?

#10
lost2209

lost2209

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 24.04.2008
Bai frate, când da cineva de clasoare parca vede aur. Am dat și eu de clasoare de la parinti, cred ca vreo 2, 3 mii timbre, românești, sovietice,africane, toate națiile. Valorează exact 0. Alea care valorează mult sunt deja în colecții particulare, timbre ieșite greșit, în tiraj mic, alea cu cap de bour, etc. Cred ca am stat o saptamana sa evaluez fiecare timbru pe net. E un site, nu mai rețin cum ii spune, bagi datele de pe timbru și iti da valoarea. Nu iei mai nimic pe ele  poti sa ai tone. Hârtie de aruncat sau de ținut, depinde de hobby.

#11
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 lost2209, on 10 decembrie 2020 - 23:19, said:

Bai frate, când da cineva de clasoare parca vede aur. Am dat și eu de clasoare de la parinti, cred ca vreo 2, 3 mii timbre, românești, sovietice,africane, toate națiile. Valorează exact 0. Alea care valorează mult sunt deja în colecții particulare, timbre ieșite greșit, în tiraj mic, alea cu cap de bour, etc. Cred ca am stat o saptamana sa evaluez fiecare timbru pe net. E un site, nu mai rețin cum ii spune, bagi datele de pe timbru și iti da valoarea. Nu iei mai nimic pe ele  poti sa ai tone. Hârtie de aruncat sau de ținut, depinde de hobby.

Se numește Stampworld și găsești, într-adevăr, orice timbru de pe fața pământului, inclusiv oameni care vând și cumpără. Clasoarele nu sunt chiar lipsite de valoare, chiar și alea ștampilate merită 20-30 de bani, deci la 3000 de timbre probabil vreo 2000 de lei tot valorează acea colecție. Plus vreo 100 de lei clasorul... deci, clar, nu te îmbogățești, dar e vorba de hobby. Timbrele fac parte din „collectibles”. Copiii din ziua de azi adună fel de fel de prostioare de la supermarket, prostioare care nu îi îmbogățesc spiritual sau științific cu nimic (și care costă mai mult decât timbrele!). Deci nevoia pentru „collectibles” ar fi, din păcate s-a pierdut pasiunea pentru timbre. Păcat, colecționarea de timbre era un hobby mult mai frumos și util.

#12
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Este cerere si oferta .
Noi toti cumparam timbre in copilarie , ne duceam la filatelia si luam serii nestampilate si colite si le puneam in clasor.
Uneori ne gandeam ce valoare o sa aibe peste zeci de ani.
Acuma sunt prea putini cei care sunt interesati de acele timbre ...

#13
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 18.12.2011
Avem si o aplicatie Android Stamp Identifier

https://play.google....&hl=en_US&gl=US

Mai grav va fi cand copii ne vor intreba ce este acela TIMBRU si la ce foloseste ...

Edited by EllaBeauty, 11 January 2022 - 14:22.


#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,031
  • Înscris: 09.01.2007
Le zicem ca sunt NFT din trecut.

#15
exPIRATul

exPIRATul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.06.2014
salutare!
va ofer  eu 100.lei daca nu va dat nimeni pe ele ,,clasoarele cu timbre si panini,,
numai sa fiti din bucuresti sa le verific ca starea lor nu pare MNH din pozele dvs.
mesaj adresat lui vdesigns!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate