Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

mortii de covid nu merita ultima impartasanie?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmirel3003, on 07 decembrie 2020 - 14:18, said:

Nu prea are ce cauta biserica/preotii in aceeas fraza cu razboiul... Porunca a VI-a zice: "Sa nu uciz", atunci ce cauta preotul langa niste persoane care nu respecta poruncile lui Dumnezeu?

Totodata Decalogul mai zice
"Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău."
dar ne aruncam ochii peste gard sa vedem cat de verde e iarba vecinului, cat de grasa este capra, cine o mulge, etc

Cei care isi apara tara au "versiunea actualizata"

Edited by MarianG, 07 December 2020 - 14:32.


#38
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Hai, ca daca nevasta respectiva e buna, chiar si popa se uita dupa ea ... "Al nostru" popa a poftit la a mea nevasta, stiu ce zic ...
@Sile, la fel am zis si eu ... "al dracu, scump mai esti" ...Posted Image
Am gasit, pana la urma, un preot militar, care abia-abia mi-a cerut 120 lei acum 10 ani (nunta si botez) si nu a vrut nimic acum un an (doar botez); cica ii pune Daniel sa ceara cotizatie pentru fiecare slujba facuta.

#39
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostFane, on 07 decembrie 2020 - 13:23, said:

Covidul e pedeapsa de la Dumnezeu si cei ce mor de asta trebuie sa moara neimpartasiti?

Care mor pe la ATI, saracii, sunt in pijamale, nu au bani la ei, deci nu renteaza pentru bor srl.

#40
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu prea mergeti la Biserica. Se cunoaste.

#41
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
@Fane

Te poti face tu popa si sa impartasesti pe cine vrei,doar ca exista riscul sa le impartasesti si soarta.
Care e diferenta intre inmormantarea cu cantec si cea fara? Niciuna. Tot atata pamant pune pe tine.

Daca vorbim strict de contributia la societate a fiecarui individ,meseria de preot nu exista,intrucat ea nu aduce nimic societatii,"serviciile" pe care le presteaza ei nu sunt dovedite avand vreun efect.
In schimb,s a dovedit ca popii se ocupa cu manipularea,cu politica,cu turnatoria la Securitate,cu betia,preacurvia si pedofilia,cu incalcarea legilor si ca,de multe ori au tratament preferential fata de muritorul de rand,ala pe care tu il plangi.

Revenind la serviciul de impartasanie,conform legilor in vigoare,in sectia de terapie intensiva intra doar personalul medical,echipat complet si urmand o procedura stricta. Introducerea unui popa in sala de ATI ar inseamna incalcarea legii si a protocolului medical,dar asta nu ar insemna mare lucru,ca ei sunt obisnuiti sa incalce legea ori sa se situeze la limita ei.

Alte dorinte? Alte intrebari ?

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
aia de la televiziuni vad ca filmeaza frecvent la ATI, o fac ilegal?

cum ramane cu acest drept?

#43
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmirel3003, on 07 decembrie 2020 - 14:18, said:

Nu prea are ce cauta biserica/preotii in aceeas fraza cu razboiul... Porunca a VI-a zice: "Sa nu uciz", atunci ce cauta preotul langa niste persoane care nu respecta poruncile lui Dumnezeu?
Ia bagă un nas în cartea de istorie să vezi cum e cu preoțimea, războiul și uciderea...

#44
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Aia de la televiziuni intra acolo tocmai pentru a arata cetatenilor pericolul acestui virus si pericolul la care se expun daca nu respecta legile. Revenim iarasi la legi...tara in care exista legi,dar ele sunt preferentiale ori discutabile,in functie cui se adreseaza.

Cei care filmeaza acolo trec printr un anumit protocol si au permisiunea spitalului si mandatul Guvernului,intrucat ei servesc ca mijloc de informare pentru restul populatiei.
Pe principiul....Mainile care ajuta sunt mai sfinte decat gurile care se roaga.

Si revenind iarasi la lege,este ceea ce se numeste derogare. Pentru a intelege asemenea termeni si principii,trebuie sa scoti capul din biblie si sa citesti o carte de drept,mult mai de folos pentru oricare cetatean care vrea sa isi stie drepturile si care vrea sa contribuie la bunul mers al societatii.

#45
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
cine da derogari? pot sa vad si eu acea derogare pt cei de la televiziuni?

#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFane, on 07 decembrie 2020 - 15:26, said:

cine da derogari? pot sa vad si eu acea derogare pt cei de la televiziuni?
preotii cu rang mai mare

#47
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
level cat?

#48
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Dar ce plm esti tu? Corpul de Control ?
Scoate mana de sub sutana si pune mana pe o carte,ca niciunul de aici nu este pe post de biblioteca sau de google pentru tine.
Ne am prins deja ca faci trolling sau ca pur si simplu esti inapoiat. Nu este nevoie sa ne si insulti inteligenta si rabdarea.

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
cat priveste spovedania, am impresia ca vine de la Inalt Preasinfit
cred ca cei cu televiziunile sunt (sau trebuie sa fie) acreditati, au alte hartii
fiecare cu turma lui

#50
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Preotul are salariu de succes ?

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

Fane said:

1607339252[/url]' post='27230490']
preotului mers in salonul ATI sa dea Sfânta Împărtășanie celui aflat pe patul de moarte? nu se poate spune ca preotul trebuie sa-si indeplineasca menirea? mortii covid trebuie lasati sa moara ca niste caini?
În Ro nu exista preoți/ pastori/ capelani de spital iar accesul persoanelor străine pe secțiile ATI nu e permis din motive evidente.
Topic aiurea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate