Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cererea despagubire la EUROINS a depasit termenul legal de 30 de zile..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
euroinssucks

euroinssucks

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2020
Buna ziua, am fost implicat intr-un accident iar vinovatul avea asigurare de la EUROINS. Masina (mea) a fost dauna totala economica, a fost vanduta la licitatie catre o firma de dezmembrari. Firma care a castigat licitatia a facut plata in aceeasi zi cand au venit sa o ridice, dar cei de la Euroins... Le-am depus cererea de despagubire si au trecut cele 30 de zile, si nu am primit niciun raspuns. De fiecare data cand sun in call center raspunde aceeasi femeie cu aceeasi vrajeala "Am facut o cerere pentru urgentarea bla bla bla", dar nimic. Ce trebuie sa fac in cazul acesta? Se poate sa depun o plangere la politie? Va multumesc anticipat.

#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Plangere mai repede la ASF/ANPC decat la Politie

#3
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020

View Posteuroinssucks, on 07 decembrie 2020 - 10:48, said:

Se poate sa depun o plangere la politie? Va multumesc anticipat.

Plângere la poliţie pentru.... ce faptă?

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
mai stai un pic și-ți recumperi dauna totală de pe olx

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Vezi ca poti obliga EUROINS la plata unor penalități de 0,2% pe zi de întârziere

Lege 132/2017
(4) Despăgubirea se plătește de către asigurătorul RCA în termen de 10 zile de la data acceptării ofertei de despăgubire prevăzută la alin. (1) lit. a) sau de la data la care asigurătorul RCA a primit o hotărâre judecătorească definitivă sau acordul entității de soluționare a litigiului cu privire la suma de despăgubire pe care este obligat să o plătească. Documentele care stau la baza cererii de despăgubire sunt stabilite prin reglementări ale A.S.F.
(5) Dacă asigurătorul RCA nu își îndeplinește obligațiile în termenul prevăzut la alin. (4) sau și le îndeplinește defectuos, inclusiv dacă diminuează nejustificat despăgubirea sau întârzie achitarea despăgubirii, acesta este obligat la plata unor penalități de 0,2% pe zi de întârziere calculate la nivelul sumei de despăgubire cuvenită sau la diferența de sumă neachitată. Plata penalităților se face odată cu plata despăgubirii.
https://lege5.ro/Gra...ge4tsnrvg42tmnq

Nu ar fi rau sa faci o plangere la A.S.F.

Edited by Naijax, 07 December 2020 - 12:04.


#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,603
  • Înscris: 12.06.2010
Vorbeste cu un avocat sa le faci o intampinare. Se vor misca mai repede. Dar inainte trimite-le un email in copie la ANPC si ASF.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
ASF reclamatie, posibil sa plateasca o parte si restul dupa ce reclami la SAL FIN. Cu hotararea asta te duci la un executor judecatoresc din Ilfov, ca acolo are Euroins sediul. Totul ia cam 4-6 luni de zile. Bafta, vorbesc din proprie experienta.

Euroins sunt cei mai ordinari, unii o iau pe cocoasa cand spun ca sunt asigurati la Euroins.

Edited by arab, 07 December 2020 - 13:52.


#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Ar trebui sa o ia pe cocoasa aia care permit sa functioneze legal aceste societati de asigurari.

#9
euroinssucks

euroinssucks

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2020

View PostEMPP, on 07 decembrie 2020 - 12:00, said:

mai stai un pic și-ți recumperi dauna totală de pe olx

=))))))))))))))))))))

View Postarab, on 07 decembrie 2020 - 13:50, said:

ASF reclamatie, posibil sa plateasca o parte si restul dupa ce reclami la SAL FIN. Cu hotararea asta te duci la un executor judecatoresc din Ilfov, ca acolo are Euroins sediul. Totul ia cam 4-6 luni de zile. Bafta, vorbesc din proprie experienta.

Euroins sunt cei mai ordinari, unii o iau pe cocoasa cand spun ca sunt asigurati la Euroins.

De ce ar plati doar o parte? Ei au fost de acord sa plateasca o anumita suma de bani. Nu e ca si cum as fi reparat masina si astept sa vad daca accepta sa imi plateasca reparatia.

View Postlucianburjuiul, on 07 decembrie 2020 - 12:07, said:

Vorbeste cu un avocat sa le faci o intampinare. Se vor misca mai repede. Dar inainte trimite-le un email in copie la ANPC si ASF.

Deci sa le fac reclamatie si sa le trimit un mail in care sa atasez poza dupa reclamatie?

View PostVOC, on 07 decembrie 2020 - 11:59, said:

Plângere la poliţie pentru.... ce faptă?
Frauda?

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,603
  • Înscris: 12.06.2010
Nu man. Descrii incidentul, punctezi data la care s-a intamplat, cu cine, cand si ce ai vorbit si le ceri sa-ti plateasca. In cc pui ANPC si ASF. Atasezi polita, copie dupa cererea de despagubire, nr de cont si gata. Daca in 2, 3 zile nu te suna nimeni atunci vorbesti cu avocatul.

#11
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Euroins are cel mai ieftin RCA. Trebuie să-l reînoiesc și eu luna asta! Posted Image

#12
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postrickysyv, on 08 decembrie 2020 - 00:22, said:

Euroins are cel mai ieftin RCA. Trebuie să-l reînoiesc și eu luna asta! Posted Image
Uniqa e cel mai ieftin asigurator .

#13
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Hmm, Uniqa nu apare în lista asiguratorilor de la eMag... Prefer să vină curierul la botul calului!

#14
euroinssucks

euroinssucks

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2020
Ieri dupa ce am ajuns acasa am primit oferta lor de despagubire, am acceptat-o, si acum ei au la dispozitie 10 zile lucratoare sa faca transferul. Sunt tare curios de ce o sa se intample mai departe.

#15
euroinssucks

euroinssucks

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.12.2020
Au trecut si alea 10 zile lucratoare si nimic. O sa fac o reclamatie astazi la ASF sa vedem ce iese. Va multumesc.

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
In spete din astea, shoot first, ask later.

#17
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
am dauna din 29.12 ,anuntata imediat, programat 5 ianuarie.
LA acel service din Iasi, nu aveau chipurile hartiile ,CELE NECESARE, si ne-au trimis la plimbare IARASI.

Am facut online dauna, mi-au dat oferta dar nu au tinut cont de legea care spune ca la vechicule taxi trebuie sa despagubeasca si ziele de service nelucrate/ chiria. Danisi refuza, DAR NICI nu au mia raspuns la telegon, mail de atunic.

Am dat la ASF si ANPC, nu raspund.
Anpc zice ca cica nu e de competenta lui, ca si cum nu ar putewa face control la o firma privata, desi e in competenta lor. Trimit doar la ASF. Am 2 luni de acum, de cadn nu primesc raspuns de la nimeni!!!

Edited by vandemm, 17 February 2022 - 21:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate