Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Instalare W10 pe laptop NOU HP 15S - fq2xxx

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Dupa screen-ul ala din Linux, storage-ul tau e configurat intr-un fel de RAID. Am avut o problema asemanatoare cu niste HP-uri care by default vin setate pe Intel Optane something something (in bios).
Cu unul din astea doua drivere ar trebui sa-l poti vedea:
https://downloadcent...nload/29978?v=t
F6flpy-x64 (Non-Intel® VMD).zip sau F6flpy-x64 (Intel® VMD).zip

#38
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005
man. ma inclin.
am pus la repezeaza fisierele din "Zip" ( unde sunt inf-urile) si le-am adaugat de mana in distributia de PE. m-am dus la device manager si am updata driverul . si a vazut storage-ul.
esti tare. nu tiu cum ai ajuns acolo dar desi incercasem asta de cateva ori cu diverse varianta de drivere..tu ai rezolvat-o!

acum ma mananca sa vad daca merge instalarea de w10.revin.( acum refac sticul).
maestre!

cel putin am bucuria ca nu s defect :)  si ca am cautat in directia corecta. dar nu am avut "Suflu". inca odata, chapeau!

revin!

#39
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  20201207_220649.jpg   261.45K   99 downloadsAttached File  20201207_220633.jpg   252.11K   97 downloads

#40
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Ai scapat de-un retur. Posted Image
Spor!

#41
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
acu' ca te-ai linistit spune exact ce si cum ai facut, sa ramana pentru posteritate.

#42
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View PostZnevna, on 07 decembrie 2020 - 22:23, said:

Ai scapat de-un retur. Posted Image
Spor!

neah. returul e clar. la 3700 e bataie de joc.

View Postnei-k, on 07 decembrie 2020 - 22:30, said:

acu' ca te-ai linistit spune exact ce si cum ai facut, sa ramana pentru posteritate.

pai .. eu n-am facut nimic. colegul a facut :)

am testat - boot de pe usb cu kit de windows PE. mers la device manager si "update driver" la Storage RAID  . Disk manager -pam pam - a aparut hdd-ul ( ssd-ul )
shutdown
facut stick usb mediacreator w20h2 parca. boot de pe el ( ca de cele 100 de ori de pana acum )
la ecranul cu " n am storage" , load drivers  - incarcat cel pus mai sus.
instalat windows next next
reboot + un update auotmat de bios + upda drv
instalat hp suport assistant  - pac, inca un upd de BIOS ( ceva cu windows version system :))) ).

gata

#43
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Interesant cum nu poți vedea stocarea de pe un utilitar bootabil. Dacă dai disable din bios la Optane nu ar merge?
Voi avea și eu de la firma un model de HP 15z-db100, tot cu DOS și sunt curios ce va face la instalare de Win 10.

Edited by vgabi, 08 December 2020 - 18:15.


#44
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca ai avea optiune sa faci asta, poate. Dar n-ai.

#45
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Mai sus ai zis că e setat default pe Optane. Dacă e setare nu ar trebui să aibe cel putin 2 alegeri și să poți da disable din bios?

#46
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
HP-urile despre care vorbeam eu sunt de generatie mai veche si inca au acea optiune prin BIOS, de instalat s-a instalat fara probleme, problemele au aparut cand Windows-ul s-a gandit sa-mi faca automat si update la BIOS, resetand acea optiune la default -> no boot device -> ofera informatii prin telefon unor persoane mai atehnice (noroc c-avem si camere pe telefoane) cum sa schimbe acea optiune din BIOS. Dar nu despre asta vorbeam aici.
Modelul mentionat de foxbat aparent nu mai are acea optiune.

Edited by Znevna, 08 December 2020 - 18:41.


#47
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Riscant să faci update la bios din Win 10. Ca să nu faca update sub Win se poate pune Bitlocker pe disable.

#48
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postvgabi, on 08 decembrie 2020 - 18:10, said:

Interesant cum nu poți vedea stocarea de pe un utilitar bootabil. Dacă dai disable din bios la Optane nu ar merge?
Voi avea și eu de la firma un model de HP 15z-db100, tot cu DOS și sunt curios ce va face la instalare de Win 10.

nu exista nicio setare, am tot zis asta la toate sfaturile primite. cu asta am inceput.
e cea mai dubioasa situatie..ever.

View Postvgabi, on 08 decembrie 2020 - 18:59, said:

Riscant să faci update la bios din Win 10. Ca să nu faca update sub Win se poate pune Bitlocker pe disable.

a facut o el singurel. chiar ma bucuram.ba chiar am facut o pe baterie..ma gandeam ca fac pachet retur :) n-a tinut.
si al II lea a facut suport assitantu hp.

imi placeau HP-urile..acum schimb tabara. ma mut la ALL view :)))


ca idee - eram in fata cu el si cu un elitebook g6. arata 96% la fel, doar arata..
nu inteleg cum sa poate sa aiba acest pret un produs de aceasta "clasa". ( de foarte jos adica),
in comparatie cu elite-ul este peste 50 % din pret si are 30 % dotari..

#49
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View Postvgabi, on 08 decembrie 2020 - 18:59, said:

Riscant să faci update la bios din Win 10. Ca să nu faca update sub Win se poate pune Bitlocker pe disable.
Posted Image
Probabil ai vrut sa spui altceva in loc de BitLocker, care are legatura cu criptarea mediului de stocare. Iar daca te joci cu el aiurea.. dai in altele daca se intampla sa-si faca Windows-ul update.
Gen:

Quote

Before updating BIOS on a computer that has BitLocker enabled, make sure you suspend BitLocker encryption before you update the BIOS.
If BitLocker was not suspended, the computer will not accept your BitLocker key the next time your computer boots and the only way you can start your computer is with a recovery key. You will be asked to enter the recovery key every time you restart your computer unless you suspend and resume BitLocker.
Una din rezolvari ar putea fi:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate]
"ExcludeWUDriversInQualityUpdate"=dword:00000001
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DriverSearching]
"SearchOrderConfig"=dword:00000000

Intrucat "bios"-ul e vazut in device manager ca firmware-> system firmware, iar update-ul pentru acesta vine prin Windows Update, dupa ce producatorii trimit update-urile catre Microsoft.
Sau sunt setari prin BIOS/Security de obicei pentru a bloca update-urile.

@foxbat: cred ca ne-am obisnuit noi cu prea mult bine :)) erau vremuri cand aveam nevoie de-o discheta de pe care bootam initial, incarcam de acolo un driver pentru CD-ROM, sa putem instala un Windows de pe CD. Dupa cand au mai aparut diverse chipset-uri ciudate si iar trebuia sa te joci cu F6 la instalare sa incarci driverele pentru storage controller de pe discheta sau alt mediu de stocare, sau sa le integrezi pe CD.
DAR, in cazul de fata ar fi fost frumos din partea HP sa puna pe amarata aia de pagina unde zic ei ca au testat Windows 10 pe unele modele, inclusiv pe al tau, o mentiune ceva in genul
"**** Ai nevoie de driverul asta totusi daca vrei sa-l instalezi, in rest e OK" si sa-ti dea un link la amaratul ala de driver, pana cand va fi integrat poate intr-o versiune viitoare de Windows by default ^^

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
In anumite cazuri e posibil ca update-ul de BIOS sa-l faca si Windows-ul prin WU.
Pe un ASUS Transformer mi-a aparut la update ca "firmware update" - culmea era aceeasi versiune care o aveam deja pusa.

#51
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View PostZnevna, on 08 decembrie 2020 - 19:37, said:

Posted Image
Probabil ai vrut sa spui altceva in loc de BitLocker, care are legatura cu criptarea mediului de stocare. Iar daca te joci cu el aiurea.. dai in altele daca se intampla sa-si faca Windows-ul update.
Gen:

Una din rezolvari ar putea fi:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate]
"ExcludeWUDriversInQualityUpdate"=dword:00000001
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DriverSearching]
"SearchOrderConfig"=dword:00000000

Intrucat "bios"-ul e vazut in device manager ca firmware-> system firmware, iar update-ul pentru acesta vine prin Windows Update, dupa ce producatorii trimit update-urile catre Microsoft.
Sau sunt setari prin BIOS/Security de obicei pentru a bloca update-urile.

@foxbat: cred ca ne-am obisnuit noi cu prea mult bine Posted Image) erau vremuri cand aveam nevoie de-o discheta de pe care bootam initial, incarcam de acolo un driver pentru CD-ROM, sa putem instala un Windows de pe CD. Dupa cand au mai aparut diverse chipset-uri ciudate si iar trebuia sa te joci cu F6 la instalare sa incarci driverele pentru storage controller de pe discheta sau alt mediu de stocare, sau sa le integrezi pe CD.
DAR, in cazul de fata ar fi fost frumos din partea HP sa puna pe amarata aia de pagina unde zic ei ca au testat Windows 10 pe unele modele, inclusiv pe al tau, o mentiune ceva in genul
"**** Ai nevoie de driverul asta totusi daca vrei sa-l instalezi, in rest e OK" si sa-ti dea un link la amaratul ala de driver, pana cand va fi integrat poate intr-o versiune viitoare de Windows by default ^^

da..ale tineretii valuri. de asta si ziceam ca mi-a mancat zilele ( multumesc inca odata !, fata tine n-as fi reusit). Am frecat netul si site-ul dela intel de numa numa. pesemne ca si eu am fostghinionist ca CPU-ul lui a apart de 2 luni :) deci am spart gheata.

#52
grabiel

grabiel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2020

View PostZnevna, on 07 decembrie 2020 - 21:09, said:

Dupa screen-ul ala din Linux, storage-ul tau e configurat intr-un fel de RAID. Am avut o problema asemanatoare cu niste HP-uri care by default vin setate pe Intel Optane something something (in bios).
Cu unul din astea doua drivere ar trebui sa-l poti vedea:
https://downloadcent...nload/29978?v=t
F6flpy-x64 (Non-Intel® VMD).zip sau F6flpy-x64 (Intel® VMD).zip
Salutare. Aceeasi problema o am si eu, insa nu reusesc sa deschid link-ul de la intel.

#53
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
@foxbat: cu placere! presimt ca va fi cautat acest topic pe viitor, treaba asta fiind valabila, cred, pentru toate laptop-urile HP cu procesoare Intel 11th Gen.
@grabiel: intra pe https://downloadcenter.intel.com/ atunci si cauta:

Quote

Intel® Rapid Storage Technology Driver Installation Software with Intel® Optane™ Memory
Ar trebui sa gasesti (astazi): Version: 18.0.1.1138 (Latest) Date: 10/15/2020

E cam incarcata pagina de la intel sau ceva, o deschide si la mine CATEODATA. lol.
Incarc aici arhivele mentionate mai sus.
PS: @foxbat, care din ele a functionat? Intel sau Non-Intel?

Edited by Znevna, 08 December 2020 - 20:10.


#54
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005
INTEL, de fapt n-am testat daca merge si cea non intel, pe aia am pus-o prima. :)

View Postgrabiel, on 08 decembrie 2020 - 19:52, said:

Salutare. Aceeasi problema o am si eu, insa nu reusesc sa deschid link-ul de la intel.

tot 3700 ai dat ? sincer..retur daca e asa.chiar daca merge..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate