Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Instalare W10 pe laptop NOU HP 15S - fq2xxx

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Stickul bootabil trebuie facut cu Media Creation Tool, direct pe USB, fara Rufus sau alte manevre
Trebuie verificate setarile din BIOS, eventual facut update de BIOS inainte de instalare Windows (daca e posibil). Din ce stiu, laptopurile noi oricum nu suporta sisteme mai vechi de Win 10, insa verifica in BIOS ca toate setarile sa fie compatibile cu Win 10: UEFI, AHCI, CSM disable etc

Apoi, dupa ce reusesti sa bootezi cu stick-ul intra in command prompt si lanseaza diskpart. Cu diskparti dai :
- list disk (pentru listare discuri)
- select disk A (unde inlocuiesti A cu nr discului pe care vrei sa instalezi Win: 0 sau 1 sau 2)
- clean disk (pentru a sterge toate partitiile)

Cu ocazia asta verifici si daca discul tau este MBR au GPT. Ar trebui sa fie GPT

Apoi restart si incepi procesul de instalare

Verifica si pe site-ul HP daca sunt disponibile drivere pentru Win10, poate e nevoie sa faci o integrare de driver pt SSD pe stickul bootabil

PS. Am avut si eu probleme cu un HP gen10 incercand sa instalez Win 10 de pe un stick original, vechi de 1 an. Dupa ce m-am chinuit, pana la urma am fact un stick nou cu MCT si ultima varianta de Win disponibila, care a functionat din prima!!

Bafta

Edited by nei-k, 07 December 2020 - 13:20.


#20
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
Dupa ce booteaza de pe stick folosesti Shift+F10 pentru Command Prompt.

#21
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postnei-k, on 07 decembrie 2020 - 13:18, said:

Stickul bootabil trebuie facut cu Media Creation Tool, direct pe USB, fara Rufus sau alte manevre
Trebuie verificate setarile din BIOS, eventual facut update de BIOS inainte de instalare Windows (daca e posibil). Din ce stiu, laptopurile noi oricum nu suporta sisteme mai vechi de Win 10, insa verifica in BIOS ca toate setarile sa fie compatibile cu Win 10: UEFI, AHCI, CSM disable etc

Apoi, dupa ce reusesti sa bootezi cu stick-ul intra in command prompt si lanseaza diskpart. Cu diskparti dai :
- list disk (pentru listare discuri)
- select disk A (unde inlocuiesti A cu nr discului pe care vrei sa instalezi Win: 0 sau 1 sau 2)
- clean disk (pentru a sterge toate partitiile)

Cu ocazia asta verifici si daca discul tau este MBR au GPT. Ar trebui sa fie GPT

Apoi restart si incepi procesul de instalare

Verifica si pe site-ul HP daca sunt disponibile drivere pentru Win10, poate e nevoie sa faci o integrare de driver pt SSD pe stickul bootabil

PS. Am avut si eu probleme cu un HP gen10 incercand sa instalez Win 10 de pe un stick original, vechi de 1 an. Dupa ce m-am chinuit, pana la urma am fact un stick nou cu MCT si ultima varianta de Win disponibila, care a functionat din prima!!

Bafta

multam. am scris, nu e cazul descris de tine :)

View Postdanutzzul, on 07 decembrie 2020 - 13:51, said:

Dupa ce booteaza de pe stick folosesti Shift+F10 pentru Command Prompt.

repet ! nu vede harware-ul din w10. nu de partitionare sau alte alea.
nu e lpt suportat, cel putin asa simt eu.

cum am zis, nu sunt "novice" si am postat pentru ca am ajuns la capatul experientiei mele ( am depastit de mult etapele cu dispart etc:)
respect!

Attached File  IMG_20201207_141250.jpg   478.54K   93 downloads

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu gasesc nicaieri ce laptop e asta.
Ori modelul e altul...dar HP 15S - fq2xxx nu apare nici pe google nici la HP support...
Poti da un link cu ce ai luat defapt ?

In mod nornal modelele cu Free-Dos suporta si Windows.
Free-Dps se pune ptr ca s-a mai schimbat un pic legislatia prin tari ca a noastra si nu se poate vinde un laptop fara sistem de operare, iar la noi se cauta mai mult fara windwos ca "e mai ieftin".

#23
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
man..am pus linkul mai sus

https://support.hp.c.../c06971387#AbT1

altex parca sau medialagaxy

eu nu cumpar pocnitori din astea ( si la un pret de mori..3700!! un plastic amarat. asta e laptop de max 2000 ron)
a nu se confunda ( asa cum am patit si eu la prima vedere ) cu seriie elitebook ( asta e o mizerie de plastic )

Edited by Ravy, 07 December 2020 - 15:24.
ron/eur


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai na.... xxx-ul ala nu stiu de unde l-ai pus, ca defapt e HP Laptop 15s-fq2012nq.
Si codul e 2L9W3EA.
Asa apare intr-adevar si la MedaGalaxy / Altex. Pare a fi facut ptr Romania..

Acuma - pe linkul dat de tine ai mai multe optiuni de suport - n-ar strica sa le pui ceva intrebari legate de instalare. O avea ceva mai special, nu stiu ce sa-ti zic.
Eu unul n-am mai intalnit o astfel de problema pana acum.

Conform specificatiilor daca e ultima versiune de Windows 10 nu ar trebui sa fie probleme de recunoastere.

#25
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
xxx ul ala e din BIOS :)
asa apare.
ia pe fundul lui apare ( scris miiiiiic rau ) modelul din link
iti dai seama ca nu ai pe cine sa intrebi..
modelul cu 24 in nume venea cu w10home.



asa e cand se fac achizitii 'dupa ureche" si IT-ul trevuie s-o rezolve

#26
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
In BIOS activeaza legacy mode si creaza un stick bootabil cu Windows 10 folosind Rufus, MBR mode !

#27
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002
E printre primele lucruri pe care cred ca le-ai incercat, dar totusi intreb: ai incercat sa cauti drivere pe site la HP dupa SN-ul laptopului, nu dupa model?
https://support.hp.c...drivers/laptops

Edited by Alice, 07 December 2020 - 18:01.


#28
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
da:) ma duce la pagina .aia cu modelul in final
de fapt zice ca poate dura max 3 min depinzand de viteaza netului..bla bla

solutie am..dar nu e ok pt scopul achiztiiei lpt. un VM in linux sau cautarea de "mana" a driverelor pt chipsetul nou

daca merge pe un linux clar are modulele de la intel ( e adevarat, generice pt ca nu merge sunetul de ex)
dar in lumea windows daca nu stie exact de model nu il incarca deci e de scris prin fisierele de configurare windows de pe kit /drivere

#29
smps

smps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.01.2011

View Postfoxbat, on 07 decembrie 2020 - 00:37, said:

Attached Files


Edited by Ravy, 07 December 2020 - 22:16.


#30
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
In poza postata se vede un Intel Raid NVME. Cred ca de acolo i se trage.
am gasit si eu pe site-ul HP modele cu Windows Preinstalat:
https://support.hp.c...ument/c06971367
https://www8.hp.com/...x/c06952089.pdf

#31
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
O tot dai cu driverele. Pt Win 10 nu ai nevoie de drivere speciale la instalare pt că le are pe alea generice incluse în kit.
În locul tău aș scoate ssd-ul ăla *(dacă ai acces direct) și l-aș formata pe altă sculă.
RAID doar pe una buc ssd că nu spune că are două?

Edited by vgabi, 07 December 2020 - 19:29.


#32
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Postsmps, on 07 decembrie 2020 - 19:21, said:


am fost acolo, multumesc frumos..nada.

View Postvgabi, on 07 decembrie 2020 - 19:29, said:

O tot dai cu driverele. Pt Win 10 nu ai nevoie de drivere speciale la instalare pt că le are pe alea generice incluse în kit.
În locul tău aș scoate ssd-ul ăla *(dacă ai acces direct) și l-aș formata pe altă sculă.
RAID doar pe una buc ssd că nu spune că are două?

l-am formatat si rasformatat din linux. nu are treaba cu asta. nu vede device-urile din chipsetul intel

View Postnei-k, on 07 decembrie 2020 - 19:25, said:

In poza postata se vede un Intel Raid NVME. Cred ca de acolo i se trage.
am gasit si eu pe site-ul HP modele cu Windows Preinstalat:
https://support.hp.c...ument/c06971367
https://www8.hp.com/...x/c06952089.pdf

da, de acolo de fapt de la driverle de chipset (poate prea nou).

View Postvgabi, on 07 decembrie 2020 - 19:29, said:

O tot dai cu driverele. Pt Win 10 nu ai nevoie de drivere speciale la instalare pt că le are pe alea generice incluse în kit.
În locul tău aș scoate ssd-ul ăla *(dacă ai acces direct) și l-aș formata pe altă sculă.
RAID doar pe una buc ssd că nu spune că are două?

asa arata, ca e raid, in el este un ssd wd

#33
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Pe youtube ai cautat? Iti apare Boot Manager/ Boot Menu? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YWxd3PkIoSI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
@vgabi - Am un laptop Dell E6540 cu bateria de la BIOS dusa. Daca scot bateria de alimentare se reseteaza BIOS-ul si trece din AHCI in RAID, chiar daca are un singur disc instalat. Automat nu mai booteaza. si e vechi din 2014.

@foxbat - seria 15s-fq2000 este varianta cu intel Gen11 a seriei 15s-fq1000 (intel gen10). Nu am idee daca au acelasi chipset, dar poate te ajuta documentatia:
https://support.hp.c...series/29322771
Din pacate nu am gasit documentatie pentru seria fq2000, desi aceasta se vinde si cu Windows preinstalat. Ar fi interesant de gasit o imagine de disc a unui laptop cu win preinstalat

Cred ca problema ta tine de ceva setari in BIOS sau lipsa driverelor pentru acest Chipset in kitul de Windows 10

Edited by nei-k, 07 December 2020 - 19:54.


#35
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
dar win 8.1 ai incercat?
poate are incluse drivere
nu dati cu piatra, am intrebat..

#36
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View PostSTARTREK1, on 07 decembrie 2020 - 20:49, said:

dar win 8.1 ai incercat?
poate are incluse drivere
nu dati cu piatra, am intrebat..

nu :) . dar chiar daca ar merge..i'm out :)

View Postvgabi, on 07 decembrie 2020 - 19:52, said:

Pe youtube ai cautat? Iti apare Boot Manager/ Boot Menu? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YWxd3PkIoSI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

da,tot ce ai descris le-am facut in primele 5 minute :)
apare fix ca la tine , booteaza win10 si ..nu are unde sa se instaleze :)

View Postnei-k, on 07 decembrie 2020 - 19:52, said:

@vgabi - Am un laptop Dell E6540 cu bateria de la BIOS dusa. Daca scot bateria de alimentare se reseteaza BIOS-ul si trece din AHCI in RAID, chiar daca are un singur disc instalat. Automat nu mai booteaza. si e vechi din 2014.

@foxbat - seria 15s-fq2000 este varianta cu intel Gen11 a seriei 15s-fq1000 (intel gen10). Nu am idee daca au acelasi chipset, dar poate te ajuta documentatia:
https://support.hp.c...series/29322771
Din pacate nu am gasit documentatie pentru seria fq2000, desi aceasta se vinde si cu Windows preinstalat. Ar fi interesant de gasit o imagine de disc a unui laptop cu win preinstalat

Cred ca problema ta tine de ceva setari in BIOS sau lipsa driverelor pentru acest Chipset in kitul de Windows 10

exactm dar se vine varianta usor diferite, fq2024 nu fq2012.
si daca sa ziceam ca fac rost de ea tot nu ma incanta.e clar ca ori e prea nou ori e facut sa " nu vrea" cu w10. cel putin eu la concluzia asta am ajuns.
pesemne ca ii pot da de cap cum ziceam, sa l fac sa vada ssd0ul. dar nu vreau sa fac asta la toate driverele :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate