Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Afacere automat de sucuri reci & snack

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mariusradacina

mariusradacina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2020
Buna ziua , in viitorul apropiat intentionez sa achizitionez 2 automate pentru bauturi reci & snacks. Imi este destul de logic ca ar trebui sa declar undeva treaba , sa declar venitul / profitul , dar nu stiu cu ce sa incep , unde sa ma duc , ce sa declar ... Am cautat pe internet dar nu am gasit nimic corespunzator . Imi poate explica si mie cineva ce trebuie sa fac din punct de vedere legal si unde trebuie sa ma duc dupa ce achizitionez automatele de pe olx ? Imi pare rau , dar chiar nu am pe cine sa intreb ... Multumesc anticipat .

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Te infiintezi ca persoana juridica (PFA, SRL, II, IF, etc). Pasii ii gasesti la Registrul Comertului
  • Gasesti un loc de comercializare (la metrou, gara, etc) si faci contract de spatiu
  • Deschizi punct de lucru si mergi la primarie pentru autorizatie de functionare (daca retin bine minte, la Primarie vei avea nevoie de declaratii privind normele sanitare si contract de salubritate)
  • Mergi la ANAF (cel de sediu) si ceri Registre Unice de Control (RUC). Costa 29.50 lei bucata (unul la sediu, si cate unul la fiecare punct de lucru).
  • Alimentezi cu marfa automatele.
Cam astia sunt pasii. Pentru ce ai tu nevoie, s-ar putea sa ai nevoie de niste acte in plus (sau in minus), depinzand de forma de organizare (PFA, SRL, etc) sau de specificul vanzarii in alimentatia publica (poate este nevoie de autorizatie de la SANEPID sau DSP).

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
VEZI CU OLX-UL că-ți trebuie ceva avize la mașinării și vânzătorul nu mai raspunde la telefon dopă ce se scapă de ele.
dar de montat ai unde?de aici trebuie să începi plus firmă

#4
mariusradacina

mariusradacina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2020

 Pololica, on 07 decembrie 2020 - 09:24, said:

  • Te infiintezi ca persoana juridica (PFA, SRL, II, IF, etc). Pasii ii gasesti la Registrul Comertului

  • Gasesti un loc de comercializare (la metrou, gara, etc) si faci contract de spatiu

  • Deschizi punct de lucru si mergi la primarie pentru autorizatie de functionare (daca retin bine minte, la Primarie vei avea nevoie de declaratii privind normele sanitare si contract de salubritate)

  • Mergi la ANAF (cel de sediu) si ceri Registre Unice de Control (RUC). Costa 29.50 lei bucata (unul la sediu, si cate unul la fiecare punct de lucru).

  • Alimentezi cu marfa automatele.
Cam astia sunt pasii. Pentru ce ai tu nevoie, s-ar putea sa ai nevoie de niste acte in plus (sau in minus), depinzand de forma de organizare (PFA, SRL, etc) sau de specificul vanzarii in alimentatia publica (poate este nevoie de autorizatie de la SANEPID sau DSP).

1. Pentru o afacere mica ca aceasta , ce ati face in locul meu ? PFA / SRL / II ?
2. Contractul de spatiu il fac cu proprietarul acelui spatiu sau trebuie sa ajunga pe la Primarie . In cazul meu ,le-am pune intr-un parc intai , deci ar trebuie sa ma duc la Primarie pentru contract sa inteleg? In plus cred ca trebuie sa ajunga si la un notar ma gandesc :-?
3.Cand ma duc la Registru Comertului , deschid punctul de lucru cu ajutorul contractului de spatiu ?
4. La ce se refera aceste Registre Unice de Control ? Trebuie sa fie puse in asa-zisele tonomate ?
5.Cand cumpar marfa ar trebui cu C.U.I. firmei pe el probabil nu ?

 EMPP, on 07 decembrie 2020 - 10:16, said:

VEZI CU OLX-UL că-ți trebuie ceva avize la mașinării și vânzătorul nu mai raspunde la telefon dopă ce se scapă de ele.
dar de montat ai unde?de aici trebuie să începi plus firmă
Acele avize unde le gasesc  ? adica ma refer ca sunt trecute pe aparate sau trebuie sa cer un anumit act
de montat , eu am cateva locuri cheie ca sa spun asa , parcuri , locul unde se "strange" lumea si nu este niciun magazin alimentar in apropiere , un astfel de tonomat ar veni la fix acolo
Dar daca as dori sa le amplasez intr-un parc de exemplu , aveti vreo idee unde ar trebui sa ma duc prima oara?


Multumesc pentru ajutor !!

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
la primărie sau vorbești cu proprietarul spațiului  dacă-i  privat.dar după cum vorbești te-ai gândit aseară cu prietenii să faci ceva și iată afacerea.

tonomatul stă în ploaie?

de unde tragi curent?te costă ăla de te sperii

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 mariusradacina, on 07 decembrie 2020 - 12:22, said:

1. Pentru o afacere mica ca aceasta , ce ati face in locul meu ? PFA / SRL / II ?
2. Contractul de spatiu il fac cu proprietarul acelui spatiu sau trebuie sa ajunga pe la Primarie . In cazul meu ,le-am pune intr-un parc intai , deci ar trebuie sa ma duc la Primarie pentru contract sa inteleg? In plus cred ca trebuie sa ajunga si la un notar ma gandesc :-?
3.Cand ma duc la Registru Comertului , deschid punctul de lucru cu ajutorul contractului de spatiu ?
4. La ce se refera aceste Registre Unice de Control ? Trebuie sa fie puse in asa-zisele tonomate ?
5.Cand cumpar marfa ar trebui cu C.U.I. firmei pe el probabil nu ?

Acele avize unde le gasesc  ? adica ma refer ca sunt trecute pe aparate sau trebuie sa cer un anumit act
de montat , eu am cateva locuri cheie ca sa spun asa , parcuri , locul unde se "strange" lumea si nu este niciun magazin alimentar in apropiere , un astfel de tonomat ar veni la fix acolo
Dar daca as dori sa le amplasez intr-un parc de exemplu , aveti vreo idee unde ar trebui sa ma duc prima oara?


Multumesc pentru ajutor !!
  • II si IF nu le stiu reglementarile, dar am inteles ca sunt similare cu PFA (contabilitate in partida simpla si nu e nevoie de contabil in mod express). La SRL este nevoie de obligatoriu de contabil (sau firma de contabilitate).
  • Cu proprietarul (indiferent ca este persoana fizica, juridica, institutie de stat). Nu are nimeni drept de semnatura in afara proprietarului. Contractele care nu implica vanzarea de terenuri nu necesita legalizare la notar (doar daca se vrea in mod express existenta unui al treila contract la o persoana terta)
  • Da, este necesar copie dupa contractul de spatiu (chirie/de comodat, etc).
  • Registrul Unic de Control este un registru necesar pentru momentele cand o institutie de stat (Primaria, Politia locala, ANAF, Pompierii, Garda de Mediu, ITM, DSP etc) vin in control sa verifice daca respecti declaratiile pe proprie raspundere depuse (la deschiderea unui punct de lucru la Registrul Comertului ai de completat Anexa 3 prin care declari ca sunt respectate anumite norme) si trebuie sa consemneze in acel Registru Unic de Control ca s-a efectuat controlul.
  • Da, dar in copie, nu originalul (apropos: documentele originale ale firmei raman la sediu, doar registrele de control trebuie sa stea la punctele de lucru. In cazul tau, din moment ce nu ai personal la tonomate, le vei tine la sediu. Inspectorii care vin in control nu se leaga de faptul ca nu le ai acolo, important e sa le ai)
Iti recomand sa te gandesti bine ce vrei sa faci. Pari cam lipsit de informatii si cred ca o sa primesti amenzi daca nu esti pus la punct, Sper ca nu te superi, dar ca sa fii acoperit va trebui sa alergi pentru niste hartii si va trebui sa intelegi cum merg lucrurile. Din pacate, cam suntem hoti cand vinre vorba de relatia cu Statul.

#7
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 05.02.2009
Ai 2 automate in loc foarte public, cum recuperezi costurile de reparatie si cum le asiguri functionarea (24/7) daca ti le vandalizeaza o data pe saptamana? Spart(distrus ceva) sau dat cu spray?
Le pazesti tu? Pui camere? Te bazezi pe angajati? Firme de paza? Politie Locala?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate