Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Nelamurire cadastru - partajare de vecini

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
CosminModew

CosminModew

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2018
Salutare, problema mea este urmatoarea: terenul unde am casa si locuiesc a fost in trecut curte comuna, iar cand vecinii s-au mutat prin 2001 acestia nu erau multumiti de terenul lor si ne-am judecat pentru o bucata de pamant din spate, ei au primit partea din spate de pamant si totul este definitiv, facandu-ne si partajarea printr-o hotarare judecatoreasca definitiva. Acum doresc sa-mi schimb gardul din fata (acesta fiind unul vechi facut din ciment si tabla, fara o poarta care sa se deschida) cu un gard nou de fier care sa aiba si o deschidere pentru a intra cu masina in curte. Iar cand m-am dus la un cabinet de arhitectura pentru a mi se aproba proiectul, acestia mi-au spus ca am nevoie de cadastru si le-am spus ca nu-l am, crezand ca partajarea definitiva facuta de instanta este indeajuns. Eu pentru a-mi face cadastru trebuie sa vorbesc cu vecinii sa-si faca si ei pe partea lor cadastru iar acestia refuza spunand ca nu au bani.
1) Acum eu imi fac cadastru si platesc si pentru partea lor sau nu imi fac cadastru si inlocuiesc gardul ?
2) Daca eu inlocuiesc gardul cu unul nou, pot vecinii sa ma dea in judecata pentru ca nu au fost de acord sa-l inlocuim; ei pot face ceva in privinta aceasta daca nu au cadastru ?
Va multumesc anticipat.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Faci cadastru numai pentru ce ai tu in proprietate.
In hotararea instantei ar trebui sa existe toate detaliile pentru a putea face delimitarea proprietatii.

Edited by pasilla, 06 December 2020 - 16:36.


#3
CosminModew

CosminModew

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2018
Am fost la 2 cabinete specializate in acest domeniu si ambele mi-au spus ca trebuie sa fie facut pentru ambele curti.
Cel mai probabil vor sa stoarca bani in plus; va multumesc de raspuns.

#4
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
ca sa renovezi gardul trb aprobare?sau sa faci usa?

#5
Neali

Neali

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 14.11.2020

 CosminModew, on 06 decembrie 2020 - 17:42, said:

Am fost la 2 cabinete specializate in acest domeniu si ambele mi-au spus ca trebuie sa fie facut pentru ambele curti.
Cel mai probabil vor sa stoarca bani in plus; va multumesc de raspuns.

In final, trebuie pentru ambele curti. Dar fiecare cu partea sa. Nu trebuie sa faceti si sa platiti si pentru vecini.

#6
CosminModew

CosminModew

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2018

 vdesigns, on 06 decembrie 2020 - 17:55, said:

ca sa renovezi gardul trb aprobare?sau sa faci usa?

Ai nevoie de autorizatie pentru ca noi daramam gardul si facem altul nou, adica venim cu alt proiecti si in acte trebuie sa figureze din ce materiale este facut.

 Neali, on 06 decembrie 2020 - 18:12, said:


In final, trebuie pentru ambele curti. Dar fiecare cu partea sa. Nu trebuie sa faceti si sa platiti si pentru vecini.
Multumesc

#7
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
nu mai pierde timpul nu te intreaba nimeni de sanatate

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 CosminModew, on 06 decembrie 2020 - 19:52, said:


Ai nevoie de autorizatie pentru ca noi daramam gardul si facem altul nou, adica venim cu alt proiecti si in acte trebuie sa figureze din ce materiale este facut.

daca faci gardul din aceleasi materiale parca intra la repararea gardului si nu mai tb autorizatie.
intereseaza-te si vezi daca e asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate