Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

AQUA CITY Giulesti/Lacul Morii

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
burner007

burner007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.11.2020
Buna ziua,

Ce parere aveti de complexul Aqua City din Giulesti? Se lauda ca il vor face din YTONG, e bun de ceva vs. caramida porotherm? E safe zona? Am inteles ca ar fi pe pamant mlastinos si ca initial primise aviz doar pentru P+4.

Mi-e sa nu fie romani si sa faca ceva rabat la structura de rezistenta iar ytongul sa nu fie rezistent la cutremure.

https://aquacity.ro/ro/acasa

Multumesc!

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ce legatura are ytong-ul cu cutremurele? si cu structura de rezistenta?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu se fac pereti portanti cu BCA (ytong).

#4
burner007

burner007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.11.2020
Din pacate nu ati inteles intrebarea, hai sa clarific:
1. cum este YTONG vs caramida porotherm
2. Credeti ca fac structura de rezistenta corespunzatoare solului?

Inainte sa comentati poate intrati si pe site sa cititi ce au scris.

Multumesc

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postburner007, on 06 decembrie 2020 - 15:49, said:


Mi-e sa nu fie romani
Dezvoltator simart arhitecture sa, proprietar Simion Gaga.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ytong e mai scump decat caramida. Are unele proprietati superioare fata de caramida (nu toate) dar YTONG este mai usor si implicit apasa mai putin pe structura de rezistenta si astfel o pot face mai usoara.

Despre cat de sigur e terenul de fundare, trebuie vazut un studio geotehnic dar nu prea mi-as face mari griji despre asta.

Zona nu e stralucita, e destul de departe fata de metrou si e in Giulesti. Sunt multi indieni pe acolo.

E o problema dpdv urbanistic: acolo era o zona de locuinte cu regim mic de inaltime iar primaria a dat autorizatie incalcand fostul PUZ Coordonator Sector 6 in baza unui PUD (PUD < PUZ; PUD se voteaza la sector iar PUZ la Primaria Generala). Ulterior, anul acesta a fost votat un nou PUZ Coordonator care practic a facut legala ilegalitatea Primariei de Sector. Doar ca PUZ-ul Coordonator  Sector 6 a fost suspendat de instanta acum cateva saptamani iar procesul de anulare este pe fond. E complicata situatia asta.

Edited by MembruAnonim, 06 December 2020 - 17:09.


#7
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postalexpet, on 06 decembrie 2020 - 16:47, said:

ce legatura are ytong-ul cu cutremurele? si cu structura de rezistenta?
Ytong este BCA. Structura de rezistenta e clar din beton armat.
Cat despre zona mie personal nu imi place dar n-am trait acolo. Mi se pare o mahala mult mai "colorata" decat inceputul Sos. Chitila care e foarte aproape in linie dreapta dar separata de impenetrabila linie CF.
Din punct de vedere rutier este o fundatura. Singura directie pe care se iese relativ bine este Cal. Plevnei si eventual Orhideelor-Dinicu Golescu.
Peste Podul Grant sau catre Grozavesti e aproape imposibil de iesit la ore de varf, la fel de dificil e de intrat dinspre Grivita, Mihalache, Piata Victoriei peste cele 2 poduri.
Daca astepti un Uber la ore de varf ai sanse minime sa vina cineva, imi dadea mie curse acolo din spatele Cimitirului Sf. Vineri, Waze imi dadea timpi de 30-35 minute indiferent pe care dintre poduri as fi luat-o si 4-6 km distanta desi in linie dreapta erau sub 2 km.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Zona e meh acum, dar curatata de gunoi si personaje ciudate, mai simplu "gentrificata", zona are super potential. Lac mare, loc de promenada, DACA se face pana la urma strada aia care trebuie sa iasa de la pasajul Ciurel pana la centura zona se va mai degreva de trafic.

#9
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostdanX, on 06 decembrie 2020 - 17:34, said:

Zona e meh acum, dar curatata de gunoi si personaje ciudate, mai simplu "gentrificata", zona are super potential. Lac mare, loc de promenada, DACA se face pana la urma strada aia care trebuie sa iasa de la pasajul Ciurel pana la centura zona se va mai degreva de trafic.
Am dus clienti cu UBER-ul in zona aia, sunt cateva strazi "gentrificate" in adancime, in partea dinspre lac, dar Cal. Giulesti si inceputul strazilor e "meh". Nu am fost insa pe jos, noaptea, etc. asa ca nu pot da o parere avizata. Strapungerea Ciurel -A1 nu va rezolva nimic in zona aia iar legatura din Giulesti Sarbi (Str. Rasadnitei) catre Stadionul Chiajna https://www.autoexpe...iulesti-e-gata/ cred ca va aduce MAI MULT trafic pe Cal. Giulesti ca pe cei de acolo ii ajuta doar catre Dragomiresti, Ciorogarla si A1.

#10
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011
Salut,

Am stat in apartament construit din caramida si intr unul din ytong.Caramida este net superioara izolatiei fonice!! Prin pereti din acest bca se aude tot.Eu aud vecinu de alaturi ca si cum ar fi langa mine!

#11
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
In realitate este exact invers, BCA-ul are proprietati fonoizolante superioare. Am stat in case construite din ambele materiale si dpmdv este incomparabil mai ok la BCA.

#12
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011
Inca am ambele apartamente.

cand ai timp,poti veni sa ti demonstrez.

Am un perete din bca care da in camera copilului la vecin..Fetita are 12 ani..crede ma stiu tot ce vb fetita la telefon.........p

Lucrul asta nu se intampla prin peretele de caramida!( se aude mult mai putin ).

#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu vă mutați acolo, este o zona infectă.. sunt tlgani călare, ca in vestul sălbatic acolo, lângă lac.. ard gunoaie


#14
alexandrucapraru

alexandrucapraru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2021
Buna seara,

Sunt proprietar in Cartierul Solar, ansamblu construit de aceleasi dezvoltator Aqua City.
Aici s-au promis multe beneficii insa nu prea avem parte de ele, cateva exemple din multele:
- pista de biciclete - nu exista;
- paza: sunt 2 batrani care stau intr-o baraca fara a face ceva

Blocul meu a fost dat in folosinta in luna Februarie 2020 cu garantie 2 ani pentru apartamente ( nu s-a remediat absolut nici o problema la nimeni in apartamente, ne bate vantul pe sub usi, infiltratii pe sub glafuri la geamuri, parchet/gresie/faianta montate eronat ).

Toti vecinii suna inginerul ( s-au schimbat vreo 4 pana acum ), in caz ca raspunde cineva, ne promit.. si atat :)))

Atasez cateva poze cu una dintre intrarile de la subsol.

[ https://ibb.co/6s78J68 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://ibb.co/BPpKSNF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://ibb.co/T1kqkxp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
alex_nb93

alex_nb93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 08.10.2020

View PostFlat, on 10 decembrie 2020 - 09:58, said:

nu vă mutați acolo, este o zona infectă.. sunt tlgani călare, ca in vestul sălbatic acolo, lângă lac.. ard gunoaie
si in centrul vechi erau si acum sunt restaurante; istoria arata ca cine nu are forme legale dispare

#16
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.01.2020
Ca sa ajungi lac Lacul Morii trebuie sa treci de bossii de la ultimul level. Sunt periculosi. Stau acolo, asculta manele de rasuna pe tot lacul, fac gratar.

https://ibb.co/VSbB7Zs

#17
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
SIngurul lucru bun din toata treaba asta e ca poate usor usor ii demoleaza pe mexicanii aia si fac tot blocuri in locul lor.
Se mai curata un pic zona aia infecta.

#18
alex_nb93

alex_nb93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 08.10.2020
ideal e sa il pastreze in fundatie)
si pe plevnei la basarab erau curve la strada, acum sunt cladiri de birouri
chiar daca ar avea forme legale, odata cu cresterea pretului tendinta e sa vanda si sa se mute mai in periferie, insa ma indoiesc de formele legale

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate