Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Metoda ca metoda de predare dar tu ai vreo atractie? La electronica va trebui sa folosesti un limbaj de programare (nu conteaza acum care) fiindca nu mai implementezi automatizari cu o tona de componente discrete ca altatada, ci ai un micro pe care-l programezi.

#38
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018

View Postneagu_laurentiu, on 26 ianuarie 2021 - 11:43, said:

Metoda ca metoda de predare dar tu ai vreo atractie?
da, la ora sunt atent si inteleg in mare (uneori mai greu), dar parca mai mult ma atrage fizica

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
La Electronica e combinata: fizica + programare (nu de speriat). Daca nu, alegi altceva. Si pe la inginerie electrica dai de programare la unele specializari.

Edited by neagu_laurentiu, 27 January 2021 - 13:31.


#40
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018
Dar nu lucrez suplimentar

View Postneagu_laurentiu, on 27 ianuarie 2021 - 13:29, said:

La Electronica e combinata: fizica + programare (nu de speriat). Daca nu, alegi altceva. Si pe la inginerie electrica dai de programare la unele specializari.
E

View PostR3dP4nda, on 27 ianuarie 2021 - 13:33, said:

E
(fara E)

View Postneagu_laurentiu, on 27 ianuarie 2021 - 13:29, said:

La Electronica e combinata: fizica + programare (nu de speriat). Daca nu, alegi altceva. Si pe la inginerie electrica dai de programare la unele specializari.

Eu m-am gandit la specializarea electronica de putere si actionari electrice de la Facultatea de Inginerie electrica(la specializarea de sisteme electrice nu prea am inteles pe ce se pune accentul, am inteles ca e specializarea clasica de electrotehnica); mi se pare interesanta si partea de motoare electrice

#41
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostR3dP4nda, on 27 ianuarie 2021 - 13:46, said:

Eu m-am gandit la specializarea electronica de putere si actionari electrice de la Facultatea de Inginerie electrica(la specializarea de sisteme electrice nu prea am inteles pe ce se pune accentul, am inteles ca e specializarea clasica de electrotehnica); mi se pare interesanta si partea de motoare electrice

Pai programare sau inginerie electrica?

#42
R3dP4nda

R3dP4nda

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.01.2018

View PostWishShadow, on 27 ianuarie 2021 - 15:40, said:

Pai programare sau inginerie electrica?
Inginerie electrica

#43
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Am si eu o intrebare, sunt in anul 2 la electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei ( Cluj-Napoca ), si nu am facut de la inceput modulul psihopedagogic.Dupa absolvire ce cursuri sau ce as putea sa fac sa pot avea dreptul sa predau la scoala gimnaziala ?

#44
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Modulul... probabil cu plata daca-l faci dupa absolvire. As fi curios ce poti preda din aceasta specializare la nivel gimnazial. TIC? Fizica?

#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
In arhiva sunt studiile si catedrele asociate. Dar ma indoiesc de faptul ca poti ceva cu electronica la gimnaziu!
http://titularizare....ntralizator.zip

Edited by neagu_laurentiu, 30 January 2021 - 13:59.


#46
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Inca o intrebare, daca se poate, daca termin UTCN pot sa fac master la o specializare de la UBB(informatica) ?

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Poti. Dar din perspectiva de a deveni profesor nu ajuta.

#48
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
M-ar interesa in general sa pot preda informatica sau matematica.

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu vrei sa te uiti pe centralizatorul ala de ti l-am dat! M-am uitat eu, vad si surprize, ca atare poti informatica (nu si matematica) si ai in fisierul 2_Centralizator 2020 cultura generala2.pdf din arhiva in dreapta materia ce o poti preda si cui iar in stanga licenta (si pt liceu masterul). Consulti alea si alegi.
Modulul psihopupu trebuie sa-l faci, poti si cu bani si in timp, iar pt liceu modulul in continuare de la master.

#50
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postneagu_laurentiu, on 01 februarie 2021 - 03:12, said:

Nu vrei sa te uiti pe centralizatorul ala de ti l-am dat! M-am uitat eu, vad si surprize, ca atare poti informatica (nu si matematica) si ai in fisierul 2_Centralizator 2020 cultura generala2.pdf din arhiva in dreapta materia ce o poti preda si cui iar in stanga licenta (si pt liceu masterul). Consulti alea si alegi.
Modulul psihopupu trebuie sa-l faci, poti si cu bani si in timp, iar pt liceu modulul in continuare de la master.

L-am analizat si eu putin pe nea centralizator si am vazut ca poti preda matematica doar cu diploma in de profil matematica , dar la informatica e mult mai diversificat , pot preda si cei de la ETTI si AC si inca cateva .

P,S: Am trecut de prima sesiune la mate (de care se sperie toti Posted Image Posted Image) .

Edited by WishShadow, 01 February 2021 - 10:28.


#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nici nu te-ai incalzit ca ai semestrial grupa mare Posted Image

#52
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postneagu_laurentiu, on 01 februarie 2021 - 12:34, said:

Nici nu te-ai incalzit ca ai semestrial grupa mare Posted Image

Nu am inteles la ce va referiti.

#53
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Eu nu inteleg de ce se sperie toti de politehnica, daca inveti din timp ( 2 ore pe zi ) iar in sesiune tragi mai tare nici nu se pune problema sa nu iei 7+...

#54
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostRazvanEtti, on 01 februarie 2021 - 17:25, said:

Eu nu inteleg de ce se sperie toti de politehnica, daca inveti din timp ( 2 ore pe zi ) iar in sesiune tragi mai tare nici nu se pune problema sa nu iei 7+...

Pentru că asta presupune consecvență, de unde așa ceva :)


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate