Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

MacBook Air 2013 Recuperari date placa de baza defecta

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Salut, am un MacBook Air 2013 pe care s-a varsat o cana de apa iar acuma placa de baza nu mai functioneaza, practic laptopul nu se mai deschide.Are cineva idee in Romania daca exista firme bune de recuperat date pentru acest MacBook Air 2013 a carei placa de baza nu mai funcioneaza? Mentionez ca ssd-ul este "lipit" pe placa de baza, iar daca placa de baza nu mai functioneaza nu prea am cum sa recuperez datele de unul singur asa ca am nevoie de ajutor de specialitate.

A apelat cineva la vreo firma de recuperari date buna? Si daca da, ati fost multumiti ?Sau s-a mai lovit cineva de aceasta problema pe care o am eu, si daca da cum ati reusit sa recuperati datele in urma incidentului ?

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Am apelat la băieții ăștia de mai multe ori, foarte mulțumit de servicii.

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,366
  • Înscris: 28.10.2018
In cazul de fata cred ca nici ajutorul de specialitate nu are ce sa faca.

Eu am rezolvat "problema" putin diferit, cu 400 de euro.

Synology DS218J + 2*4Tb Toshiba X300 in raid 1.

#4
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostDaculScoril0, on 06 decembrie 2020 - 08:03, said:

Am apelat la băieții ăștia de mai multe ori, foarte mulțumit de servicii.

Multumesc frumos, o sa sun maine la ei sau le dau un mail sa le explic problema sa vad daca se mai poate face ceva.

View Postabac, on 06 decembrie 2020 - 11:50, said:

In cazul de fata cred ca nici ajutorul de specialitate nu are ce sa faca.

Eu am rezolvat "problema" putin diferit, cu 400 de euro.

Synology DS218J + 2*4Tb Toshiba X300 in raid 1.

Ca solutie de stocare si eu folosesc un nas cu 2 x 8 tb, laptopul nu este al meu, este al unei cunostinte si incerc sa vad daca se mai poate face ceva sau nu.Multumesc pentru sugestie oricum.

#5
hellrazvan24

hellrazvan24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.05.2017
Salut catalinuptm, aceasi problema o am și eu, însă eu nu am nevoie de date. Însă vreau sa te întreb ce indicator folosești ca sa îți dai seama ca sa “ars” placa de baza?
Când conectezi încărcătorul se aprinde ledul acela de la încărcător?
Am auzit ca se pot remedia astfel de probleme...

#6
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Salut, am fost la un service cu el, asta dupa ce nu se mai deschidea si da, incarcator cand il conectez se aprinde ledul de pe el si pare ca incarca, si l-am dus la un service sa constate problema si eventual sa-l repar.Cei de acolo mi-au spus ca placa de baza e stricata iar reparatia costa in jur de 1200 de lei cu tot cu mana de lucru insa mi s-a parut destul de scump dar cam astea sunt preturile am cautat pe ebay sa-mi cumpar eu o placa de baza si sub 8-900 de lei nu am gasit nimic, iar apoi mi-am dat seama ca daca schimb placa pierd tot, asa ca prefer sa iau altul functional si sa recuperez datele de pe cel nefunctional.

Cum se pot remedia astfel de probleme ?

View PostDaculScoril0, on 06 decembrie 2020 - 08:03, said:

Am apelat la băieții ăștia de mai multe ori, foarte mulțumit de servicii.

Am vorbit cu cei recomandati de tine, insa mi-au spus ca nu ma pot ajuta si ca trebuie sa fac laptopul functional ca sa se poata recupera datele, insa nu stiu cum as putea face asta pentru ca dupa cum am spus si in primul mesaj, pentru ca laptopul sa functioneze din nou, ar trebui schimbata placa de baza iar daca schimb placa de baza, ssd-ul o sa ramana pe placa defecta pentru ca el este integrata pe placa de baza si nu se poate scoate...

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,366
  • Înscris: 28.10.2018
Welcome to the small factor world.

Vezi ca mai toate ultrabook-urile au problema asta, inclusiv Microsoft Surface.

Cand sunt pa, sunt pa, nu mai ai ce recupera din ele.

Firma noastra ne-a upgradat recent laptopurile si pentru ca procedura prevede ca hardurile sa fie distruse, au distrus tabletele Microsoft Surface perfect functionale, cu configuratie de top (i7, 16gb, 512gb) cu totul.

In mod normal corporatia scoate hardurile din laptopuri, le distruge, pune altele noi si le doneaza comunitatii locale, la scoli, ONG-uri, etc. Cu Surface n-a fost chip sa faca asta.

#8
hellrazvan24

hellrazvan24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.05.2017
auzi cătăliptm, dar tu nu cumva erai conectat la un cont icloud pe el? care își face beck-up la un interval de timp?
cine știe, depinde și de date... etc :)

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,366
  • Înscris: 28.10.2018

 hellrazvan24, on 08 decembrie 2020 - 00:38, said:

auzi cătăliptm, dar tu nu cumva erai conectat la un cont icloud pe el? care își face beck-up la un interval de timp?
cine știe, depinde și de date... etc Posted Image


Cum ar veni, atunci cand te evacueaza executorul din casa e bine sa verifici daca nu ai cumva o vila la corbeanca?

#10
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 abac, on 07 decembrie 2020 - 13:28, said:

Welcome to the small factor world.

Vezi ca mai toate ultrabook-urile au problema asta, inclusiv Microsoft Surface.

Cand sunt pa, sunt pa, nu mai ai ce recupera din ele.

Firma noastra ne-a upgradat recent laptopurile si pentru ca procedura prevede ca hardurile sa fie distruse, au distrus tabletele Microsoft Surface perfect functionale, cu configuratie de top (i7, 16gb, 512gb) cu totul.

In mod normal corporatia scoate hardurile din laptopuri, le distruge, pune altele noi si le doneaza comunitatii locale, la scoli, ONG-uri, etc. Cu Surface n-a fost chip sa faca asta.

Da, de aia urasc laptopurile din tot sufletul, eu folosesc doar dekstop.

 hellrazvan24, on 08 decembrie 2020 - 00:38, said:

auzi cătăliptm, dar tu nu cumva erai conectat la un cont icloud pe el? care își face beck-up la un interval de timp?
cine știe, depinde și de date... etc Posted Image

Persoana al carui laptop este a zis ca nu avea activat niciun backup.

Si ca un update la problema mea, dupa ce firma respectiva a spus ca nu se poate face nimic sa-l repare am decis sa-l desfac eu singur sa vad daca nu cumva are ssd m.2 si ce credeti avea ssd m.2, mare noroc asa ca l-am scos si am zis sa-l pun la mine in PC sa pot sa recuperez de pe el tot, desfac pc-ul si cand sa-l pun mi-am adus aminte de ce urasca apple-ul, are alt tip de conector ssd-ul m.2 de pe mac cu ssd-urile m.2 normale.

Si arata asa:

Attached File  ssd.jpg   146.51K   7 downloads

SI am zis, ok imi iau un adaptor, si am cumparat un adaptor de la m.2 NGFF la m.2 normal, ca sa-l pot baga direct in pc, zis si facut:

Attached File  637f828a-891e-42a0-8a17-4fbafb685735.jpg   95.31K   8 downloads

Apoi m-am gandit ca ar fi o idee si mai buna sa-mi mai iau un adaptor de la m.2 la sata normal, pentru ca am un icy box si sa-l conectez direct la usb, sa nu mai stau sa desfac calculatorul, mai ales ca am doua placi video si sloturile m.2 sunt sub ele, asa ca am comandat si un adaptor de la m.2 la sata in speranta ca o sa bag adaptorul celalalt in acest:

Attached File  5475e23e-4c90-4430-a087-ff4d8abfbdc2.jpg   124.81K   7 downloads

Am fost foarte fericit ca au venit azi amandoua, comanda fiind data ieri, insa din pozele de pe site mi s-a parut mie ca e ceva dubios si ca nu cred ca o sa mearga dar am zis sa incerc totusi, si ce credeti, nu merge:

Attached File  1384cfe7-7d35-4078-93ea-3af4ad905d59.jpg   107.56K   5 downloads

Pentru ca slotul este pe partea cealalta iar adapator meu nu-l pot pune si invers, insa un m.2 normal merge pus si invers fiind foarte subtire.

Asa ca am ajuns inapoi la pasul 1 si anume sa bag adapatorul direct in pc si astfel sper ca ssd-ul sa fie ok si sa pot accesa datele de pe el.

PS: Macar acuma am ambele tipuri de adaptoare.

Edited by catalinuptm, 08 December 2020 - 14:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate