Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Plictiseala, rutina, monotonia in cuplu

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Munciți bre nu mai stați bot in bot toată ziua, săpați în gradină, construiți solare, inventați, sudati, taiati, stricați, reparati si o să vedeți ca nu v ă mai plictisiți 🤭🙈

#38
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postsilesax, on 06 decembrie 2020 - 03:09, said:

Munciți bre nu mai stați bot in bot toată ziua, săpați în gradină, construiți solare, inventați, sudati, taiati, stricați, reparati si o să vedeți ca nu v ă mai plictisiți ����

Stau la bloc, nu am gradina.
Buna aia cu stricati/reparati :)))

#39
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

View Postaxisborn, on 05 decembrie 2020 - 21:14, said:

Cred ca e cel mai mare "dusman modern" al relatiilor.
Cum ne descurcam cu ea?
Pana si uzualele iesiri in oras, cafenele, plimbari etc sunt la un moment dat plictisitoare.
Faptul ca barbatul si femeia de la natura au gandiri diferite, interese diferite duce la  o posibilitate mare de aparitie a plictiselii, adica pur si simplu nu te entuziasmeaza ce il (o)entuziasmeaza /pasioneaza si pe el/ea .
Si a te preface doar ptr ca te atrage la nivelk superficial mi se pare mai rau decat a sta in pat acasa.
Plictiseala in doi e mai rea decat aia de unul singur...
Deci ce solutii ar fi?
In afara de...activitatea primordiala. Ca si aia se fasaie.Si e de scurta durata oricum, ce faci in restul timpului?
Desigur, o idee ar fi sa te casatoresti si sa faci 2-3 copii, atunci nu cred ca te mai plictisesti...problema e cand te plictisesti de la inceput, pana sa ajungi la pasul ala.
Mie spre exemplu chiar viata cam dintotideauna mi se pare extrem de banala. Si nu-s deprimat sau altceva, dar pur si simplu, parca pe planeta asta totul e atat de monoton...pana si socializarea devine monotona, adica da, imi place sa stau acolo la discutii jumate de ora, hai o ora da dupa aia frate, mai ia somnul.

Da, e frumos cand gasesti un partener/partenera cu care poti discuta mai profund, mai filosofic chiar, nu doar chestii banale ce mananci, ce faci, hai se ne uitam la un film etc.

Mai ales acum cu pandemia, problema devine si mai apasatoare.

man..dupa ce treci de prima relatie ( si/sau dupa caz de adolescenta intarziata) o sa intelegi ca viata nu e data " de plictiseala". unii invata mai tarziu, altii mai devreme
ce zici tu aici cu copii etc e de gradinita:)
spor si Doamne ajuta sa te luminezi ASAP.

#40
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostDDooGG, on 05 decembrie 2020 - 23:50, said:

Iti place de x y , le-o tragi dar atat, nu faci casa impreuna daca nu gandesc ca tine .

Pai femeia nu gandeste ca barbatul aproape niciodata.
Ce zici tu sunt cazuri rare , in rest "Faci casa" daca stii sa armonizezi diferentele, sa le accepti in primul rand.
A te astepta sa gasesti o femeie care sa "gandeasca ca tine"...da da o sa tot astepti si in sicriu...hai sa lasam povestile din filme.

View Postfoxbat, on 06 decembrie 2020 - 09:54, said:

man..dupa ce treci de prima relatie ( si/sau dupa caz de adolescenta intarziata) o sa intelegi ca viata nu e data " de plictiseala". unii invata mai tarziu, altii mai devreme
ce zici tu aici cu copii etc e de gradinita:)
spor si Doamne ajuta sa te luminezi ASAP.

Hai nu zau, dar de ce e data viata?
Este absolut banala si nu vad cum poate deveni mai interesanta pe masura ce imbatranesti, ba dimpotriva.
Eu urasc aproape visceral rutina, repetitia, aceleasi lucruri facute de n ori.
Si nu e vorba de prima relatie, tocmai ca prima relatie nu prea e niciodata plictisitoare.
Nu prea are vreo logica ce zici.

Edited by axisborn, 06 December 2020 - 09:55.


#41
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005
"Hai nu zau, dar de ce e data viata?
Este absolut banala si nu vad cum poate deveni mai interesanta pe masura ce imbatranesti, ba dimpotriva."

credeam ca ai citit tot postul meu ( inclusiv semnatura). Nu i tarziu.Doar sa vrei!

#42
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postfoxbat, on 06 decembrie 2020 - 09:59, said:



credeam ca ai citit tot postul meu ( inclusiv semnatura). Nu i tarziu.Doar sa vrei!


Stiu ideea celor ca tine, ca trebuie sa te resemnezi cu monotonie si banal, si tot restul de rahaturi ale acestei lumi, ca "asta-i viata". Se cheama "maturitate" la voi, "evolutie" cica, "luminare".
Nu multumesc.

#43
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Adica ma rog, probabil se poate, dar n-am ajuns eu inca la nivelul ala.

#44
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postaxisborn, on 06 decembrie 2020 - 09:51, said:



Stau la bloc, nu am gradina.
Buna aia cu stricati/reparati :)))
Bine ca tu nu strici ceva, cand n-ai ce face, axisborn. Esti un om bun.
Sa nu te iei dupa altii si sa te strici. E mai bine sa te plictisesti decat sa distrugi in jurul tau, ceea ce-ti sta in putere.

Edited by Cr1spy, 06 December 2020 - 11:23.


#45
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
@axisborn, sa  nu intelegi gresit ce spun, nu e nimic rautacios, si nu sunt intelesuri ascunse: nu toti barbatii sunt "facuti" pentru relatii stabile/lungi/casatorie/ locuit impreuna non stop. Nici toate femeile, de fapt.

ca e plictiseala, ca e monotonie, ca aia, ca ailalta, si uite-asa nu stau in relatie, Sau, si mai rau, stau chinuiti sau absenti. Nu toti cautam/ne dorim acelasi lucru de la o relatie: unii vor stabilitate, altii parteneriat, altii libertate, relatie deschisa, altii pozitie sociala. Nimeni nu cauta distractie, pt ca nu prea e, pe termen lung.

Am citit tot topicul, dar nu imi amintesc daca ai spus cam ce varsta ai. In jur de 30?

In locul tau, nu mi-as face probleme (indiferent de varsta). Traieste-ti viata asa cum iti place,ca nu am invatat la scoala ca e obligatoriu sa ai familie.

Mai important mi se pare sa ai sansa sa gasesti femeia aia la care sa te gandesti cu drag si dor si dupa 30 ani :)

#46
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Postaxisborn, on 06 decembrie 2020 - 09:57, said:

Pai femeia nu gandeste ca barbatul aproape niciodata.
Ce zici tu sunt cazuri rare , in rest "Faci casa" daca stii sa armonizezi diferentele, sa le accepti in primul rand.
A te astepta sa gasesti o femeie care sa "gandeasca ca tine"...da da o sa tot astepti si in sicriu...hai sa lasam povestile din filme.




Pai esti puiut daca gandesti asa sau limitat rau de tot . Mai iesi si tu din pestera din cand in cand si mai intra in vorba cu una care are si altceva in cap decat ruj , tocuri si bundita . Normal trebuie sa ai si tu ceva materie cenusie ca altfel e degeaba ....

#47
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostDDooGG, on 06 decembrie 2020 - 15:05, said:

Pai esti puiut daca gandesti asa sau limitat rau de tot . Mai iesi si tu din pestera din cand in cand si mai intra in vorba cu una care are si altceva in cap decat ruj , tocuri si bundita . Normal trebuie sa ai si tu ceva materie cenusie ca altfel e degeaba ....


Stii care-i paradoxul?
Fix aia cu  materie mai putina si fara prea multa profunzime sunt cei care nu se plictisesc. Pentru ca lumea e plina de cei ca ei.
Asa ca, te rog...

#48
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Nu nu . confunzi, ca sa pici tu bine Posted Image !
Doar un prostalau intra in rutina si merge inainte din inertie .

#49
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View PostDDooGG, on 06 decembrie 2020 - 15:13, said:

Nu nu . confunzi, ca sa pici tu bine Posted Image !
Doar un prostalau intra in rutina si merge inainte din inertie .
Ai dreptate, astia inteligenți fac amor la job contra rutinei. 👍

#50
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Toti ajungem la rutina.

Unii o  depasesc si raman in cuplul ala, pentru ca au motivele lor, care ii fac sa mearga inainte  si sa invete sa traiasca (bine) cu rutina aia.

nu ai ce evita, ai ce gestiona (ca sa zic asa)

Edited by irina2014, 06 December 2020 - 15:25.


#51
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Unii nu o depasesc așa ca schimba soția /soțul, simplu ca bună ziua.., se știe ca rutina afectează sănătatea..

Edited by silesax, 06 December 2020 - 15:36.


#52
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
si, dupa un timp, ajung tot acolo

pt ca daca ai o  "predispozitie" sa simti mai acut si sa fii afectat de rutina, vei fi.

Edited by irina2014, 06 December 2020 - 15:34.


#53
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Schimba iar, dar nu își mai anunță partenerul :))

#54
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate