Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

malpraxis medical

  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
ion48

ion48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.01.2012
Cum? Superficialitatea în citirea unui document medical și punerea în pericol al pacientului nu este practică medicală periculoasă?
Pacientul s-a dat cu toată încrederea pe mîna doctorului.

#20
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
Nu este practica periculoasa.
Medicul de familie are alte competente si responsabilitati pe care le respecta.

View Postoaspetele, on 06 decembrie 2020 - 08:02, said:

Nu sunt medic.

http://www.sant.ro/i...le-de-malpraxis
aici gasiti detalii legate de comisia de malpraxis.

Ai dat link catre cea mai curupta institutie romaneasca bazata pe spaga. Prost sa fii sa faci vreo expertiza acolo.
Iti explic cum se procedeaza, dupa initierea plangerii, inainte de stabilirea comisiei si investigarea cercetarii, persoana desemnata din institutie va contacta paratul care e coleg cu ei nu cu tine, pentru a stabili daca e dispus sa dea sau nu spaga. De acolo e razboi si stres.

Edited by BUDAIbeer, 07 December 2020 - 20:19.


#21
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.12.2019

View Postion48, on 05 decembrie 2020 - 21:08, said:

Situația bolnavului este foarte precară, chiar periculoasă.
Eu am o curiozitate: bolnavul cu situație precară mai este pacientul acelui medic de familie? Încerc să-mi imaginez relația medic-pacient pe fondul unei plângeri la colegiul medicilor sau la comisia de malpraxis.

#22
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

View PostEMPP, on 07 decembrie 2020 - 08:52, said:

o rețetă pe  căt timp o dai dacă trebuie luat zilnic tratamentul?nu-i o lună că-s două mare fâs

o dai pe un an?
Scrisoare medicala are o valabilitate de o jumatate de an, de obicei.
Reteta poate fi prescrisa de medicul de familie pe o perioada de maxim 3 luni, daca vorbim de un tratament stabilizat.

View PostBUDAIbeer, on 07 decembrie 2020 - 20:16, said:




Ai dat link catre cea mai curupta institutie romaneasca bazata pe spaga. Prost sa fii sa faci vreo expertiza acolo.
Iti explic cum se procedeaza, dupa initierea plangerii, inainte de stabilirea comisiei si investigarea cercetarii, persoana desemnata din institutie va contacta paratul care e coleg cu ei nu cu tine, pentru a stabili daca e dispus sa dea sau nu spaga. De acolo e razboi si stres.
Nu stiu ce zici tu, n-am auzit de asa ceva. Si intamplator fac parte dintr-o asemenea comisie de malpraxis.

#23
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

View Postoaspetele, on 07 decembrie 2020 - 21:19, said:


Nu stiu ce zici tu, n-am auzit de asa ceva. Si intamplator fac parte dintr-o asemenea comisie de malpraxis.
La dsp? nu cred

View Postoaspetele, on 06 decembrie 2020 - 08:02, said:

Nu sunt medic.
asistentii si portarii nu intra in comisiile de malpraxis, chiar daca au studii juridice auxiliare
femeile de serviciu da

esti tu femeie de serviciu cu studii juridice?

#24
ion48

ion48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.01.2012
Am înțeles din numeroasele comentarii (vă mulțumesc tuturor), că putem da colțu cu zile , că medicii nu au nici o vina ,pacientul e vinovat ....că e bolnav.
Dar medicul care e superficial în cercetarea pacientului nu e vinovat cu nimic ?

Edited by ion48, 08 December 2020 - 20:33.


#25
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
Nu este vinovat cu nimic, pentru ca nu e infractor ca sa fie vinovat de ceva medicul.

View Postion48, on 08 decembrie 2020 - 20:28, said:

,pacientul e vinovat ....că e bolnav.
posibil, dar aici esti la gradinita sa arati cu degetul cine e vinovat si cine nu ca s-a mancat creta?

nu are ce discuta nimeni cu tine odata ce ai stabilit deja ca exista un vinovat
te-ai facut si judecator

#26
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.12.2019

View Postion48, on 08 decembrie 2020 - 20:28, said:

Dar medicul care e superficial în cercetarea pacientului nu e vinovat cu nimic ?
Până nu e dovedit că a greșit, e negustor cinstit. Am întrebat mai sus dacă mai ești pacientul lui și nu ai răspuns. Am dedus că da, mai ești. Păi dacă și după ce a fost la un pas să te omoare mai ești pacientul lui, îți meriți soarta. Dacă data viitoare chiar reușește?

Edited by exqusit_drunk, 08 December 2020 - 22:08.


#27
ion48

ion48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 13.01.2012

View Postexqusit_drunk, on 08 decembrie 2020 - 22:08, said:

Până nu e dovedit că a greșit, e negustor cinstit. Am întrebat mai sus dacă mai ești pacientul lui și nu ai răspuns. Am dedus că da, mai ești. Păi dacă și după ce a fost la un pas să te omoare mai ești pacientul lui, îți meriți soarta. Dacă data viitoare chiar reușește?
Nu eu sînt eu acel pacient .Altă persoană este în acea  stare precară din cauza acelui medic .

Dar am înțeles clar cum merg treburile în țara asta .Te ucide medicul , din nepricepere(din cauza aceasta medicii mi-au ucis soția), superficialitate,lipsă de șpagă, și multe alte, și nu pățește nimic , că deja sistemul medical este destul de corupt.

Mulțumesc tuturor !

Rușine sistemului medical din Romînia !

#28
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

View PostBUDAIbeer, on 07 decembrie 2020 - 21:32, said:

La dsp? nu cred


asistentii si portarii nu intra in comisiile de malpraxis, chiar daca au studii juridice auxiliare
femeile de serviciu da

esti tu femeie de serviciu cu studii juridice?

ce crezi ca simbolizeaza avatarul meu?

#29
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Că ești ca un șarpe? 😃

#30
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

View Postoaspetele, on 10 decembrie 2020 - 07:35, said:

ce crezi ca simbolizeaza avatarul meu?

pe langa faptul ca oricine isi poate pune orice avatar pe internet fara sa insemne ceva
ma indoiesc ca tu cunosti originea lui antica si ce simbolizeaza cu adevarat si nici google nu cred ca te poate ajuta cu altceva in afara de descrierea oficiala

#31
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Mai Asclepios, de ce schimbi vorba?
Suntem 2 farmacisti in comisie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate