Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Glucometre 2020-2021

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Buna Remicade
am inteles, ce ar trebuii sa fac sa scada ?

#20
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Vârsta, kilograme, înălțime ?

#21
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007

View PostRemicade, on 14 ianuarie 2021 - 13:35, said:


Teoretic 110-125 e prediabet.

GRESIT!
Prediabetul sau diabetul se pot pune ca diagnostice doar in functie de Hemoglobina glicata, analiza care se face la laborator.

#22
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012

View PostRemicade, on 14 ianuarie 2021 - 13:51, said:

Vârsta, kilograme, înălțime ?

Buna Remicade,

am 46 de ani, 95 kg. 1.80 inaltime

am avut 120 kg, de la 40 de ani am inceput sa fac miscare si am schimbat putin stilul de viata, mananc la ore fixe, am slabit, am ajuns la 91 kg, de ceva vreme nu stiu exact de ce , dar cred ca stiu, am ajuns la 95 kg, ar trebuii sa reduc putin portiile si sa slabesc din nou zic eu!
astept recomandare!

#23
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Cu cat o sa scazi in greutate cu atat va fi mai bine pentru glicemii. Eu zic ca 110 e super ok la datele astea.

View PostRETEX, on 14 ianuarie 2021 - 14:18, said:

GRESIT!
Prediabetul sau diabetul se pot pune ca diagnostice doar in functie de Hemoglobina glicata, analiza care se face la laborator.

Sursa Regina Maria.

Attached Files



#24
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Dimineata, omu' a avut 110 (o singura masuratoare). Asta poate fi influentata de mai multi factori. E posibil sa fi exagerat la masa de seara sau sa fi mancat noaptea ceva. Analiza glicemiei dimineata trebuie facuta mai multe zile la rand. Daca omu' e "cuminte" seara si nu mananca multi carbohidrati sau multe dulciuri si dimineata are glicemii mereu mari, orice medic de familie ii va da sa faca HbA1C si de acolo vor deduce ca e prediabet sau diabet tip2. De la o singura masuratoare NU se poate pune un asftel de diagnostic. Cel mai simplu e sa se duca la un laborator sa faca HbA1C si de acolo va sti sigur daca trebuie sa mearga la doctor sau nu. E o analiza simpla dar foarte importanta care costa 30-40 lei in functie de laborator.

Este foarte important ca fiecare sa aiba acasa un glucometru si sa se testeze macar de cateva ori pe luna. Glicemia e foarte parsiva. Poate creste si crea probleme grave fara ca pacientul sa-si dea seama. Eu am ajuns la doctor cu HbA1C=10%, extrem de mult pentru ca nu am fost atent si mi-am cam batut joc de organism timp indelungat.

Edited by RETEX, 14 January 2021 - 19:48.


#25
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Nu  recomand,
Sunt niste rahaturi toate. Si testele,  dau erori pt a consuma airuea teste .
merita facuta reclamatii la Organsmele care reglementeaza astfel de mizerii

Am dat o caruta de bani si dau erori testele, ba E5 ba E9, desi fe folosesc foarte ok.  O parte merge, o alta parte nu. O companie de capuse, care trebuie sa pleteasca Acuu Check

#26
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Contour Plus One recomand. Nu da erori si merge foarte bine. Are nevoie de o picatura mica de sange fata de altele si daca gresesti la picatura, iti da posibilitatea sa mai pui o data pe acelasi test.

#27
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Toleranta la glucoza e sfanta.

#28
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
Unde pot găsi CONTOUR ŸNEXT online in Romania ?

Accu-Chek Instant l-am găsit, dar înclin spre CONTOURŸ NEXT.

Edited by elbjorn, 01 January 2022 - 15:57.


#29
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Sunt bune mai toate, de ex eu am Accu-Chek Active si e f bun, verificat si cu alte doua aparate.

#30
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Toate aparatele sunt bune.
Miscarea scade glucoza, misca-te grasutule. 1 ora in parc, pe strada...
Mama mea a avut diabet 30 de ani. Nu a luat niciun medicament. Cand glicemia ajungea la 200 isi facea un ceai de frunze
de dud, smeur,afine.
Nu lua medicamente, incearca ceaiurile, dar numai daca ai 200 , daca trece cu mult de 200, vezi ce ai mancat. Daca esti gras cu siguranta mananci prostii. Medicamentele duc in timp la probleme de sanatate irecuperabile.
Mananca mai putin, fara dulciuri, fara tutun, sucuri, paine doar cat trebuie, grasimi putine si vei trai bine mersi. Mai slabeste, esti gras.

Edited by cincicinci, 07 January 2023 - 17:33.


#31
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Eu mananc prostii dar nu is deloc gras, am 64,5 Kg la 1,7 m.
Fac o ora de bicla acasa intens, tin pulsul cam la 150, 5-6 zile pe sapt.
Iar la dulciuri nu pot sa ma abtin mereu, sunt bune rau totusi, nici asa. Decat asa o viata mai bine traiesc mai putin. Suc beau fara zahar.
Cat pot elimin zaharul. Fara aia aia si aia, pai nu merge chiar asa.
Daca e sa tin regim, ai voie maxim 40 g paine la masa, ce e aia omule ? Adica o felie mica si jumate.
150 g cartofi fiert adica unul mediu sau 150 g paste fierte sau orez.

Ce 200, nu trebuie sa ajunga acolo, bazal sa fie sub 120, la 1-2 ore de la masa sub 160, dupa aia de la 3 ore in colo iar sub 120, glicata ideal sub 6,5, asa arata im diabetic bine tratat !
Pe mina m-a pus pe Metformin 2000 mg/zi, una dim una seara, si insulina rapida Novorapid la mese tocmai sa pot manca cam orice, i-am zis ca daca nu imi da insulina, e ca si cum m-a omorat, ca nu pot tine regimul insa nu vreau sa am complicatii.
Fac si eu ce pot, miscare fac, mananc si sanatos de multe ori, salate de legume proaspete, mancare de legume, supe, carne slaba fripta fara piele, etc.
Nu mergea fara nici un medicament, desi diabetul meu era nu prea grav, daca tineam dieta, aveam valori bune si fara tratament, cam in stadiul ala e.
Am glicata 5,03, am facut ce a zis medicul si am reusit asta. E f greu cu insulina aia bagata in functie de ce mananci, dar aia e.
Mi-a dat daca imi asumam riscurile f mari de hipoglicemie si coma si deces, sau coma si trezirea dupa cu sechele permanente.
Mi-am asumat, ca daca sunt atent nu se intampla, dar altfel 100 % eram pa la balamuc cu dieta aia.

Mama are dz de cam 14 ani, dar tine regimul f bine, e f ordonata, dar il tine natural, nu ca se abtine, glicata 6,1, bazal sub 115, la 2 ore de la masa chiar ca la sanatosi sub 140.
Dar ia Metformin 2500 mg/zi si la masa are maxim un 30 g carbo, nu si 400 ca mine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate