Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Glucometre 2020-2021

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Am cautat informatii in acest forum dar am gasit posturi foarte vechi si informatiile nu mai sunt de actualitate.
Sunt proaspat diagnosticat cu diabet tip 2. Am fost la medici, am tinut strict tratamentele prescrise. Am ajuns la diabetolog si mi-a dat Siofor. Evident, la aceasta data, nu se gaseste nicaieri. Deci...am inceput bine Posted Image. Incerc sa tin regim pentru a controla glicemia cat de cat.
Am in casa un glucometru OneTouch Select Plus Flex. Am cumparat teste si am inceput masuratorile. Nu ma ajuta cu nimic: diferente mari intre teste facute in acelasi timp (160-189), lipsa aplicatie pentru pc sau android.
As vrea un glucometru care sa-mi usureze putin treaba printr-o aplicatie care sa-mi stocheze datele, sa-mi masoare valorile corect sau cu diferente nesemnificative, sa se gaseasca usor teste.

Piata e plina dar parerile utilizatorilor sunt foarte diverse. Din acet motiv nu prea poti face o selectie in functie de informatiile pe care le gasesc online.
Ce glucometre folositi in prezent? Ce produse recomandati care respecta cerintele mele de mai sus?
Nu ma intereseaza pretul pentru ca nu cumpar zilnic.

#2
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 13.02.2008
Salut
In primul rand rezultatele alea se incadreaza in marja de eroare acceptata pentru glucometre care este de 15-20%. Nu o sa fie niciodata la fel de precise ca si glicemiile facute la laborator asadar astea sunt tolerantele acceptate.
Ca si recomandare ar fi:
Contour plus one
https://www.contourplusone.ro/
- are aplicatie si se sincronizeaza prin bluetooth cu telefonul. Gasesti in pagina de mai sus si linkuri catre appstore sau google play pentru aplicatie.
- este foarte precis.
- se gasesc usor teste pentru el.
- Mergi in farmacii si vezi ca se da gratuit daca cumperi 2 sau mai multe cutii de teste. Cel mai usor cred ca il gasesti in reteau Dr. Max/Sensiblu.

Accu Check Instant (nu il incurca cu Active)
https://accu-chek.ro...ek-Instant.html
- aplicatia pentru el se numeste Mysugr.
https://www.mysugr.com/en/
- aceleasi caracteristici ca si Contour. Posibil sa se gaseasca mai greu teste, de obicei pe la Catena.

Orice ai alege nu cumpara aparatul. Vezi in farmacii sau chiar si online care au promotii in care il primesti gratuit daca iei un anumit numar de cutii de teste.

- vezi in zona ta pe la farmaciile din oras ce teste gasesti mai usor pentru aparatele de mai sus.
https://www.diabetes...veillance.shtml

In final iti las si niste resurse de incredere de unde te mai poti informa:
https://www.rodiabet.ro/
https://www.facebook.../noisidiabetul/    [pentru Siofor intra pe grup si vezi daca are careva sa iti imprumute/doneze]

Edited by ved3neu, 05 December 2020 - 21:41.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Eu am un Accu Chek Active
https://comenzi.farm...e-roche-p300968

si testele astea
https://www.emag.ro/...HhoCjxcQAvD_BwE

Mai nou au aparut testerele Accu Chek noul Active care nu-i asa,tre' sa se alinieze trendului farma si costa de patru ori mai mult.
Fiind proaspat in domeniu e normal sa te panichezi din orice.Chestia cu Sioforul nu-i de acum,dar banuiesc ca sarlatanii farma au descoperit piatra filozofala in materie de medicamente si vor arunca pe piata facatoarele de miracole,dar totul are un pret pe care noi,fraierii,ca pana la urma asta suntem,il vom plati.
Cu ce valoare de glicemie "ai cazut in plasa" lor?
Regimul e bun,nu zic nu,dar mult mai importanta este calitatea alimentelor.Din pacate otrava care se vinde in magazine pe post de alimente nu prea ajuta in acest sens.Iar raioanele bio/eco sunt facute in general pentru snobi.Parerea mea.
Nu dezarma,cu diabet se poate trai mult si bine.In timp te vei invata cum sa-l tii sub control,ce ridica glicemia,ce coboara,etc.,in ce perioade ale zilei este mai mare,cand este mai mica si tot asa.
Daca esti doar cu hiperglicemie si nu-ti fluctueaza,nu-ti recomand masurarea glicemiei din cinci in cinci minute,ca dai in dambla.
La inceput si eu am fost in aceiasi situatie,aveam nevoie de vreo patru cutii de teste pe an.Acum,cutia de teste pe care o am este cumparata de vreo trei ani si cred ca mai sunt cel putin 35 de bucati inca.Am fost nevoit sa modific data testerului ca mi le recunoascaPosted Image Posted Image
Stai linistit,ca n-are nici o importanta,acuratetea a ramas,nu arata date false,compar masuratoarea mea cu cea a medicului,cam o data la sase luni (vizita la medic este trimestriala).
Ca si fapt divers doar,eu am inceput aventura diabetica in 2006.Pe vremea aia valoarea maxima acceptata a glicemiei la laboratoare a fost in jur de 125.In ziua de azi stii si tu cat e.De asemenea un lucur interesant,pe cutiile de teste aparea valoarea de 140 ca fiind critica,dar cam din 2010 a disparut inscriptia asta.
In legatura cu aceste aspecte am mai comentat pe forum,parerea mea fiind ca totul este o manarie si o cardasie intre producatorii de medicamente si medicii din lumea asa-zis civilizata,care in goana dupa profit ar fi in stare sa declare toata populatia globului bolnava.
Si poate ca asta si este pana la urma ideea,avand in vedere ce se intampla pe plan mondial in zilele noastre.
In fine,nu te mai plictisesc.Steagul sus,nu dispera si incearca sa fii cat mai optimist si traieste-ti viata si atentie la abuzuri,limiteaza-le.Si nu uita,exista diabet,dar asta nu trebuie sa-ti acapareze mintea si sufletul.

#4
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007

 adisz, on 05 decembrie 2020 - 21:40, said:


Cu ce valoare de glicemie "ai cazut in plasa" lor?


Am facut primele analize date de la Cardiologie si glicemia a fost 306. Am primit un tratament si am repetat la o saptamana analizele: Glicemie - 242 si HbA1c- 10.8

Multumesc de raspuns si sfaturi. Nu sunt vreun disperat sau fricos dar e o schimbare in stilul de viata si trebuie doar sa ma obisnuiesc. M-am informat mult si am vazut ca miscarea este foarte importanta in tinerea sub control a problemei. Aici nu prea stau eu bine dar am sa ma adaptez si aici cum m-am adaptat si cu regimul alimentar. Cel mai putin complicat pentru mine ar fi sa-mi iau o bicleta pentru exercitii zilnice.
Diabetologul mi-a dat tratamentul cu Siofor si diaprel dar nu l-am inceput pentru ca nu se gaseste. In timpul acestui tratament trebuie sa-mi aleg o zi pe saptamana, timp de o luna, in care sa fac 3 teste de glicemie si sa i le trimit medicului. De aici si interesul meu pentru un glucometru cat de cat bun, accesibil si cat mai "smart".

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
era unu smart hibrid, care iti bagai in brat u plasture cu ac si monitoriza tot timpul....
adica nu te intepai in deget si gata
acuma sunt care din picatura ai ade sange detecteaza si trigliceride, colesterol...

a mai evoluat tehnologia....

#6
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007

 ved3neu, on 05 decembrie 2020 - 21:33, said:



Orice ai alege nu cumpara aparatul. Vezi in farmacii sau chiar si online care au promotii in care il primesti gratuit daca iei un anumit numar de cutii de teste.


Am gasit asta  https://www.onlinefa...crolet-4-cutii/

Mi se pare chiar buna oferta. Alta mai buna nu am gasit momentan si cred ca fac comanda la ei.

#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Siofor are substanta activa metformin. Metformin se gaseste si in alte produse, nu doar in Siofor, de exemplu la vitalogy am gasit Meguan.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 RETEX, on 05 decembrie 2020 - 21:52, said:

Am facut primele analize date de la Cardiologie si glicemia a fost 306. Am primit un tratament si am repetat la o saptamana analizele: Glicemie - 242 si HbA1c- 10.8

Banuiesc ca ti-a prescris si insulina,la valorile alea.
S-ar putea ca diabetici insulinodependenti sa primeasca gratuit glucometrul + testele.Intereseaza-te de chestia asta.
Referitor la glucometru,ce ti-am recomandat eu nu-i destul de bun?Costa doar 65 de lei Posted Image
Poti sa-i spui medicului curant ca daca Siofor nu este,trebuie sa-ti prescrie altcvea.Daca nu va fi 6 luni,un an,te lasa fara tratament?

#9
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Diaprel si Siofor/Glucophage/Metfogamma mi-a prescris. Nu se gasesc nicaieri la mine in oras.

Am sa iau legatura cu el maine si am sa-i spun ca nu se gasesc. Sper sa-mi prescrie altceva...care sa se si gaseasca.
Am studiat si chiar testat glucometrul recomandat de tine. Nu prea ma satisface din cateva puncte de vedere (poate sunt eu prea mofturos).Timp de destat glucometre este suficient. M-am oprit la Contour Plus deocamdata pentru ca mi-a placut oferta si specificatiile lui. Chiar voi face teste in paralel cu OneTouch, pe care il am acum, sa vad si diferentele rezultatelor.

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

View PostRETEX, on 05 decembrie 2020 - 21:52, said:

Am facut primele analize date de la Cardiologie si glicemia a fost 306. Am primit un tratament si am repetat la o saptamana analizele: Glicemie - 242 si HbA1c- 10.8
La valorile astea tu nu esti de tratament oral tu esti de insulina. Stiu ca asta pica ca un soc, in Romania daca spui ca faci insulina sau ai epilepsie lumea te vede destul de rau.
Aceste glucometre iti dau niste valori aproximative nu sunt rezultate ca la NASA, au un standard ISO pe care il respecta, nu mai stiu exact din cap dar pot fi tolerate diferente de 10%.
Daca iti va scrie reteta cu insulina vei primi 2 cutii (100 de teste) gratis.
Cele mai bune marci la ora actuala la care gaseste teste fara probleme sunt:
Contour Plus de la Bayer (cred ca e cel mai avansat si mai bun aparat)
Accu-check Active si mai noul Instant de la Roche
One Touch Select Plus de la J&J

Fiecare zi in care refuzi insulina se traduce in risc crescut de evenimente CV si scaderea sperantei de viata, eu m-as mai interesa ca surse de informare sunt la tot pasul, medicii nu insista pentru ca stiu ca nu au cu cine...

#11
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007

View PostRemicade, on 30 decembrie 2020 - 10:11, said:

La valorile astea tu nu esti de tratament oral tu esti de insulina.

Fiecare zi in care refuzi insulina se traduce in risc crescut de evenimente CV si scaderea sperantei de viata, eu m-as mai interesa ca surse de informare sunt la tot pasul, medicii nu insista pentru ca stiu ca nu au cu cine...

Cine zice ca refuza insulina? Insulina nu se da asa oricum si oricui. Daca medicul diabetolog decide tratament medicamentos, nu ai cum sa-i zici lui "Da sa bag niste insulina ca la valorile alea insulina face treaba, nu pastilele". In cazul meu, de exemplu, la tratament cu Siofor si Diaprel, am in prezent valori de maxim 155 (dimineata pe nemancate) si intre 70 si 120 in timpul zilei. Cu ocazia asta mi-a scazut medicul si doza de Diaprel de la o pastila pe zi la 1/2 pastila pe zi. Evident sunt si baiat cuminte. Nu mananc dulce, nu mai beau sucuri sau alcool, grasimi animale nu consum dar nici post nu tin. Mananc de toate dar cu bun simt si tratamentul luat la ore fixe.Posted Image

#12
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Buna seara tuturor,
va rog sa ma ajutati in cumpararea unui glucometru bun, as vrea sa il am la indemana pentru un test rapid al glicemiei!

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Contour, Accu Check, One Touch Select plus de ex

#14
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012

 Remicade, on 12 ianuarie 2021 - 07:24, said:

Contour, Accu Check, One Touch Select plus de ex

Multumesc frumos!

#15
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Eu zic ca asta e cea mai buna oferta la momentu actual  https://www.onlinefa...crolet-4-cutii/

Am cumparat si folosesc. Aplicatia merge bine, ai statistici periodice si tot ce trebuie acolo. Glucometru se imperecheaza prin BT cu aplicatia si merge brici. Simplu si usor de folosit pentru oricine

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Da, in anumite teste iese câștigător și eu daca ar fi de ales as merge pe firma Bayer.

#17
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Buna tuturor,
am alex varianta One Touch Select plus si de dimineata pe nemancate am facut si primul test, a iesit 110, ar fii ok ?
unde pot vedea un tabel ?

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
E ok dar mai fa din timp în timp sa vezi unde te incadrezi.
Teoretic 110-125 e prediabet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate