Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

A fost lansat Manjaro Linux 20.2 - 3 Decembrie 2020

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
A fost lansat Manjaro Linux 20.2.
https://manjaro.org/download/

#2
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 18.12.2004
da, l-am busit in 10 secunde, am vrut sa scurtez carnatul de iconite de langa ceas si am ramas fara butonul start si nu se mai putea face nimic ... de asta o sa mai dureze cateva zeci de ani pina o sa ajunga orice linux macar ca un windows 98, asta daca nu se hotarasc toti linuxistii sa se adune si sa faca un singur linux bun decat sutele de variante inutile de acum

#3
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
bun bancul. am ras toti de la IT de el.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdragosh82, on 13 decembrie 2020 - 18:59, said:

Bravo tie. Meriti sa folosesti ferestre ca un OS okay nu poti folosi. O problema IBM nu e o problema de OS.

#5
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 18.12.2004

View PostMembruAnonim, on 13 decembrie 2020 - 22:53, said:

Bravo tie. Meriti sa folosesti ferestre ca un OS okay nu poti folosi. O problema IBM nu e o problema de OS.

Manjaro e un os ok, sa spui gluma asta sa rada si aia de mai sus de la "aiti".
Cum sa fie ok un os copiat dupa alt linux, care la randul lui e copiat dupa altul ? Ia ia tu o bancnota si fa-i o copie, apoi o copie la copie si tot asa de vreo cateva ori si dupa aia vino si arata-ne pe forum ca e ok copia aia ultima.
Si vine vreunul din astia care faceti misto si cu o solutie la problema avuta de mine mai sus ? Ca vad ca mai nou in afara de fotbal si politica ne pricepem si la facut misto de utilizatori de linux pe desktop.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De parca mizeria de la micromoale nu este copiata dupa altceva dar na  e funny exemplul cu bancnota.

Da, "problema" avuta de tine este o non problema, solutii exista, de la a sterge din home directorul aferent DE-ului (pentru ca la urmatorl login sa fie recreat cu setari default, ghici ce se intampla cand faci asta... eeeee ce a disparut anterior acu' e la locul lui) pana la a pune la loc ce nu mai e acolo ceea ce a disparut. Da' cand mergem pe ideea "tre' reinstalare ca nu stiu sa repar" atunci e OS-ul de vina. Nop, daca ai posibilitatea atunci postezi pe un forum, asta sau altul, in care zici "distributia X cu DE Y am facut Z si s-a intamplat W. Ma poate ajuta cineva ca sunt incepator si nu stiu sigur cum pot repara ceea ce am facut?". Atunci se activeaza cineva si vei primi macar un sfat daca nu mai multe cum sa repari ce e "stricat".

Spre deosebire de ferestre unde, in caz ca crapa ceva, in 90%+ (cu indulgenta) ajungi la reinstalat si dureri de cap, sub GNU/Linux, BSD, Mac ai 90%+ (sa nu fiu magar) sanse sa rezolvi (repari) ce e stricat fara a reinstala.

Ca exemplu: Acu' ~3 - 4 ani la un update de wpa_supplicant (pachetu' care contine utilitarul folosit pentru negocierea cheilor WPA sub GNU/Linux) a avut o "mica" problema cu 802.1X, refuza autentificarea. Un simplu rollback la versiunea anterioara a rezolvat "problema" fara a fi nevoie de reinstalat distributia sau alte tampenii. Do the same with ferestre in caz ca ai facut update de la micromoale. Poate poti sa o faci, poate nu.

Asa ca da e foarte enervant cand vine cineva si arunca cu "pietre" intr-un OS dupa ce la folosit foarte putin doar ca nu a reusit (efectiv nu a stiut si nici nu a intrebat (s-a interesat)) sa faca ceva cand a "busit" OS-ul. Daca aveam modul asta de gandire nu as fi folosit GNU/Linux niciodata, mai bine zis nu as fi folosit computer-ul niciodata. Prima instalare de GNU/Linux a tinut 5 minute, atat a fost bnevoie sa fiu nevoit sa reinstalez Red Hat Linux 7.2 (proces care in 2000 tinea cam 2 ore, deh Pentium MMX cu 32 MiB RAM la vremea aia. Dar am invatat ceva din experienta aia.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Manjaro parca e bazat pe Arch, nu?
Daca Arch e rolling release, Manjaro de ce are versiune?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da, Manjaro e bazat pe Arch.
Da, Arch e rolling release.
Manjaro e rolling release. Odata instalat e la fel de rolling ca si Arch, ca si Gentoo, etc.

https://www.tecmint.com/best-rolling-release-linux-distributions/


Si Arch mai scoate install CD-ul odata la N luni dar la el "versiune" e de fapt data "lansarii". Manjaro probabil are "versiuni" pentru cei obisnuiti cu Fedora sau alte distributii care scot 1 - 2 versiuni pe an. Dar dupa cum am spus mai sus, daca instalez un Manjaro de acu' 2 ani si ii fac update e identic cu ultima "versiune" de Manjaro lansata.

#9
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View PostMembruAnonim, on 14 decembrie 2020 - 12:11, said:

...

Spre deosebire de ferestre unde, in caz ca crapa ceva, in 90%+ (cu indulgenta) ajungi la reinstalat si dureri de cap, sub GNU/Linux, BSD, Mac ai 90%+ (sa nu fiu magar) sanse sa rezolvi (repari) ce e stricat fara a reinstala.

...

Salut si La multi ani :)

Ai dreptate tu, fiecare copiaza ceva de la altcineva, modifica putin si adauga un brand.

Eu am folosit linux in paralel timp de cativa ani cu windows si iti pot da dreptate doar 90% Posted Image , sunt acum doar pe windows 10 (din diferite motive) si iti pot spune ca a mai invatat microsoft ceva. Spre deosebire de windows xp, vista, 7 sau 8.1, windows 10 pare sa nu mai crape iar actualizarile ajung sa fie un lucru placut. Daca a crapat ceva , de exemplu driverul de la placa video, poti boota in safe mode, dai uninstall, reboot si ai scapat de belea.

De fapt indiferent de sistemul de operare, cea mai mare problema este operatorul sau cum zicea cineva "ceea ce se afla intre scaun si monitor" Posted Image  

Pace si Respect Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate