Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Apelare gratuita Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Buna ziua,

am abonament Optim nelimitat la Digi si de curand o cunostinta care lucreaza in Austria a achizitionat o cartela Magenta de la T-Mobile, deoarece RDS spune ca doar aceasta retea este inclusa pentru minutele gratis.
Aseara cand am verificat tariful, stupoare: nu e gratis.

Stiti cumva dintre cei care mai sunati in Austria ce tip de cartela trebuie ca sa fie gratis?

Multumesc,

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Pai de ce nu suni pe WhatsApp? :habarnam:

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Destinatiile sunt fixe, nu mobile. Sunt afisate pe site-ul digi.

LE: ce telefon foloseste? Pe langa variantele "clasice" (Whatsapp, Viber, Facebook Messanger), mai e varianta Hangouts sau Facetime. La hangouts merge si pe IPhone.

LE: toti operatorii ofera minute internationale in principal pe fix, iar pe mobil anumite prefixe (de obicei cele din reteaua "mama" sau in care au parteneriate mai stranse).

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Pai este vorba despre destinatii internationale CATRE care ai minute incluse - adica convorbiri gratuite
In traducere libera - ai nevoie de abonament/cartela DIGI
Si mai clar - T-Mobile este inclusa pentru minutele gratis doar atunci cand folosesti o cartela DIGI

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Omul are abonament Digi, cu asta a inceput.

@intiator: ia legatura cu Helperul pentru alte detalii. Conform site-ului ar trebui sa ai nelimitat catre T-Mobile Austria.
Retele de telefonie mobila in care sunt disponibile minutele incluse sau nelimitate Austria ( T-Mobile).

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 AlexEn, on 04 decembrie 2020 - 13:16, said:

Omul are abonament Digi, cu asta a inceput.
De fapt a inceput ca vrea sa vorbeasca gratis in Austria. Pai de ce sa te limitezi cand sunt atatea optiuni gratuite?
Vorbeste nevasta-mea ca disperata de ma mir ca mai are aer, ore in sir, pe  mine m-ar lovi damblaua :lol:

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Aplicatiile opensource sunt intotdeauna mai de incredere decat cele inchise daca comparam windowsul fata de linux. Openpbx este o aplicatie voip mai de incredere decat whatsapp si e folosita de companii uriase pentru legaturi telefonice intre sediile lor imprastiate pe tot globul. Deci pentru 2 persoane care vor sa comunice prin voce fara sa plateasca servicii de roaming sau international , voip-ul este o solutie foarte convenabila.

#8
sailor082

sailor082

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.02.2006
Foloseste link-ul acesta de la Digi unde poti verifica inainte tariful exact pentru destinatia care te intereseaza si eviti sa ai surprize ca tara e trecuta la destinatii gratuite si de fapt reteaua respectiva sa fie taxabila.
Introduci numarul tau, al destinatarului si iti va afisa pretul. Simplu

https://www.digiroma...-internationale

Edited by sailor082, 04 December 2020 - 14:09.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde. Daca una din persoane este atehnica, VoIP nu stiu cat de solutie este, in special daca se face configurarea la distanta. Plus ca nu stim are este consumul de minute. Sunt aplicatii la care este necesara alimentarea cu credit (chiar daca "in retea" este gratuit).

Sunt sigur ca, daca sunt doua telefoane cu android, se poate rezolva prin aplicatiile Google de mesagerie, fara prea multe complicatii.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Pololica, on 04 decembrie 2020 - 14:12, said:

consumul de minute.
Ce consum de minute cand vorbim de aplicatii VoIP? :habarnam:

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Consum de minute din DigiMobil. Stiu ca in VoIP (in interiorul aceleiasi aplicatii) consumul nu conteaza. Colegul nostru se plange ca este tarifat pentru convorbirile catre Austria (in speta T-Mobile) si poate ar fi bine sa stim despre ce consum este vorba si daca persoana cu care vorbeste se descurca cu configurarea aplicatiilor terte.

Daca nu poate folosi/nu stie sa foloseasca aplicatia VoIP, mai bine cautam optiuni de telefonie traditionala.

#12
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 Karhu, on 04 decembrie 2020 - 13:33, said:

Vorbeste nevasta-mea ca disperata de ma mir ca mai are aer, ore in sir, pe  mine m-ar lovi damblaua Posted Image
Oare o fi vorbind cu nevastamea?Posted Image

#13
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Inainte sa-si cumpere cartela Magenta (T-Mobile) am verificat si imi spunea ca este gratis in Austria (doar pe reteaua asta).
Aseara cand am introdus numarul de pe cartela am avut surpriza sa vad ca am 0,012 E/min.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Ia legatura cu helperul.

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Era usor de verificat numerele de Telekom Austria si inainte sa-si cumpere cartela si se vedea ca era vorba de Telekom fix apel cu tarif 0.
https://www.digiroma...-internationale

https://prnt.sc/vvtv4z

#16
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 04.10.2005

 iovanelm, on 04 decembrie 2020 - 15:34, said:

Inainte sa-si cumpere cartela Magenta (T-Mobile) am verificat si imi spunea ca este gratis in Austria (doar pe reteaua asta).
Aseara cand am introdus numarul de pe cartela am avut surpriza sa vad ca am 0,012 E/min.
Pai e număr de Magenta sau ceva MVNO pe rețeaua Magetei?

Legat de prefix să știi că eu în UK aveam o problemă, că la Vodafone uk era gratuit,dar având număr portat dintr-o rețea la care se plătește, o taxa in continuare pe nevasta-mea când sună din tara... Faza faina e că am luat un număr de vdf uk și am portat in rețeaua cu taxă și nu mai taxa Orange... 😃
...că la orange era buba...cum ai tu acum la digi

Edited by khristian78, 04 December 2020 - 17:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate