Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Prioritatea in sensul giratoriu explicata de un politist

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#37
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 Pololica, on 04 decembrie 2020 - 10:09, said:

In sensul giratoriu se aplica urmatoarele prioritati:
  • la intrare: prioritatea de sens giratoriu (sau "prioritatea de stanga")
  • la iesire: se aplica prioritatea de banda, evident pentru cele cu mai multe benzi

Ca regula generala: in functie de a cata iesire ai nevoie, te incadrezi in banda corespunzatoare (daca e prima sau a doua iesire, prima banda, daca e a treia, a patra sau intorci, pe a doua si la jumatatea giratoriului dai semnal si schimbi banda).
Jesus, inca unu: nu exista prioritate de giratoriu sau de stanga, exista acordare de prioritate vehiculelor din “cerc”.
Nu e nici o regula generala aia, conform legii te incadrezi unde vrei si cum vrei cat timp:
-cedezi trecerea tuturor celor din giratoriu la intrare, indiferent de banda
-cedezi trecerea la schimbarea benzii

Edited by _-livio-_, 04 December 2020 - 10:53.


#38
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Militianul ala de pe youtube e idiot rau. Mai are un clip in care "demonstreaza" ca daca te dezinfectezi pe maini cu alcool si apoi sufli in etilotest iti iese alcoolemia vreo 0.26 la mie.

#39
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013

 dorin_2k, on 04 decembrie 2020 - 10:51, said:

Ia detaliază. De unde ai scos prioritatea de banda?
Cum?
Daca ești pe banda 2 sau 3 ieși ca xxxx fara sa ii lași pe cei din banda 1 sa se învârtă in cerc? Că aia nu au nicio interdicție in a se învârti non stop pe banda 1. Nu e interzis prin OUG acest lucru.
Si totusi, lumea nu facea treaba asta. Cati ai vazut tu sa se invarta non stop in sensul giratoriu? Scenarita e boala grea.

#40
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,967
  • Înscris: 06.04.2007

 Alecsandru010, on 04 decembrie 2020 - 10:07, said:



Nu stiu de ce se tot discuta si se rediscuta un cacat de regula absolut simpla. Ba, da' a dracului de regula, pe cat de simpla e, pe atat de greu e de priceput.. daca as numara de cate ori era sa fiu lovit asa, ca tine..

Si ce-i culmea-i ca tot gibonii care erau sa ma loveasca faceau gura mare. Sensu' giratoriu este un paradox de neinteles pentru roman. De neinteles.
Zilnic ai putea juli masina (si de mai multe ori in aceeasi zi) si sa nu fie vina ta in giratoriu.


#41
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 jm2010, on 04 decembrie 2020 - 06:51, said:

De curiozitate, legea nu spune cumva ca, daca esti pe banda din exterior, trebuie sa iesi pe prima iesire si nu sa continui ca si ghiolbanul tot sensul? Si cum la noi sensurile au in general doua benzi...
Asa este indicat, dar nu este ilegal daca se incadreaza pe prima banda a sensului si nu iese pe prima iesire ci pe una din urmatoarele iesiri.

#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 florin1008, on 04 decembrie 2020 - 10:54, said:

Si totusi, lumea nu facea treaba asta. Cati ai vazut tu sa se invarta non stop in sensul giratoriu? Scenarita e boala grea.
Dar exista situatia in care folosesti giratoriul pentru a intoarce si il parcurgi complet. Legal, poti sa faci asta pe banda 1, cei de pe benzile superioare nu au voie sa iasa din sens peste tine.
Civilizat (si mai sigur) e sa iesi la prima sau a doua iesire, daca esti pe prima banda.

#43
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
In sensul giratoriu se aplica prioritatea de dreapta.
Masinile din sensul giratoriu au prioritate fata de cele care intra in sensul giratoriu.
Intrarea in sensul giratoriu nu se semnalizeaza,doar iesirea.

Astea sunt cateva din regulile de aur ale circulatiei in sensul giratoriu si care sunt completamente ignorate de soferii cretini.Conducatorii auto sunt alta specie.

#44
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 Alecsandru010, on 04 decembrie 2020 - 10:07, said:


Nu stiu de ce se tot discuta si se rediscuta un cacat de regula absolut simpla. Ba, da' a dracului de regula, pe cat de simpla e, pe atat de greu e de priceput.. daca as numara de cate ori era sa fiu lovit asa, ca tine..

Si ce-i culmea-i ca tot gibonii care erau sa ma loveasca faceau gura mare. Sensu' giratoriu este un paradox de neinteles pentru roman. De neinteles.
Regullile in sensul giratoriu sunt simple dar pentru unii e foarte complicat sa le priceapa.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,345
  • Înscris: 01.12.2001

 florin1008, on 04 decembrie 2020 - 10:54, said:


Si totusi, lumea nu facea treaba asta. Cati ai vazut tu sa se invarta non stop in sensul giratoriu? Scenarita e boala grea.
Eu daca vreau. De ce? Pt că pot și nu e interzis.

 jm2010, on 04 decembrie 2020 - 06:51, said:

De curiozitate, legea nu spune cumva ca, daca esti pe banda din exterior, trebuie sa iesi pe prima iesire si nu sa continui ca si ghiolbanul tot sensul? Si cum la noi sensurile au in general doua benzi...
Curiosule. Nu. OUG nu prevede obligativitatea să ieși la prima. Te poți învârti pe banda1 non stop. Cât ai carburant.

#46
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 adisz, on 04 decembrie 2020 - 11:01, said:

In sensul giratoriu se aplica prioritatea de dreapta.
Nu. In sensul giratoriu, la fel ca pe orice alt drum, se schimba banda numai dupa ce te asiguri ca banda pe care intri e libera. Indiferent daca banda respectiva e in stanga sau in dreapta ta.
Era prioritate de dreapta inainte de OUG 195/2002. Cine era deja in sens trebuia sa le dea prioritate celor care intrau. Cand s-a schimbat regula, a fost cam balamuc.

#47
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013

 dorin_2k, on 04 decembrie 2020 - 11:19, said:

Eu daca vreau. De ce? Pt că pot și nu e interzis.



Si de ce nu faci treaba asta? Sau mai bine zis, de ce nu vrei? Nu vad cu ce ajuta discutia daca facem tot felul de scenarii nerealiste si mai si insistam asupra lor.

#48
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Daca va e frica de giratorii, "ocolitile".    :)

#49
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 dorin_2k, on 04 decembrie 2020 - 10:51, said:

Ia detaliază. De unde ai scos prioritatea de banda?
Cum?
Daca ești pe banda 2 sau 3 ieși ca xxxx fara sa ii lași pe cei din banda 1 sa se învârtă in cerc? Că aia nu au nicio interdicție in a se învârti non stop pe banda 1. Nu e interzis prin OUG acest lucru.

Ce am zis eu si ce ai inteles tu. Fix din prioritatea fiecarei benzi fata de celelalte (daca marcajele sunt cercuri, fiecare este prioritar fata de ceilalti care schimba banda/directia de mers). Daca marcajul benzilor nu sunt in cerc, ci dirijeaza pe o directie, atunci e simplu (fiecare pastreaza banda).

#50
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 dorin_2k, on 04 decembrie 2020 - 10:48, said:

Da. Daca sunt șoferi idioți ce nu cunosc OUG (chiar și polițiști) să plătească. Eu nu ii las să treacă. Nu las nimic de la mine. Bombardierii sa meargă cu taxiul.

Deci tu chiar esti dispus sa intri intentionat in unul, numai ca sa dovedesti ca e ca tine si nu esti dispus sa accepti ca oamenii mai pot avea momente in care gresesc (inclusiv tie ti se poate intampla). Pai cam asta e definitia bombardierului. Ai o firma preferata de taxiuri?  :D

 smoke, on 04 decembrie 2020 - 10:51, said:

eu cred ca aici e problema interpretarii, si lumea nu face distincite intre  momentul cand esti in afara giratoriului, deci NU ai prioritate, si momentul cand ai intrat deja in giratoriu, si atunci esti la egalitate cu orice alta masina aflata in giratoriu, si se va aplica regula de cedeaza  la schimbarea directiei de mers.

In cazul de fata eu cred ca in mod normal masina albastra nu trebuia sa intre in giratoriu pana masina rosie nu trecea de el, DACA masina rosie a semnalizat din timp intentia de a schimba banda de mers pentru a iesi din giratoriu. si da, rosu trebuia sa se incadreze pe banda din mijloc de la inceput si apoi sa semnalizeze iesirea, in asa fel incat albastru sa vada intentia si sa ii acorde prioritate. asa cum e desenat rosu greseste si  ar trebui sa mai dea o tura de giratoriu pana se incadreaza corect
Exact!
E chestie de interpretare, pt ca legislatia e aiurea formulata si da ocazia tuturor sa interpreteze dupa bunul lor plac. De asta colegul cu accidentul a avut noroc: i s-a dat dreptate in acel caz, dar eu nu m-as baza pe asta ca sa ma mai bag intr-un accident asemanator, pt ca e f posibil ca politistul si agentul constatator sa nu-mi mai dea dreptate. Metehnele legislatiei scrise de niste incompetenti.
Daca albastrul e la intrarea in giratoriu si il vede pe rosu venind, conform art. 57.4, el trebuie sa astepte pana trece rosul si abia apoi sa se bage in intersectie. Daca il vede venind, rosul semnalizeaza intentia de a iesi din giratoriu si s-a incadrat pt a face acest lucru, albastrul e vinovat.
Daca albastrul e la intrarea in giratoriu si rosul inca nu se vede venind, logic ca albastrul intra in giratoriu. In mod uzual, daca amandoi circula cu viteze relativ normale, n-ar trebui sa apara situatia de tamponare, pt ca albastrul e deja trecut de iesirea pe unde vrea sa mearga rosul. Daca avem o situatie cu diferenta mare de viteze (albastru 10km/h si rosul cu 60km/h), atunci se poate ajunge la situatia descrisa de initiator, caz in care rosul nu prea mai are cum sa dovedeasca faptul ca era in intersectie cand albastru s-a bagat, deci acorda prioritate albastrului. Fiind o situatie ambigua dpdv legal, faci in asa fel incat sa eviti accidentul, chiar daca sata inseamna sa mai dai o tura de giratoriu.

#51
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010

 AlbastruIndigo, on 04 decembrie 2020 - 01:21, said:

Eu stiu ca daca vrei sa iesi, te incadrezi din prima pe banda care trebuie.
Asta daca esti singur la intrare. Ca daca vii de pe 4 benzi si te afli pe cea de langa ax, cu toate benzile pline, nu prea iese. Si asa se intampla in orase mari. Iesi d epe o straduta, intri pe prima, dupa aia ai sens.

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,345
  • Înscris: 01.12.2001

 florin1008, on 04 decembrie 2020 - 12:24, said:



Si de ce nu faci treaba asta? Sau mai bine zis, de ce nu vrei? Nu vad cu ce ajuta discutia daca facem tot felul de scenarii nerealiste si mai si insistam asupra lor.
Am.facut-o. Desigur că nu tot timpul, că trebuie să ajung și eu la destinație.

 Lowrider, on 04 decembrie 2020 - 12:51, said:



Deci tu chiar esti dispus sa intri intentionat in unul, numai ca sa dovedesti ca e ca tine si nu esti dispus sa accepti ca oamenii mai pot avea momente in care gresesc (inclusiv tie ti se poate intampla). Pai cam asta e definitia bombardierului. Ai o firma preferata de taxiuri?  .
Nu ai înțeles nimic. Nu eu intru intenționat in alții. Alții intra intenționat sau din greșeală.
Treaba lor.
Eu respect OUG.

Și nu merg cu taxiul că am șoferi (mai mulți) in familie. Nevasta, copilul.
Și încă vreo 10 colegi ce m-ar duce la orice ora, oriunde


#53
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Am citit printre rânduri... Recunosc.
Părerea mea din cazurile întâlnite zilnic,  problema este următoarea (nu dați cu pietre în mine): încadrarea greșită a celor care pătrund în sensul giratoriu.

Ai intrat de pe B1,  ieși la prima, nu la a 2-ua, 3-a etc.
Zilnic, întâlnesc cazuri intri de pe B1 și ieși pe la a treia sau 4-a ieșire.... da, e mai aerisit, pt. că cei care circulă prin giratoriu corect, se încadrează din timp..
Moral și din punct de vedere legal (acum) sunt vinovat dacă îl lovesc pe unu care face ”învârtita în giratoriu” de pe B1. Aka neacordare prioritate la schimbarea benzii... Posted Image

dar dacă fiecare s-ar încadra cum trebuie, nu cred că ar fi probleme Posted Image

#54
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

 dorin_2k, on 04 decembrie 2020 - 11:19, said:

Eu daca vreau. De ce? Pt că pot și nu e interzis.


Curiosule. Nu. OUG nu prevede obligativitatea să ieși la prima. Te poți învârti pe banda1 non stop. Cât ai carburant.


Da, daca vad unul care asta face, se invarte in rond pe prima banda, astept sa treaca si schimb banda dupa aia, ce este asa greu?
Da cand mergeti pe un drum cu doua benzi, tot asa faceti? schimbati cum vrei ca aveti prioritate ca sunteti pe drumul ala de 10 km iar celalalt doar de 5km?

LE: Si uite, un contra argument la idea ta, pai asa intru in rond, astept sa iasa toti care au intrat inaintea mea, si apoi ma bag peste cine vreau eu, ca sunt cel mai vechi in rond, numai idei crete.

Edited by cristiandrei, 04 December 2020 - 15:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate