Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Prioritatea in sensul giratoriu explicata de un politist

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dovada ca nu intotdeauna politistii sunt bine pregatiti. Unii sunt vai de steaua lor. Avem exemplu de mai jos din foto. Politistul intelege gresit ce spune legea si da cu bata in balta.
Politistul spune ca masina albastra trebuie sa se opreasca si sa ii dea prioritate masinii rosii deoarece a intrat prima in sensul giratoriu..
Nu are niciun sens. Trebuie sa dai prioritate la schimbarea benzii.
Eu stau si ma intreb, cum oare a judecat politistul? Acum trebuie sa stai sa privesti din avion sa urmaresti care a intrat al doilea, care a intrat al 5-lea etc??
Am vazut foarte multe accidente similare cu cel din desen. Si desigur ca masina rosie a fost vinovata ca nu a acordat prioritate la schimbarea benzii.
edit: nu dau numele canalului de youtube al politistului pt ca nu vreau sa ii fac reclama unuia care judeca nu cu capul ci cu..

Attached File  sens girat.jpg   103.46K   107 downloads



-------------
-------------
Daca poltiistul gandeste in halul asta, atunci vin cu o speta. Sa vedem ce raspunde.
Masina albastra intra prima in sens, iar dupa 5 secunde intra si masina rosie. Deoarece masina rosie a intrat cu 5 secunde mai tarziu, trebuie sa se opreasca si sa ii dea prioritate masinii albastre care era deja in sens?

Desigur ca nu. Masina albastra trebuie sa acorde prioritate masinii rosii. Insa probabil politistul nostru ar zice invers. Posted Image

Attached File  sens girat2222.jpg   108.74K   100 downloads

Edited by MembruAnonim, 04 December 2020 - 00:40.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu stiu ca daca vrei sa iesi, astepti, nu ti se da prioritate daca te afli pe interior. Si asa conduc.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
edit la prima postare: cand ai un sens foarte mare si deja sunt 10 masini, cum poti tu ca sofer de masina rosie sa stii care cum a intrat, in sens fiind deja 10 masini?? Fizic nu ai cum sa stii treaba asta. Poate ala cu masina albastra a intrat in acelasi timp cu tine de exemplu. Nu ai cum sa spui ca acorzi prioritate in functie de cum au intrat. Acorzi prioritate exact cum o faci cand schimbi banda. De aceea consider ca politistul fabuleaza la greu.

Edited by MembruAnonim, 04 December 2020 - 00:48.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Sunt de aceeasi parere. Nu am auzit de ordinea asta. Ca nu este primul venit, primul servit. Nu intri cum ajungi, respecti niste reguli, acorzi prioritate.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostYOUR_GOD, on 04 decembrie 2020 - 00:48, said:

Sunt de aceeasi parere. Nu am auzit de ordinea asta. Ca nu este primul venit, primul servit. Nu intri cum ajungi, respecti niste reguli, acorzi prioritate.

Exact. Am vazut in Romania niste sensuri de zici ca sunt mausolee, adica foarte mari, late, multe benzi. Deci fizic nu poti vedea cine cum a intrat. In plus de asta in sens sunt deja 5-10 masini. Nu ai cum sa vezi cine cum a intrat. De aceea se aplica desigur legea prioritatii schimbarii benzii.

Edited by MembruAnonim, 04 December 2020 - 00:51.


#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Nu cred ca politistul gandeste asa, legea nu zice nimic despre primul care a intrat in sens si al doilea, legea spune ca vehicolele care circula in sensul giratoriu au prioritate fata de cele care urmeaza sa intre in sensul giratoriu.In rest, la schimbarea benzii in sensul giratoriu, tre sa te asiguri si sa acorzi prioritate vehicolelor care circula in sens pe banda pe care urmeaza sa te muti.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfqx, on 04 decembrie 2020 - 00:59, said:

Nu cred ca politistul gandeste asa,


Politistul de pe youtube spune ca masina albastra din prima fotografie trebuie sa acorde prioritate masinii albastre, pe scurt spus, masina albastra trebuie sa se opreasca si sa o lase pe cea rosie sa treaca.


View Postfqx, on 04 decembrie 2020 - 00:59, said:

Nu cred ca politistul gandeste asa,

Uite politistul care se face de ras in clipul de mai jos. Si chiar asa gandeste, exact cum am spus. Sper sa il vada o tara intreaga. Si asa au inceput sa faca misto toti de el pe Trafic Tube.

4:09

https://youtu.be/BKjLhp9eHzU?t=249

La 4:34 spune ca daca cele doua masini se ciocnesc, cel albastru este vinovat Posted Image  Mare iti este gradina, doamne!!!

https://youtu.be/BKjLhp9eHzU?t=274

Edited by MembruAnonim, 04 December 2020 - 01:13.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Offf, iar cu giratoriile :)

#9
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View PostYOUR_GOD, on 04 decembrie 2020 - 00:43, said:

Eu stiu ca daca vrei sa iesi, astepti, nu ti se da prioritate daca te afli pe interior. Si asa conduc.

Eu stiu ca daca vrei sa iesi, te incadrezi din prima pe banda care trebuie.

#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
N-are sens sa va uitati la clipul ala, e pierdere de timp. Omul mai e si politist rutier, deci de 2 ori mai grav.
Am vazut doar explicatia de la 4:10 si e o mare bazaconie, sfideaza orice logica, dar mai ales Codul Rutier...

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlbastruIndigo, on 04 decembrie 2020 - 01:21, said:

Eu stiu ca daca vrei sa iesi, te incadrezi din prima pe banda care trebuie.

Daca exista foarte multe benzi in sens, se pot folosi si alte benzi pt iesire. Imagineaza-ti ca ai foarte multe masini. Daca toti vor folosi doar prima banda, se blocheaza circulatia.
Ceva in genul


Attached File  image012.jpg   20.75K   26 downloads

Edited by MembruAnonim, 04 December 2020 - 01:32.


#12
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Here we go again...
La prima poza politistul are dreptate: masina aflata deja in giratoriu are prioritate. Daca ar fi cum zici tu, la o ora de varf cand ai un flux mare de masini in giratoriu, masina rosie s-ar invarti in giratoriul ala pana ar ramane fara benzina ��
In poza a doua nu e aceeasi situatie ca in prima poza, pt ca ambele masini intra de pe aceeasi artera. Mai mult, stiind ca el oricum paraseste giratoriul la prima iesire, cel cu masina albastra s-a incadrat gresit. La cum le-ai desenat tu, masina albastra trebuie sa acorde prioritate masinii rosii.

Treburile astea s-au mai discutat pe aici, pe cateva sute de pagini chiar ����‍♂️

#13
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostAlbastruIndigo, on 04 decembrie 2020 - 01:21, said:


Eu stiu ca daca vrei sa iesi, te incadrezi din prima pe banda care trebuie.

Corect.
Iar dacă nu poți să te încadrezi te învârtești în sens până când te poți încadra pe banda corectă virajului.   Ideea asta cu “să mă bag și io”  este cauză de accidente în top trei.
Mașina roșie trebui să-i acorde prioritate celei albastre.  Nu poate să “se bage”,  asta este, ghinion.  Data viitoare să își găndească drumul cu trei kilometri înainte și să se încadreze corect.

În Timișoara există la punctele cardinale un sens foarte asemănător unde se amestecă mașinilie cu sensurile.  Eu unul mă încadrez în funcție de direcție.   Din timp.   Nu reușesc,  asta este,  mă învărt până ajung pe banda corectă, nu “mă bag” peste alte mașini.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLowrider, on 04 decembrie 2020 - 01:28, said:

La prima poza politistul are dreptate: masina aflata deja in giratoriu are prioritate. Daca ar fi cum zici tu, la o ora de varf cand ai un flux mare de masini in giratoriu, masina rosie s-ar invarti in giratoriul ala pana ar ramane fara benzina ��

Discutam de prima poza.
Deci concret, tu spui ca daca cele doua masini se lovesc, vinovat este cel albastru? Gresesti daca consideri ca masina albastra este vinovata.

Edited by MembruAnonim, 04 December 2020 - 01:34.


#15
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View PostMembruAnonim, on 04 decembrie 2020 - 01:27, said:

Daca exista foarte multe benzi in sens, se pot folosi si alte benzi pt iesire. Imagineaza-ti ca ai foarte multe masini. Daca toti vor folosi doar prima banda, se blocheaza circulatia.

Nu stiu in ce giratorii circuli tu, dar eu am cel putin unul la 3 - 400 metri. Si nu am vazut vreodata blocaje, am vazut doar oameni care habar nu au sa se incadreze pe benzile regulamentare.
Poftim, incadrare si circulatie corecta in giratoriu cu mai multe benzi.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/NonUK_Roundabout_8_Cars.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În cazul unei tamponări, dacă nu se va încheia un formular de constatare amiabilă, conducătorul autoturismului roșu va fi sancționat conform articolului 54 alin. 1 din OUG 195/02R, cu amendă de la 4 la 5 puncte amendă şi cu 3 puncte de penalizare.

https://www.ziarulde...iu--127033.html

#17
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostLowrider, on 04 decembrie 2020 - 01:28, said:

Here we go again...
La prima poza politistul are dreptate: masina aflata deja in giratoriu are prioritate.
Are prioritate pe sensul sau, adica daca TU vrei sa intri pe acel sens trebuie sa astepti.
Pierde prioritatea daca doreste sa schimbe sensul.

#18
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostMembruAnonim, on 04 decembrie 2020 - 01:33, said:



Discutam de prima poza.
Deci concret, tu spui ca daca cele doua masini se lovesc, vinovat este cel albastru? Gresesti daca consideri ca masina albastra este vinovata.
Gresesc pt ca asa spui tu sau...?
Imi poti indica textul din legislatie care ma contrazice cand spun ca masina aflata deja in giratoriu are prioritate? Daca da, imi fac mea culpa.
Pana una alta vinovatia intr-un accident se stabileste pe baza legislatiei, nu pe baza feeling-ului fiecaruia.
Chestia e ca multe accidente ar fi evitate daca s-ar face de la inceput incadrarea corecta.

Bun, la poza 1 sustii ca gresesc. Sa presupunem ca ai dreptate, masina rosie mai face o data giratoriul. Dar si la a doua tura mai da de unul cu masina albastra. Si mai face o tura. Si tot asa, intra intr-un loop infinit, nu?

La poza 2 tot gresit zic sau ti-ai schimbat parerea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate