Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

concavitate geam termopan

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ai dat-o pe-asta, din puțul gândirii este? Noroc că ai precizat ce urmează.

View Postdorin_2k, on 03 decembrie 2020 - 22:43, said:

La unul is concave, la altul is convexe...
Sa nu imi spuneti ca ii ca la matematica. Depinde de axa. Posted Image

Am cititt pe aici niste aberatii de teorii...

Nu, este ca la fizică cred, depinde de temperatură, vara se îngrașă și iarna slăbesc, pare un curs firesc, excluzând fizica și matematica, pare natural.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
E doar fizica și matematică. Nu e ceva supranatural.

#21
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Am citit si m-am amuzat . Ca sunt contave sau convexe ce mai conteaza , inseamna ca nu intra aer din exterior si nici nu iese . treaba-i buna . Daca fabricantul zice ca este argon intre foi MINTE , pentru ca argonul este un gaz inert si nu are variatii de volum la frig sau cald decit foarte ,foarte , foarte putin. Auzi tu vid intre foi Posted Image  Posted Image . Argonul se baga printr-o valva intre foi si pe cealalta valva se conecteaza un aparat si cind acesta clipoceste sau face un anumit sunet ( depinde de aparat ) inseamna ca aerul este inlocuit in totalitate de argon si se deconecteaza .

#22
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Inert inseamna ca nu intretine arderea, nu ca are coeficient de expansiune zero.

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
De fapt gazul e inert pentru că nu suferă reacții chimice în condiții de temperatură și presiune date, care nu reacționează cu alte substanțe, deci inerția se referă la proprietățile chimice ale gazului, nu la cele fizice.

View Post71cristian, on 04 decembrie 2020 - 23:29, said:

Auzi tu vid intre foi Posted Image  Posted Image .

https://www.glassonw...t-and-prognosis

https://www.pilkingt...lkington-spacia

#24
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Treaba cu vid-ul este in fasa se testeaza nu o sa vezi tu ceva comercial accesibil. N-o mai bagati p=astea cu vidul ca ................
Eu n-am spus ca are expansiune 0 ( zero ) nu-mi rastalmaciti cuvintele . Pe linga argon stiu ca am mai montat niste sticle pentru niste timplarii antiincendiu la o institutie in Belgia dar nu-mi vine acum in minte despre ce fel de gaz era vorba .

#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Pilkington le vinde deja.

Aia ziceam și eu, că sunt scumpe, dar există, nu aveai motive de râs.

#26
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Normal ca este motiv de ris . Vorbesti de vid ca dronele pentru transportul uman. Mai baieti reveniti cu picioarele pe pamant !!!!!!!!!!!!!

#27
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Râsul tău denotă ignoranța, adică nu știai de existența lor, acum o dai cotită. Spuneai că lucrezi numai cu OZN-uri, în țările cu apă caldă.

#28
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Eu cred ca este mai bine sa ma opresc

#29
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
E recomandabil. De penibil te-ai umplut deja.

#30
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
PS :   Aveti dreptate ---- ce prost sunt cind jumatate din Europa are vid intre foile de termopan si 20 la suta ( cum zicea Brucan dupa revolutie ca ne trebuie sa-i ajungem pe vestici ) din jumatatea europei in Romania cei ce au termopan au vid intre foile la geam .Posted Image

#31
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Nu se face vid între sticle la pachet termopan ( sau tripan) fiindcă presiunea exterioara ( o atmosferă) ar sparge-o,sau pachetul de sticla ar trebui să aibă forma cilindrică.nu neg că (posibil undeva.cineva) ar face așa ceva,dar pe piata de termopane  de la noi nu EXISTĂ!,la fel cum și argonul(kripton) e POSIBIL să fie băgat în termopan.un lucru e sigur ginditi-va că aveți aer  in el și asta vă scutește de multe bătăi de cap

Edited by Timplarualin, 06 December 2020 - 13:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate