Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

concavitate geam termopan

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Salutare,
Cand am pus geamurile (tripan) la casa (multam inca odata Conu71), am observat ca sunt cam concave.
L-am intrebat pe Conu, care mi-a explicat ca asa sunt toate, si intradevar m-am uitat in jur si marea majoritate a termopanelor de la alte case/cladiri au geamul concav (este "supt" spre mijloc). Dar nu am aflat si de ce.

Nu e o problema mare, atat doar ca as fi preferat ca geamurile sa fie perfect drepte; maybe next life. Asa concave cum sunt, deformeaza destul de tare imaginea reflectata.

Dupa ceva cautari pe google, am gasit cateva explicatii, in caz ca mai exista si alte persoane interesate.

https://www.pcoptica...ections/Â Â - despre pericolele acestei concavitati - in mare parte putem sa dam cu ignore, dar am observat si eu cum reflexia soarelui e concentrata destul de tare de geamurile de la sud.

Si un studiu mai detaliat: https://buildings.lb.../lbnl-5022e.pdf

Pe scurt: concavitatea e cauzata de presiunea redusa a gazului din interiorul geamului. Iar presiunea redusa apare de la procesul de productie (geamul e prea cald cand se baga argon si e etansat) sau daca presiunea atmosferica in fabrica e diferita (fabrica e la munte?).

Partea fun e ca unul din geamurile mari (1600x2200) e complet neted. Ori e facut pe alta linie de productie, ori nu e complet etans. my choice Posted Image

Edited by empidicum, 03 December 2020 - 15:59.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Sunt de calitate. Existã cristale ce scot aerul dintre sticle...nu se vor aburi la fel cã cele ce au aer....
Aerisește mai des.


Edited by sarac.lipit, 03 December 2020 - 16:08.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,919
  • Înscris: 03.12.2005
Baga o sticla de cola goala la congelator si uita-te la ea dupa cateva minute. Aia se petrece si in interiorul geamului tau.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 30.08.2006
La vara in soare vor fi toate convexe. Efectul e dat de diferenta de temperatura dintre interior si exterior.. Asta inseamna o izolatie buna.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001

 sarac.lipit, on 03 decembrie 2020 - 16:07, said:

Există cristale ce scot aerul dintre sticle...
Vreau si eu asemenea cristale. ;)
Si unde il scot? Ca eu nu prea inteleg acest fenomen. Stiam de la fizica: totul se transforma. Nu dispare nika.
Oare nu de silicagel vorbesti? Ala in niciun caz nu scoate AERUL. E pt umezeala.

 sebulbus, on 03 decembrie 2020 - 16:15, said:

Baga o sticla de cola goala la congelator si uita-te la ea dupa cateva minute. Aia se petrece si in interiorul geamului tau.
Specifica: PET cu dop. Ca daca pun un PET fara dop sau chiar un recipient din sticla cu dop NU se intampla nimic.
Crezi ca e acelasi fenomen si in cazul de fata?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001

 Leo2006, on 03 decembrie 2020 - 16:38, said:

La vara in soare vor fi toate convexe. Efectul e dat de diferenta de temperatura dintre interior si exterior.. Asta inseamna o izolatie buna.
Ceva explicații? In ce parte convexitatea?
Crezi că din cauza temperaturii mai scăzute din casa, scade presiunea in casa?
Presiunea e aceeași și în casă și afara.
Sau te referi la presiunea dintre foile de sticla?
Ce coeficient de dilatare crezi că are gazul din interior?


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018
Presiunea diferentiala de la locul gazificarii versus locul instalarii.

Geamul ala imens care e drept, este compromis. Sigur nu mai ai argon in el. Masoara temperatura in centrul geamului fata de alt pachet care e concav si o sa vezi o diferenta de temperatura.

Ca sa masori temperatura cu un pistol infrarosu lipesti o banda adeziva pe geam si astepti 5 minute. Dupa care iei temperatura benzii.

La cladiri zgarie nori, exista masini comuterizate care calculeaza presiunea la altitudinea etajului unde se instaleaza sticla si injecteaza gazul cu presiunea corecta, astfel ca atunci cand e instalata pe cladire sticla este cat mai plana posibil, nici supta si nici umflata.

Edited by conu71, 03 December 2020 - 18:49.
citare...


#8
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Compromis pe dracu ăla de 1600 cu 2200, nu este compromis, doar are în componență sticle mai groase de 4mm. La geamuri de dimensiuni standard, normale, nu-i pui clientului sticle de 6-8 mm că-i crapă capul la bani.

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018
Vorbește civilizat.

Edited by abac, 03 December 2020 - 20:03.


#10
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 dorin_2k, on 03 decembrie 2020 - 17:05, said:


Vreau si eu asemenea cristale. ;)
Si unde il scot? Ca eu nu prea inteleg acest fenomen. Stiam de la fizica: totul se transforma. Nu dispare nika.
Oare nu de silicagel vorbesti? Ala in niciun caz nu scoate AERUL. E pt umezeala.
izolația perfectă este lipsa aerului dintre cele 2 geamuri. Efectul de termos
Sunt 2 procedee
Se scoate aerul în momentul lipirii...trebuie scule profesionale
Sau se pun cristale ce in contact cu apa ce se va produce la prima aburire, papă oxigenul și geamurile se indoie spre interior...desigur
Nu sunt toxice.

#11
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Vorbește în cunoștință de cauză și apoi cere “civilizat”.

Da ce are aerul bre?

Și “cristalele” alea încep să-mi placă, eu îmi sparg geamurile să văd cum arată cristalele.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,919
  • Înscris: 03.12.2005

 sarac.lipit, on 03 decembrie 2020 - 20:06, said:

izolația perfectă este lipsa aerului dintre cele 2 geamuri. Efectul de termos
Sunt 2 procedee
Se scoate aerul în momentul lipirii...trebuie scule profesionale
Sau se pun cristale ce in contact cu apa ce se va produce la prima aburire, papă oxigenul și geamurile se indoie spre interior...desigur
Nu sunt toxice.

Deci pe o fata a geamului o sa ai presiune atmosferica si pe cealalta vid? Adica undeva la 1 tona per m2? Cat de realista ti se pare ideea asta?
Ca exemplu, o aplicatie a acestei diferente e presarea prin vidare, de exemplu a laminatelor de fibra de carbon.

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

 sarac.lipit, on 03 decembrie 2020 - 20:06, said:

izolația perfectă este lipsa aerului dintre cele 2 geamuri. Efectul de termos
Sunt 2 procedee
Se scoate aerul în momentul lipirii...trebuie scule profesionale
Sau se pun cristale ce in contact cu apa ce se va produce la prima aburire, papă oxigenul și geamurile se indoie spre interior...desigur
Nu sunt toxice.
Ceva documente ai pentru noutățile astea din domeniu, să ne mai informăm și noi?

De sticla cu vacuum știam mai demult, dar astea sunt nave spațiale, nu știu dacă vor apărea pe la noi în 20 ani. Sunt scumpe.

#14
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 05.03.2020
Teoria vidului in sticla e veche, doar acei care nu lucreazã  mai cred in așa ceva,e simplu daca s-ar face vid sticla( in cazul cã nu crapã) practic s-ar lipi una de alta( trage aerul dintr-un pet și vezi ce se întâmplã) concavitatea și convexitatea sticle vine din dilatația și contracția aerului( sau argon) la cãldurã sau la frig,de asta in cazul sticlelor de dimensiuni mari se folosește sticla mai groasã, silicagelul se baga in baghete pt a absorbi umiditatea rãmasã în pachetul termopan dupã închiderea lui.alte povesti cu cristale,vid sau mai știu eu ce....Sint doar povesti nemuritoare

#15
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Scuze, am pus link la un studiu/pdf, dar e destul de lung si nu e normal sa ma astept sa-l citeasca toata lumea.

Ce am extras util din acel pdf referitor la deformarile geamurilor: sunt de la mai multe cauze - see Table 4 de la pagina 16.
Dar tinand cont ca par montate bine, nu exista diferente de presiune intre exterior si interiorul casei, le-am montat vara si erau la fel de concave ca acum, sticla nu are valuri, fabrica care le-a montat e tot din Bucuresti, atunci cred ca ramane cel mai probabil cauza urmatoare:

Improper manufacturing by sealing an IGU at an elevated internal gas
temperature when using a heat activated edge sealant may reduce the
amount of gas sealed inside the unit. This will bias the unit toward a
lower internal pressure, which may result in concave glass once the
unit is cooled.

Nu stiu daca e chiar corect spus "improper manufacturing", m-am uitat pe youtube si nimeni nu sta cu termometrul pe geamuri cand baga argon in ele. Probabil daca era alta categorie de pret se controleaza temperatura cu atentie. Eu am luat doar tripane "normale" pt oameni obisnuiti.

Btw, daca cumva ma chinui si reusesc sa dau o gaura prin bagheta dintre geamuri atunci ma astept ca se indreapta imediat. Dar asta inseamna ca o sa fie aer in loc de argon, si geamul isi pierde din proprietatile de izolare termica.

O presiune mai mica a argonului inseamna ca are un U mai bun, deci din punctul asta de vedere, geamul concav indica un bonus la izolarea termica :)

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001

 empidicum, on 03 decembrie 2020 - 15:58, said:

am observat ca sunt cam concave.

 Leo2006, on 03 decembrie 2020 - 16:38, said:

La vara in soare vor fi toate convexe.
La unul is concave, la altul is convexe...
Sa nu imi spuneti ca ii ca la matematica. Depinde de axa. ;)

Am cititt pe aici niste aberatii de teorii...

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Avantajul celor cu vid ar fi că se obține un nivel similar de izolare termică cu al unui termopan obișnuit, dar într-un pachet mai subțire. Nu văd așa un avantaj extraordinar pentru lucrările obișnuite. Se pune pur și simplu un geam termopan mai gros, care e cu mult mai ieftin.

Poate la lucrările de renovare ale clădirilor de patrimoniu să fie util așa ceva, altfel e doar o fitză și asta strict din cauza prețului imens.

Se obțin valori de 0,6 W/mpK în structuri termopan cu grosime de 10 mm, ceea ce e destul de impresionant. Așteptăm să se răspândească pe cale largă, dacă va fi cazul, iar prețul să devină mai accesibil.

#18
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
btw daca dai o gaurica mica in bagheta(distantiere) s-ar putea sa se indrepte.Bine,dupa sigur o sa iti abureasca intre sticle.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate