Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Nevoia de afectiune in cuplu

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

View Postaxisborn, on 03 decembrie 2020 - 14:45, said:

Eu ca barbat de exemplu nu simt neaparat aceasta nevoie ca femeia sa ma trateze prea afectuos, uneori mi se pare a crea chiar un mic disconfort. Adica vreau sa fiu tratat ca un barbat, nu ca un copil.
E fix acelasi lucru, bad boy.

Conexiunea spirituala inseamna sa cunosti nevoile celuilalt, sa-l intelegi si sa nu te mai gandesti atat la tine.

Tie ti-e doar rusine ca de judeca altii ca nu esti destul de bad boy.

Edited by gammadark81, 03 December 2020 - 15:57.


#20
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View PostKean, on 03 decembrie 2020 - 15:19, said:

M-ai convins.Esti corporatist sau IT-ist care lucreaza 12 ore pe zi si ai stress cand trebuie sa te joci un pic cu clitorisul.Mai nene,voi sunteti deja pe jumatate roboti de aia nici nu va pasa daca unii se f...t in c...r sau altundeva.Voi aveti stress acasa nu la lucru unde santeti frumos programati si trasi cu cheia de 12 ore.
Ba nene,unde a ajuns lumea in 20 de ani.
De aici se ințelege că tu când vrei să fii afectuos mai dai o limbă la bijboacă. Acum, dacă tot vrei să bagi nasul în mingeac, o dovadă de afecțiune ar fi să nu ai barbă de 2 zile.

#21
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Poststevetlangat, on 03 decembrie 2020 - 15:46, said:



Adica vrei sa spui ca nimeni nu poate sa iti gateasca ceva cald, sa iti vorbeasca duios si sa te tina in bratele ei?

Eu cred ca e posibil. Si ca exista aceasta nevoie si ca adult.
Afectiunea e o dovada de grija. Ca doar nu e o afacere, in care cum ai intrerupt plata ti s-a sistat serviciul.


Si uneori ai nevoie de grija si afectiune si ca adult. In perioadele dificile.



Mi se pare ca incerci sa iti justifici lipsa de afectiune a partenerelor. Sau te simti manipulat cu o abundenta de afectiune.
Dar pana la a nu fi nevoie, cred ca e cale lunga.

Bun raspuns, multumesc!

#22
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005

View Postaxisborn, on 03 decembrie 2020 - 14:45, said:

Eu ca barbat de exemplu nu simt neaparat aceasta nevoie ca femeia sa ma trateze prea afectuos, uneori mi se pare a crea chiar un mic disconfort.
Suna ca si cum problema ar fi la tine, nu la ceilalti.

#23
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postvimann, on 03 decembrie 2020 - 18:16, said:

Suna ca si cum problema ar fi la tine, nu la ceilalti.

Nu am zis ca ar fi problema ar fi la ceilalti, s-a inteles gresit, poate nu am formulat bine.

#24
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postaxisborn, on 03 decembrie 2020 - 14:45, said:

Eu ca barbat de exemplu nu simt neaparat aceasta nevoie ca femeia sa ma trateze prea afectuos

Pe mine nu mă deranjază afecțiunea,  fie chiar și excesivă.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postaxisborn, on 03 decembrie 2020 - 14:45, said:

....
Eu ca barbat de exemplu nu simt neaparat aceasta nevoie ca femeia sa ma trateze prea afectuos, uneori mi se pare a crea chiar un mic disconfort. Adica vreau sa fiu tratat ca un barbat, nu ca un copil.
uaaaaa, tu inca te ti de fusta lu mami.

cand o sa devi barbat adevarat o sa afli ca noua mami e nevasta.

#26
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postarg, on 03 decembrie 2020 - 19:44, said:

uaaaaa, tu inca te ti de fusta lu mami.

cand o sa devi barbat adevarat o sa afli ca noua mami e nevasta.

1. Nici vorba, nu eram sub fusta lui mami nici cand eram copil, daramite acum
2. Nu ma tenteaza sa am nevasta.

View Posttomaso, on 03 decembrie 2020 - 19:35, said:

Pe mine nu mă deranjază afecțiunea,  fie chiar și excesivă.

Am inteles, nu stiu, oi fi eu defect, dar cum a zis cineva bine mai sus, mie mi se pare suspect cand e prea multa afectiune si prea rapid, si parca ma "inmoaie" .
Adica e cam aiurea sa fii barbat uneori (nu generalizez, nu imi interpretati iar), se asteapta cand sa fii de granit, cand sa primesti afectiune ca un copil. Ca asa se comporta unele femei, nu e vorba de mame.
Se pretinde un fel de rol cam "schizoid" de la barbat, aproape ca trebuie sa aiba un mix de personalitati opuse. La femeie e mai simplu, macar ea isi poate exprima orice emotie cand vrea.

PS: De aia am si pomenit de mame, eu de la mama mea NU am primit astfel de afectiune, ea evident m-a iubit, dar mai mult prin "servicii",  dovezi de afectiune mai din parti, asa. Si de aia probabil mi se pare ciudat cand o femeie se comporta prea afectuos.
Ca sa clarific, afectiunea la care ma refer consta in :mangaieri, dezmierdari, cuvinte siropoase chestii din astea, de aia zic ca mi se par copilaresti .
Unii vad ca prin afectiune inteleg sex si nu sunt foarte departe de realitate ptr ca intr-adevar sexul e singura cale universal acceptata prin care barbatul primeste afectiune .

Edited by axisborn, 03 December 2020 - 23:22.


#27
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Afecțiunea nesimulată este cel mai frumos mod prin care doi oameni își arată iubirea reciprocă.   Ce poate fi mai frumos decât o relație bazată pe DORINȚA de a-i face bine celuilalt?  
Sexul nu înseamnă afecțiune în mod deosebit. Pentru că a face sex nu-i același lucru cu a face dragoste.  Iar dragostea sinceră și curată se bazează mai mult pe afecțiune.   Pe iubire.

Un cuplu poate fi fericit doar atât timp cât există afecțiune reciprocă.   Subliniez:  reciprocă.
Dacă este doar dintr-un singur sens  ... s-a terminat. Poate rămâne o relație de colaborare bazată pe niște interese comune,  locative,  pecuniare  etc
Dar este obositoare și plictisitoare iar partea care nu mai iubește nu mai simte imboldul de a-și manifesta spontan afectivitatea,  va fi nefericită.   Va deveni chiar agasată de manifestările afective ale celuilalt.

Edited by tomaso, 04 December 2020 - 00:05.


#28
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View Postaxisborn, on 03 decembrie 2020 - 23:29, said:

oi fi eu defect

Posibil să ai mai multe conflicte în sinea ta - sau să le mimezi. Unele idei pe care le scrii nu sunt ale tale. Acum să vedem care...

(iar conflictul materializat chiar în ciondănelile tale cu propriile foste nick-uri pe diverse topic-uri... wtf, dude O.o  măcar nu nega, dacă n-ai un răspuns las-o așa)

#29
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
@axisborn
De ce nu te detasezi de ceea ce se pretinde de la un barbat, atunci cand iti dai seama ca este ceva absurd ?
De ce nu poti face asta ?  Ce anume te retine, stii ?

#30
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005

View Postaxisborn, on 03 decembrie 2020 - 18:17, said:

Nu am zis ca ar fi problema ar fi la ceilalti, s-a inteles gresit, poate nu am formulat bine.
Parerea mea e ca ai un stil de atasament evitant, format din prima relatie(cea cu parintii).
Daca ai timp si chef, iti recomand sa citesti cartea lui Amir Levine - Stilurile de atasament(in engleza e Attached). Gasesti si pe youtube o groaza de resurse pe tema asta.

#31
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostCr1spy, on 04 decembrie 2020 - 10:26, said:

@axisborn
De ce nu te detasezi de ceea ce se pretinde de la un barbat, atunci cand iti dai seama ca este ceva absurd ?
De ce nu poti face asta ?  Ce anume te retine, stii ?

Dar nu dau 2 bani, ziceam asa, ca exista aceste asteptari.

View PostJayanti, on 04 decembrie 2020 - 00:28, said:

Posibil să ai mai multe conflicte în sinea ta - sau să le mimezi. Unele idei pe care le scrii nu sunt ale tale. Acum să vedem care...

(iar conflictul materializat chiar în ciondănelile tale cu propriile foste nick-uri pe diverse topic-uri... wtf, dude O.o  măcar nu nega, dacă n-ai un răspuns las-o așa)

Ce foste nick-uri?

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007

View Postaxisborn, on 04 decembrie 2020 - 12:28, said:

Dar nu dau 2 bani, ziceam asa, ca exista aceste asteptari.

Tu esti intrigat ca exista asteptarea de afectiune in cuplu.
Din punctul tau de vedere cum arata un cuplu? Ce asteptari ai avea de la partenera ta? Ce ar trebui sa faca ca sa va considerati cuplu?
Ti-am scris si pe pagina anterioara: afectiunea nu este o cantitate finita pe care o primesti intr-un interval X si iti ajunge toata viata.

#33
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,344
  • Înscris: 21.04.2014

View Postaxisborn, on 03 decembrie 2020 - 14:45, said:


Adica vreau sa fiu tratat ca un barbat, nu ca un copil.


Fragezit pe spate cu ciocanul de batut snitele si mingiiat pe ceafa cu o tigaie de fonta ? :lol:

Stai sa-mi fac incalzirea pe sacul de box !  :boxing:

#34
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postaxisborn, on 04 decembrie 2020 - 12:28, said:

Dar nu dau 2 bani, ziceam asa, ca exista aceste asteptari.

Ce foste nick-uri?
N-ai fi deschis topicul, daca ar fi fost asa.
Dar inca te revolta existenta lor.

#35
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

View Postaxisborn, on 04 decembrie 2020 - 12:28, said:

Ce foste nick-uri?
Eh, hai.

View Postaxisborn, on 04 decembrie 2020 - 14:12, said:

Doar tu poti fi cel mai bun psiholog al tau.
Și cum merge?

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pe scurt. Fara afectiune suntem morti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate