Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Unghii incarnate

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#307
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
M-a chinuit o unghie  vreo 7 ani, pana am aplicat metoda asta si am scapat. Si la celalalt picior incepea sa ma doara si am rezolvat-o si pe aia, preventiv:D Ca o aditie eu am bagat sub unghie o bucatica de servetel de hartie ca sa o impinga in sus. Dupa cateva saptamani de cand am pilit-o prima data (de fapt am raschetat-o cu un cutter:)) ) coltul ala care m-a chinuit aproape 10 ani a iesi de sub pliul acela de carne care a crescut de-a lungul timpului peste unghie. Acum tin hartie sub el pana mai creste unghia si trece complet peste carnea aia care e in plus si am scapat :D. Nu stiu de unde stii metoda asta dar e foarte buna.
Ca o concluzie, va recomand sa incercati asta inainte sa mergeti la operatie.

#308
senateo

senateo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.08.2005

 bogdans77, on 24th March 2006, 14:29, said:

Pentru cei ce au astfel de problema va propun urmatoarea solutie.
1. Se decupeaza un mic V la mijlocul unghiei pentru a scade tensiunea la extremitati.
2. Se inmoaie unghia in apa calda cu sare.
3. Si acum partea interesanta: Se va pili toata suprafata unghiei cu o pila de unghii eficienta. La nevoie se continua si in zilele urmatoare, pana se face cat mai subtire si suportati.
Peste cateva zile veti simti ca a disparut durearea din extremitati.
Nu taiati unghia sub nici o forma. Lasati-o sa creasca. Asteptati sa iasa colturile afara, pentru ca mai apoi sa taiati patrat, nu rotund.
Expicatia: Pilind suprafata, informatia de crestere a unghiei se modifica si atunci partea din lateral tinde sa acopere partea pilita.
:peacefingers: Metoda verificata, dupa indelungi interventii chirurgicale.

Vreau sa ma declar si eu printre numerosii prieteni ai lui bogdans care ne-a oferit o solutie incredibil de eficienta de tratare a unghiilor incarnate :thumbup: . Cu aceasta metoda am scapat complet de dureri si probleme intr-o saptamana.
Fusesem la medicul de familie si ma trimisese de urgenta la Chirurgie la spital. Aveti incredere si urmati intocmai aceasta metoda, eu am raschetat unghia cu un cutter. :coolspeak:

#309
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Eu am avut nevoie de o soluție de moment, sã nenorocesc colțul. Era înfipt bine, zona se înroșise și se umflase și începeam sã merg șchiop.
Am rãsfoit paginile pe aici, am aflat cã Betadine ar fi bun pentru infecție. M-am dus la farmacie, am luat betadine și Lidocain(spray anestezic) împreunã m-au costat 29 lei.
Am ajuns acasã, am pus betadine pe ranã, am lãsat puțin, am curãțat apoi am anesteziat zona și am început operația. Am dat de sânge, de puroi pe parcurs, dar într-un final am ajuns la colț și l-am exitrpat pe fraier. :D

Țin sã precizez cã anestezicul a fãcut minuni. Dacã înainte zona nu putea fi atinsã nici de șosetã, dupã anestezic foram mai ceva ca cei de pe tancurile petroliere. :lol:

#310
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Haideti sa va povestesc si eu patania mea...
Inainte de Paste (cred ca miercuri) am decis sa ma duc la spital. M-am dus dimineata, pe la ora 6:30, la urgente. Infectia nu era foarte mare insa cand strangeamd e deget iesea puoi.
Medicul a fost de treaba si a zis...hai ca te fac eu repede pentru ca altfel trebuie sa mergi la medicul de familie...etc.

ce sa zic...interventia a durat cred ca 10 minute si gata. Mi-au facut un somoiog la picior si am reusit cu chiu cu vai sa ajung la masina si apoi acasa. Mi-a dat antibiotice...am stat acaas 3 zile iar saptamana urmatoare marti am fost in stare sa merg la munca incaltat cu adidasi.

In ruma cu vreo 3-4 saptamani a inceput iar sa ma doara (unhia crescuse jumatate). Durerea era la baza unghiei deci nu prea cred ca era vorba de colt. Bun, cumpar mibazon...in 2-3 zile disparea infectia...cand nu imi mai dadeam aparea iar puroi....putin, nu mult, iar durerea aproape inexistenta.
Zic...hai sa fac ceva ca nu e in regula. Ma duc la o clinica privata, la chirurgie. Vede medicul...zice...trebuie operat. Era joi. Zice...stiti, ar fi bine daca 2 zile nu emrgeti la munca. Haideti vineri. Ma gandesc eu...zic..eu raman azi si maine stau acasa. O sa am deci 3 zile de repaos. Perfect zice el.....termina interventia, ma coase de data asta si zice: haideti maine la pansat si apoi luni. Mi-a dat ibuprofen si algocalmin.
Am ajuns acasa, pansament curat, relativ mic....vineri dimineata muream de durere...nu puteam sa ajung nici la baie. Am luat algocalmin fiola, ibuprofen...nimic. Ma ia maica-mea cumasina, ma duce la spital...iar medicul decide sa imi scoata o ata. Ma mapnseaza si dau sa plec. Nu ajung la receptie ca incepe sa imi curga sange din pansament....inapoi si ma repanseaza. Stau sambata si luni cuminte, mancare in pat, tot tacamul. Durerea....medie, mult mai bine decat vineri.
Luni ma duc la pansat: nu e bine deloc...infectie! baga antibiotice 5 zile + pansament zilnic la spital. In aceasta zi am fost si la munca (am munca de birou asa ca mi-am pus ceva sub birou ca sa tin piciorul in sus). Medicul decide: scoatem toate atele...concediu medical neaparat cateva zile... (deh, initial trebuia sa stau doar 2 zile acasa dupa operatie). Toate bune si frumoase...vineri m-am dus la munca...deja incepusem sa pot sa tin piciorul in jos fara probleme. Cert este ca in fiecare zi in care mergeam la pansat ma racaia la rana...nu stiu ce scotea. Mi-a zis ca celule moarte si ca imi tine rana deschisa ca sa nu cumva sa se infecteze.
Acum, au trecut 16 zile de la interventie si abia am avut curaj sa ma uit la deget. Pare de parca m-ar fi operat ieri. este carne vie acolo, nici o urma de coaja. Mi-am desfacut eu pansamentul pentur prima data si am bagat degetul in ceai de musetel (la recomandarea medicului). Nu stiu ce sa mai fac...prea mult dureaza si imi e frica sa nu se infecteze. M-am repansat. As fi vruts a pun o poza pe forum dar arata rau rana si cei ami slabi de ingeri...

Mai este o problema...pielea din zona mi se curata....sa fie oare celule moarte datorita faptului ca degerul a stat mereu pansat? Maine ma duc la control. Sunt curios ce zice medicul.

Atentie mare...acordati mare atentie taiatului unghiilor, nu e de joaca. Si incercati tratamente alternative...sa nu patiti ca mine!

PS oare ce sa folosesc ca sa acelerez cicatrizarea??

#311
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Rezultate bune poti sa obtii cu Baneocin pulbere (nu unguent) - are antibiotic dar si cicatrizeaza bine - uite un prospect Baneocin pulbere - prospect

#312
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Am fost iar la medic....
Mi-a spus ca pielea care mi se "exfoliaza" este piele moarta, si se curata din cauza aplicarii betadinei. Urmand acest principiu...desi mi-am cumparat betadina...am zis ca nu imi mai dau. daca exfoliaza si "coaja" care cred ca incepe sa se depuna timid?????

Mi-a recomandat ca seara sa imi desfac pansamentul, sa stau cu piciorul n ceai de musetel vreo 10 minute, si apoi 2-3 ore sa stau nepansat, cuminte in pat, ceea ce am si facut.
Ce am observat:
- rana a devenit din rosu-roz un rosu inchis (probabil din cauza contactului tesuturilor cu oxigenul din aer)
- nu s-a uscat complet. exista o mica secretie, cred ca incolora.

M-am pansat la loc si ma simt bine.


@hot_tequila mersi pentru sfat...cred ca praful e o idee buna. Dau amien o fuga pe la farmacie sa vad ce zice si farmacista. Iti multumesc.

Mi-a recomadat de asemenea o data la 2 zile sa imi pun pe pansament un pic de NEOPREOL (are este un atibiotic din cate am inteles). Mi-a pus el azi asa ca in seara asta las doar pansamentul pe rana.
Oare daca pun acest unguent se incetineste vindecarea, concomitent insa cu scaderea posibilitatii de a mai apare o infectie?

Ciudat este ca rana este mare...acum zic ca e undeva la 0.75x1.5 mm deci undeva la un cmp are sigur. Evident ca nu am pus rigla pe ea dar.. inginerul junior din mine asa a apreciat.

Promit ca dupa vindecare pun o poza.

Vine plecarea in concediu si eu tot asa sunt...of...

Edited by joystick, 29 July 2012 - 21:28.


#313
tzzapu

tzzapu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.11.2009
Salut, si mie mi-a crescut unghia incarnata si am incercat aceasta metoda acum cateva zile. Tin sa precizez ca unghia mi-e foarte subtire acum, dar coltul nu am reusit sa-l pilesc sub nicio forma. In fine, am reusit mai devreme sa scot coltul de sub carne folosind varful pilei si am bagat putina vata pentru a-l ghida. Timp de o luna de cand a inceput sa ma deranjeze degetul nu am vazut nici o urma de puroi, am avut dureri si uneori cand umblam la unghie observam mici urme de lichid transparent. Deasemenea degetul nu mi-a fost foarte umflat sau extrem de rosu precum am vazut degetele altora pe net. Credeti ca ar trebui sa iau ceva antibiotice sau orice alt medicament? As mai dori sa stiu daca am procedat bine cand am scos coltul unghiei si mai apoi am adaugat vata sub el. Va multumesc.

http://imageshack.us.../dsc02453tm.jpg
http://imageshack.us.../dsc02455gv.jpg

#314
CST76

CST76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.04.2011
Bravo BOGDANS sa traiesti 1000 de ani fara reparatii.
Am o problema cu unghia de la degetul mare de la picior , anul trecut mi-a cazut un pietroi pe ea, am facut un hematom sub si prin decembrie crescuse integral astfel ca hematomul uscat a fost eliminat. Dar a cresut mult mai groasa, si cand am pus claparul de ski, unghia  a presat in carne si au inceput dererile. Acum 2 saptamani, la indicatiile unei tampite, m-am apucat sa inmoi unghia si am taiat pe lateral coltul pana la radacina si apoi am smuls.A fost ok cateva zile dar coltul de acolo a continuat sa cresca si au reinceput durerile. Acum 2 zile am pilit unghia de am facut-o foita si e incredibil mai bine. Acum trebuie sa astept sa iasa coltul si sa refac unghia. Oricum azi dimineata zona se desumflase si isi recapatase culoarea normala.

#315
costy01

costy01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.10.2007
Salutare. Luni se fac 3 saptamani de cand m-am operat de unghie incarnata. Dupa o saptamana, doctorul mi-a zis sa ma pansez doar seara si atunci sa-mi pun clotrimazol solutie. A doua zi observ acolo o coaja ca de buba, mi s-a curatat si pielea in jurul degetului. Ar trebui sa merg sa ma curete la spital sau pot s-o fac si eu acasa? Asa arata: http://i44.tinypic.com/2z735a9.jpg

#316
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
eu de 5 ani tot am mers la spital Municipal 3 ori si 3-4 ori la Coltea unde e super curat si mi-au scot ba toata unghia , ba jumatate , iar ultima data ma rezolvat un asistent care a scos doar marginea unghiei din varf pana in carne. a fost foarte ok. 4-5 luni am zic ca a trecut de tot , dar cand a ajuns noul colt la jumatatea unghiei a inceput iar sa arate nasol . acum a crescut si coltul a iesit in carne , dar pe sub unghie e un strat de carne vie iar pe margine nu se inghide rana unde a taiat unghia deoarce creste mereu si nu se poate inchide. cred ca am nevoie de o operatie laser sau de o cicatrizare ceva ... stie cineva o clinica in Buc unde se face treaba buna nu doar sa se ia banii ? daca spal cu apa oxigenata si nu pun ciorap si stau descult se usuca si arata f bine pe afara , dar nu rezolv nimic altceva ... marginea unghiei creste in carne deci nu se poate cicatriza ... ce sa mai fac ?

Attached Files


Edited by svalentins, 09 June 2013 - 13:29.


#317
pro_sebastian

pro_sebastian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2013
Am avut aceeasi problema cu unghia incarnata la degetul mare/picior, inflamatie locala, culoare mai inchisa a pielii si nu in ultimul rand - foarte dureros la atingere. M-a tinut cel putin 3 luni, crezand ca trece, insa situatia devenea din ce in ce mai grava. Dupa mici investigatii pe forumuri si documentari, am decis sa aleg o solutie unica si indrazneata dar in acelasi timp simpla...Concret, mi-am anesteziat degetul mare folosind xilina si seringa de insulina, apoi am curatat zona de infectie cu o forfecuta si apa oxingenata... si am eliminat unghia crescuta in carne. Procesul l-am repetat dupa 2 saptamani cu succes. Tin sa mentionez ca am avut si piciorul umflat de la un momentdat, iar dupa interventie si-a revenit la normal in numai 12 ore. Degetul si-a revenit incetul cu incetul iar acum e ok. Toate produsele pe care mi le-a recomandat medicul (antibiotic, unguent local, dezinfectant) au fost complet inutile si asta pentru ca nu era eliminata cauza principala - unghia crescuta in carne care avansa in continuu nestingherita. Inca un aspect vital privind aceasta problema - folosirea sabotilor/sandalelor, pentru scutirea durerii in timpul mersului. Daca doriti mai multe detalii asupra procesului si doriti sa incercati aceasta metoda pentru a scuti interventia unui chirurg, timp si bani ... puteti sa ma contactati pe [email protected] si voi fi mai mult decat bucuros sa va ajut. Cu bine ...

#318
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
am si eu o problema de genul asta sa zicem, doar ca la mine se intampla la mana, la degetul aratator de la mana dreapta am avut un "fir" de unghie care imi iesise pe marginea din dreapta a unghiei, si fiind incapatanat, am tras de el pana l-am rupt si mi-a curs putin sange, acum de aproape o saptamana degetul este umflat pe partea aia, putin rosu si ma doare putin cand apas, nu e grav e suportabil da ma ia dracu cand vad cum arata Posted Image e vreun remediu ceva mai simplu pentru asta? prefer ceva naturist vreo planta ceva, compresa etc, n-am timp acum sa rasfoiesc tot topicul ca tre sa merg la job, so please save my finger Posted Image  Posted Image

Attached Files


Edited by rola_ocb, 11 March 2014 - 12:37.


#319
nik-59

nik-59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2014

 ilva, on 05 aprilie 2012 - 21:42, said:

Buna seara! tot  am citit sfaturile dvs. Am aplicat metoda cu taierea unghiei in V....rezultatul este neasteptat.
Multumesc foarte mult.

Am incercat sa gasesc detalii in legatura cu metoda asta de taiere a unghiilor in V si nu am reusit.Va rog.daca se poate,sa-mi explicati in amanunt cum se procedeaza.Cu multumiri anticipate!

#320
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Tocmai ce am facut si eu operatie la o unghie incarnata (la degetul mare de la picior). La mine a fost caz grav. O aveam de mult si era in interior mult prea afectata carnea ca sa se mai poata trata. In exterior imi crescuse carne peste unghie, cam cat o boaba de mazare, asa ca a fost nevoie de operatie.

Operatia dureaza 20-30 de minute, anestezie locala. Anestezia e dureroasa, iti face 2 injectii la inchietura degetului si fiecare injectie dureaza 1-2 minute. In timpul asta simiti acul infipt in picior si nu poti misca degetul. Dupa anestezie, nu mai simti nimic (logic Posted Image). Te panseaza si trebuie sa stai numai cu piciorul in pozitie ridicata, cel putin o saptamana. De mers nu ai voie deloc pana nu iti scoate firele, adica dupa 12 zile. Dupa o saptamana te poti sprijini pe calcai, dar laba piciorului o tii sus nu calci cu ea. Pansamentul ti-l schimba de 3 ori pana iti scoate firele. E destul de dureros mai ales in primele 4-5 zile dupa operatie. Cand lasi piciorul in jos te ustura si iti amorteste laba. 5 zile trebuie sa iei antibiotic si nurofen daca ai dureri mari.

Cam asa arata degetul dupa ce am scos firele :

Attached File  IMG_20160605_111746.jpg   377.05K   39 downloads

Se va curata usor, usor dupa mai multe spalari, dar nu trebuie sa insist prea mult deocamdata (asa spune dna. doctor).

Daca aveti inceput de unghie incarnata, purtati papuci\sandale cat de mult posibil, daca se poate tot timpul. Spalat in fiecare seara cu apa calda simpla si aplicat pansament cu spirt sau betadine. Daca nu trece in 2-3 saptamani, fuga la medic. Cauza unghiei incarnate este taierea incorecta a unghiilor, combinata cu incaltari stramte, transpiratie, mizerie etc. Unghiile se taie la nivelul degetului. Lasati colturile afara, putin vizibile, nu le mai taiati pe rotund catre interior.

Edited by antinVidia, 10 June 2016 - 19:02.


#321
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Caut persoane care suferă de foarte mulţi ani de unghii incarnate pentru a încerca un nou tratament, fiind la început îl ofer fără bani înainte pe bază de ci. cu obligaţia de a posta review-uri pe net unde am publicata cartea şi de a comunica lunar rezultatul plus facilitatea ca după vindecare să evalueze/stabilească suma ce o datorează pentru tratament.

Tratamentul se va putea cumpăra în curand si in romană de pe:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c0FEgfYUd4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#322
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Mai multe detalii http://unghiiincarnate.blogspot.ro/

#323
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Eu am avut probleme foarte mari cu unghiile incarnate , 6,7 interventii la ambele degete mari de la picioare. Pentru problema asta ma duceam la doctori ca la frizeri . :)
La primul deget mi-a trecut dupa prima interventie , dar la al 2 lea a fost ceva de speriat . Nici cearceaful nu il suportam . Am urmat toti pasii care trebuiau urmati : nu purtam incaltaminte stramta/deloc ( era si vara ) , protejam degetul cat puteam , nu taiam unghia din carne , am tinut picioarele intr-o solutie etc. etc. etc.
Printr-o recomandare am ajuns la un doctor din Caracal pe care-l recomand cu toata caldura ! Din pacate nu ii mai stiu numele , dar ca si constitutie era un tip solid , pe la 1.80 m , tuns scurt . Nu a reusit interventia din prima , ci din a 2 a incercare . In prima faza mi-a scos unghia cu totul pana la radacina . Degeaba , a recidivat si nici n-a apucat unghia sa creasca mai mult de jumatate , deci nici n-am taiat-o .
In schimb dupa a 2 a interventie la dansul nu am mai avut nicio problema ( si au trecut > 4,5 ani ani ) si sper sa nu mai am niciodata !!! Durerile in timpul interventiilor au fost aproape 0 . M-a durut foarte putin la inceput . Solutia pare sa fi fost o foita de argint ( sau ceva asemanator ) pe care am pus-o inainte sa creasca unghia .
Pentru cine are probleme de acest gen incercati sa ajungeti la domnul doctorul din Caracal !

#324
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009

 ciprianned, on 16 februarie 2017 - 20:20, said:

Eu am avut probleme foarte mari cu unghiile incarnate , 6,7 interventii la ambele degete mari de la picioare. Pentru problema asta ma duceam la doctori ca la frizeri . Posted Image
La primul deget mi-a trecut dupa prima interventie , dar la al 2 lea a fost ceva de speriat . Nici cearceaful nu il suportam . Am urmat toti pasii care trebuiau urmati : nu purtam incaltaminte stramta/deloc ( era si vara ) , protejam degetul cat puteam , nu taiam unghia din carne , am tinut picioarele intr-o solutie etc. etc. etc.
Printr-o recomandare am ajuns la un doctor din Caracal pe care-l recomand cu toata caldura ! Din pacate nu ii mai stiu numele , dar ca si constitutie era un tip solid , pe la 1.80 m , tuns scurt . Nu a reusit interventia din prima , ci din a 2 a incercare . In prima faza mi-a scos unghia cu totul pana la radacina . Degeaba , a recidivat si nici n-a apucat unghia sa creasca mai mult de jumatate , deci nici n-am taiat-o .
In schimb dupa a 2 a interventie la dansul nu am mai avut nicio problema ( si au trecut > 4,5 ani ani ) si sper sa nu mai am niciodata !!! Durerile in timpul interventiilor au fost aproape 0 . M-a durut foarte putin la inceput . Solutia pare sa fi fost o foita de argint ( sau ceva asemanator ) pe care am pus-o inainte sa creasca unghia .
Pentru cine are probleme de acest gen incercati sa ajungeti la domnul doctorul din Caracal !

nu va recomand asa ceva ai fost amputat va recomand https://unghiiincarnate.blogspot.ro

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UwDihYKNpJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aeae, 29 December 2017 - 11:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate