Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Recomandari camera pentru detalii de aproape

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Unde pozezi tablourile/sculpturile? Acasa, unde ai timp si spatiu ca sa aranjezi subiectul, lunimile, trepiedul? La client acasa unde ai timp si spatiu limitat? La muzeu unde nu prea poti sa faci mare lucru decat daca lucrezi acolo?

Incearca acasa niste teste pe un tablou sau sculptura cu mai multe veioze sau cu lumina naturala si cu aparatul tinut mai stabil in mana, poza de mai devreme cu telefonul este miscata iar subiectul este prea mic in cadru ca sa apara detalii.
In banii aia (100$) nu vad sa poti lua aparat, obiectiv si surse de lumina, eventual trepied care sa te rezolve. Mai ai varianta sa folosesti ce ai, cu cateva becuri de 50 de lei si niste expuneri multiple+stacking in soft sa mai scoti noiseul si sa mai extragi ceva detalii, dar daca zici ca nu te pricepi inseamna ca nici solutia asta nu prea merge in cazul tau.

Ideea e ca trebuie sa ai macar ceva: fie bani, fie experienta, fie scule, ca daca nu ai nici nici nici este greu sa scoti ceva, mai ales ca cerintele sunt de top "conteaza f mult detaliul spre exemplu la o pictura sa se vada clar.". Cel mai bine de 100$ roaga pe cineva cu scule si experienta sa iti pozeze tablourile.

Edited by crokodilu, 03 December 2020 - 21:18.


#20
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Am ales totusi sa iau un sh de pe f64, fie ce o fi. Daca apar probleme cu luminile, incerc ce mi-ati spus voi, dupa ce ma documentez mai bine pe net

#21
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da' puteai sa ne spui si ce camera ai ales, ca nu ti-o ia niciunul dintre noi :)...si la ce pret, sau nu te-ai hotarat inca la una anume? Intreb de curiozitate, ca am urmarit subiectul "cu interes si ingrijorare" :)

#22
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
...nu ar fi rau sa inveti si ceva editare...cat de cat, sa egalizezi lumina

#23
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
O sa mentionez ce camera dupa ce vine si o testez. Sper doar sa aiba detaliu clar si fara probleme tehnice, caci 14 si 13 mp telefon / olympus 120 dau rezultate obscure, chiar nemiscate

#24
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Ce parere aveti, telefon praf 13mp din 2016 sau aparat SH nikon / sony ? pentru ce am eu nevoie; au aparatele sh nikon / sony blit calitativ ce imprastie lumina uniform ?

Side question, am gasit la sh nikon cat si sony insa cu cadre : 50.000 chiar, ceea ce nu imi suna bine .. insa nu ma pricep cat conteaza cate cadre are deja.. se pierde ceva calitate a aparatului, fiabilitate ?

#25
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nici nu poti compara telefonul cu un aparat foto dedicat. Dar daca nu stii deloc sa folosesti un aparat foto si nu te intereseaza sa inveti, ramai la telefon. In ceea ce priveste blitzul, trebuie sa inveti sa il folosesti pentru ca utilizat fara putin studiu inainte poate sa arate foarte urat

De obiceti pentru orice proiect cat de cat serios se lucreaza cu blitzuri sau lampi continue, nu cu un blitz pe aparat sau mai rau, integrat in aparat

In plus de asta, ai spus nikon sau sony dar ce inseamna asta, ca poate fi un aparat din 2007 sau din 2017 iar diferentele sa fie  mari la caltiate

Edited by nicolaie, 07 December 2020 - 19:26.


#26
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Eu cred ca esti putin intepat in gandire, sau grabit. Nu a spus nimeni ca nu vreau sa invat, am spus pentru ce am nevoie, dupa ce voi lua aparatul voi si invata. Evident intrebarea era daca mai e necesar sa lucrez la blitz dupa ce achizitionez un aparat, cum/ca la telefon pot adauga diverse gadgeturi pentru a altera blitul.

O alta intrebare era daca asta conteaza sau nu... cadrele efectuate si cum afecteaza negativ aparatul sh/ daca afecteaza negativ

re-quote :

Quote

Side question, am gasit la sh nikon cat si sony insa cu cadre : 50.000 chiar, ceea ce nu imi suna bine .. insa nu ma pricep cat conteaza cate cadre are deja.. se pierde ceva calitate a aparatului, fiabilitate ?


#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Aparatul si blitul nu rezolva by default problema ta. De invatat poti invata cu orice aparat, chiar si cu un telefon si o veioza cu un difuzer din hartie A4. Cand zici nikon/sony te referi la DSLR?

View PostLaurentiuSerban2002, on 07 decembrie 2020 - 19:08, said:

..se pierde ceva calitate a aparatului ?
Nu, cu exceptia acumulatorului sau a shutterului care sunt cumva consumabile, dar nu cred ca pica dupa doar 50.000 cadre, daca sunt real 50.000.

View PostLaurentiuSerban2002, on 07 decembrie 2020 - 19:08, said:

..fiabilitate ?
Cum ti-e norocul, poate sa fie busit dar sa nu iti dai seama, poate sa crape de cum ajungi acasa, sau poate sa te tina 10 ani de acum incolo. La sh nu iti garanteaza nimeni nimic, doar sa il iei pe probate intens si cu banii inapoi daca e ceva busit, sau cu garantie de la un magazin care ofera asa ceva la sh.

Edited by crokodilu, 07 December 2020 - 19:54.


#28
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostLaurentiuSerban2002, on 07 decembrie 2020 - 19:43, said:

Eu cred ca esti putin intepat in gandire, sau grabit. Nu a spus nimeni ca nu vreau sa invat, am spus pentru ce am nevoie, dupa ce voi lua aparatul voi si invata. Evident intrebarea era daca mai e necesar sa lucrez la blitz dupa ce achizitionez un aparat, cum/ca la telefon pot adauga diverse gadgeturi pentru a altera blitul.

O alta intrebare era daca asta conteaza sau nu... cadrele efectuate si cum afecteaza negativ aparatul sh/ daca afecteaza negativ

re-quote :

Scuze, mi s-a parut neobisnuit sa compari telefonul cu un aparat foto. Orice aparat foto, si unul din 2004, va scoate mai bine decat un telefon. Ma refer la DSLR-uri, desigur, nu la compacte sau bridge cu senzori minusculi

Edited by nicolaie, 07 December 2020 - 19:58.


#29
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostLaurentiuSerban2002, on 07 decembrie 2020 - 19:08, said:

pentru ce am eu nevoie; au aparatele sh nikon / sony blit calitativ ce imprastie lumina uniform ?
Nicio camera (normala), nu superprofi cu blit incorporat nu poate sa faca asta...sau depinde ce intelegi prin "uniform". Pentru "lumina uniforma" e nevoie ca lumina sa fie difuzata (nu directa). Lumina nu trebuie sa vina din fata, din directia camerei. E nevoie de lumini laterale, macar 2 dispuse la distanta. Una in stanga, una in dreapta, astfel incat sa nu se reflecte lumina sursei din tablou (subiect).
Exista blituri care se ataseaza la camera si lampa (lumina) poate fi orientata in sus sau in alta directie, sau se poate monta un geam mat pe lampa, care sa difuzeze (imprastie) lumina in toate directiile...costa cat vrei tu sa dai pe camera sau mai mult. :)

#30
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Bon. asa da. o sa invat restul dupa ce am aparatul, desigur am ales un DSRL SH , dupa cum am bine presupus, mai bun decat un telefon cu aceeasi MP pe foaie, cum o sa fac cu blitzul ulterior, sper sa reusesc si fara tone de bani suplimentari

#31
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Investitiile in fotografie necesita bani dar daca alegi cu atentie, nu descurci in sume rezonabile. Dau un exemplu, un aparat foto D300 poate fi cumparat cu 6-7 sute de RON cred, un obiectiv Nikon 55 mm micro, neaparat micro !, am vazut si la 550 ron.

Un blitz pus pe aparat si orientat in peretele alb din spate si putin in tavan costa 450 ron daca vorbim de Godox TT350

Deci nu este o tona de bani si scoti rezultate bune cu acest setup.

Desigur, un 90-100 mm macro va face treaba si mai buna dar costa de pe la 1000 ron si ai nevoie de spatiu ca sa il folosesti, dar iti va distorsiona mai putin. Iar despre blitzuri, daca in loc de un singur TT350 cumperi 2 si le comanzi cu un trigger Godox XT deja ai un setup cu 2 lumini pe care le poti pune unde ai nevoie ca sa obtii o iluminare mai egala.

E un drum lung dar merita

Edited by nicolaie, 08 December 2020 - 08:09.


#32
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

View PostLaurentiuSerban2002, on 08 decembrie 2020 - 04:04, said:

Bon. asa da. o sa invat restul dupa ce am aparatul, desigur am ales un DSRL SH , dupa cum am bine presupus, mai bun decat un telefon cu aceeasi MP pe foaie, cum o sa fac cu blitzul ulterior, sper sa reusesc si fara tone de bani suplimentari

Mai tine minte ceva...o lumina buna te ajuta mai mult decat niste scule scumpe Posted Image

Edited by mircea812, 08 December 2020 - 20:52.


#33
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Asta-i adinca si greu de priceput pentru un incepator.
Vezi si colegii ingineri de pe aici, care se bat in camere, unele nelansate inca, dar care sughit cind ii intrebi de altele care tin de fotografie.

#34
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Am ales un NIKON sh d610 , dat fiind primul meu aparat foto de calitate, la ce ma sfatuiti sa ma uit in magazin ? are garantie cateva zile si nu as vrea sa iau ceva deja stricat.

Imi pot da seama cumva in magazin daca are probleme reale ? cum pot stii cat de repede se duce bateria si daca nu cumva e deja puscata ? La ce as putea sa ma uit ? thanks

#35
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Sau mai am o alta optiune : Nikon D90, cu 52.700 cadre, insa fizic arata cam asa, desi vanzatorul spune ca nu are probleme, poate fi ok desi arata atat de uzat fizic ?

Attached Files


Edited by LaurentiuSerban2002, 15 December 2020 - 03:46.


#36
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Nikon D610..oricand..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate