Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomandari camera pentru detalii de aproape

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Salut, as vrea sa imi cumpar o camera pentru fotografiat opere de arta (picturi , sculpturi) de aproape, conteaza f mult detaliul spre exemplu la o pictura sa se vada clar.

Am un buget de 100 $ deci nu mare lucru, cam ce considerati ca ar fi cea mai buna achizitie low budget pentru ceea ce vreau eu ? merci

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cu 100$ nu iti iei nici macar un obiectiv. Daca vrei cevacat de cat decent, gen un obiectiv macro de 90-100 mm si o camera gen Nikon D7100, un trepied, un filtru de polarizare in caz ca vei avea reflexii parazite pe obiectele nemetalice

Cel mai absolut ieftin poti iesi cu un Nikon 50 f/2.8 micro, second la 520 ron, un Nikon D3300, pe la 6-8 sute de ron, un trepied de 200 ron si un filtru de polarizare de 100 ron, dupa care vei invata editare

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Daca le faci (pozele) pentru tine, iti poate ajunge si camera telefonului. Daca le faci in scop comercial, trebuie in primul rand sa stii ce faci si, probabil, va trebui sa faci un credit pe langa acei 100$. Dar dupa cum abordezi subiectul, se pare ca intai trebuie sa inveti ce sa faci.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostLaurentiuSerban2002, on 02 decembrie 2020 - 04:04, said:

...o camera pentru fotografiat opere de arta ... de aproape...
buget de 100 $ ...

depinde si ce intelegi prin "de aproape". daca e vorba de 5-10 cm, atunci trebuie sa cauti ceva cu macro.
pentru 1-2m ar trebui sa fie suficient un DSLR mai vechi. un canon 400d, de exemplu, cam pe acolo ar trebui sa aiba pretul (cu obiectivul din kit).

Edited by _Smiley_, 02 December 2020 - 08:03.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Subiectul este pe aria Point & Shoot, nu DSLR.
Bugetul pare de P&S, dar nevoia ar fi mai degraba de DSLR - daca nivelul detaliilor este atat de importat.

Ca altfel se pot face si cu un telefon decent daca lumina este buna si telefonul pus pe un trepied pentru a nu fi miscat deloc.

#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Initiator, sunt 2 variante:
1. Vrei sa fotografiezi intreg tabloul si apoi prin zoom pe foto sa vezi clar detalii?...pentru asta nu ai bani, sau
2. Faci mai multe fotografii. Una cu intreg tabloul (sculptura) si mai multe de aproape (detalii, pe zone), cu macro, caz in care vei avea si detalii clare. Pentru asta poti gasi o camera compacta buna, chiar si SH in bugetul tau.

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

View PostLaurentiuSerban2002, on 02 decembrie 2020 - 04:04, said:

..de aproape, conteaza f mult detaliul spre exemplu la o pictura sa se vada clar.
Trebuie definiti termenii, ce inseamna mai exact?
Depinde si contextul unde faci poza, acasa, in studio sau in locatia/muzeul unde este pictura? Aici importanta este si lumina, directia de unde bate, cantitatea.

Edited by crokodilu, 02 December 2020 - 11:38.


#8
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Cred ca cel mai bine iei un trepied, pe care sa pui un telefon decent si iti cauti o lampa mai puternica (sau doua), pe care ti le asezi cu grija langa (si pui in fata ceva pentru difuzie)...sau poti lua un Canon 40d (10 mp cinstiti) in jur de 100 eur, dar nu stiu daca scoti ceva cu mult mai bun decat cu un telefon...


Canon 40D + 18-55mm = 560 lei: https://www.olx.ro/o...html#76ff946883

Edited by Dizlpower, 02 December 2020 - 19:35.


#9
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Mersi, am o camera de 14 mp si un telefon de 13 mp

Cu ambele , pozele ies obscure , e vorba de picturi si  de sculpturi; Am incercat in diferite lumini, doar pe blitz ies detaliile cat de cat ok insa, surpriza, se vede si blitzul ca un halo in tablou si nu stiu cum sa fac sa nu se mai vada blitzul. E vorba de detalii clare, spre exmplu daca pozez o lucrare de la 1-2 m sau mai putin, as vrea sa se vada cat de cat ca in realitate, de pe telefon si camera nu am obtinut decat rezultate oribile, chiar la lumina zilei.

#10
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Macar la acest nivel as vrea sa fie aparatul, sa pot surprinde lucrari de la distanta , apropiere, cu o claritate in detaliu. Diferenta intre cele 2 poze primele de pe net, ultima facuta cu telefonul meu de 13 MP, care ofera detaliu absent fie ca misc camera ori folosesc lumina zilei

Attached Files



#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Aici este o discutie mai ampla.
Ca sa scoti ceva deosebit, pe langa faptul ca iti trebuie o camera cu obiectiv bun, iti trebuie lumini si tehnica folosirii lor.

Ai putea de exemplu sa folosesti doua blituri slave, cu difuzoare pentru imprastierea uniforma a luminii. Bliturile le poti comanda cu blitul de pe camera.

Edited by katran, 03 December 2020 - 00:38.


#12
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Okey, deci e vorba de blitzuri, insa cum obtin asta ? cu telefonul nu am  reusit imprastierea uniforma a luminii, presupun ca la camera / aparat e mai simplu

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Multe muzee nu permit folosirea luminii de blitz in preajma lucrarilor de arta. In plus, blitzul poate creea reflexii nedorite deci daca nu esti foaret priceput in fotografia de studio, da-i pace cu blitzurile. Nu cred ca te costa nimic sa mergi pe youtube si sa cauti :painting reproduction: sau painting photography. Poti sa faci cu telefonul dar va iesi bascalie, nu vei avea detaliu, nu vei avea culori.

Ce ai pus tu in primele 2 exemple e facut de cineva care se pricepe cu aparatura buna. Intai baga nise cautari pe google, pe youtube, citeste niste articole, apoi vino si intreaba ce nu iti e clar.

Edited by nicolaie, 03 December 2020 - 01:18.


#14
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Armai trebui specificat daca pentru fotografiat, picturile si sculpturile le poti duce intr-o locatie unde poti controla lumina, ai timp poti aranja acolo trepiede sau fotografiile trebuie facute in diverse locatii despre care nu se stie anterior cum va fi lumina acolo, este permis, nu este permis trepiedul, blitzul, daca este permis ai timp sa faci acolo toate aranjamentele necesare fara perturbatii, etc. Pentru orice situatie insa, bugetul de 100usd este insa prea mic, daca se doresc rezultate bune, consistente, repetabile. Asa cu un telefon, s-ar putea din cand in cand sa iasa o imagine buna de dat exemplu ca nu mai este nevoie de ILC, telefonul le rezolva pe toate.

#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

View PostLaurentiuSerban2002, on 02 decembrie 2020 - 23:57, said:

..am o camera de 14 mp ..
Ce camera este?

#16
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Olympus VG 120, detalii praf. Nu inteleg daca 14 mp sunt corecti sau nu , parca pozez cu ciobu

View Postedri, on 03 decembrie 2020 - 07:39, said:

Armai trebui specificat daca pentru fotografiat, picturile si sculpturile le poti duce intr-o locatie unde poti controla lumina, ai timp poti aranja acolo trepiede sau fotografiile trebuie facute in diverse locatii despre care nu se stie anterior cum va fi lumina acolo, este permis, nu este permis trepiedul, blitzul, daca este permis ai timp sa faci acolo toate aranjamentele necesare fara perturbatii, etc. Pentru orice situatie insa, bugetul de 100usd este insa prea mic, daca se doresc rezultate bune, consistente, repetabile. Asa cu un telefon, s-ar putea din cand in cand sa iasa o imagine buna de dat exemplu ca nu mai este nevoie de ILC, telefonul le rezolva pe toate.

Si totusi o recomandare pentru bugetul prezentat ? tot varianta SH de nikon / canon ? insa daca merg pe varianta asta, ce garantie am ca nu se strica in 2 sapt ? nu am cunostiinte intr-ale fotografiei, am vazut pe siteuri precum f64 cateva sh-uri interesante cu mentiunea "nu se cunoaste numarul de cadre"

#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Daca vrei garantie, ia nou, daca vrei sh putin mai scump dar cu garantie, ia de la f64, daca vrei sh mai ieftin, ia second. Eu nu am prea avut probleme cu scule cumparate second, au functionat pana le-am revandut, dar am in general noroc la electronice

#18
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Este mai bine sa pui doua lampi (chiar 3), adica lumini continue, pentru ca poti vedea exact daca se fac halouri si in ce loc (daca vezi ca se fac pui un diffuser - sunt multe posibilitati hand made). Daca te deplasezi in diverse locuri sa pozezi, e destul de dificil...oricum, daca ai blituri, o sa iti curga sange din nas, pana potrivesti bine luminile Posted Image.

Aprinzi luminile, pui telefonul pe trepied, vezi daca are vreun program manual - alegi iso minim si lasi sa isi aleaga timpul de expunere. Apoi misti luminile (aici e alta discutie, dar ai nevoie de o sursa mare...

Oricum, ceva search pe google nu strica: https://www.artistsn...g-step-by-step/


https://www.artworka...-a-professional

Edited by Dizlpower, 03 December 2020 - 20:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate