Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Sunetul se aude diferit la TV fata de aplicatiile de streaming.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
SynOfficial

SynOfficial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 10.11.2020
Salut! De vreun an am observat (la multiple canale tv) ca sunetul se aude diferit la TV fata de videoclipul pus pe o aplicatie de streaming.

Am sa dau urmatorul exemplu:
La un canal de muzica, am auzit o piesa a unei artiste. M-am dus pe youtube, pe acelasi televizor sa ascult din nou piesa, si s-a auzit diferit. Cand a fost la TV, s-a auzit putin mai infundat, dar parca mai bine.
Alt exemplu ar fi genericul la (doar asta imi vine acum in cap) serialul "Teoria Big Bang", cand il pun pe Netflix/HBO se aude intr-un fel, cand il ascult la PRO X se aude altfel, tot asa, mai infundat parca, dar mai bine.

Are cineva idee de ce? Daca da, este vreun metoda (printr-o comprimare ulterioara sau ceva) prin care pot obtine si eu acest sunet modificat? Intreb in ideea in care la toate canalele TV am observat asta, deci nu e sigur ceva legat de vreun anume canal TV.

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Posturile TV probabil altereaza sunetul; il transforma si il transmit modificat.
HBOgo, Netflix - au dolby 5.1 care e reprodus de TV in stereo - in cazul in care nu ai ceva sistem de sunet compatibil.

Oricum ar fi - nu poti obtine uniformitate - adica sa se auda indentic pe TV si/sau netfilx, de ex.
Poti sa optezi pentru un sistem de sunet cu egalizator si te joci din egalizator pana obtii sunetul dorit pe streaming.

#3
SynOfficial

SynOfficial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 10.11.2020
M-am gandit si eu la asta initial, dar daca e adevarat, nu se explica de ce la canalul de muzica s-a auzit diferit fata de youtube. Muzica artistilor romani nu este 5.1 pe youtube.

Edited by Dany_Darke, 02 December 2020 - 07:41.


#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu-mi au seama ce nu intelegi?

2 canale de muzica pe TV, aceeasi melodie, stereo. Unul se va auzi intr-un fel, altul in alt fel - in functie de cum vrea sunetistul postului sa transmita.

Netflix film dolby pe TV stereo se aude intr-un fel - daca vezi acelasi film la TV cu pista de sunet stereo sau PLIIC se va auzi altfel.

Nu le poti egaliza in asa fel incat sa se auda toate la fel. Poti folosi sisteme externe - egalizator, statie, boxe...etc si sa iti modifici tu sunetul (bass, medii, inalte) in asa fel incat sa-ti placa cum se aude. Cu mentiunea ca daca faci reglajele pe canalele cu sunet mai "subtire" - se va auzi mai prost pe cele cu sunet mai plin.

Sa mai spun ca si inregistrarile au "n" versiuni - aceeasi melodie inregistrata identic, dar in ani diferiti, pot sa sune diferit?

Si daca vorbim de muzica veche - deja avem transformarea din analogic in digital; daca 10 sunetisti digitalizeaza aceeasi melodie, vei avea 10 sunete diferite.....

Edited by florinel, 02 December 2020 - 17:35.


#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Majoritatea (?) televizoarelor au reglaj separat al sunetului pe fiecare sursa. Ce reglezi pt "TV" de obicei e valabil doar pentru asta nu si pt HDMi sau alte surse.
Nu stiu daca e valabil si la partea de Smart acceasi situatie sau sunt aceleasi reglaje si pe smart si pe cablu. Va trebui sa verifici.
Daca sunt aceleasi reglaje, e "de la ei".

Edited by underb, 02 December 2020 - 19:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate