Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Laptop nou VS Upgrade hardware + XBox One

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mihnea_34

Mihnea_34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 27.01.2019
1. Cand se va face achizitia -- Iarna aceasta
2. La ce va fi folosit laptop-ul -- pierdut vremea in pat, browsing + jocuri
3. Bugetul maxim -- 3500-4000
4. Marci sau serii preferate -- nu am
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) -- Cam orice magazin ce accepta plata cu Card Avantaj
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti) -- Din Ro.


Momentan am un Compaq CQ58 luat acum ~7 ani, cu performante mediocre chiar si cand era nou.(specsurile in imagini mai jos) Ulterior i-am mai adaugat eu 2gb ram (provenit dintr-un laptop donator) sa il aduc la un grandios total de 4. Nu mori cu el de gat pana deschide o pagina web, dar a inceput sa devina destul de incet...la modul ca un film downloadat il deschide in 10 secunde sau pe Reddit dupa ce se prelungeste pagina de 3 ori parca il doare splina dupa ce alearga. Ca sa deschid Battle.net/Heartstone sau Steam dureaza in jur de 1 minut+ .
Nu sunt gamer inrait...Apogeul meu pe pc fiind Gta SA si CS 1.6....dar mi-am luat acum 6 luni un Xbox 360 ca sa mai treaca vremea, si parca simt ca am pierdut o gramada de jocuri super bune. Am stat pe GTA 5 de mi-am tocit ochelarii cand l-am adus acasa. Acum l-am vandut sa pot face trecerea la Xbox One pentru ca deja terminasem cam tot ce ma interesa si vreau neaparat sa joc Red Dead Redemption 2 si Far Cry Primal Posted Image  

Dilema mea este urmatoarea:
Sa dau 4000 de lei pe unul nou ce va fi la fel de mediocru ca si acestea in 3 ani?
sau sa il pastrez, cumpar un SSD Samsung 500gb plus niste ram sa il aduc la 8 sau daca imi permite, 16.  +  O consola Xbox One second hand la 1000 de lei pentru jocuri  ce probabil nici cel nou sa nu le poata rula.
Problema este ca oricat mi-as dori eu sa ii fac un upgrade, este limitat de procesor si nu stiu daca merita sa investesc in el ca sa descopar ca se misca la fel de greu. Nu vreau sa il transform din magar in cal de curse, dar macar sa ma mai tina 2 3 ani fara sa imi scoata peri albi.

Consola 1000 lei + SSD Samsung 860 EVO 370 lei, 500gb +  Memorii RAM 8gb x2  300 lei= 1700 lei.

Multumesc fain

PS: nu prea le am cu partea de informatica, asa ca va rog, fiti blanzi, ca jumatate din informatiile din imagini nici nu stiu daca s de bine sau de rau. Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files



#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nou, nu ai ce upgrade sa faci la celeronu ăla
Cu 4000 îți iei unu mult mai bun daca prinzi oferta.

#3
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Xbox One S ( https://www.ebay.de/...CLK|clp:2334524) - 165 Euro

+

Acer Aspire 5 model A515-56-511A (https://www.notebook...nik tipp 678475) - 681  Euro.

Total aprox  4.100 RON.

#4
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 25.08.2020
Eu personal as merge pe un Laptop ASUS Gaming 15.6'' ROG Strix G15 G512LI, cu ecran Full HD, rata de refresh de 144Hz, Procesor Intel Core i5-10300H (8M Cache, up to 4.50 GHz), 8GB DDR4 memorie RAM, 256GB SSD - stocare, placa video NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GB si cantareste undeva la 2.39kg. Ai 2 slot-uri de RAM cu posibilitate de upgrade pana in 32 de GB, procesor de ultima generatie, ecran bun, placa video foarte potenta plus discount 400 RON...eu zic ca isi merita investitia.

Link:  https://www.pcgarage...free-dos-black/

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
mai pui 300 de lei si cumperi cu 1660ti
https://altex.ro/lap.../LAPGF65112807/

#6
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
I-ati laptop nou, desi din pacate momentan piata nu abunda de varietate, ar fi asta la care ai si posibilitate de upgrade la ram avand un slot liber:

Laptop Gaming Asus TUF F15 FX506LI-HN005, Intel® Core™ i5-10300H, 8GB DDR4, SSD 256GB, NVIDIA GeForce GTX 1650Ti 4GB, Free DOS

LINK: https://www.flanco.r...1xoCNIQQAvD_BwE

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu as cumpara laptop refurbished pentru stat in pat si piedut vremea si consola.
https://www.olx.ro/o...html#653a96d8c1
https://www.olx.ro/o...302dcb;promoted

Si raman bani si pentru distractie, jocuri, etc.
Cu un laptop de gaming nu stai in pat, ca se incinge de il ia gaia.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nou. In ianuarie/februarie sunt reduceri mari. Vezi atunci ce gasesti de banii aia.

#9
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
O sugestie.
Stai pe laptopul ăsta + Xbox Series S sau Series X când apare pe stoc. Dacă vrei să joci ceva actual.
Sau PlayStation 5 când apare.
Posibil înainte de Crăciun, toate.
Ca minusuri, cam trebuie să cumperi jocurile.

#10
Mihnea_34

Mihnea_34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 27.01.2019
Multumesc fain pentru sugestii.
Inca nu m-am hotarat ce o sa fac, dar 70% o sa merg pe varianta XBox, pentru ca este cea mai buna decizie dpdvd financiar. La modul ca daca o cumpar cu 1000 de lei si o tin 2 ani, tot o sa o pot vinde cu minim 500.  360-urile inca se vand cu 300-350 dupa 15 ani, deci...
O sa astept totusi pana in ianuarie sa vedem ce apare la oferta.

#11
Mihnea_34

Mihnea_34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 27.01.2019
UPDATE:

Well...decizia a fost luata si aplicata.
Am luat un XBox One 500gb plus 6 jocuri la pachet si 2 manete = 650 de lei  
Jocurile sunt geniale, grafica peste orice laptop la 3500 de lei si mai convenabil pentru ca pot sa mai implic inca o persoana.

#12
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 19.05.2005

View PostVladVladd, on 01 decembrie 2020 - 17:55, said:

Eu personal as merge pe un Laptop ASUS Gaming 15.6'' ROG Strix G15 G512LI, cu ecran Full HD, rata de refresh de 144Hz, Procesor Intel Core i5-10300H (8M Cache, up to 4.50 GHz), 8GB DDR4 memorie RAM, 256GB SSD - stocare, placa video NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GB si cantareste undeva la 2.39kg. Ai 2 slot-uri de RAM cu posibilitate de upgrade pana in 32 de GB, procesor de ultima generatie, ecran bun, placa video foarte potenta plus discount 400 RON...eu zic ca isi merita investitia.

Link:  https://www.pcgarage...free-dos-black/
Bai baiatule, dar esti obsedat rau de acest model si marca. La orice topic de recomandari numai asta spui. Zici ca esti robot. Ca e softpedia, ca e mygarage, altceva nu stii sa spui, atat ridici in slavi acea placa depasita si acest model, dezici ca te platesc astia.
Jur, esti ca Viorel si Vulpita, nu mai scapam de sfaturile tale!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate