Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DDNS CNAME

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
Am un mini server personal, si domeniu pe (.ro) Internet de la rds cu ip dinamic.. nu are rost sa intru in detalii de ce, probabil bănuiți. e personal.

am nevoie de serviciu DDNS gratuit. Actual folosesc serviciile de la sitelution.com sunt ok si ca API si ca tot dar au restricții cam mari in sens-ul ca fac propagari la doar 15 ore pentru cei free. ip-ul se schimba destul de rar, daca "pica" netu', dar si cand pica, 15 ore.
nu e domeniul.

daca știți un serviciu cat de cât mai bun si free va rog sa îmi faceți o recomandare.

actual update-urile le fac din router cu cUrl, POST pe o pagina a lor.

Edited by mellbo, 01 December 2020 - 11:52.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Vezi ca RDS ofera asa ceva direct, nume.go.ro.

#3
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
DDNS gratuit ofera RCS_RDS.
Activeaza din cont client.

#4
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
pai.. am spus ca am domeniu.
ceea ce ei numesc DDNS este un subdomeniu oferit de fapt. nici pe departe subiectul in discutie.

folosesc și subdomeniul oferit de ei, dar nu ma ajuta. sau la ce ma ajuta in problema descrisa?

Edited by mellbo, 01 December 2020 - 12:16.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
ai cerut DDNS gratuit

Quote

am nevoie de serviciu DDNS gratuit
cel oferit de Digi fix asta este -- alegi un nume, si primesti nume.go.ro care va indica IP-ul tau.

Edited by MarianG, 01 December 2020 - 12:19.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Vezi serviciile gen no-ip, dyndns etc. Parca astea ofereau gratuit ce vrei tu, dar e necesar sa rulezi un client de la ei pe un pc / server ca sa anunte schimbarea ip-ului.

#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
folosesti pt domeniu dns-urile de la cloudflare cu cname spre ddns-ul rds-ului (tot al tau).

#8
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010

View Postogo, on 01 decembrie 2020 - 12:56, said:

folosesti pt domeniu dns-urile de la cloudflare cu cname spre ddns-ul rds-ului (tot al tau).

stiu cum sa folosesc dar nu cunosc ce servicii au. dar o sa caut sa vad ce e cu ei, candva am mai citit pe undeva de acest cloudflare.

#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
https://dash.cloudflare.com/sign-up

#10
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Iti activezi serviciul DDNS de la Digi, primesti adresa de genul: xxxx.go.ro sau xxx.home.ro si o setezi ca namerserver pentru domeniul .ro la RoTLD. Si ne spui si noua daca si cum functioneaza. Merita un test de acest gen, parerea mea. Posted Image

#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Cum sa setezi ca nameserver ceva ce nu e nameserver? nu o sa ii mearga nimic....
la rotld seteaza dns-urile care i le da cloudflare (care vor fi ceva de genul NUME.ns.cloudflare.com / NUME2.ns.cloudflare.com) pt domeniul lui.
dupa se duce in interfata cloudflare si face cname spre ddns-ul de la digi (care si-l face intre-timp din digi-care sau cum ii mai zice acum, my-account).

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
CNAME nu e facut sa functioneze in acest fel, cateodata face redirectul cateodata nu, depinde daca accepta ambele servere acest lucru.

Un exemplu de CNAME e urmatorul:

Quote

www.domeniu.tld. IN CNAME domeniu.tld.

Edited by LensFlare, 01 December 2020 - 15:02.


#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
nu degeaba am spus cloudflare cu ddns de la RDS - pt ca merge *dar* proxy-ul oferit de cloudflared trebuie dezactivat!

#14
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
am rezolvat. am mutat domeniul cu totul de la Orban (rotdl), la jumate de pret la bulgari. (clouDNS). In jumatate de pret, mai primesti si DDNS, si certificat SSL la fiecare 3 luni. Românii ăștia m-au fraierit atâția ani.. oferind nimic.

ps. nu merge ce vorbeați aici cu redirecționare pe CNAME. se poate face ce spunea cineva aici dar Doar pentru http va functiona. nu si daca incerci sa accesezi domeniu.ro:port

teoretic ar trebuii sa meargă dar CNAME nu funcționează ca redirect url ci face parte din cloud pentru DNS. daca ar lasa asa.. banalizarea asta ar conduce la haos.com. CNAME sunt oarecum ip-urile registratarului sau celui ce face DDNS. el răspunde pentru ce intrari trimite in DNS. daca te-ar direcționa direct din registratar, nu mai știe nimeni de nimeni dupa cateva redirecționari.

In fine. Mulțumesc pentru răspunsuri.
Mai am o întrebare totuși. Doar eu eram ultimul mohican care plătea mai mult cu zero servicii.. ca de când ma știu mi-a dat 4 rubrici unde sa pun nameserverele pentru dns. atat. nu mai zic ca am plătit in 2007 contract pe domeniu pe viata. Nu știu a cui viata ca de cativa ani au rupt contractul si au cerut taxa anuala.

Ca si când, te suna cei de la Altex. S-au răzgândit. De acum vor taxa pe frigider. Nu le pasa ca ai factura de cumpărare si nu închiriere. Trebuia sa suporte si asume!

Edited by mellbo, 04 December 2020 - 00:46.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
N-am inteles nimic din explicatia de mai sus. Ce haos, cum sa nu functioneze?!


Referitor la taxa de administrare de la ROTLD, s-a scris clar ca in viitor e posibil sa bage o taxa anuala, trebuia doar sa citesti termeii si conditiile.

#16
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010

Vizualizare mesajaddelin, pe 04 decembrie 2020 - 10:37, a scris:

Referitor la taxa de administrare de la ROTLD, s-a scris clar ca in viitor e posibil sa bage o taxa anuala, trebuia doar sa citesti termeii si conditiile.

in contractul meu nu scria nimic despre vreo posibila taxa.
in contract am cumparat domeniu.ro.
problema e ca taxa lor e dubla plus ca zero alte servicii oferite incluse in taxa, fata de ceilalti registrari.
poate doar mie nu-mi comvine, nu stiu.

Edited by mellbo, 12 December 2020 - 14:30.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu inteleg ce ai vrea sa-ti puna la dispozitie?! Ei sunt un register, iti dau dreptul sa folosesti un domeniu din tld .ro in schimbul caruia platesti o taxa de mentenanta anuala.
Daca tu compari cu Godaddy sau cu un alt serviciu de genul, ei bine aceste firme sunt reselleri, alte servicii iti sunt puse la dispozitie contra cost! De exemplu .com apartine de Verisign, la fel si .net.

Acum fiind un contract comercial, daca nu-ti convine te muti in alta parte. Cand ai inregistrat .ro, cu siguranta era mai ieftin sa iei orice alt domeniu de la alt tld dar nu ai facut-o, gandindu-te ca nu vei mai plati niciodata pentru reinnoire. Acum brusc nu-ti mai convine.

#18
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@mellbo, eu zic sa mai citesti contractul ala o data... si inca o data... si inca o data... pana il intelegi. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate