Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Supraviețuirea unei civilizații. Cercul de foc

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MrLee

MrLee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.11.2020
Mă numesc Liviu C Tudose și sunt autorul cărții Supraviețuirea unei civilizații. Cercul de foc.
I-am făcut un sinopsis care sper să vă trezească curiozitatea Posted Image

Quote

Începuturile scot la iveală o luptă titanică între doi regi ai naturii – Regele Uscatului și Regele Mării. Unul luptă ca să traverseze mările pentru a-și spori teritoriile, iar celălalt vrea să invadeze uscatul cu apele sale tulburi. Și fiindcă sunt la fel de puternici, linia războiului e mai mereu la țărm. Un echilibru care le împiedică înaintarea pe teritoriul inamic.

Până într-o zi când „Legenda celor patru fii” rupe această cumpănă, iar Regatul Mării îl invadează fără milă pe cel al Uscatului, pe care-l zdrobește în mai multe insule, iar cu timpul rămân doar patru petece de pământ în mijlocul mărilor pe care se înălță patru orașe-porturi: Isbynorr, Narzomand, Salgornu și Zendovir. De cealaltă parte Regatul Uscatului își trimite exploratorii să străbată mările infinite în căutarea altor teritorii. Chiar și așa natura parcă este nedreaptă oferindu-le unora câte-un pic și altora mai nimic...

Decorul fiind stabilit, trebuie să intre pe scenă actorii. De la cei patru guvernatori de ținuturi, Ștefan, Olimpia, Tudor și Elena, la căpitani iscusiți care străbat mările infinite pe fel și fel de corăbii și până la un rege care-și trăiește bătrânețile sub pecetea unui destin sumbru cu o viață pusă mereu sub semnul întrebării. Cu fascinanta dragoste dintre Amelia și Tudor, dar mai ales cu sclipitorii hoinari Tiťi și Bum, un orfan și amicul său patruped, care aduc un zâmbet într-o lume greu încercată. Cu felurite bucate ce ademenesc orice gurmand respectabil, preparate cu grijă de hangiul Francisc și de iubitoarea sa soție, Natalia. Cu bătrâni înțelepți și tineri învățăcei care aduc întregii povești o nuanță a cunoașterii pe care n-o întâlnești la orice pas. Cu mulți alții care-apar doar cât să-ți încânte existența și să-ți împărtășească trăirile lor profunde.

Dar cum scufundarea uscatului sub ape nu e de ajuns pentru o simplă supraviețuire, în peisaj mai apar și oameni orbiți de putere, precum familia Badrokel, ce urmărește un singur scop – scaunul regal. Astfel, întâmplările se succed alert și cu greu oamenii își dau seama că ținuturile lor sunt înghițite de ape și nu au nicio scăpare, fiindcă-n depărtare totul e blocat de un imens zid de vulcani activi ce pare să-i țină prizonieri pe vecie. Se gândesc acum că sfârșitul le este aproape  și că poate ziua de mâine nu va mai veni niciodată pentru ei. Încearcă de-acum, înainte de a-și da și ultima suflare, doar să SUPRAVIEȚUIASCĂ naturii dezlănțuite, dar și semenilor primejdioși.

Vă mulțumesc.
Liviu C Tudose

Edited by althea, 30 November 2020 - 20:01.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Rezumatul ala [numit pompos sinopsis] nu ma atrage. Mi se pare o prostie, dar cine stie....poate ca rezumatul este gresit.

Edited by pasilla, 30 November 2020 - 20:12.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Interesant.
Dacă îmi dai voie, zic cum ca titlul ar fi mai frumos doar “Cercul de foc”
“Supraviețuirea unei civilizații” sună așa prea tehnic...
Iar “ Isbynorr, Narzomand, Salgornu și Zendovir “ nu se pupă cu “Stefan, Olimpia, Tudor și Elena”

#4
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

View Postpasilla, on 30 noiembrie 2020 - 20:11, said:

Rezumatul ala [numit pompos sinopsis] nu ma atrage. Mi se pare o prostie, dar cine stie....poate ca rezumatul este gresit.
E bun rezumatul. Pare o poveste tipica, moderna, cam complexa, nimic special.

Titlul mi se pare cam departe pentru ceea ce cred ca ofera cartea. M-a dus cu gandul la cartile stiintifice de sociologie pe care le-am citit.Posted Image

View Postwaterman, on 30 noiembrie 2020 - 20:14, said:

Interesant.
Dacă îmi dai voie, zic cum ca titlul ar fi mai frumos doar “Cercul de foc”
“Supraviețuirea unei civilizații” sună așa prea tehnic...
Iar “ Isbynorr, Narzomand, Salgornu și Zendovir “ nu se pupă cu “Stefan, Olimpia, Tudor și Elena”
Nice, gandim la fel.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postwaterman, on 30 noiembrie 2020 - 20:14, said:

Iar “ Isbynorr, Narzomand, Salgornu și Zendovir “ nu se pupă cu “Stefan, Olimpia, Tudor și Elena”
Intervine Badrokel si se rezolva.

#6
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

View Postpasilla, on 30 noiembrie 2020 - 20:11, said:

Rezumatul ala [numit pompos sinopsis] nu ma atrage. Mi se pare o prostie, dar cine stie....poate ca rezumatul este gresit.

subscriu

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mie îmi pare un amalgam între Lord of the Rings, Waterworld și Toate pânzele sus.


Dar, dacă umbli oleaca pe la numele guvernatorilor, cred ca ar prinde la copii.
Mie nu îmi pare prea consistentă pentru Adulți povestea.

Conflictul asta dintre apa și uscat e un pic ilogic și forțat...

Parerea mea

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu am vazut in descriere, carei categorii de varsta i se adreseaza :)

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Am citit rezumatul. Si acum ce facem?

#10
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Dar care este ideea care transpare, fie ea etică, morală, filozofică sau care prezintă aspecte sociale, revoluţionare? Ce putem învăța din povestea aceasta? Trebuie să o  citim, nu-i așa?

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,740
  • Înscris: 08.10.2004
naspa discrepanta aia de nume...ceva e fortat. mai bine foloseai denumiri vechi dacice/tracice...macar dezgropai un subiect de controversa aci pe forum :)

#12
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
eu ma stiu cu literatura
cit costa

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
@waterman

Quote

Conflictul asta dintre apa și uscat e un pic ilogic și forțat...
1. E cu incalzirea globala, cresterea nivelului oceanului, alea alea...
2. Dupa nume, tu faci parte din regatul marilor :naughty:

On: mi se pare mie sau e o adevarata invazie a cartilor fantasy? Nu mai gasesti un SF bun (adica o carte care sa se bazeze si pe speculatii stiintifice, nu doar pe chestii gen basme). Sincer, cred ca zic pas la asta.

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postwaterman, on 30 noiembrie 2020 - 20:14, said:

Interesant.
Dacă îmi dai voie, zic cum ca titlul ar fi mai frumos doar “Cercul de foc”
“Supraviețuirea unei civilizații” sună așa prea tehnic...
Iar “ Isbynorr, Narzomand, Salgornu și Zendovir “ nu se pupă cu “Stefan, Olimpia, Tudor și Elena”
Zici ca-s nume de medicamente.

#15
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Cândva şi Marte a avut apă.

#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006

View PostHunor_66, on 30 noiembrie 2020 - 23:36, said:

Zici ca-s nume de medicamente.
Mai degraba de canapele de la Ikea :D

#17
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Prea multe adjective . Sper ca nu e si cartea la fel .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate