Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cum eliminăm zoonozele?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Având în vedere că virușii cei mai problematici(ebola,hiv-sida,covid etc) s-au transmis de la animale la oameni ,cum putem elimina focarele virale periculoase din fauna animalieră,fie ea sălbatică sau domestica?

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Omoram toate animalele.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu propun sa le vaccinam pe toate. solutia cu omoratul suna cam radical.

#4
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
De ce sa le eliminam? Vacinurile si medicamentele sunt foarte profitabile.

#5
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 maccip, on 30 noiembrie 2020 - 14:08, said:

Omoram toate animalele.
In chinuri.


 born2lose, on 30 noiembrie 2020 - 14:12, said:

eu propun sa le vaccinam pe toate. solutia cu omoratul suna cam radical.
Eu propun sa nu mai propunem, gata, s-a descoperit o 9 problema, animalele.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Uite ce-a facut guvernul Daneziei, a omorat cateva milioane de animale. Nu mult, vreo 10 parca. Pentru o lume fara zoonoze. Da!

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 pro-civilizatie, on 30 noiembrie 2020 - 14:06, said:

Având în vedere că virușii cei mai problematici(ebola,hiv-sida,covid etc) s-au transmis de la animale la oameni ,cum putem elimina focarele virale periculoase din fauna animalieră,fie ea sălbatică sau domestica?

Ca virusii aia problematici se transmit de la animale este cel putin informatia oferita pentru publicul larg,societatea civila,daca vrei,citandu-l pe ministrul Tataru.
Dar cred ca intrebarea incuietoare este cum dracu au ajuns acesti virusi la animale?Si raspunsul,cel putin din partea mea,este ca tot omul,ala parsivu' a facut posibila aceasta transmitere.Ca apoi,cei care au avut de-a face cu asta,sa declare nevinovati si imaculati ca blestematele de necuvantatoare sunt de vina.
Nu fratilor,noi si numai noi suntem de vina,adica omul modern,civilizat,inteligent,democrat si cu drepturi.Prostiile sunt facute de prosti in general,adica de noi toti.

 maccip, on 30 noiembrie 2020 - 14:37, said:

Uite ce-a facut guvernul Daneziei, a omorat cateva milioane de animale. Nu mult, vreo 10 parca. Pentru o lume fara zoonoze. Da!

Ce a facut Danemarca este copia la indigo cu ce-a facut Romania la vremea gripei aviare si a vacii nebune si a pestei porcine,adica a sacrificat total nejustificat milioane de animale.
Nurcile daneze s-ar parea ca sunt nevinovate pana la urma.

#8
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Eu am dubii in ceea ce priveste originea acestor virusi.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Eu cred ca ai certitudini. Noi avem dubii.

#10
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Ar trebui ca toate animalele ,mai ales mamiferele ,să stea în rezervații și interzis contactul dintre oameni și animale .
Traficul cu animale de companie ar trebui eliminat și impuse condiții dure pentru achiziționarea unui animal.

#11
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 pro-civilizatie, on 30 noiembrie 2020 - 15:08, said:

Ar trebui ca toate animalele ,mai ales mamiferele ,să stea în rezervații și interzis contactul dintre oameni și animale .
Traficul cu animale de companie ar trebui eliminat și impuse condiții dure pentru achiziționarea unui animal.
In calitate de ce decizi tu cum sa traiasca animalele?

Virusii sunt mult mai compleci decat crezi tu. Nu intru in detalii, ca nu are rost. Va zic doar atat. Omenirea cunoaste doar 1% din totalitatea virusilor ce circula printre noi. Ii cunoaste pe aia importanti. Cancerul ala care nu stim ce nabia il cauzeaza, s-ar putea sa fie cauzat de vreun oncovirus greu de detectat. Dar na, nu intru in detalii mai multe. Ideea e ca solutia ta e ineficienta.

Edited by gammadark81, 30 November 2020 - 15:20.


#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

 pro-civilizatie, on 30 noiembrie 2020 - 14:06, said:

Având în vedere că virușii cei mai problematici(ebola,hiv-sida,covid etc) s-au transmis de la animale la oameni ,cum putem elimina focarele virale periculoase din fauna animalieră,fie ea sălbatică sau domestica?
Citind topicul tău, ma gândeam ca dacă s-ar face un vaccin antiprostie, ar trebui vaccinata o buna parte din softpedia. Cred ca ma apuc io sa fac lista.

#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 pro-civilizatie, on 30 noiembrie 2020 - 14:06, said:

Având în vedere că virușii cei mai problematici(ebola,hiv-sida,covid etc) s-au transmis de la animale la oameni ,cum putem elimina focarele virale periculoase din fauna animalieră,fie ea sălbatică sau domestica?
Descoperim antivirale eficiente. E singura cale functionala.

 maccip, on 30 noiembrie 2020 - 14:08, said:

Omoram toate animalele.
Sa te vad eu cum omori sobolanii din Africa, unii ii minca, daca dispar sobolanii le moare familia de foame.

Edited by Dihorul Razboinic, 30 November 2020 - 15:29.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bai desteptilor, coronavirusul COVID-19 a fost "scurs" din laboratorul din Wuhan, cu un scop clar, cine-i destept se prinde, care nu- fiti prosti pe mai departe. Si nu, nu-i nicio conspiratie, e purul adevar.

Cum sa OMORI toate animalele ? Stai putin, CE DREPT are OMUL  sa omoare animalele ?  Nu prea sunt de acord nici cu uciderea aimalelor pentru mancare, dar acolo e o alta discutie si apar probleme de sanatate in lipsa consumului de carne, pe termen lung, nu vreau sa intru in amanunte.

DAR, in cazul acesta mi SE PARE GENOCID TOTAL, exact cum faceau NAZISTII cu EVREII. Exact acelasi lucru, sau ce ? Genocidul se aplica doar cand in speta, sunt oamenii ? E valabil si la animale ? Uitati-va cum se desfasoara "chicken battery farming" , la o simpla cautare la Google > Imagini si comparati-le cu pozele de la Auschwitz cu evreii tinuti in lagare, exact la fel. Doar ca pentru MANCARE
CEL MAI DISTRUGATOR este omul. Omul distruge tot : Natura prin defrisari/razboaie/poluare, Animalele si fauna, dar si pe semenii lui!!! (vezi crimele nazismului/comunismului, dar si ce se intampla acum!!)

Si cu asta am spus tot. Degeaba, unii dintre voi sunteti prea ignoranti si superficiali, si adevarul doare mereu.

 maccip, on 30 noiembrie 2020 - 14:08, said:

Omoram toate animalele.
Mai bine oamenii, se pune ?

Edited by MembruAnonim, 30 November 2020 - 15:58.


#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 pro-civilizatie, on 30 noiembrie 2020 - 15:08, said:

Ar trebui ca toate animalele ,mai ales mamiferele ,să stea în rezervații și interzis contactul dintre oameni și animale .
Traficul cu animale de companie ar trebui eliminat și impuse condiții dure pentru achiziționarea unui animal.
Cum cazezi liliecii in rezervatii? Ca liliecii zboara.

Si daca exilezi animalele, ce faci cu prada lor, in special insectele? Ca raminem fara culturi agricole.

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 Dihorul Razboinic, on 30 noiembrie 2020 - 15:31, said:

Sa te vad eu cum omori sobolanii...
Sa ma vezi, daca asta ti-e dorinta.

#17
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

 MembruAnonim, on 30 noiembrie 2020 - 15:59, said:

Bai desteptilor, coronavirusul COVID-19 a fost "scurs" din laboratorul din Wuhan, cu un scop clar, cine-i destept se prinde, care nu- fiti prosti pe mai departe. Si nu, nu-i nicio conspiratie, e purul adevar.

Cum sa OMORI toate animalele ? Stai putin, CE DREPT are OMUL  sa omoare animalele ?  Nu prea sunt de acord nici cu uciderea aimalelor pentru mancare, dar acolo e o alta discutie si apar probleme de sanatate in lipsa consumului de carne, pe termen lung, nu vreau sa intru in amanunte.


Iar o dam in conspirații?
Omul e singura ființă care are dreptul la viață, pentru că e singura care are conștiința Progresului in fericire, conștiința vieții și a morții.
Animalele oricum se omoară între ele,fără să se întrebe de drepturi.
Eu nu sunt vegan și nu îmi fac probleme că mănânc carne și prin asta ucid animale.
Se face un bine când se ucid animalele infectate cu virusi.cel puțin așa nu se mai chinuie inutil.
Cei care cred că animalele au drept la viață sunt de fapt cei mai mari chinuitori de animale.ei torturează animalele tinandu-le într-o viață plină de suferința.

 Dihorul Razboinic, on 30 noiembrie 2020 - 16:01, said:


Cum cazezi liliecii in rezervatii? Ca liliecii zboara.

Si daca exilezi animalele, ce faci cu prada lor, in special insectele? Ca raminem fara culturi agricole.
Le implantez cipul lui Bill Gates:))

#18
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 pro-civilizatie, on 30 noiembrie 2020 - 16:55, said:

Iar o dam in conspirații?
Omul e singura ființă care are dreptul la viață, pentru că e singura care are conștiința Progresului in fericire, conștiința vieții și a morții.
Animalele oricum se omoară între ele,fără să se întrebe de drepturi.
Eu nu sunt vegan și nu îmi fac probleme că mănânc carne și prin asta ucid animale.
Se face un bine când se ucid animalele infectate cu virusi.cel puțin așa nu se mai chinuie inutil.
Cei care cred că animalele au drept la viață sunt de fapt cei mai mari chinuitori de animale.ei torturează animalele tinandu-le într-o viață plină de suferința.


Le implantez cipul lui Bill Gates:))
M-am uitat la poza ta de profil si la comentarii si am realizat ca afirmatiile tale vin din frustrari si mai putin din rationament.
Daca omori animalele distrugi ecosistemul, astfel, in scurt timp vei disparea si tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate