Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

...sa zic asa...

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Se merită ?

#20
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Vă propun o mică investigație: mergeți la Google Books și căutați „ca să zic așa”. Apoi setați perioada publicării la secolul 19.

Da, secolul 19. Veți constata că formula asta e depaaarte de a fi recentă.

Acum întrebarea interesantă e de ce vi s-a părut că abia de curînd a apărut expresia.

#21
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 15.03.2013
"Parol", "Pe onoarea mea" au disparut...oare din cauza onoarei?

#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018

View PostAdiJapan, on 29 noiembrie 2020 - 17:54, said:

Vă propun o mică investigație: mergeți la Google Books și căutați „ca să zic așa”. Apoi setați perioada publicării la secolul 19.

Da, secolul 19. Veți constata că formula asta e depaaarte de a fi recentă.

Acum întrebarea interesantă e de ce vi s-a părut că abia de curînd a apărut expresia.


screen shot?

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Persoanele cu care interacționez eu nu vorbesc așa.

Deci schimba cercul de cunoștințe.

#24
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View Postabac, on 29 noiembrie 2020 - 16:56, said:

Stiu fiecare cuvant in parte ce inseamna. Nu stiu gruparea respectiva ce sens are.

Pana si engleza are o expresie asemanatoare: "so to speak", romana de ce n-ar avea? Nici macar nu e noua, eu o stiu de mic copil si am ceva anisori la bord. Prima data am auzit-o la invatatoare, in ciclul primar, o folosea ca sa atenueze impactul unei acuzatii, de ex. "copilul Dvs are, sa zic asa, niste mici scapari la capitolul comportament cuviincios" :)

#25
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
O balbaiala.

#26
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

View Postabac, on 29 noiembrie 2020 - 17:38, said:



Pe aia o stiu din copilarie si este omniprezenta. Soacramea incepe aproape orice propozitie cu "deci". Nu am corectat-o niciodata si nici nu planuiesc sa fac aceasta greseala (-> de a o corecta).

Mai este și faza cu "gen". Ați observat cum se încep propozițiile mai nou? Toate acestea asta a plecat de la puștime, dacă toată ziua freacă doar fb și alte mizerii de rețele de socializare, cu limbaj de mirc, ei nu mai știu să vorbească coerent când se întâlnesc fizic și caută să folosească cuvinte noi, pentru a impresiona interlocutorul, într-o metodă complet greșită. Și așa săracul GEN a devenit celebru, fiind folosit și la televizor cu succes, am auzit propoziții de mă durea mintea pe la diverse emisiuni de "succes" de pe ProTV sau antena.

#27
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postabac, on 29 noiembrie 2020 - 18:27, said:

screen shot?
Să fim serioși. Am dat toate indiciile. Uite, pas cu pas:

- Căutați „să zic așa” pe Google-ul obișnuit, cu ghilimele cu tot. Vi se afișează niște rezultate.
- În partea de sus a paginii aveți „All”, „Images”, „Videos”, „News” și așa mai departe. Tot acolo găsiți și „Books”. Selectați opțiunea (în funcție de ce dispozitiv folosiți s-ar putea să fie ascunsă în „More”). Acum vi se afișează rezultate numai din cărți și alte publicații.
- Aveți opțiuni de căutare și ordonare: „Any books”, „Any document”, „Any time” etc. Intrați la „Any time” și selectați secolul 19. Acum vi se afișează numai rezultate din cărți din secolul 19. Cea mai veche e din 1876.

Vă pot da și screenshot, dar mai bine vă dau undița, ca să vă prindeți peștii singur, de cîte ori vă e foame.

#28
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Am intrebat cu un scop.

Doar balarii si mizerii in 2-3 instante am gasit. Nicio publicatie, niciun scriitor, nicio carte serioasa.

#29
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postabac, on 01 decembrie 2020 - 15:55, said:

Am intrebat cu un scop.

Doar balarii si mizerii in 2-3 instante am gasit. Nicio publicatie, niciun scriitor, nicio carte serioasa.
Nu înțeleg de ce ați fi selectiv. Ce ați găsit demonstrează că în limba română din secolul 19 exista deja formula „că zic așa”. Ăsta era scopul căutării. N-are importanță dacă publicația vi se pare serioasă.

Și dacă totuși vă uitați un picuț mai bine, veți găsi acolo un Maiorescu, un Gherea, un Gane și alți autori cu greutate pentru secolul 19. Iar în prima jumătate a secolului 20 găsiți formula la Caragiale, Spiru Haret, Nicolae Iorga, Arghezi, Philippide etc. și într-o serie de publicații ale Academiei Române.

Dovezi mai acătării de-atît nu există.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate