Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cum pot sa scap de vodafone-fix?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
sunt abonat la fostul ups de 8 ani.
în prezent am maxim. pachet tv și 300mb internet, cu o factura de 136.50 lei.
sunt în afara perioadei contractuale.
de Black Friday am prins oferta cu pachet maxim tv, internet 500mb si cadou un tv lg de 108cm,la 16 euro abonament lunar.

stau la casa cu 2 etaje

suntem 2 proprietari, la un nivel locuiesc eu, la celălalt sora mea

vechiul abonament ups este pe numele ei, oferta de Black friday este pe numele meu.aceeasi casa,2 apartamente distincte.

mergem a doua zi la sediul ups sa reziliem contractul vechi.ne spune ca vom fi contactați de cineva telefonic.

între timp sun la Vodafone și întreb când vin sa îmi instaleze oferta de Black friday.

consultantul Răspunde cu tupeu și spune ca a văzut ca solicitarea este făcută la o adresa la care exista deja upc,ca a fost făcută o cerere de reziliere a vechiului contract pentru a face loc noii oferte,pri urmare a anulat oferta de Black friday,deoarece aceasta se adresa strict noilor abonați.

ii explic ca suntem 2 familii independente,etc.spune ca va verifica.

revin ei cu un telefon adresat surorii mele, ca ne lasă televiziunea maxim și internet la 500mb cu 36.50 lei pe luna.
am zis ca e în regula,avand o reducere de 100 lei în 24 luni practic televizor s-ar plăti singur.

am acceptat telefonic vinerea trecută.

nici pana azi nu s-a efectuat prelungirea.

am sunat de nenumărate ori,chiari am stat o ora și 57 de minute pe telefon pana sa răspundă.

de fiecare data când discutam cu cineva spune ca trimite email agentului care ne-a făcut ofert ca doar el o poate activa.
ieri ne-a spus ca se rezolva pana miercuri.

nu înțeleg de ce nu poate altcineva sa umble la acel contract.daca agentul respectiv are covid,stau pana se repara?

nici sa pleci nu te lasă,am mers zilele trecute la magazin cu aparatura sa o predau, de acolo spun ca durează maxim 30 de zile rezilierea.

am luat hotărârea sa nu mai plătim factura dacă nu ne fac trecere la noul abonament, nu cred ca mai e cineva sa plătească 130 de lei pt 3 cartele televiziune și 300mb internet

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Nu
115 media, 2 cartele tv, net 300, 3 abonamente telefonice cu net și convorbiri nelimitate.
Mutare.

Edited by sarac.lipit, 29 November 2020 - 06:41.


#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
sa nu mai platesti factura nu e o idee buna, din diverse motive.
cauta o oferta ce te incanta, mergi frumos la altii si portezi numerele de telefon si iti faci abonamente noi la restul.
rezilierea nu se face in momentul in care te duci si le spui ca vrei sa pleci, ci atat dureaza, pana la 30 de zile, in timpul asta oricum te mai suna sa-ti faca o oferta, poate-poate te razgandesti.

#4
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
oferta facuta am acceptat-o,doar ca nu e cine sa o activeze.doar agentul care a facut oferta poate,cel putin asa am inteles din convorbirea cu rel cu clientii.
ultima oara m-au transferat la optimiziari,de acolo la vanzari,si degeaba.nu se baga nimeni peste agentul initial.

nu am abonament mobil la ei,doar televiziune internet

Edited by legalizes_crime, 29 November 2020 - 08:26.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Era UPC nu ups.
Suna și vorbește clar. Solicita sa vb cu cineva abilitat să rezolve cazul.
Nu există "numai agentul ăla o poate activa". Poate demisionează, poate promovează...


In buletin, tu și sora aveti aceeași adresă? Sau scrie și nr apartament?
Aveți ambii contract de proprietate separat pe numele lui, pe aceeași adresă?

Edited by dorin_2k, 29 November 2020 - 08:41.


#6
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

 legalizes_crime, on 29 noiembrie 2020 - 08:25, said:

oferta facuta am acceptat-o,doar ca nu e cine sa o activeze.doar agentul care a facut oferta poate,cel putin asa am inteles din convorbirea cu rel cu clientii.
ultima oara m-au transferat la optimiziari,de acolo la vanzari,si degeaba.nu se baga nimeni peste agentul initial.

nu am abonament mobil la ei,doar televiziune internet

Nu inteleg de ce the cramponezi, daca nu vor, pleci la concurenta, simplu, dragoste cu de-a sila nu se poate, asa m-am chinuit si eu un an de zile cu internetul, de cand firma UPS a fost preluata de Vodafone, mergea tot mai rau internetul,au scos o gramada de canale tv pe care le urmaream, nervi, timp pierdut, telefoane, rugaminti, promisiuni, tot tacamul.
De o luna de zile am trecut la concurenta, pe fibra optica, este fara cuvinte comparatia, unde mai pui ca platesc si mai putin ca inainte si viteza garla....
Vezi ce alti furnizori sunt la tine in zona, discuti cu ei si si rezolvat problema, de pe forum nu te poate ajuta nimeni, mingea este la ei si daca nu vor sa o joace, sa piarda partida......

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Daca are alternativa in zona: e perfect.
Însă la mine doar UPC (nu ups) actual Vodafone exista.
Doar la Vodafone găsești rezolvarea acum.


#8
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
da,sunt 2 contracte disticte,apartamentul 1 si apartamentul 2.
stau in timisoara,zona centrala,avem toti operatorii in aria de acoperire.
cum pot pleca la alt provider daca nu inchid abonamentul aici?

#9
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006
Daca ai toti operatorii este perfect, alege unul cu conexiune pe fibra optica, nu pe coax, dar the sfatuiesc sa te duci la actualul furnizor si sa rezilezi contractul, care va mai fi valabil 30 de zile, dupa care se inchide, te duci si predai tot ce ai de predat si asta este.Acum ca vin sarbatorile este imposibil sa nu gasesti o oferta buna, in Ianuarie va fi diferit.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Simplu. Soliciți reziliere și aia e. In 30 zile ai scăpat.

#11
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
au trimis contractul:
CHIRIE SUPLIMENTARA CARD DIGITAL 1 EURO
REDUCERE CHIRIE SUPLIMENTARA ECHIPAMENT
CHIRIE SUPLIMENTARA CARD DIGITAL 1 EURO
REDUCERE CHIRIE SUPLIMENTARA ECHIPAMENT
CHIRIE SUPER WIFI BOX 1 EURO
REDUCERE CHIRIE SUPER WIFI BOX
ABONAMENT INTERNET 500 MBPS 9 EURO
Reducere ABONAMENT INTERNET 500 MBPS 9 EURO
REDUCERE OPTIUNEA MAXPAK SI HBO GO 100%
REDUCERE SERVICII
OPTIUNEA MAXPAK SI HBO GO 5 EURO
REDUCERE CHIRIE CARD DIGITAL
CHIRIE CARD DIGITAL 1 EURO
OPTIUNEA EXTRA SPORT 0.5 EURO
REDUCERE OPTIUNEA EXTRA SPORT
ABONAMENT TV COMPLET 9 EURO

acceptat

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
1. Care este suma totala?
2. Ai observat ceva? Inainte plateai in LEI (suma fixa lunara), acum platesti in EURO (suma variabila lunara, de regula in cresterePosted Image nu in scadere). Doar la DIGI a ramas in lei.

Si eu trebuie sa reinnoiesc trei abonamente in saptamana care urmeaza.

#13
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Pai cu atat mai mult, cand negociezi, poti negocia la sange spunandu-le ca inainte dadeai in LEI si ca tu vrei in LEI, nu in EURO, asadat trebuie sa iti dea in EURO un pret mai mic, care sa nu poata sa fie peste suma pe care o dadeai inainte indeferent de cat ar creste EURO (intr-un mod realist, nu 6 lei = 1 EURO).

Edited by ronuquet, 18 January 2021 - 03:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate