Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nu vreau sa ajung o ratata

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Buna!
Am 22 ani, am facut facultatea de psihologie. Anul acesta voi termina si un master in domeniu. Perspectivele mele de cariera sunt sumbre.
M-am orientat (foarte) prost la 18 ani cand am ales facultatea. M-am orientat (la fel de) prost si cand am ales liceul caci am mers la profil uman.
M-am gandit ca trebuie sa fac totusi ceva pentru a ma salva de la ratare (munci necalificate, salariu minim fara sanse de crestere). Posted Image

Cel mai bun lucru pe care as putea sa il fac ar fi sa invat o meserie cautata in Romania si/ sau UE. Orice sfat de orientare profesionala e bine venit.
Eu am analizat un pic anunturile de joburi. Si din ce am vazut se cauta: IT, call center (diverse limbi straine), cate ceva pe marketing in outsourcing sau comert- lanturile cunoscute de supermarket.

As vrea sa ma inscriu la facultatea de Informatica economica (UAIC). Nu ma pot inscrie la facultatea de Informatica sau Automatizari si Calculatoare pentru ca nu am dat bac la matematica. E o idee proasta sa fac facultatea aceasta daca vreau sa lucrez in IT? Facultatea as face-o cu gandul sa invat, realmente ceva cautat pe piata muncii. Posted Image Nu sunt auto-didact, asa ca pentru mine sigur nu ar merge sa invat IT sigura. Se invata ceva programare, analiza de date, (orice are tangenta cu It-ul) la Informatica economica?

M-am mai gandit la un master pe marketing. Am vazut multe anunturi pe ejobs pe domeniul acesta. Posted Image Dar nu stiu sincer daca are chiar asa mare sens.
M-am mai gandit sa ma apuc serios de invatat 1-2 limbi straine (pe langa engleza). Macar m-as angaja la vreun call center sau as putea pleca in UE. Am facut cateva cursuri, dar mare lucru nu am invatat. Am inteles ca la facultatea de litere te ia de la zero la unele limbi (germana, spaniola). Macar as invata 2 limbi bine. Sigur ca teoretic se pot invata si cu meditatii sau cursuri dar nu cred ca se ajunge la acelasi nivel.  

Am o stare destul de rea. Sunt foarte deprimata gandindu-ma cat de rau m-am orientat. Posted Image
Ce (sa) ma fac?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce nu îți place la psihologie și de ce nu cauți ceva in domeniu ?

#3
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Gandeste-te bine ce ti-ar place sa faci si la ce ai fi buna, apoi cauta ce anume din ele se cauta si se plateste bine.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Baga un internship la o corporatie, vezi cam ce-ti place pe acolo apoi aplici pentru job-uri, fie acolo fie in alta parte. Vreo 6 luni ar trebui sa fie suficient cat sa capeti ceva experienta si sa intelegi cam ce oportunitati ai avea.

#5
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Dar psiholog nu iti place sa fii? Foarte multi oameni sunt din ce in ce mai deprimati.
Am pe cineva care merge la psiholog si costa 180 lei sedinta de 90 minute.

#6
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Cu psihologie te poți angaja în HR.

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Resurse umane. Am o prietena care a ajuns manager HR si care-i, la baza, psiholog. Ori asta, ori propriul tau cabinet.

Mie, din afara, psihologia mi se pare o chestie f. faina. Si pana acum n-am intalnit oameni care au terminat specializarea asta si cu care sa nu-mi faca placere sa vorbesc. Mai lasati dracu' IT-ul asta, ca lumea are nevoie si de oameni cu care se vorbeasca! :D

Edited by Alecsandru010, 28 November 2020 - 22:35.


#8
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Daca vrei UE, din cate stiu facultatea de psihologie din Ro nu e recunoscuta.

Edited by In_sunetul_muzicii, 28 November 2020 - 22:35.


#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
IT-ul e mare... ce te intereseaza mai exact din IT? Facultate recomand sa faci daca are cine sa-ti plateasca cheltuielile fara sa fie nevoie sa muncesti, altfel iti iei un job (daca poti pe ceva post de junior in legatura cu ce vrei sa inveti din IT) si cand scapi de la munca pui mana pe carte (sau video, ca unii invata mai bine cand le preda cineva) si faci laboratoare.

#10
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Serios?
Cu Psihologia terminata si cu un master in perspectiva ti-a atras atentia operator call center?

Cum adica "M-am gandit ca trebuie sa fac totusi ceva pentru a ma salva de la ratare (munci necalificate, salariu minim fara sanse de crestere)."? Cu ce scoala ai tu te paste munca necalificata cu salariu minim fara sanse de crestere?

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Nu pot spune decit ce m`a invatat bunicul.
Nepoate, munca este pentru masini, tu invata o meserie sau sa faci ce`ti place tie, asa nu vei simti ca muncesti toata viata, vei face totul din placere.
Poate va ajuta, poate nu insa este un punct bun de plecare in viata, ma rog mie mi l`a spus bunicul de pe la 10 ani...

Edited by Ion_Bumbu, 28 November 2020 - 22:36.


#12
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Ai mirosul si papilele gustative ok? Iti place sa degusti vin? Te poti reorienta catre degustator de vinuri. Cauta cursuri WSET.
Poti la fel de bine sa te duci spre horticultura sa inveti viticultura / vinificatie. Atat doar ca trebuie sa o iei de la zero.
In ambele cazuri drumul va fi placut! Fruntea sus!


#13
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Psihologia este de viitor.Nu esti o ratata.Oamenii o ia razna tot mai tare,nu zic motivele ca-mi iau ban .Psihologii au si vor avea de lucru la greu.

#14
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
Poti sa gasesti un post de psiholog la un camin de batrani, stiu pe cineva care lucreaza la unul de stat si in timpul liber are si cabinet particular. Nu dispera , ai toata viata in fata !

#15
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
La 22 de ani nu se poate sa te gândesti la ratare; parca ai avea "middle life crisis". Ai toata viata înainte. Daca nu ma crezi mergi la un psiholog (sau uita-te în oglinda)

#16
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

View Postwaterman, on 28 noiembrie 2020 - 22:30, said:

Ce nu îți place la psihologie și de ce nu cauți ceva in domeniu ?
In domeniu se gaseste foarte greu ceva. E deprimant. Majoritatea colegilor mei lucreaza in alte domenii. Unii la Carefour, altii la call center- dar stiau deja 2 limbi straine.

View PostLensFlare, on 28 noiembrie 2020 - 22:35, said:

IT-ul e mare... ce te intereseaza mai exact din IT? Facultate recomand sa faci daca are cine sa-ti plateasca cheltuielile fara sa fie nevoie sa muncesti, altfel iti iei un job (daca poti pe ceva post de junior in legatura cu ce vrei sa inveti din IT) si cand scapi de la munca pui mana pe carte (sau video, ca unii invata mai bine cand le preda cineva) si faci laboratoare.
Ar putea sa ma mai sustina parintii inca 3 ani cat ar fi facultatea. Prea mult nu stiu despre IT. Ma atrage perspectiva de a lucra de acasa si faptul ca e un domeniu asa cautat. As vrea sa invat.

View PostBlueKing-69, on 28 noiembrie 2020 - 22:35, said:

Serios?
Cu Psihologia terminata si cu un master in perspectiva ti-a atras atentia operator call center?

Cum adica "M-am gandit ca trebuie sa fac totusi ceva pentru a ma salva de la ratare (munci necalificate, salariu minim fara sanse de crestere)."? Cu ce scoala ai tu te paste munca necalificata cu salariu minim fara sanse de crestere?
Situatia pe piata muncii e destul de trista. Colegi de-ai mei muncesc cam pe acele posturi. Extrem de putini au prins ceva pe HR. :(

#17
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Mental health e o problema din ce in ce mai serioasa iar pandemia o va amplifica si mai tare. Va fi nevoie de Psihologi, daca te pricepi ar trebui sa urmezi asta, de pacienti nu vei duce lipsa.

Edited by vj_Heaven, 28 November 2020 - 22:47.


#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
tre sa faci ce iti place, daca te orientezi dupa ce se plateste bine, vei avea 2 probleme: economia e dinamica, s-ar putea sa nu mai fie nevoie de ceva ce acum e la moda si s-ar putea sa te trezesti ca lucrand pt bani, iti urasti viata. Ia-o mai usor, fa pace cu tine insuti, fa ce-ti place, restul va veni de la sine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate