Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalare Porteus pe HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 05.04.2009
Cautand o distributie light de Linux pentru un pc mai vechi am gasit  acest Porteus care arata superb si  se incarca foarte rapid.Dupa ce am citit asta l-am descarcat dar nu ma descurc cu instalarea.Cand dau pe Porteus installer imi spune  sa introduc parola de Power User.Asa ceva nu am mai intalnit de cand testez distributii de Linux.Va rog sa ma lamuriti ce pot face in acest caz.Multumesc anticipatPosted Image

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
for the benefit of anyone searching the forum for the default passwords(and coming across this topic)
login: guest
password: guest
login: root
password: toor

Sursa: https://forum.porteu...opic.php?t=8059

#3
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 05.04.2009
Multumesc mult!Week-end  fain!Posted Image

Edited by Dany_Darke, 28 November 2020 - 14:29.
nu mai cita aiurea


#4
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 07.05.2020

View Postnandy007, on 28 noiembrie 2020 - 13:46, said:

sa introduc parola de Power User.Asa ceva nu am mai intalnit de cand testez distributii de Linux.
Înseamnă ca ai testat doar vreo două maxim. Marea majoritate au (de regulă numele sesiunii - root sau user - sau numele distribuției) și asta se vede când dai logout/login din sesiune live.

View Postnandy007, on 28 noiembrie 2020 - 13:46, said:

nu ma descurc cu instalarea.
N-o să te descurci nici după ce ai aflat parola pentru că, în realitate, aceasta distribuție nu se instalează, ci doar se mută de pe stick pe HDD și rulează tot în sesiune live, adică în RAM, chiar și "instalată" fiind.

Edited by norris_sedric, 28 November 2020 - 15:02.


#5
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Porteus can be installed to a flash drive or hard drive by burning the ISO to a CD, booting from it, and then selecting 'Porteus Installer' from the system menu on your desktop.

If you already have an OS installed on that drive and want to keep it there, then you can run 'Porteus Installer' without clicking the option to install a bootloader.  After the files are copied over, you'll just need to point your existing bootloader to the Porteus data.

#6
norris_sedric

norris_sedric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 07.05.2020
Dacă tot umbli cu citate de pe net, e cazul să te mai alfabetizezi o țâră - poate, în felul acesta o să reușești să deslușești și sensul corect.
Instrucțiuni de instalare de pe site-ul oficial al distribuției:   http://www.porteus.o...html#Hard Drive
Attached File  Selection_001.png   24.16K   14 downloads

Edited by norris_sedric, 28 November 2020 - 16:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate