Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nod in gat

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
capopinciuc

capopinciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.05.2018
Buna seara, am 25 de ani cu psoriazis (nu stiu daca are vreo relevanta cu ceea ce o sa scriu aici) si de cateva luni ma confrunt cu o senzatie foarte suparatoare de nod in gat.

Am fost la orl acum 3-4 luni s-a constatat ca am amigdalele imflamate fara puroi si doua umflaturi in spatele limbii pe ambele parti stange/dreapta aproape simetric ca localizare. Am efectuat analize de sange pentru a vedea daca am infectie in corp. analizele au iesit bine, zero infectii. domnul doctor de la ORL a zis ca imi da computer tomograf cu substanta de contrast deoarece amigdalele nu erau imflamate simetric (una era mai mare si alta mai mica datorita tratamentului pe care l-am luat intre timp: pentru alergii desi nu ma stiu alergic la nimic).

Rezultat TC:

[ https://www.linkpicture.com/q/tc_1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi s-a dat sa fac exudat + recoltare de pe limba si a iesit candida albicanis. Am luat antibiotic fluconazol timp de o saptamana limba si-a schimbat culoarea din albicioasa in rozie, speram sa merg spre bine. dupa 2 saptamani limba si-a revenit la culoarea albicioasa (specific ca nodul din gat nu a disparut intre timp, el persista pe toata durata povestirii pana in prezent).

Domnul doctor a zis ca ar fi bine sa scoatem amigdalele ca e posibil din cauza lor sa fie senzatia asta si m-a lasat sa ma hotarasc, in final le-am scos Posted Image iar in urma examinarii amigdalelor nu au iesit ca fiind cu probleme, am si rezultatul lor daca este nevoie. Speram sa scap de nod, din nefericire nu am scapat. am facut iar exudat + limba in urma consultului de dupa operatia...a iesit iar candidoza si am luat iar o saptamana antibiotic fluconazol. Precizez ca tratamentul meu de antihistaminice nu a incetat. Ultima analiza exudat+limba a iesit negativ la candidoza, desi limba tot albicioasa este, practic am aceleasi simptome doar ca fara amigdale :))

Vreau sa precizez ca nu am reflux, nu simt acid pe gat desi nu am sa exclud aceasta posibilitate. Vreau doar ceva sfaturi, o indrumare ce as putea sa fac de acum in colo deoarece e foarte suparator mai ales ca am trecut prin crunta perioada de vindecare si simt ca am facut degeaba ce am facut... si nu mai spun cat de costisitor a fost tot drumul asta analize medicamente operatie. Sectia orl este inchisa la spital din cauza covidului iar toata frectia a fost facuta pe la privat si macar de as fi scapat.

Vreau sa precizez ca dimineata senzatia este foarte mica dar creste in intensitate pe perioada zilei dar cel mai tare creste cand iau contact cu exteriorul mai ales acum cand e frig, Ma gandesc sa nu dau in vreo depresie pentru ca atat mai trebuie :)

Multumesc frumos si sanatate

Am uitat sa precizez ca sunt fost fumator, m-am lasat de cand am dat afara amigdalele si am renuntat la sucuri acide si cam tot ce poate produce aciditate plus cheesii dulci ca sa scap de candidoza.
Cand deschid gura tare si scot limba afara, se vad caa niste bilute in spatele limbii imflamate daca ma intrebati pe mine si din cate am vazut se numesc amigdale linguale (posibil sa ma insel) iar acestea se ating de omusor. chiar nu situ sa descriu exact dar incerc sa fiu cat mai detaliat. As vrea sa stiu daca au mai fost cazuri ca mine, daca au scapat, daca da in cat timp... Multumesc frumos

#2
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Ce mai scot doctorii amigdale cu aspect omogen ca sa faca bani.

Ai incercat sa bei niste alcool? Fara gluma iti zic. Ai incercat sa vezi daca-ti dispare nodul?

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Exista si reflux ce nu se simte neaparat si de regula provoaca acea senzatie de nod in gat. E un reflux clasic sau un reflux laringo-faringian, americanii ii spun silent reflux. Limba foarte incarcata (mai ales in partea din spate) este un alt simptom de reflux, probleme la stomac.

Vezi si un medic de la gastro, preferabil unul bun, inainte sa scoti amigdale.

Edited by LensFlare, 27 November 2020 - 17:46.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Alcool inseamna palinka peste 50°, ca vinul, berea, tuica olteneasca nu dezinfecteaza.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Vezi de fondul psihic putin, ca e cam rost de anxietate.

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Si eu am asa ceva. Vine si trece in functie de ce mananc.
Diagnosticul meu e reflux gastroesofagian. Altceva nu ma supara insa de cateva ori/an mai am dureri mici  in capul pieptului.
Eu am renuntat sa-mi mai bat capul cu asta. Am trecut si prin nasoale deci asta-i un fleac

#7
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Ia verifica glanda tiroida si nivelul de TSH, eu recent am inceput tratament cu euthyrox si de atunci senzatia de nod in gat a inceput sa dispara.

#8
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Pacat ca nu ai intrebat inainte de a face operatia de scoatere a amigdalelor. Eu te-as fi sfatuit sa nu le scoti, pare sa fi fost sfat bun.
Acum ai facut-o, ai facut-o, asta e. Cum ai zis si tu, ai grija sa te mentii sa nu cazi si psihic.
Gatul e plin de ganglionii sistemului limfatic. Din ce ai descris, pare ca de la frig ti s-a declansat.
Noaptea nu iti e cumva frig, cand dormi, in zona capului, gat, spate?

#9
capopinciuc

capopinciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.05.2018

 Mike1alike, on 28 noiembrie 2020 - 00:04, said:

Pacat ca nu ai intrebat inainte de a face operatia de scoatere a amigdalelor. Eu te-as fi sfatuit sa nu le scoti, pare sa fi fost sfat bun.
Acum ai facut-o, ai facut-o, asta e. Cum ai zis si tu, ai grija sa te mentii sa nu cazi si psihic.
Gatul e plin de ganglionii sistemului limfatic. Din ce ai descris, pare ca de la frig ti s-a declansat.
Noaptea nu iti e cumva frig, cand dormi, in zona capului, gat, spate?
Salut, nu imi e frig noaptea. Senzatia este de vara asta dar se inrautateste la frig aparent

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Daca ai o senzatie de rece, gen mentolat in gat aia tot de reflux e, mai exact reflux laringo-farigian. Iar acel reflux este foarte mult agravat de anxietate / depresie.
Spuneai ceva de candidoza, daca ai (desi aia se cam simte cand o ai, poate fi un fals pozitiv) sa stii ca probleme la stomac, mai exact cu refluxul, intretin aceasta candidoza dar o sa scapi dupa ce isi revine sistemul imunitar. Apare mai ales daca ai luat antibiotice puternice si pe perioada mare si nu dispare de pe o zi pe alta dar, pentru majoritatea, nu e o problema vitala.

Trebuie sa le iei pe rand, de reflux nu scapi decat daca e cauzat de anxietate / depresie, altfel trebuie sa te obisnuiesti sa traiesti cu acesta. Multi care au dezvoltat acest reflux laringo-fariangian l-au asociat (desi nu e dovedit stiintific) cu antibiotice + anxietate.

Faci un jurnal zilnic cu ce mananci si compari zilele, astfel elimini alimentele ce iti cauzeaza reflux. In principiu trebuie sa renunti la fumat, cafea, sucuri, ciocolata, prajit, gras, mare parte din fructe / legume crude etc. Dar astea le descoperi tu in timp, nu exista o reteta universala, fiecare om reactioneaza diferit la anumite alimente, adica e posibil sa poti manca ciocolata fara probleme dar sa reactionezi urat la un aliment considerat safe.

Mesele trebuiesc sa fie mai mici si mai dese, gen in loc de 3 mese sa iei 5 mai mici si nu te intinzi in pat imediat dupa ce mananci, stai 1-2 ore pe canapea / fotoliu etc. De asemenea nu mai mananci cu cateva ore bune inainte sa te culci, daca te bagi la somn de regula la 22:00 ultima masa o iei la 18:00 si sa fie o masa mai usoara.

Dupa ce reglezi problema cu refluxul (daca intr-adevar in cazul tau este vorba de reflux) o sa dispara si nodul in gat.

Mergi pentru a doua parere la un medic bun pe ORL, sunt capabili si ei sa identifice un reflux. De asemenea mergi si la un medic bun pe gastro si vezi ce parere are. Refluxul asta e cam greu de diagnisticat (mai ales cel laringo-fariangian) si se pune diagnosticul de regula prin eliminarea celorlalte probleme ce pot cauza aceste simptome.

Edited by LensFlare, 29 November 2020 - 13:50.


#11
capopinciuc

capopinciuc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.05.2018
As vrea sa precizez ca senzatia asta de nod in gat se afla in partea de sus a marului. Uneori am gura uscata si saliva gelatinoasa oarecum dar din cate am inteles si citit prospectul medicamentelor antialergice poate fi o reactie adversa. saptamana viitoare am programare la ORL, sper sa primesc raspunsurile pe care le caut deoarece ma omoara nestiinta :)

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Pana afli nu strica sa tii regimul ala antireflux, mai ales ca e bun si pentru organism. Sanatate!

#13
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
consulta un endocrinolog pt tiroida.

#14
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
O idee
https://www.yahoo.co...-133433610.html

#15
Radu689

Radu689

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.12.2021
Buna ziua,  oare ati reusit sa identificati diagnosticul. Din descriere, fratele meu se confrunta cu o problema similar. Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate