Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Unde sa vand video-uri online ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Vreau sa vand video-uri online in domeniul fitness-ului

O sa cer vreo 20$ / video si o sa am probabil vreo 10-30 vanzari / luna


Unde imi recomandati sa fac aceasta mini afacere a mea ?


Imi doresc:

- taxe cat mai mici

- simplitate in a crea "magazinul online"

- spatiu nelimitat sau f mare de stocare video-urile de vandut (la fel pt nr de produse)

- posibilitatea de a integra previews sau macar youtube videos pe post de previews

- as dori si o anume personalizare, in sensul ca ar fi ideal sa pot pune mai multe categorii etc

- mi-ar placea sa am si domeniul meu iar vanzarile sa aiba loc acolo


Ce variante vad ca as avea:

1) Fac un website de la 0 -> m-ar costa domeniul si un webdesigner, e probabil prea scump si complicat pt nivelul meu de vanzari


2) Fac un website printr-un builder gen Zyro

dar acesta e prea scump pt ce vreau eu sa fac, mi-ar lua cam 30$ pe luna

exista vreunul mai ieftin sau eventual care sa ma taxeze la vanzari efectuate?


3) Vand prin online store-uri gen Gumroad

aceasta mi se pare cea mai OK solutie, desi e cam simplist si nu am inteles daca pot efectiv sa fac totul de pe domeniul meu

ce alternative ati mai recomanda?

Merci

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Vinde pe orice platforma. Toate pe care poti pune.

Mare-mica-mijlocie.


Traficul e problema, nu unde pui. Sau comisioanele. Degeaba ai comision 0% si vanzari tot 0.


Cand gasesti una pe care se vinde ce ai tu. Optimizezi pe respectiva.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Pe olx.ro ai incercat sa vinzi? Posted Image

#4
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Traficul il aduc de pe YouTube, TikTok, Instagram etc (am vreo 50k followers)

Caut un loc cat mai OK (din punctele mele de vedere ce le-am enumerat mai sus) in care sa vand online

Edited by allah2, 26 November 2020 - 19:48.


#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Spune un argument ca sa dau 20$ pe videoul tau cand am 1000 cacalau gratis pe youtube.

#6
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Nu vreau sa vand pe acest forum si scopul postarii mele nu este sa conving lumea sa cumpere ce fac eu Posted Image

Am mai vandut inainte pe selfy (dar acum sunt mult mai scumpi) si cam asa aveam vanzarile (cum am aproximat mai sus), la un nr mai mic de followers ce-i aveam atunci.

Dar ca explicatie: daca cineva e urmarit zilnic pe retelele de socializare de un anumit nr de oameni, sa zicem ca 1% din aceia isi permit sa cumpere si versiunea cu plata, probabil e o afinitate catre acel content creator

Este cu o cu totul o alta discutie, cum sa-mi optimizez vanzarile

Aici doar ma gandesc si caut o solutie de web hosting pt a vinde ceea ce fac

Edited by allah2, 26 November 2020 - 19:58.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKean, on 26 noiembrie 2020 - 19:50, said:

Spune un argument ca sa dau 20$ pe videoul tau cand am 1000 cacalau gratis pe youtube.

Argumentele le vei gasi exact in clipul lui,bineinteles numai dupa ce vei plati 20$.
Ce,te-au facut pe tine 20 de dolari?

Edited by adisz, 26 November 2020 - 20:10.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Cum sunt aceste video-uri? PPV? Sau o data platit, îl pot viziona nelimitat?
Nu se pot descărca?
Că dacă merg descărcate (chiar și captură de ecran), vor apărea în secunda 2 in alte părți.

#9
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Cand o sa ajungi la nivelul lui Lazar Angelov poti sa ceri 20 de parati. Pana atunci mai asteapta. Ori n-ai auzit ca e criza!? Chiar daca vinzi lectii personalizate n-o sa-ti dea nimeni 80 lei+tva pe ele. Tu incearca! N-asculta de noi! Noi am vandut pana acum si nu vrem sa incurajam concurenta.

#10
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Daca stiti, ajutati-l cu cea ce cere. Ce va fugareste pe voi, cu cat si cat vinde, si daca vinde. Ca noi, cei de pe aci suntem saraci, nu inseamna ca clientela lui trebuie sa fie la fel.

#11
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

View Postallah2, on 26 noiembrie 2020 - 19:57, said:

Nu vreau sa vand pe acest forum si scopul postarii mele nu este sa conving lumea sa cumpere ce fac eu Posted Image

Scuze pentru mesajul initial, nu aveam toate datele problemei. (nu am inteles ca alea nu erau estimari, ci statistici)


As merge pe site propriu integral. Ai mai mult control.
Nu-ti schimba cineva comisioanele de pe o zi pe alta. Nu ai grija importului/exportului produselor.

Plus ca poti sa faci landing pages pentru fiecare produs daca vrei. Poti sa optimizezi prezentarea produselor.


Singurul minus il vad in incasarea platilor. Chestie care daca o faci printr-o firma iti cresc costurile si probabil ajungi la costurile unei solutii dedicate.
Daca crezi ca exista potential de crestere, as merge totusi website propriu.


Daca vrei acelasi volum, si nu vezi potential de crestere, as alege o solutie dedicata.


LE: Daca imi spui in privat cat crezi ca e un pret bun pentru un site cu plata prin paypal, posibil sa te pot ajuta.

Nu m-as incurca cu website buildere. Te lovesti de limitari si te enervezi. Numai bine!

Edited by stevetlangat, 26 November 2020 - 21:06.


#12
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
[ https://player.vimeo.com/video/upgrade?context=hosting - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://   vimeo   .com/upgrade?context=hosting

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pe Onlyfans.
Dar de regula acolo sunt gagici cu un corp beton ce vand clipuri de fitness.
Sunt si tipi care au succes dar arata foarte bine, sunt foarte musculosi, iar audienta lor e formata din gay.

#14
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View PostKean, on 26 noiembrie 2020 - 19:50, said:

Spune un argument ca sa dau 20$ pe videoul tau cand am 1000 cacalau gratis pe youtube.
Pe YouTube sunt in engleza. Este timpul sa avem videouri in limba noastra nationala. Te uiti la ele dar habar nu stii ce zic: up-down, up-down, one-two, one-two. Cum sa faci fitness fara instructiuni clare in romana?

#15
sportxtips

sportxtips

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.06.2020
Bro, cu 300 EURO iti faci un site simplu, decent si cu inca 30 Euro pe an ai gazduire + domeniu (si fara sa te taxeze cineva la vanzare) sau mai stiu eu ce alte balarii de genul.

Daca crezi ca vei vinde 20 video x 20 USD => aproape exact cat am zis mai sus. Investesti 300, 400 si i scoti inapoi intr-o luna. Daca si asta ti se pare scump, atunci, cu tot respectul nu ai ce cauta in antreprenoriat....in cazul asta fa-ti o mizerie de site be blogger sau pe wordpress.com (sa fie moca), ca oricum iti pierzi timpul de pomana.

Un sfat prietenesc de la cineva care a trecut prin astea....Daca mai ai nevoie de sfaturi, te ajut cu drag, trimite un mesaj si vb!

Te salut si spor la treaba!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate