Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cel mai bun ceas inteligent pentru monitorizarea inimii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteiffel, on 27 noiembrie 2020 - 09:34, said:

...
SpO2 sau EKG sau nivel de Stress - se bazeaza pe senzorii respectivi folosind diversi algoritmi de detectie, sofrware - deci nu ma isunt asa corecte.
...
SpO2 ar trebui sa detecteze si la incheietura, cat de cat. EKG si Tensiune, da, nu prea au treaba cu realitatea. Am si eu doua bratari care „masoara” si tensiunea arteriala. Una se apropie cat de cat de realitate, dar ambele indica mai putin la tensiune.

Edited by MembruAnonim, 27 November 2020 - 14:15.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Se dectecteaza si SpO2, dar are erori destul de mari fata de un puls oximetru.
Plus ca are conditii mai speciale - trebuie sa tii ceasul cu fata in sus vreo 5 minute cat dureaza citirea, nemiscat, si cat mai bine lipit pe piele.

Cu masurarea tensiunii si eu am zis la inceput ca masoara binisor. M-a pus naiba sa-l dau jos de la mana si sa-l las pe birou exact cand s-a gasit sa masoare tensiunea - si a dat valoare desi nu era la mana. Am reusit sa-l pacalesc sa ia tensiunea la piciorul de la masa ,de la scaun, orice avea o culoare similara pielii. Totul era ca in momentul in care incepea citirea sa fie o secunda un deget pe senzor - altfel se prindea ca nu e la mana. Plus ca schimband valorile de referinta  - alea cu tensiunea maxima - in soft rezultatele erau mereu apropiate. Pur si simplu genera niste valori random pe langa ce era trecut. Si pareau corecte. Daca luai tensiuena la brat in acelasi timp apareau diferente de la cer la pamant insa.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgeorge75m, on 26 noiembrie 2020 - 22:02, said:

Intreb si eu pentru alti prieteni: ce te intereseaza pe tine ce isi doreste el ? De banii lui isi cumpara ce considera ca ii este de folos.

In primul pe tine nu trebuie sa te intereseze ce ma intereseaza pe mine Posted Image
In al doilea rand este un forum de discutii,unde trebuie puse intrebari si trebuie date raspunsuri.Cine poate,evident.Tu ai picat la faza asta.
In al treilea rand te-ai gandit vreodata ca eu si prietenii mei dorim sa ne cumparam un asemenea ceas si prin intrebarea mea asteptam de la initiator sa-mi enumere niste avantaje?

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Posteiffel, on 27 noiembrie 2020 - 09:34, said:

Alea care sustin ca monitorizeaza tensiunea arteriala sunt fake. Nu au cum.
Există unul singur care ia tensiunea arterială pe bune. Ăsta. E și aprobat de FDA. Dar e vîndut doar în SUA. Și e mare.
Și dacă vrei tensiune arterială oricum astea de încheietură sînt mai puțin precise decît cele de braț. În plus toate aparatele astea trebuie calibrate periodic - cam la doi ani. În România poți calibra doar tensiometre mecanice, alea cu pompiță. Dacă vă luați tensiometre electronice pregătiți-vă să le faceți vînt după doi, hai trei ani. După aia nu vă mai puteți baza pe ele.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm... interesant. Facut de Omron. Din ce vad eu e pe acelasi principiu cu cele normale - bratara pare gonflabila.

Diferenta intr cel de incheietura si cel de brat e mica - cel de incheietura de obicei nu inregistreaza ultima bataie - da o tensiune mai mare un pic  la diastolica.
Omron din cate stiam se pot verifica si la noi. Oricum n-am sesizat probleme in timp. Primul aparat luat in 2007 m-a tinut 10 ani fara probleme. Daca nu se spargea...
La fiecare 2 ani il verificam comparativ cu unul cu mercur.

#24
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Posteiffel, on 27 noiembrie 2020 - 13:18, said:

Vezi ca si la Huawei anumite functii merg doar pe Huawei.
poti da niste exemple? pe partea de health

#25
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004

View Postadisz, on 27 noiembrie 2020 - 15:39, said:

In al doilea rand este un forum de discutii,unde trebuie puse intrebari si trebuie date raspunsuri.Cine poate,evident.Tu ai picat la faza asta.
In al treilea rand te-ai gandit vreodata ca eu si prietenii mei dorim sa ne cumparam un asemenea ceas si prin intrebarea mea asteptam de la initiator sa-mi enumere niste avantaje?
Este evident ca asta ai vrut tu sa exprimi in prima postare. Mai citeste-o o data.

#26
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Ceasurile de la apple stiu sa masoare si tensiunea arteriala ?

#27
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 31.12.2013
Nu. Poate pe viitor.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Deocamdata niciun ceas de la niciun producator nu stie sa masoare TA.
Toate cele care sustin asta dau valori fake.

Sau ma rog... vazusem la un moment dat reclama la unul care probabil putea indica ceva - era ceva de la un producator de echipamente medicale, dar costa enorm si nu avea alte functii mai normale - a fost creat in principal ptr tensiune. Si era si incomod - lua tensiunea intr-un mod similar tensiometrelor .

#29
cipri_matasaru

cipri_matasaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 14.12.2009
Eu am Apple Watch seria 5 dar și Fitbit Sense. Pentru health îți recomand Fitbit la orice ora. Și se conectează foarte bine cu IPhone, XS Max in cazul meu.
Apple este mai precis dar nu oferă atâtea statistici și evaluări ale valorilor de BPM. Fitbit are SpO2 dar nu monitorizează decât noaptea, la fel ca și temperatura pielii.

#30
PIO77

PIO77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 05.04.2007
Garmin! Nu iti face EKG, dar este f. exact in ceea ce priveste pulsul si aritmia. Numai ca trebuie
sa il tii destul de strans pe mana.

#31
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Samsung active 2 masoara si TA si EKG.La fel si Samsung Gear 3.
Tensiunea o calibrezi o data/luna, altfel nu te mai lasa sa o folosesti.Iar valorile nu raman aceleasi cum abereaza unii pe aici.Mai merg la alergat si la sala si valorile dupa si inainte de efort sunt altele.
Ekg nu trebuie calibrat.Eu am facut zeci de masuratori inclusiv unei persoane cu probleme cardiace careia ceasul i-a descoperit fibrilatie arteriala.Mie nu mi-a dat niciodata mesaj ca as avea vreo problema deci nu cred ca e random masuratoarea.Pana la urma Ekg si TA s-au lasat aproape 1 an si ceva asteptate (pâna au obtinut aprobarile medicale).
Si pâna la urma rolul lor nu este sa inlocuiasca mersul la medic ci doar sa iti dea un semnal de alarma.
Mai au o functie interesanta: fall detection.
Si la sfarsit ceva funny...cele de la Apple ia pulsul si daca le pui pe un parizer.
Lucru pe care din fericire si spre binele lui,  ceasul de la Samsung(il aruncam in secunda 2), nu o face.
Nu pt ca ar fi mai inteligent dar macar da o eroare ca nu este asezat bine pe mana si nu face nicio masuratoare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate