Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Cel mai bun ceas inteligent pentru monitorizarea inimii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
Salutare, nu mă interesează doar bătăile inimii, mă interesează care e ceasul inteligent care are monitorizarea cea mai bună a sănătății inimii cu eventuale notificări. Citesc că cei de la apple ar fi cei mai tari, dar înaintea achiziției am vrut să cer și părerea voastră. Mulțumesc

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017
Apple dacă ai iPhone, Fitbit Sense dacă nu ai iPhone.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Nu există un ceas care să monitorizeze sănătatea inimii. Aia o face cardiologul cu aparatură care deocamdată nu încape în ceasuri.
Ce există la Apple și Fitbit e o aplicație care poate detecta puls neregulat (fibirilatia atriala). Pare că și Samsung are așa ceva.

#4
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
mulțumesc, tot citesc recenzii, clar că ceasul nu depășește medicul, nu vreau înlocuirea cardiologului, dar cred că ceasul poate detecta anumite chestii în neregulă.
Sunt din lumea android, deci aș opta pentru fitbit sense sau ceva de la samsung, nu exclud trecerea la lumea apple dacă ceasul lor ar fi super la acest capitol.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca toate ceasurile astea au un disclaimer - ofera doar informatii orientative, nu pot inlocui echipamentele medicale.

Mai pe sleau - chiar si cele mai exacte pot da rezultate eronate ocazional.
Unul din motive de ex - pozitia pe mana. Sau cat de larga e bratara...

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Intreb pentru toti prietenii mei.
Cu ce te ajuta acest ceas si "informatia" despre inima?
Banuiesc ca vei verifica ceasul de cel putin 500 de ori pe zi si in functie de ce vei vedea vei deschide topice fara numar pe forum cerand explicatii?

#7
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018

View Postadisz, on 26 noiembrie 2020 - 20:01, said:

Intreb pentru toti prietenii mei.
Cu ce te ajuta acest ceas si "informatia" despre inima?
Banuiesc ca vei verifica ceasul de cel putin 500 de ori pe zi si in functie de ce vei vedea vei deschide topice fara numar pe forum cerand explicatii?
Posted Image

#8
george75m

george75m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2004

View Postadisz, on 26 noiembrie 2020 - 20:01, said:

Intreb pentru toti prietenii mei.
Cu ce te ajuta acest ceas si "informatia" despre inima?
Banuiesc ca vei verifica ceasul de cel putin 500 de ori pe zi si in functie de ce vei vedea vei deschide topice fara numar pe forum cerand explicatii?
Intreb si eu pentru alti prieteni: ce te intereseaza pe tine ce isi doreste el ? De banii lui isi cumpara ce considera ca ii este de folos.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai sunt ceasuri pe site-urile chinezesti care monitorizeaza, pe langa bataile inimii si oxigenarea sangelui, tensiunea arteriala sau EKG-ul. Evident ca aceste masuratori trebuie tratate cu atentie, pentru ca nu sunt medicale. Dar ei se lauda ca aceste ceasuri sunt dotate cu chipuri performane cu AI....

De exemplu>
https://www.gearbest.com/smart-watches/pp_1024960.html
https://techstar.ro/7328-bratara-fitness-techstar-p11-negru-ecg-puls-oxigenarea-sangelui-temperatura-corpului-bluetooth-sedentarism-alerte.html?gclid=EAIaIQobChMIycva6oKh7QIVdgCiAx3h-AcGEAQYASABEgIHWPD_BwE
https://www.gearbest.com/smart-wristband/pp_009979300938.html?wid=1433363
https://www.gearbest.com/smart-wristband/pp_009444510154.html?wid=1433363



#10
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
Am scris deja deasupra că nu încerc înlocuirea cardiologului, mulțumesc pentru răspunsurile la subiect, mi-ați mai clarificat câteva idei, între timp citesc recenzii.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mai sunt ceasuri pe site-urile chinezesti care monitorizeaza, pe langa bataile inimii si oxigenarea sangelui, tensiunea arteriala sau EKG-ul.
Alea care sustin ca monitorizeaza tensiunea arteriala sunt fake. Nu au cum.
Am ceva de genul ala acasa luate de pe Amazon. Cand i-am prins cu minciuna mi-au dat banii inapoi si mi-au zis sa pastrez si ceasul doar sa nu le fac review negativ :)
Practic folosesc o aplicatie numita H Band - in aia trebuie sa treci "pentru calibrare" care e valoarea maxima a tensiunii avute. Dupa care iti vor oferi random valori in jurul acelei tensiuni, o idee mai mici.
Dupa ce le-am dovedit ca piciorul  de la scaun avea hipertensiune...

Practic senzorii folositi sunt ptr detectarea pulsului. Atat. Tehnologia e preluata de la pulsoximentre si adaptata - la alea citirea se face prin deget - asta fiind purtat la incheietura nu poate transfera lumina prin ea - asa ca citeste un fel de reflexie. Nu la fel de exacta, dar pe-aproape.

SpO2 sau EKG sau nivel de Stress - se bazeaza pe senzorii respectivi folosind diversi algoritmi de detectie, sofrware - deci nu ma isunt asa corecte.

Am un Huawei Watch Fit - aparut anul asta care pe langa puls stie si SpO2 si Stress. - relativ acceptabile valorile.
Verificat si cu puls oximetru si cu tensiometru - pulsul este relativ ok. Sp)2 e sie el relativ pe-aproape, dar ambele ocazional dau valori eronate. Adica m-am trezit cu varf de 200 la puls, cand ma odihneam - evident masurat cu ceva mai precis nu era si nici ceasul n-a mai inregistrat, sau m-am trezit cu valori de 80 sau 100 la SpO2.
Conteaza foarte mult cum il tii la mana.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017
Chiar daca nu inlocuiesc o examinare medicala, mie mi se par utile functiile astea de masurare SpO2 sau EKG, pentru ca te pot atentiona cand apar anumite probleme astfel incat sa faci niste investigatii amanuntite.

Eu acum am Fitbit Ionic si ma gandesc daca sa trec pe Sense...mai astept sa vad cum sta cu fiabilitatea, la Ionic a fost un dezastru (l-am inlocuit de doua ori pe garantie iar forumul lor e plin de raportari de ceasuri care nu mai merg dupa update).

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Utile ar fi in sensul ca daca iti da o valoare ciudata e cazul sa verific cu un aparat mai performant.
De cele mai multe ori insa sunt alarme false.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,487
  • Înscris: 30.08.2017
Mergi la medic, ca aparat mai performant pentru EKG sigur n-o sa ai pe-acasa :)

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt si EKG-uri ptr acasa, la fel cum sunt tensiometre... :)

#16
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

 george_alexandru, on 27 noiembrie 2020 - 11:04, said:

Mergi la medic, ca aparat mai performant pentru EKG sigur n-o sa ai pe-acasa Posted Image

Nu-i deloc sigur, in spitalele/policlinicile de stat, nu de putine ori vezi veritabile piese de muzeu, de ex. intr-o policlinica de cartier am vazut un cantar de persoane cel putin...anacronic, cred ca era din Primul razboi Mondial!

#17
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
la fitbit sense am vazut pe yt review ca nu e asa precis, era mai precis charge 4. totusi astora am inteles ca trebuie sa le platesi lunar aplicatia daca vrei detalii.

la apple iti trebuie iphone. la samsung iti trebuie samsung pt detalii. ramane huawei gt2 pro, macar are oxigen si parca iti spune si daca ai apnee in somn.

Edited by 41ex, 27 November 2020 - 12:58.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca si la Huawei anumite functii merg doar pe Huawei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate