Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Laptop nou care să fie ”capabil” și peste 6 - 7 ani ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Salut.
Pot cumpăra un laptop care să nu se ”perimeze” prea tare în următorii 6 - 7 ani ?
E important să fie fiabil , în sensul răcire bună, etc.
Văzusem asta:
https://www.aliensto...080-super-512gb

PS:
1. Cand se va face achizitia
aș vrea cam o săptămână, maxim două (nu știu dacă merită să mai aștept)
2. La ce va fi folosit laptop-ul
allround, dar nu-s gamer înrăit (cel puțin deocamdată)
3. Bugetul maxim
maxim 20.000 lei
4. Marci sau serii preferate
alienware, dar dacă raportul performanță preț trage către altceva atunci sunt deschis
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
prefer magazine mai populare .. nu-mi vine să am încredere în orice vânzător online
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)
în țară

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
In general se uzeaza moral foarte repede. Uita-te la Nvidia, 2080 e deja depasit de 3070 care costa in jumatate. Sfatul meu e sa astepti un pic sa se linisteasca apele cu placile video si apoi sa iti faci un desktop, care in bugetul asta va fi de top.

#3
racu94

racu94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.10.2020
"Capabil" da, deoarece ii poti aduce upgrade-uri, dar "valabil" nu cred ca exista asa ceva momentan. Altfel nu ar functiona piata.

Personal recomand sa cumperi ceva mai jos ca si banuti si cu restul sa faci altceva.

#4
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Alienware, ca dealtfel si Toshiba Qosmio se defecteaza fizic cu mult inainte de perimare morala, sunt fierbinti, e drept, foarte performante...dar nefiabile.

#5
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Si-apoi mai conteaza ce inseamna la tine "depasit". Ca sa te dai pe net, youtube, muzica, etc, am thinkpaduri de 7 ani care merg fara stres. Pentru jocuri se schimba situatia, ce era de top acum 3 ani, astazi e medium.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca nu esti gamer aia sunt bani aruncati
Sa cheltui banetul ala doar ca sa de dai pe net, inseamna fitze
In plus, ala este foarte mare si foarte greu deci, numai laptop nu poate fi numit

#7
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007

View Postbluesnake, on 26 noiembrie 2020 - 17:30, said:

Si-apoi mai conteaza ce inseamna la tine "depasit". Ca sa te dai pe net, youtube, muzica, etc, am thinkpaduri de 7 ani care merg fara stres. Pentru jocuri se schimba situatia, ce era de top acum 3 ani, astazi e medium.

în sensul să nu mă trezesc că nu va face față la sarcinile obișnuite de peste 6 - 7 ani ..

#8
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Pai cumperi unul de juma' din pretul ala azi si peste 5 ani cumperi altul.
Asata de exemplu.
https://www.emag.ro/...m/pd/D6HBK3MBM/

Edited by xymzar, 26 November 2020 - 17:56.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdani_moca1976, on 26 noiembrie 2020 - 17:53, said:


în sensul să nu mă trezesc că nu va face față la sarcinile obișnuite de peste 6 - 7 ani ..

Decat sa dau 20.000 lei acum ca sa ma tina 6-7 ani, mai bine dau un 6000 lei si dupa 4 ani imi cumpar altul de 6000 lei si tot asa. In felul asta scutesti o gramada de bani si ai un ssitem actual cu vremea in care traim.

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Cele mai fiabile laptopuri sunt ThinkPad-urile, daca asta este ceea ce vrei. Dar ideea sa cheltui acum mult pentru a economisi pe termen lung nu prea functioneaza in industria asta.

#11
claudiu123abc

claudiu123abc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.11.2020
E o intrebare buna si vine cu un raspuns complicat.

1. Technologia progreseaza in cai greu de imaginat. De exemplu ARM devine destul de popular. Peste sapte ani, s-ar putea ca majoritatea aplicatilor sa fie optimizate pentru ARM si nu Intel / AMD. Apple deja s-a mutat pe ARM si unele laptopuri Microsoft au facut aceleasi lucruri.

2. Foarte multi oameni au MacBook-uri vechi care inca merg foarte bine. Sunt MacBook-uri din 2013 care merg mai bine decat un computer mediu cumparat in 2020. Dar asta depinde si de ce cauti - daca vrei performanta grafica de exemplu, nu este o solutie potrivita. Ele merg asa pentru ca MacOS este foarte bine optimizat.

3. Pe partea Windows, ThinkPad-urile sunt foarte populare. Sunt oameni care inca folosesc T65. Sunt multi care folosesc din seria X. Sunt atat de bine construite incat sunt mai bune decat majoritatea laptop-urilor actuale.

Dar tu ai intrebat ceva peste sase ani, nu ceva de acum sase ani care merge si acum.
- MacBook, in general orice MacBook o sa mearga bine pentru minim patru ani dupa ce a fost lansat.
- Laptop-uri premium de afaceri - cele construite din materiale de calitate, cu certificare militara.
- Degeaba cumperi ceva cu un GPU foarte bun sau un procesor excelent, daca se va strica in 2 - 3 ani. Nu este vorba doar despre specificatii dar si calitatea componentelor.

Eu daca as cumpara un laptop pe care sa-l pastrez pentru 5 ani, as cumpara ceva din seria P de la Lenevo SAU un workstation din seria 5000 / 7000 de la Dell SAU un MacBook Pro 13 pe ARM.

Daca ai 20000 RON pentru un laptop, intri repede in teritoriul castigului marginal. Asta inseamna ca dupa un punct o sa primesti din ce in ce mai putin beneficiu comparativ cu cat platesti. Un laptop de 20000 RON nu este cu 100% mai bun decat unul de 10000 RON. Este poate cu 25% mai bun. Dar un laptop de 5000 RON poate sa fie de doua ori mai bun decat unul de 2500 RON. Prin urmare, m-as limita la un buget mai mic si as cumpara ceva nou in viitor. Daca nu cumva planuiesti sa te muti intr-un buncar, este mai usor sa iei ceva foarte bun (dar nu excelent sau cel mai bun), si sa il schimbi iar in trei ani.

#12
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cam prea mare bugetul pt un laptop. N-ai spus la ce va fi folosit, in general, dar presupun ca la gaming serios. Daca nu esti gamer inrait, nu-ti trebuie musai RTX. Cauta ceva bun pt productivitate, poate un Dell XPS sau Lenovo Thinkpad. Magaoaiele astea de gaming, se incalzesc destul de tare si nu sunt construite prea bine.

Edited by Vlad_22, 26 November 2020 - 18:52.


#13
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Boss, da masina nu vrei de banii astia?

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://lcdn.altex.ro/resize/media/catalog/product/E/n/2bd48d28d1c32adea0e55139a4e6434a/Envy-15-ep-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un laptop HP Envy 15-ep0021nq, Intel Core i7-10750H pana la 5.0GHz, display 15.6" Full HD, 16GB ram, SSD 512GB, placa video NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q 6GB, Windows 10 Home, argintiu este ok? https://altex.ro/lap...cpd/LAP1K9U0EA/

Edited by xmanyacs77, 26 November 2020 - 20:02.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Subscriu la ce au zis si altii mai sus.
La banii aia mai repede cumperi un laptop mai ieftin acum, altul peste 3 ani... si iesi MULT mai ieftin.

Daca nu erau jocurile, puteai tine si un laptop de 2000 de lei de-acum 6 ani sau mai mult.
Eu am tinut une netbook 10 ani pana sa-l inlocuiesc. Ptr net doar si de luat in concedii sa stochez poze si filmari.

Quote

Un laptop HP Envy 15-ep0021nq
Oare de ce am un feeling ca in 2 ani ajunge cu el in service cu probleme la alimentare ?

P.S. Initiator - vezi ca in mod normal nici acumulatorii nu te tin 6 ani...

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Laptopul ca laptopul, dar leul ce face ?

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View Posteiffel, on 26 noiembrie 2020 - 20:03, said:

P.S. Initiator - vezi ca in mod normal nici acumulatorii nu te tin 6 ani...


Pai va sta mereu in priza :)  La ce ii trebuie acumulatori ?  Doar nu baga ultimele jocuri in timp ce merge cu autocarul sau avionul..... :)

#18
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
De ce am impresia ca este un topic la misto?Posted Image
Refuz sa cred ca cineva normal la cap are buget de peste 4000 euro pentru un laptop desi nu se joaca, nu face prelucrare foto/video practic "90% din timp se da pe net".
In fine vedem cum decurg lucrurile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate