Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Condens Geam mansarda.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007

View Postgushpi, on 27 noiembrie 2020 - 08:31, said:

lași deschisă ușa de acces dinspre parter...
chiar doream să te-ntreb cum este accesul din casă spre mansardă!
Folosesc scara Fakro,pe care o culisez la loc.

View PostDorel-Jefuitorul, on 27 noiembrie 2020 - 08:21, said:

Nu, eu nu am văzut, nici măcar float cu float care să aibă condens atât de mult, dar nici condițiile date nu le-am întâlnit.
E adevărat, diferența între float cu float si float cu low este de 1,5w/mpk (fără argon, cu argon este 1,7-1,8 în funcție de low),  ceea ce este enorm. Dar asta este “teoria termopanelor”, nivelul de umiditate, felul de izolare, modul de aerisire și încălzire, acestea influențează aparița condensului pe geam, acestea pot fi cauza și după aia geamul.

Noi termopaniștii de proști ce suntem sau din alte motive mai facem geamuri cu sticle fără depunere pentru exterior, foarte rar dar se mai întâlnește, aici vorbim despre un producător de ferestre de mansardă. Cum am spus, la cât costă nu cred că cineva din acea ramură a domeniului nu folosește măcar un low e. Există niște standarde, normative, pe care noi termopaniștii de rând poate nu le respectăm, dar aici este vorba despre altceva.
Din pacate ieri era uscata foaia de sticla , iar astazi dimineata dupa ce am lasat pe pozitia ventilatie,  3/4 din sticla era condensata majoritatea in partea de jos.

Edited by mihai93, 27 November 2020 - 08:53.


#20
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDorel-Jefuitorul, on 27 noiembrie 2020 - 08:21, said:

Nu, eu nu am văzut, nici măcar float cu float care să aibă condens atât de mult, dar nici condițiile date nu le-am Ă®ntâlnit.
E adevărat, diferența Ă®ntre float cu float si float cu low este de 1,5w/mpk (fără argon, cu argon este 1,7-1,8 Ă®n funcție de low),  ceea ce este enorm. Dar asta este “teoria termopanelor”, nivelul de umiditate, felul de izolare, modul de aerisire și Ă®ncălzire, acestea influențează aparița condensului pe geam, acestea pot fi cauza și după aia geamul.

Noi termopaniștii de proști ce suntem sau din alte motive mai facem geamuri cu sticle fără depunere pentru exterior, foarte rar dar se mai Ă®ntâlnește, aici vorbim despre un producător de ferestre de mansardă. Cum am spus, la cât costă nu cred că cineva din acea ramură a domeniului nu folosește măcar un low e. Există niște standarde, normative, pe care noi termopaniștii de rând poate nu le respectăm, dar aici este vorba despre altceva.
eu am văzut,în condițiile în care casa era izolată pe afara,terminata la interior, omu' locuia în ea,nu avea gradina luxurianta in interiorul casei,nici nu usca rufe pe calorifer ( nu avea calorifer) in casa era 23 grade iar la un geam de 1200 mai avea sticla clara( fără condens ) cam 10 cm🤐, tencuiala din dreptul ferestrei a văzut din cauza umidități

#21
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

View Postgushpi, on 26 noiembrie 2020 - 15:17, said:


o fereastră va fi mereu mai rece decât peretele izolat


La mine geamul (tripan) ferestrelor este mai cald ca peretii :)) cel putin asta simt la mana, dar vorbim de ferestre normale.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
O soluție temporară: dai pe geamuri cu o soluție alcool și glicerina. Nu vei mai avea condens pe sticla 2-3 zile.
Însă posibil să facă condens pe la colțuri și să apară mucegai

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
si eu am veluxuri intr-o mansarda incalzita si face condens bine de tot.ma intreb de ce pe geamul normal nu se face condens.am si geamuri si veluxuri si geam de caramida de sticla in acelasi spatiu

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,142
  • Înscris: 30.08.2017
Eu la Veluxurile mele nu am avut pana acum condens. Dar am constant 20 grade, ventilatie cu recuperare de caldura si 3 foi de geam.

#25
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Am desfacut folia bariera de vapori din jurul ramei geamului , am scos afara vata ( multa din ea era deja umeda) si am decis sa o inlocuiesc cu Spuma de lipit in speranta ca va rezolva problema si daca nu ,barem sa nu mai fie asa mult condens.
Revin cu update.

Edited by mihai93, 29 November 2020 - 15:18.


#26
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Eu zic ca nu este montata bine timplaria si izolata zona din jurul ei fata de exterior sau constructia este noua de maxim 1,5 ani si inca mai este umezeala in placa de beton si zidarie sau gleturi. Daca spui ca ai apa in vata minerala este clar , montaj prost al timplariei si zonei adiacente .Ai facut bine ca ai dat cu spuma dar tot nu ai eliminat cauza infitrarilor din exterior. Acolo este buba si nici nu banui pe unde intra apa . Eu daca as fi in locul tau as deface tot de jur imprejur si as pune pe cineva sa dea cu furtunul cu apa pe exterior si eu m=as uita sa vad pe unde intra apa . Treaba asta se face cind se urmareste prognoza meteo pentru o perioada de timp fara ploi si de preferat mai accesibila termic. Oricum as reface lucrarea de la O .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate