Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Zvs driver

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Buna ziua! Am deschis acest topic întrucât am nevoie de puțin ajutor in realizarea unui zvs driver pentru un incalzitorcu inductie sau un flyback. Pe net exista foarte multe scheme dar din câte am văzut nu dau rezultate deosebite, adica își fac treaba dar cam atât. Am gasit o schema care este binecunoscuta si care am vazut ca da rezultate destul de bune.
https://photos.app.g...X6gdVkhxQdvDA48
Insa am vazut ca domnul acesta a încercat sa realizeze montajul și a descoperit niste probleme. Astfel a adus schemei niste modificări pe care le găsiți în articolul de mai jos.
https://www.electroboom.com/?p=1198
Practic a îmbunătățit schema si am fost uimit ca a montajul a dat niste rezultate foarte bune, probabil cele mai bune de pana acum. Cautand piesele din lista am vazut caracteristicile fiecăreia si am realizat prima data montajul in format electronic pentru a simula functionarea lui. Dar modificările aduse sunt în favoarea pieselor folosite de el, de exemplu a modificat rezistentele pentru gate-ul mosfetului de la 470 ohm si 2w la 165 ohm si 250mw asta pentru ca mosfeturile lui necesitau o sarcina mare ca sa faca switching rapid.
https://photos.app.g...hvSfH1BoxtfVQ6A
Eu am preluat schema am pus-o în simulator si am obținut niste rezultate diferite. Am folosit aceleași piese ca ale lui doar mosfetii i-am pus dupa ce am eu. Si el a obținut in bobina principala de inductie 36 A,  eu 30, si toate valorile mai mici.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hFJeIt_JcEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De asemenea cheia acestui circuit consta în bobinele l2 si l3. El a făcut aceste bobine punând cate 2 miezuri toroidale in serie pt fiecare bobina, pe fiecare miez avea cate 3 infasurari si a zis ca le-a înseriat pentru a creste inductanta. De asemenea a menționat ca daca miezul este de calitate și inductanta mare se obțin curenți de pana la 300 de A. Eu vreau sa realizez montajul cu bobine cu miezul de ferita pur și mare( foste transformatoare de putere). In simulator am pus o inductanta foarte mare( corespunzătoare bobinelor mele superioare) si o rezistenta mica( voi folosi cateva infasurari de fir foarte gros). Rezultatul a fost foarte interesant am obținut niste curenti de 1.2 kA. Dar circuitul se oprea imediat din oscilație.
https://photos.app.g...Xc3LqxZzTdwRcs5
Acum as vrea sa construiesc circuitul in realitate dar principalul obstacol sunt bobinele. De aceea am nevoie de niște păreri cum sa le fac si ce sa folosesc ca sa nu am curenți de 1.2 kA dar nici de 30A( putin mai mult). De asemenea dacă aveți  niste sugestii pentru acel circuit le primesc cu placere. Piesele folosite sunt identice cu ale lui doar mosfetii sunt altii anume fch072n60. Probabil el a obținut niste curenți ceva mai mari deoarece mosfetii lui au o rezistenta interna mica fata de ai mei. De asemenea a modificat mai multe piese din circuitul original modificările sunt in acest articol.
Ceea ce nu stiu este daca modificările lui se pliază pe mosfetii mei. Sincer nu mai îmi aduc bine aminte noțiunile din facultate mai ales ca nu prea ne zicea noua de mosfeti de aceea va cer ajutorul.

#2
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

Quote

am nevoie de puțin ajutor in realizarea unui zvs driver pentru un incalzitorcu inductie sau un flyback
Ori e ZVS, ori e flyback! Un flyback utilizat in scop de inductie e total nepotrivit si utopic din punct de vedere al costurilor si dificultatilor de realizare.

Quote

cu miezul de ferita pur și mare( foste transformatoare de putere)
"pur si mare", am ras copios! Cod de produs, datasheet, sectiuni, caracteristici.
Un ZVS nu se construieste cu miezuri dubioase(nu ai DELOC nevoie de miezuri de ferita, ca fapt divers, ci doar de doua socuri cu miez de pulbere de fier din sursele de PC...), cu condensatori MKP/MKT utilizati in curent continuu, sau la 50Hz.
Pentru inceput, fa rost de o plita de inductie defecta, de pe aceea poti recupera condensatorul paralel conceput pentru 50-100 KHz, sarma multifilara utilizata la bobina, etc.
Cat despre programe de stimulare, vezi bine, obtii rezultate caraghioase, 1,2kA, trilioane de volti si alte aiureli...
Fa ce vezi mai jos, si va functiona perfect, apoi poti face experimente si incercari ca sa obtii ce doresti concret. Succes!

https://www.homemade...er-circuit-hot/

Edited by Driade, 27 November 2020 - 10:52.


#3
Constantin254

Constantin254

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 29.02.2020
Mulțumesc pentru raspuns! Într-adevăr formularea nu a fost stralucita referitor la miezul de ferita. Ideea este ca nu am datasheet pentru ca am recuperat acest miez dintr o sursa( transformatorul acesteia). Am crezut ca pot realiza cele 2 bobine cu miezul de ferita deoarece nu am si nu am mai vrut sa cumpar miezul toroidal cu pulbere de fier. Referitor la acei condensatori mkp/mkt o sa-i cumpar.
Simulatorul este foarte bun daca stii sa pui valorile care trebuie. Eu m-am jucat puțin si am pus niște inductante mari pe l2 si l3 de acolo miile de amperi. Am descoperit un nod in formele de unda sinusoidale ale mosfetilor, o sa atasez niste poze. Nod care se opreste de la 6v la 2v in funcție de valoare rezistentelor de la gate ul mosfetilor. Practic e un dead time.
Curenții din bobina de inductie principala cresc odata cu creșterea inductantelor din l2 si l3. Problema este ca eu nu am deocamdată un LCR meter si trebuie sa fac 2 bobine care sa aiba o anumita inductanta si sa nu se satureze la curenti mari. Inductanta o aflu din program cand gasesc o valoare a curentului mulțumitoare.
Practic vreau sa construiesc un zvs pentru un incalzitor cu inductie la care ulterior  bobina l1 va fi primarul unui transformator de linii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate