Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Jucărie de tip Asistent Parental

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Antoci_Alin

Antoci_Alin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2020
Bună ziua,
Mă numesc Antoci Alin și sunt un student în anul 4 la Facultatea de Automatică și Calculatoare, iar în cele ce vor urma vă voi prezenta ideea mea de produs care va putea deveni vandabil:
V-ar interesa o jucărie mai performantă decât cele existente pe piață și care ar putea să interacționeze cu copilul dumneavoastră preșcolar pe o durată de 2 ore?
Această jucărie va include funcționalitățile de supraveghere a copilului:
1) Vizual.
2) Pe o zonă de distanță.
3) Auditiv - Detectează zgomote îngrijorătoare: plâns, scâncet, țipat, lovitură/cădere
  - Invățare
  - Detectare de prezență
4) Ocuparea copilului: povești pre-înregistrate (eventual de părinți), joculețe interactive
5) Contact cu părinții.
Dacă vă înteresează o astfel de jucărie și ați avea timp 5 minute pentru a mă ajuta, va rog să completați următorul chestionar:
https://forms.gle/4f5swpNA5VFXFYW29

Vă mulțumesc și o zi bună în continuare,
Antoci Alin

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e bun link-ul, verifică-l și repostează.

#3
Entertain_er

Entertain_er

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.07.2020
Este functional acum. Completat, succes.

Este o idee buna dar se poate lovi de gdpr daca ai bona si d-astea.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Asta ar fi ca un fel de prepregatire pentru era robotica.Io zic sa faci un robot sa tragi pe el o piele artificiala sa para un pic uman si pe urma sa vezi de programe.Nu cred ca copilul ar putea interactiona cu o cutie paralelipipedica din care ies sunete.
BTW niste functii auditive din chestionar ar fi superfluu daca ai contact vizual cu copilul.

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Parinti care sa dea bani pe asa ceva, or fi. Dar nu stiu cati copii stau locului, unde-i asezi, astfel incat sa fie foarte utila jucaria asta. Si sa nu se plictiseasca de ea.
Daca stai intr-un apartament, iti auzi copilul ca plange, ca a cazut, etc. Daca stai intr-o casa mare, nu stiu cat sta copilul ala incuiat in camera lui, fara sa se zbenguie si altundeva.
Iar daca nu esti acasa cu el, nu cred ca iti lasi copilul "pe mana" jucariei asteia. Tot un adult va sta cu el.

Produsul asta nu face aproape nimic in plus fata de un baby monitor (sau o camera video) si o tableta. Doar ca e totul integrat. Ceea ce nu mi se pare neaparat un avantaj, pentru ca trebuie sa pui jucaria langa copil, sa interactioneze cu ea. Asa ca filmarea de la nivelul copilului e cam limitata fata de o camera ce o pui undeva sus si vede toata camera.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostEntertain_er, on 25 noiembrie 2020 - 10:47, said:

Este functional acum.  
La mine tot nu merge:

Quote

403. That’s an error.
We're sorry, but you do not have access to this page. That’s all we know.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003
Merge linkul doar ca nu ai acces din motive nestiute.
Pe forms.gle se fac teste si lucrari de control la scoala online si nu numai.

Edited by andreic, 25 November 2020 - 11:12.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DONE

3) a) 3) Supraveghere auditivă
Pai cum ar trebui sa asiste parintii daca copilul DEJA a cazut si s-a lovit ?

3)c) Supraveghere auditivă-Detectare de prezență
Cum adica supraveghere auditivă ? Exista deja 1) Supraveghere vizuală

5) Contact cu părinții.
Pai daca exista 1) Supraveghere vizuală + 2) Supravegherea pe o zonă de distanță nu inseamna ca DEJA este in contact cu parintii ?

Jocuri interactive pentru copii
Pai nu prea are cum să înlocuiască o bonă oricat de performanta ar fi jucaria.
Doar un inconstient si-ar lasa copilul singur

Vezi ca in chestionar ai scris - vânzabil -
Cuvantul asta nu s-a inventat. Pana acum ... Posted Image

#9
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Ideea este buna si poate fi facut un prototip. Apoi modificat in functie de necesitati.
Link-ul merge.
Felicitari pentru idee!
Nu trebuie neaparat sa aiba forma umana, si de diferite animale e foarte OK. Deja sunt diferiti roboti care danseaza, canta, spun povesti (forma umana sau animala)

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandreic, on 25 noiembrie 2020 - 11:10, said:

Merge linkul doar ca nu ai acces din motive nestiute.
Bill Gheits sau 5G-ul :)

#11
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View PostNaijax, on 25 noiembrie 2020 - 11:31, said:

DONE

Doar un inconstient si-ar lasa copilul singur

Vezi ca in chestionar ai scris - vânzabil -
Cuvantul asta nu s-a inventat. Pana acum ... Posted Image


Ideea este buna dar doar ca monitor pentru bebelusi in timp ce dorm si sitemele acestea deja exista. Sunt unele care atunci cand detecteaza miscare incep sa redea un fisier mp3.

#12
Entertain_er

Entertain_er

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.07.2020
De unde ai scos tu parerea asta? Doar ca monitor de somn si pt aia exista deja, ce rahat de idee e asta?

Functia cea mai banala era fix asta si tu ai scos in evidenta ca doar pentru asta e bun, ce conteaza ca restul il transforma intr-un partener de joaca, intr-un profesor, intr-un prieten chiar? Nu-i bun.

Omul bicentenar - filmul asta iti suna bine? Sau si ala era bun numa pe post de monitor de somn si de dus gunoiul? Ah?

Ba n-am pomenit.

#13
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View Postbai3tzash, on 25 noiembrie 2020 - 10:56, said:

Parinti care sa dea bani pe asa ceva, or fi. Dar nu stiu cati copii stau locului, unde-i asezi, astfel incat sa fie foarte utila jucaria asta. Si sa nu se plictiseasca de ea.
Daca stai intr-un apartament, iti auzi copilul ca plange, ca a cazut, etc. Daca stai intr-o casa mare, nu stiu cat sta copilul ala incuiat in camera lui, fara sa se zbenguie si altundeva.
Iar daca nu esti acasa cu el, nu cred ca iti lasi copilul "pe mana" jucariei asteia. Tot un adult va sta cu el.

Produsul asta nu face aproape nimic in plus fata de un baby monitor (sau o camera video) si o tableta. Doar ca e totul integrat. Ceea ce nu mi se pare neaparat un avantaj, pentru ca trebuie sa pui jucaria langa copil, sa interactioneze cu ea. Asa ca filmarea de la nivelul copilului e cam limitata fata de o camera ce o pui undeva sus si vede toata camera.

View PostEntertain_er, on 25 noiembrie 2020 - 13:03, said:

De unde ai scos tu parerea asta? Doar ca monitor de somn si pt aia exista deja, ce rahat de idee e asta?

Functia cea mai banala era fix asta si tu ai scos in evidenta ca doar pentru asta e bun, ce conteaza ca restul il transforma intr-un partener de joaca, intr-un profesor, intr-un prieten chiar? Nu-i bun.

Omul bicentenar - filmul asta iti suna bine? Sau si ala era bun numa pe post de monitor de somn si de dus gunoiul? Ah?

Ba n-am pomenit.

Exact ce a zis baietzash mai sus. Fiecare vede utilitate sau nu in acest produs. Eu vad doar aceasta utilitate. Nu o sa imi las copilul nesupravegheat, singur acasa cu o jucarie webcam. Daca sunt acasa nu mai am nevoie de aceasta jucarie pentru ca sunt cu ochii pe el, ma joc cu el, comunic cu el si prefer sa ii citesc eu o poveste. Vorbim de un pluset cu webcam si ceva jocuri "interactive" nu de omul bicentenar. Copilul nu este autodidact. Cat timp o sa aiba atentia indreptata cate jucaria care ii zice o poveste? Sigur ii capteaza atentia diversele jocuri? Pentru ce categorie de varsta este jucaria asta?

#14
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Oameni, buni, este vorba despre un PROIECT.
Voi deja l-ați tratat ca pe ceva deja existent pe piață și ați deviat cu discuțiile până la a ajunge să spuneți că nu vă veți lăsa copiii nesupravegheați. Și când este nevoie să mergeți la baie cum procedați, dacă sunteți singur cu el? Îl cărați până acolo cu voi? E doar un exempu, nu săriți la mine.
Come on. Mai e mult până departe, cum zice o vorbă românească.

Am completat și eu și i-am dat oarce sfaturi la rubricile în care mi s-a cerut acest lucru.

Chill out, avem destule pe cap și așa.
Peace!Posted Image

#15
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Mersul la toaleta difera de a lasa singur copilul pe mana unui plus.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006

View Postlaurstef, on 25 noiembrie 2020 - 14:37, said:

Oameni, buni, este vorba despre un PROIECT.
Pai, tocmai, ca e proiect. Mai bine sa afle pareri bune si rele acum, cand e stadiul de idee. Asa se face in mod normal, nu dupa ce faci produsul, chiar si un prototip, si nu e util pentru multa lume.

#17
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View Postaceton, on 25 noiembrie 2020 - 14:42, said:

Mersul la toaleta difera de a lasa singur copilul pe mana unui plus.

Ok. Atunci gândește-te că ești în bucătărie și tb să gătești ceva. Lucru care îți ia ceva timp...mai mult decât mersul la toaletă. Pentru asta nu poate fi util?
Nu vorbesc aici de a lăsa copilul o zi întreagă sau  „Ț”-șpe ore cu plușul/ roboțelul, sau ce mama mă-sii o fi el.

#18
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Momentan pot sa vorbesc doar din perspectiva de parinte cu copil de 1 an. Cand gatesc sta in scaunelul lui si ii dau sa manance sau ii dau un morcov la ros. Nu exista jucarie care sa ii atraga atentia pe termen lung. La prescolari nu stiu in ce masura o sa mai fie utila. Se mai joaca ei cu asa ceva? De aceea am eu retinerea asta. Ai copil?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate