Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dacă schimb receptorul de satelit cu unul de cablu, pot fi probleme la împerecherea cu noua cartelă?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Am instalat cablu, vreau să reziliez contractul de satelit.
Aș vrea practic, pe lângă CAM-ul oferit gratuit pentru programe codate, să mai am un receptor de cablu pe care, punând un USB Stick, să pot programa o înregistrare a unui program.

Am deci vânzare un receptor de satelit (Kaon NA9240 HD, foarte puțin folosit, din 2018 încoace stric pentru canalele Digi + Eurosport &   de când nu mai e pe Telekom) sau îl ofer la schimb cu unul similar de cablu (un Humax Digi+C HD4 mi-ar plăcea!), dacă e cineva interesat.

Dacă am un receptor de cablu Digi folosit  trebuie să merg cu  receptorul de cablu la un punct RDS  și să-l las pentru a fi împerecheat cu o cartelă, da? E gratuită operațiunea, se acceptă în mod curent ? Pot fi probleme la împerecherea cu noua cartelă?

Deocamdată la schimb mi-a oferit cineva un Kaon NA 1410, nu știu din ce an. Ce ziceți, merită, dacă nu găsesc altceva la schimb sau nu îl vând pe cel de satelit?
Ce probleme ar putea avea (văd că e un model mai vechi, introdus prin 2014), cum îl pot testa ? Un receptor de cablu poate fi testat pe cablu fără  cartelă  (la satelit cred că e OK pe un program free gen UTV, nu?!)?

#2
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 satcodx2002, on 25 noiembrie 2020 - 10:36, said:

Un receptor de cablu poate fi testat pe cablu fără  cartelă  (la satelit cred că e OK pe un program free gen UTV, nu?!)?
Sigur, in mod normal un receiver (fara cartela) pentru cablu (DVB-C) ar trebui sa deschida canalele necodate. Iti recomand Amiko, ieftin.

Edited by Swerige, 25 November 2020 - 11:32.


#3
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007

 Swerige, on 25 noiembrie 2020 - 11:27, said:

Sigur, in mod normal un receiver (fara cartela) pentru cablu (DVB-C) ar trebui sa deschida canalele necodate. Iti recomand Amiko, ieftin.
Mă refeream la receptoarele aduse de Digi... merg OK pe programele necodate, ca un receptor clasic?

Dar dacă tot ai amintit de Amiko ... un Amiko 4K poate fi împerecheat cu o cartelă DIGI pentru programele codate de pe cablu  (Digi 4 K sau măcar canalul de filme)?

#4
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,834
  • Înscris: 07.07.2009
Nu. Fiecare operator împerechează cartela cu receptorul propriu.

#5
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Dar pentru programele necodate pot folosi un receptor de cablu (NA 1410 sau similar) primit de la cineva care nu îl folosește pentru a îl programa să înregistreze programe pe un USB stick sau HDD (fără a fi necesar să fie autorizat în rețea  - MAC/etc)?

#6
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Cel care a vrut să-mi cumpere receptorul de satelit s-a plâns că DIGI nu vrea să îl împerecheze cu cartela pe care o are (i s-a defectat actualul receptor). Ce Dumnezeu vor cei de la Digi, să-și vândă cu orice preț receptoarele noi și să rămânem cu cele nefolosite ?? Parcă nu și-ar dori clienți mulțumiți ...

Eu mă așteptam să mi-l schimbe ei direct pe cel de satelit cu unul de cablu (că doar tot de la ei îl am), dar parcă era subiect tabu, tot ce am înțeles de la angajatul lor e că nu poate discuta subiectul și că răspunsul oficial e ”nu se poate”.

E cineva de la Digi care să mă ajute sau să-mi dea un sfat într-un mesaj privat?  Mulțumesc anticipat!

#7
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
1. Dacă receiver-ul de satelit e luat cu chirie, la rezilierea contractului de televiziune prin satelit îl dai înapoi. Dacă l-ai cumpărat, asta e, ți-ai asumat lucrul ăsta, deci nici nu poți avea pretenția de a ți se schimba un obiect ce folosește la ceva cu un altul ce face complet altceva! Cum să facă schimbarea asta în gestiune, te-ai gîndit? În contabilitate nu există noțiunea de „schimb pe ochi frumoși”!
2. Pe televizorul din dotare nu ai funcție de înregistrare? Dacă e o sculă mai de Doamne-ajută, ar trebui să fie acolo. Ce-i drept, dacă nu are twin-tuner, vei putea înregistra live doar ceea ce urmărești pe ecran, dar cu înregistrările programate (cînd televizorul e închis) nu ar trebui să fie probleme.
3. Pentru a urmări canalele necriptate poți folosi orice receiver DVB-C, nu are importanță tipul, modelul, mărimea, culoarea sau gustul. Dacă te interesează strict funcția de înregistrare, trebuie s-o aibă de la început, vezi că nu toate vin așa de la mămicuța lor. Poți folosi inclusiv un receiver DVB-C care are slot PCMCIA, caz în care nu te mai interesează împerecherea cu cardul deoarece folosești direct CAM-ul de la Digi.
4. Dacă ești chitit să folosești un receiver de cablu de la Digi, uită de receiverul de satelit (mă rog, îl transformi în bibelou sau îl predai frumos la un centru de reciclare) și închiriezi cu 3 lei/lună un STB de la ei, care vine de la început cu cartela în el, cu funcția de înregistrare, cu tot ce-ți dorește inimioara.
5. Personal nu sînt adeptul STB-urilor, prefer să folosesc doar televizorul și o singură telecomandă (chiar și pentru funcția de înregistrare).
Baftă!

#8
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007

 crislacor, on 03 decembrie 2020 - 10:45, said:

1. Dacă receiver-ul de satelit e luat cu chirie, la rezilierea contractului de televiziune prin satelit îl dai înapoi. Dacă l-ai cumpărat, asta e, ți-ai asumat lucrul ăsta, deci nici nu poți avea pretenția de a ți se schimba un obiect ce folosește la ceva cu un altul ce face complet altceva! Cum să facă schimbarea asta în gestiune, te-ai gîndit? În contabilitate nu există noțiunea de „schimb pe ochi frumoși”!
2. Pe televizorul din dotare nu ai funcție de înregistrare? Dacă e o sculă mai de Doamne-ajută, ar trebui să fie acolo. Ce-i drept, dacă nu are twin-tuner, vei putea înregistra live doar ceea ce urmărești pe ecran, dar cu înregistrările programate (cînd televizorul e închis) nu ar trebui să fie probleme.
3. Pentru a urmări canalele necriptate poți folosi orice receiver DVB-C, nu are importanță tipul, modelul, mărimea, culoarea sau gustul. Dacă te interesează strict funcția de înregistrare, trebuie s-o aibă de la început, vezi că nu toate vin așa de la mămicuța lor. Poți folosi inclusiv un receiver DVB-C care are slot PCMCIA, caz în care nu te mai interesează împerecherea cu cardul deoarece folosești direct CAM-ul de la Digi.
4. Dacă ești chitit să folosești un receiver de cablu de la Digi, uită de receiverul de satelit (mă rog, îl transformi în bibelou sau îl predai frumos la un centru de reciclare) și închiriezi cu 3 lei/lună un STB de la ei, care vine de la început cu cartela în el, cu funcția de înregistrare, cu tot ce-ți dorește inimioara.
5. Personal nu sînt adeptul STB-urilor, prefer să folosesc doar televizorul și o singură telecomandă (chiar și pentru funcția de înregistrare).
Baftă!
Mulțumesc pentru sfaturi.

#9
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Chiar vroiam să încerc încerc dacă televizorul înregistrează și dacă este închis când îl programez.
Digi ar face totuși bine să accepte oficial (contra cost) reîmperecherea receptoarelor, cel pe  care îl am e foarte puțin folosit (în stare mult mai bună decât ce dau ei uneori la închiriat la cablu), e chiar păcat să fie aruncat.
În contabilitate ar fi mai greu să fie reintrodus (e mai greu, într-adevăr, să fie evaluată starea, uzura). Până la urmă ar trebui să fie interesul lor să-și păstreze clienții mulțumiți, chiar dacă trec de la satelit la cablu și plătesc o diferență. Dar dacă e cumpărat de altcineva nu mai trebuie să fie reintrodus în contabilitate, doar reîmperecheat, deci doar bunăvoința de  a lua o decizie în acest sens. Mi-aduc aminte câte de geru am făcut , cu mulți ani în urmă, rost de un receptor Humax Digi-II. Au modificat apoi software-ul și nu l-am mai putut folosi pentru FTA (evident nu se oferă să ți-l deblocheze, cum se întâmplă la telefoanele blocate într-o rețea)
Ultimele experiențe cu Digi mi-au dovedit din nou că la seriozitate/ instalări / modificări stau mult mai rău decât ceilalți (Telecom, UPC), marele lor atu rămâne prețul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate