Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

In cazul in care nu ai medic de familie, unde poti face vaccinul?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
DubAIG

DubAIG

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2020
Buna! Din cauza unor dizabilitati progresive, de 2 ani nu am un job si prim urmare nici asigurare de sanatate la stat.In acest caz, cum procedez pentru a face vaccinul? (Covid, gripal sau de orice fel)

Ai posibilitatea de a avea un medic de falimilie daca nu esti asigurat la stat? Daca da, cum pot proceda? Multumesc

#2
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Pai daca ai dizabilitati, in principiu poti primi certificat de incadrare in grad de handicap. Acesta acopera si asigurarea medicala.
Pentru obtinerea lui, e cam foarte complicat pt ca asa e facut sa fie. Exista o comisie de evaluare a persoanelor cu handicap in fiecare judet si din pacate acestea isi bat joc la greu de oamenii cu adevarat suferinzi. In acelasi timp, vand certificate unora fara nici o afectiune, cel mai recent fiind prins in Timis un gunoi, care este (sper ca nu au intors hotararea ca o atacase) in arest preventiv acum.
In functie de boala cred ca poti gasi daca se incadreaza si in ce grad de handicap si cat e valabil certificatul cand il obtii, pt ca se fac pe 6 luni, 1 an sau permanente.

#3
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Te duci la Casa de Asigurari de Sanatate la care apartine localitatea de unde esti,platesti asigurarea pe una-sau trei luni,iei dovada ,te prezinti la un centru permanent din teritoriu,unde sant majoritatea tot medici de familie si treaba este ca si rezolvata.Daca nu au vaccin,faci programare.Te poti intelege cu un medic de familie de acolo sa te ia la el,la cabinetul lui,daca vrea.
Referitor la vaccinul anti covid,aceasta nu se va face la medici de familie.

#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
mi-a trecut pe la ureche (scuze, nu ma intereseaza problema vaccinului), ca nu se poate face de cei cu boli cronice si de copiii pana la 18 ani. Adica are ceva contraindicatii. Sigur de incadrezi in categoria celor vaccinabili?

Vaccin sau nu, trebuie sa ai acces la asistenta medicala gratuita, mai ales ca suferi de o boala, de aceea te sfatuiesc si eu sa faci ce-a zis colegul mai sus. Cel putin anul trecut, drumul meu a fost ANAF->Casa de sanatate. La ANAF am facut declaratia unica cu care m-am dus la Casa de sanatate. Nu trebuie platit pe loc. Cred ca a fost 1200-1300 lei pt un an. In secunda 2 de cand te inregistreaza la Casa de sanatate esti asigurat si te poti inscrie la orice medic de familie vrei. Nu amana chestia asta, n-are sens sa scoti bani din buzunar pentru analize, de exemplu. Sau, daca ai nevoie de antibiotic si stii ca la farmacii nu dau fara reteta, ce-o sa faci, platesti consultatia la un medic ca sa ai reteta cu parafa lui si sa poti obtine un banal antibiotic?

Edited by Michidoo, 25 November 2020 - 22:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate