Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Franciza Hrana pentru animale de companie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
Theotilis

Theotilis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2021

 Dutuvictoria, on 07 ianuarie 2021 - 10:00, said:

Citiți comentările de mai sus. Mirel ne-a spus numele firmei și numele acționarului. Azi am primit și eu de la ei așa-zisul contract. Pt a vedea detaliile firmei. Dacă știe cineva sau a mai făcut afaceri sa ma contrazică.... Oare nu era normal sa se încheie și un contract la notar, totuși este o procedura de vânzare-cumpărare?!

In mod normal se francizeaza afaceri care deja functioneaza, se prezinta situatii financiare, un manual de francizare care contine fiecare detaliu legat de ceea ce trebuie sa faceti, cum, unde, ce suport ofera ei, care va sunt furnizorii, modul de promovare, marketing, logo, conditii de calitate etc... Ganditi-va ca Mega Image, ING, covrigariile Petru sau Fornetti sunt francize, toate arata la fel, produc la fel, au locatii similare, marketing similar, totul este ca o unitate... Repet, o franciza are valoare pentru ca deja este un business structurat, profitabil, stabil si cu proceduri bine stabilite care pot fi implementate oriunde si oricand in cel mai mic detaliu.

#38
David2007David

David2007David

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.12.2020

 Theotilis, on 07 ianuarie 2021 - 13:00, said:

Buna,

Sunt cam in aceasi situatie, daca nu reusesti sa incepi productia si toate celelalte promise, contacteaza-ma, poate ne recuperam banii impreuna...
Te rog sa imi lasi un nr de tel sau un mail sa va pot cantacta si sa vorbim mai multe

#39
Dutuvictoria

Dutuvictoria

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2021
Theotilius mulțumesc pt raspuns... Om trăii și om vedea ce se întâmplă mai departe... Mai am o fărâmă de speranța că va fi bine. Oare dvs din ce oraș sunteți?!

#40
Mirel89

Mirel89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.12.2020
Este tapa garantata. Azi am primit confirmarea exact de la administratorul firmei.
Este cel de pe facebook , a zis k un cunoscut a facut firma pe numele lui si ia promis ca fac ban, l.am abordat pe facebook si a zis k a facut cineva firma pe numele lui si ca e teapa .
Am mai vb cu unu care a dat si banii si a zis k firma este fantoma si se afla in atentia politie , din cauza k is multe reclamati si nu sau onorat comenzile.

#41
Dutuvictoria

Dutuvictoria

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2021
Mirel89 nu ar trebuii în situația asta sa se facă oprire pe cont?! Mai ales dacă politia știe. ..

#42
madalinpopa

madalinpopa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2021
Daca, intr-adevar, cel de pe facebook e administratorul firmei, e teapa 100%.

#43
Dutuvictoria

Dutuvictoria

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2021
Mirel89 unde ai găsit numele asta?! Ca și eu am încercat sa aflu un nume ceva și nimic! Iar despre firmă, la fel nu prea multe, codul caen e pe construcții.

#44
DanLaurentiu2021

DanLaurentiu2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2021
[email protected]
Aceasta este adresa de email pe care am primit informatiile de la inceput.
Nu este normal sa achizitionezi ceva fara o ACCEPTARE privind un audit extern platit de cumparator si audit juridic.
La un momentat in Italia se vindeau lini de productie pentru ulei de masiline direct cu contract, dar sa constatat o are excrocerie.
Sper ca in cazul de fata sa nu fie asa.
Nu este normal ca la telefon sa nu raspunda nimeni si NIMENI sa nu reuseasca sa se intalneasca cu p persoana de decizie sa dicute si detaliile legate de rezultatul analizei de laborator....

#45
Dutuvictoria

Dutuvictoria

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2021
Eu am vb la tel, cei drept acum 2 luni și pe urma doar pe mail. Le-am zis ca vreau sa ne întâlnim și mia dat adresa 7nde ar avea birou bănuiesc. Bistrița piața cetăți nr 34

#46
Dutuvictoria

Dutuvictoria

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2021
Trebuia sa mergem sapt asta la ei, dar după toate comm, am renunțat.

#47
madalinpopa

madalinpopa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2021
Practic ei vand niste utilaje la pret dublu, pe care le cumpara pe banii celor care platesc franciza. Am vorbit cu cineva care a platit franciza, i-au venit utilajele si atat. De aproape un an de zile nu a produs nimic.

#48
Theotilis

Theotilis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2021

 Dutuvictoria, on 08 ianuarie 2021 - 17:59, said:

Eu am vb la tel, cei drept acum 2 luni și pe urma doar pe mail. Le-am zis ca vreau sa ne întâlnim și mia dat adresa 7nde ar avea birou bănuiesc. Bistrița piața cetăți nr 34
La o cautare pe google, la adresa respectiva apare agentie Garanti Bank: https://www.garantib...tent=UID3ffcffb

#49
Dutuvictoria

Dutuvictoria

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2021
Da am întrat și eu pe google  maps și e un bulevard cu terase magazine bănci. Probabil au ceva în chirie fără nici o reclama. Cine știe. Ma tot gândesc la treaba cu politia.. Dacă au reclamații de ce încă mai profesează?!

#50
David2007David

David2007David

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.12.2020

View Postmadalinpopa, on 09 ianuarie 2021 - 08:57, said:

Practic ei vand niste utilaje la pret dublu, pe care le cumpara pe banii celor care platesc franciza. Am vorbit cu cineva care a platit franciza, i-au venit utilajele si atat. De aproape un an de zile nu a produs nimic.
Ar fi interesant sa ne spuneti de la ce firma au primit utilajele. Pentru ca firma care apare pe contracte este infiintata ulterior.

#51
florentinadaniela

florentinadaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2011
Cautand pe google despre franciza petsil am descoperit pe olx niste anunturi dezactivate. Unul pus de petsil, care mai are inca 3 anunturi active, tot cu franciza. Unul pus de CL Energy, care are foarte multe anunturi cu utilaje de producere peleti, dar si cu afaceri la cheie. Interesant este faptul ca dupa ce am vizualizat anuntul lor referitor la franciza cu mancare pentru animale, anuntul a fost dezactivat.

#52
Dutuvictoria

Dutuvictoria

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2021
Cei de la CL energi, vând doar utilaje pt hrana de animale, iar la cea cu peleti au și contracte de desfacere. Cei de la Petsil au mai multe anunțuri dar și CL, faza cu dezactivatul aunțurilor, probabil a trecut de o luna și se dezactivează singure. O sa apară din nou, doar urmăriți.

#53
Theotilis

Theotilis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2021

View PostDutuvictoria, on 09 ianuarie 2021 - 20:00, said:

Da am întrat și eu pe google  maps și e un bulevard cu terase magazine bănci. Probabil au ceva în chirie fără nici o reclama. Cine știe. Ma tot gândesc la treaba cu politia.. Dacă au reclamații de ce încă mai profesează?!
Pentru ca au o multime de firme si se muta de pe una pe alta, scopul lor este doar sa vanda utilajele, la un pret mult mai mare decat merita si pentru asta promit retete, clienti, piata de desfacere etc... Ceea ce se vinde pe "fabricastartup" sau cum ii spune la site este de fapt o productie in lohn (ei ofera meteriel etc si omul produce pentru ei, doar ca dupa ce isi vand utilajele omul nu mai produce nimic ca nu-i mai gaseste).

View Postflorentinadaniela, on 11 ianuarie 2021 - 12:24, said:

Cautand pe google despre franciza petsil am descoperit pe olx niste anunturi dezactivate. Unul pus de petsil, care mai are inca 3 anunturi active, tot cu franciza. Unul pus de CL Energy, care are foarte multe anunturi cu utilaje de producere peleti, dar si cu afaceri la cheie. Interesant este faptul ca dupa ce am vizualizat anuntul lor referitor la franciza cu mancare pentru animale, anuntul a fost dezactivat.
Da, da. Mie cel de la Passgroup si Costa Leach mi-a povestit despre "afacerea la cheie, cu clienti si piata de desfacere" prima data. Intre timp si-au mai schimbat speechul, au mai facut vreo 2-3 firme sau au cumparat niste firme cu vechime si continua sa fenteze lumea. Doar ca nimeni nu le-a vazut fabrica care o francizeaza si nici nu au primit vreun contract de "desfacere marfa" de la ei.

Edited by Dany_Darke, 12 January 2021 - 11:17.


#54
VirgilMocovei

VirgilMocovei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2021
Eu am fost la sediul lor si totul a fost ok parerea mea, cam dubiosi la telefon si pe mail dar utilajele au ajuns , sunt noi.Echipa lor de instalare/mentenanta pare chiar profesionala, ma asteptam sa vina ''dorel'' cu ceva conserve sa le arunce in garaj si sa dispara..mai bine zis ma asteptam sa nu apara nimeni.
Mi sa facut instructajul mie sotiei si fratelui meu, e usor doar ca trebuie sa faci o norma de 8-10 ore pe zi daca vrei profit,eu am ales franciza 1 de 5000 euro, se achita doar o data dupa semnarea contractului,aici am fost in dubii pentru ca nu aveam nici o garantie ca eu primesc ceva plus frica aia ca suntem in Romania.
Acum astept rezultatul analizelor,se pare ca inca mentin legatura cu mine si nu se ascund cu nimic, am fost la 2 locatii ale unor colaboratori care au inceput recent, cam cu greu m-au primit din motive cum ca virusul sau concurenta chiar daca nu este nici o concurenta.
Se pare ca treaba merge doar ca inca nici unul dintre ei nu a trimis produsul finit la cumparator , deci nu pot valida ca au primit banii pe el.
O sa revin cu informatii curand .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate