Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Accesare Android de pe Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009
P10 lite cu accident si display spart care nu raspunde. Telefon fara parola la momentul incidentului. Scopul e recuperarea informatiilor stocate in el de preferat printr-o metoda care permite folosirea monitorului si mouseului pe post de display si de touchscreen pentru ca in telefon exista si doua aplicatii de criptare date care trebuiesc deblocate prin parola pentru a putea recupera ce se afla in ele.

Prima problema, cand conectez telefonul la PC via USB nu pot da accept la conectare din telefon iar PC-ul mi-l vede astfel doar ca CD Drive (F:) fara sa permita acces la memoria ROM a sa.

A doua problema, nu exista activat usb debugging mode, exista vreo posibilitate de a o face remotely?

Telefonul in service e ultima optiune din ratiuni de securitate a datelor de pe el dar si din motive financiare, adica incerc sa rezolv eu iar unele info de pe net sunt contradictorii in ce priveste primele doua probleme mentionate mai sus.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Cumperi un ecran si mergi la un service unde poti sta langa omul care repara, ecranul se schimba relativ usor.
Gasesti si prin mall-uri service gsm

#3
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009

View Postaeon, on 24 noiembrie 2020 - 14:02, said:

Cumperi un ecran si mergi la un service unde poti sta langa omul care repara, ecranul se schimba relativ usor.
Gasesti si prin mall-uri service gsm

M-am gandit si la varianta asta dar ma costa ~200 lei dar telefon de care oricum nu mai am nevoie, as folosi-o ca ultima instanta.

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Inteleg ca display-ul nu raspunde, dar se mai vede ceva pe el?
Daca da, poti incerca cu un mouse + adaptor USB OTG.

#5
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009

View PostAlice, on 24 noiembrie 2020 - 14:23, said:

Inteleg ca display-ul nu raspunde, dar se mai vede ceva pe el?
Daca da, poti incerca cu un mouse + adaptor USB OTG.

Se vad niste culori pe ici pe colo iar la apasare ele se schimba. E prea distrus sa se vada ceva. Am incercat de cateva ori sa selectez transfer files si sa dau ok in blind la conectarea cu PC-ul dar nu a mers, mai incerc.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postasda, on 24 noiembrie 2020 - 14:18, said:

M-am gandit si la varianta asta dar ma costa ~200 lei dar telefon de care oricum nu mai am nevoie, as folosi-o ca ultima instanta.
Daca datele criptate nu valoreaza nici macar 200 de lei, nu mai bine il arunci direct? Altfel nu pricep cum vine asta...

Edited by dexterash, 24 November 2020 - 14:46.


#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
I see.

Pai, daca nu te mai intereseaza telefonul, poti lua un display ieftin si sa recuperezi datele.
Nu pare foarte complicat de schimbat, mai ales daca nu te intereseaza sa-l mai faci la loc "ca nou"
https://www.magazing...-lite-alb-45360
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sSWX_IEiqJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009

View Postdexterash, on 24 noiembrie 2020 - 14:46, said:

Daca datele criptate nu valoreaza nici macar 200 de lei, nu mai bine il arunci direct? Altfel nu pricep cum vine asta...

Am scris ca prefer intai sa o rezolv eu insumi nu ca nu valoreaza 200 de lei.

View PostAlice, on 24 noiembrie 2020 - 14:46, said:

I see.

Pai, daca nu te mai intereseaza telefonul, poti lua un display ieftin si sa recuperezi datele.
Nu pare foarte complicat de schimbat, mai ales daca nu te intereseaza sa-l mai faci la loc "ca nou"
https://www.magazing...-lite-alb-45360
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sSWX_IEiqJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa vad daca gasesc unul mai ieftin. Totusi telefonul e din sticla si e crapata fata rau, nu stiu daca e suficient sa schimb doar display-ul ca sa mearga si touch-ul chair nu cunosc. Probabil ca daca nu reusesc sa-l conectez la pc si sa activez debugging-ul nu-mi ramane alta cale.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te duci la un service GSM, le plătești 20 - 50 de lei să pună provizoriu un display, te duci cu laptopul după tine, transferi datele și ei își iau displayul înapoi.

#10
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009

View Postwaterman, on 24 noiembrie 2020 - 14:57, said:

Te duci la un service GSM, le plătești 20 - 50 de lei să pună provizoriu un display, te duci cu laptopul după tine, transferi datele și ei își iau displayul înapoi.

Idee buna dar nu stiu cine ar accepta asta sa stau acolo in pandemie pe capul lor... Sau poate ca ar trebui sa prind un display bushit dar functional ca sa il pot scoate ieftin.

Edited by asda, 24 November 2020 - 15:59.


#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postasda, on 24 noiembrie 2020 - 14:18, said:

M-am gandit si la varianta asta dar ma costa ~200 lei dar telefon de care oricum nu mai am nevoie, as folosi-o ca ultima instanta.
Daca nu esti foarte grabit comanda ecranul de pe Aliexpress si vine la pachet cu tot ce trebuie, iar pe youtube gasesti usor tutoriale. Facut asa cu un Redmi 7A, vreo 80 de lei cred ca a fost ecranul cu tot cu carcasa, am transplantat doar ce era in carcasa veche,

#12
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009

View Postspooky51, on 24 noiembrie 2020 - 18:52, said:

Daca nu esti foarte grabit comanda ecranul de pe Aliexpress si vine la pachet cu tot ce trebuie, iar pe youtube gasesti usor tutoriale. Facut asa cu un Redmi 7A, vreo 80 de lei cred ca a fost ecranul cu tot cu carcasa, am transplantat doar ce era in carcasa veche,

Astazi m-am ocupat 9 ore doar de problema asta si sa stii ca mi-a trecut prin minte pentru ca am vazut mai multe tutoriale si nu e atat de complicat pe cat pare.

Chestia e ca am nevoie cred atat de display cat si de touch din cate am inteles dar eu nici macar nu vreau sa le montez in telefon, doar sa le conectez pana imi recuperez datele si astfel ma intereseaza cu ce alte tipuri de display/touch e compatibil acest sistem de conectare ca sa nu fiu nevoit sa caut doar pentru modelul meu si poate sa gasesc mai usor/repede/ieftin.

#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Mai ieftin de 80 de lei? Nu cred ca o sa gasesti
Display-ul e cu tot cu touch.

Edit: Sau fi roman pana la capat, daca 80 de lei e mult, comanda display-ul, fa-ti treaba si trimite-l inapoi.

Edited by Alice, 24 November 2020 - 21:03.


#14
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009
Nu m-am referit mai ieftin decat pe Aliexpress ca mai ieftin de atat nu se poate, acolo problema e durata mare de asteptare.  Am facut referire la faptul ca am vazut display-uri noi la 150-200 lei sau P10 lite-uri ptr piese la 250-300 lei ceea ce e mult pe un telefon pe care o sa-l mai folosesc  maxim 20 de minute si dupa il arunc. De aia ma gandeam sa aflu de compatibilitati si cu alte display-uri, poate mai ieftine/cu oferte mai multe.

Dar mi-ai dat o idee geniala in legatura cu cei de la emag la care nu am facut in 7 ani si zeci de mii de lei cheltuiti niciun singur retur iar dupa ce mi-au si au facut multora ca mine anul asta de B.F. chiar as vrea sa fiu roman pana la capat si eu o data cu ei Posted Image

Edited by asda, 24 November 2020 - 21:50.


#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Mai uita-te o data la ce link am pus: http://www.magazings...-lite-alb-45360

#16
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009

View PostAlice, on 24 noiembrie 2020 - 22:24, said:

Mai uita-te o data la ce link am pus: http://www.magazings...-lite-alb-45360

Bun pretu', 100 lei cu livrare cu tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate