Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Teren mic, dileme mari.

- - - - -
  • Please log in to reply
611 replies to this topic

#577
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Da, la cum sună organizările....  Nu știu ce îmi rezervă viitorul. Privesc în urmă și sunt uimit de cât de.... încrezător eram. Acum totul este blocat- războiul, criza economică etc. Nu mai vreau să fac aceeși greșeală, cum am făcut la casa de la țară. Atunci am început când prețurile erau la apogeu. După un an prețurile scăzuseră mult. Acum ce va fi?... Dar să fim sănătoși!
Nu vreau să mă ocloșesc în barăcuță. Dar sunt împăcat, să nu spun resemnat, cu orice s-ar întâmpla în viitor.
Am spus de ce nu am turnat beton-lipsă autorizație. Ea, dacă este cazul, se poate ridica foarte ușor. Temerea e legată de lipsa autorizației.

#578
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
E pentru organizare de șantier. Autorizația pentru casa ai obținut.o ?

Da într-adevăr nu e o perioada propice pentru a demara o construcție familiala ,doar daca e ceva de mare necesitate. Și noi am făcut o căsuța de 28-30 mp cu o camera de 6 mp, salon 15 mp cu supanta ,wc 2.2 mp , sus in pod ceva util si o terasa in care va fi înglobată bucătăria. Ceva micuț dar cat mai util. Camuflata in livada de pomi , vita de vie ,arbuști fructiferi și plante cățărătoare. Pe langa grătar, hamac, balansoar ,sera ..
Apoi vedem pe viitor când ne vom apuca de casa.

#579
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Da, autorizatia pt casa am obtinut-o.
Si eu ii voi face o terasa. Dar am zis sa mai stau. Sa nu apara asa, tam-nisam toate. Una e sa fie o ceva, ce ar semana a organizare de santier, alta este sa apara imbracata in siding, terasa etc.
Cu casa nu sunt constrans, avem unde sta. Am zis sa mai asteptam, sa vedem cum evolueaza lucrurile.

#580
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 23.02.2007
Din ce imi dau seama din cerinte, eu as fi luat proiectul lui Roman si l-as fi prezentat familiei.

#581
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Nu. Scopul meu nu este sa fac o chestie mica, unde sa stau cateva ore. Imi doresc sa nu mai stau in apartament. Am crescut la tara, la curte. Nu imi place sa stau inchis. Nu ma vad stand in apartament. Eu vreau la casa. Dar acum nu imi pare potrivit sa incep.
Proiectul lui Roman era la fix daca aveam mai mult teren. Initial asta voiam. O casa cu 2 dormitoare si tot in acelasi loc o....garsoniera. Ca la DIY.
Roman_roman, tu ai facut conceptul pe care l-ai pus candva?

#582
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La ce concept faceți referire ?!

View Postsacos, on 09 noiembrie 2022 - 18:09, said:

Nu. Scopul meu nu este sa fac o chestie mica, unde sa stau cateva ore. Imi doresc sa nu mai stau in apartament. Am crescut la tara, la curte. Nu imi place sa stau inchis. Nu ma vad stand in apartament. Eu vreau la casa.
Nici mie nu îmi place sa stau închis în apartament, de aceea am luat acest teren (2000 mp) pentru a avea unde să iesim, sa grădinărim și să avem un mic acoperiș pâna ne vom apuca de casa.

Căsuța din livada am gândit.o să rămână pentru musafiri. Pentru soacra.mea daca sforăie prea tare :)))

#583
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
https://forum.softpe...4#entry26608234
La aceasta

#584
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ooo aia a fost ceva de inceput. Arata diferit tare fata de ce e acolo.

#585
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Și nu ne pui niște schițe, niște foto? Pentru inspirație. Orice informație este  binevenită.
Dar tot nu am aflat cum etanșez instalația electrică, fără spațiu tehnic Cum prind dozele de membrana antivapori

#586
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Poftim. Foto nu postez..sry

Pentru etanșarea dozelor se folosește banda de aluminiu ..caută pe net că găsești filmulețe de cum se executa instalația electrică la structuri din lemn.

Attached Files



#587
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Foarte faină! O adevărată garsonieră!

#588
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Mai am de lucru la ea cu finisajele și cu instalațiile. Pe exterior predomina lambriul de lemn cu piatra și mici porțiuni de finisaj de lavabil, toate sub diverse forme ,dar cu nuanțe cât mai naturale. La interior e salonul open space cu diverse elemente din lemn pe clești , cu riflaje atât pe verticala cat și pe orizontala, lambriu 3d. La terasa/bucătărie o combinație între lemn-caramida aparenta și lavabil(gri) cu mobilierul pe alb.
La exterior va fi montata o umbrela mare cu masa și scaune unde se va sta vara.
Prepararea mâncării va fi făcută cu plita pe inducție. Încălzirea la interior cu șemineu electric.
Pe acoperiș vor fi 6 panouri de 275W , paratrăsnet și un panou pentru apa calda.
Vedem pe parcurs ce idei ne mai vin.
Plantele sunt inca la inceput : cataratoarele pe pergolele exterioare - mana maicii Domnului și glicina , un rondou cu piatra și plante ornamentale , alei cu pietriș , pomii sunt de-abia la al 4-lea an de-abia aștept să crească mari astfel încât să "îmbrace" aceasta căsuța.
Ne jucam și noi ..in timpul liber

Încă o mențiune - ne.am dorit să avem cam de toate în livada/gradina/sera astfel încât să avem pe ce pune mana/să mâncăm.

#589
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Ce bine e planuit totul. Si eu nici macar nu stiu ce mananc la pranz.

#590
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Șui mie mi-a plăcut foarte mult. Dacă aveam mai mult teren, sigur făceam una așa! Nici nu credeam că se poate organiza așa bine spațiu! Faină foc! Mă și vedeam stând pe prispă, la răsărit de soare.

#591
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 23.02.2007
De asta zic ca se potrivea asta a lui Roman, sau una asemanatoare, mai bine dupa mine :) Dar sunt constrangeri.

#592
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Mie mi-e teama si cu asta a mea, mica, ca vin cei de la urbanism sa intrebe de acte.
Apropos!... exista vreo procedura simplificata de a intra in legalitate cu ea? Sa nu mai stau cu teama.

#593
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Andbozo eu sunt mai ciudat cu organizarea :) Am plecat de la împrejmuire dublat de gard viu, livada , curte cu plante/copaci ornamentali, vie , mure/zmeura/căpșuni plus n arbuști fructiferi ..pentru că astea ajung mai greu la maturitate. Apoi am preferat sa ridic aceasta căsuța cu amenajarea in livada al unui spatiu de relaxare. Și după aia ,când o fi, o sa ne apucam de casa.
Majoritatea se apuca de casa ,fara împrejmuire etc ..și după ce o finalizează cât de cât își organizează cu plantele, pomii etc , se chinuie pe drumuri cât ridică casa, daca nu au un mic acoperiș de a sta peste noapte acolo. Noi nu ne.am dorit un astfel de parcurs. Dacă avem un locușor de verdeață unde ne putem relaxa atunci finalizarea casei mai poate fi amânată.

Sacos poți cere autorizație pentru construcție provizorie . Dar, daca nu te deranjează nimeni cu vreo.o vizita , stai relax. Sunt alții care ridică blocuri fara ac ..

#594
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 23.02.2007
Nu vine nimeni sa te intrebe de acte. Doar daca te da cineva in gat. Si intrarea in legalitate presupune obtinere AC si intabulare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate