Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Teren mic, dileme mari.

- - - - -
  • Please log in to reply
611 replies to this topic

#541
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Tocmai asta incerc sa evit. Din acest motiv nu vreau sa construiesc cu betoane. Imi pare foarte dificil de remediat. In lemn pot sa controlez mai bine, sa remediez eu, sa depind msi putin de altii. Dar la cum sunt vremurile!.... Nu stiu ce va urma, ce va fi.

#542
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Dupa un an si 3 zile de la depunerea completa a documentatiei, astazi s-a montat cutia pentru BMP.... Am privit totul foarte straniu. Toata energia s-a epuizat....
Oare pana la sfarsitul anului vor monta si contorul?....

#543
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Ai depus Dosarul Instalatiei de Utilizare?
Ca eu nu stiam de ala si am mai intarziat vreo doua saptamani...

#544
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Nu stiu ce inseamna. Am incredintat lucrarea unei firme. In ATR apare ca documentatia completa a fost depusa in 28.09.2021. Am bransament definitiv. Am solicitat o priza trifazica si doua monofazice. Vor fi montate intr-o cutie metalica, cu tablou separat.

#545
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Cred ca contorul il instaleaza si sigileaza distribuitorul. Nu firma. Acolo faci sesizare si au termen 30 de zile sa raspunda.

#546
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Da, distribuitorul. Problema nu e la firme. Firmele, cu mici exceptii, se misca foarte repede. Cablul a fost montat in aprilie. Pana in martie am asteptat dupa ATR. Cutia trebuia scoasa la licitatie in mai. Dar....,,colegul este bolnav", ,,colegul este in concediu" etc.Asa,abia in august s-a facut licitatia. Si asta doar dupa ce am facut scandal.
Il inteleg pe cel care mi-a vandut terenul. A vandut tot si a plecat definitiv din tara.

#547
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Vreau numai sa ajut.
Stiu ca distribuitorul nu a montat contorul pana cand nu a fost depus dosarul ala despre care ziceam mai sus, care a mai costat cateva sute de lei.
La tine probabil cu prizele alea, la mine era despre toata instalatia.
Mi-au cerut si o fotografie cu cablul care era pregatit de la bransament catre instalatia de utilizare.

#548
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
LE:

#549
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Sun luni la firma. Acum, ce mai conteaza cateva sute?.... Eu am nevoie de nenorocirea aia trifazica pt foraj. Sa nu mai foloseasca generatorul. Bine, vreau sa fac si o baraca, sa mai  tin o sapa, o grebla.

#550
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.08.2020

View Postsacos, on 30 septembrie 2022 - 22:05, said:

Dupa un an si 3 zile de la depunerea completa a documentatiei, astazi s-a montat cutia pentru BMP..
Bună ziua, ați fost norocos. La noi a durat exagerat de mult. După ce se montează cutia pentru branșament, firma care a executat lucrarea depune o cerere pentru recepția și punerea în funcțiune a instalației de racodare. Pentru noi cererea respectivă s-a depus în noiembrie 2021 și abia în mai 2022 am obținut certificatul de racordare. După ce aveți certificatul de racordare puteți încheia contract de furnizare cu cine doriți, iar acel furnizor vă montează contorul. Am făcut cu firmă autorizată ANRE, dar mi s-a părut bătaie de joc tot procesul. După ce am avut cutia pentru branșament și noi voiam să știm cum facem să avem și contor, iar răspunsul a fost că treaba lor a fost doar până la cutie și e treaba noastră să facem restul pasilor conform nu știu ce literă din anumit regulament. Adică nu ne-a zis nimic concret. Cererea noastră pentru ATR a fost blocată și de așa zisa lege prin care branșamentul ar trebui să fie gratis...ei bine nu e nimic gratis...Nici nu ne așteptam să fie gratis, dar măcar să nu ne consume atâta timp și nervi

#551
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Casa mai faci?

#552
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View Postcrocko.dilul, on 01 octombrie 2022 - 08:08, said:

Ai depus Dosarul Instalatiei de Utilizare?
Ca eu nu stiam de ala si am mai intarziat vreo doua saptamani...
Poți sa detaliezi mai mult despre actele cerute? Ma gândesc la proiect, dar altceva nu îmi vine in minte.

#553
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Așa a fost si la mine, și prima data când nu aveam deloc curent și a doua oară când am cerut spor de putere. Nu s-a instalat contorul pana nu s-a depus dosarul instalației. Și eu am făcut cu o firma. Le-am zis ca am proiectul instalațiilor electrice interioare dar nu de  ăla au avut nevoie, cel puțin așa a zis firma cu care am lucrat. L-au depus ei in câteva zile si câteva sute de lei iar ulterior au montat contorul.

#554
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Uite un exemplu, cel mai simplu.

View Postanothertwo, on 02 octombrie 2022 - 14:23, said:

Poți sa detaliezi mai mult despre actele cerute? Ma gândesc la proiect, dar altceva nu îmi vine in minte.


#555
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Sun maine la firma, sa imi monteze si tabloul cu cele doua prize, in cutie metalica. Nu am sunat fiindca m-am gandit ca dispare, ca il va fura.

#556
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008

View Postbobitzaaa, on 02 octombrie 2022 - 14:17, said:

Casa mai faci?
La cum evolueaza lucrurile intern si international.... Eu sper sa fac. Nu stiu cand, dar sper. Evolutia lucrurilor (inflatie, razboi) pare ca este potrivnica.
Astazi am fost pe acolo si am observat ca a disparut bransamentul provizoriu pt organizarea de santier a celor de vis a vis. Au crescut buruienile.
Voi suna maine dimineata la firma, sa depuna acel dosar de care se vorbeste aici.


#557
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008

View Postbirau1982, on 02 octombrie 2022 - 15:49, said:

Nu s-a instalat contorul pana nu s-a depus dosarul instalației. L-au depus ei in câteva zile si câteva sute de lei iar ulterior au montat contorul.
Aatazi de dimineata am primit un telefon de la firma ,,s-a montat cutia si nu ne-ati anuntat! Venim sa montam tabloul" La ora 9:30 era montat. Urmeaza depunerea dosarului pentru receptie.

Attached Files


Edited by sacos, 03 October 2022 - 20:24.


#558
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Epopeea continua.... Primesc ieri un telefon ,,am certificatele de racordare pt toate lucrarile, doar al tau lipseste" Intreb daca sund depuse toate documentele. Sunt asigurat ca toate au fost depuse.
Am sunat ieri toata ziua la Electrica, am trimis mail- nimic. Nimeni nu raspunde.
Astazi m-am dus la ei si am pierdut o jumatate de zi. Bezna mintii!.... Nimeni nu stia, niciun birou nu putea sa spuna cu precizie daca a primit, daca e ceva in neregula etc.
Dupa ce nu am aflat nimic, m-am dus la director sa reclam. Mi s-a spus ca procedura este sa te inscrii in audienta, sa fii programat. Le-am spus sa nu vorbeaaca de funie in casa spanzuratului. Ei nu respecta nicio procedura, deci nu imi pot cere sa resoect eu. Directorul nu era. Dar am fost dus intr-un alt birou, o sefa. A inceput sa dea telefoane ptin departamente/birouri. La un momemt dat o aud ,,e penibil sa nu putem sa stabilim cu precizie etapele parcurse ale unui dosar"
Se intamplase o....eroare, "ne cerem scuze!". In loc de dosarul pt BMPT a fost reincarcat pe platforma dosarul cu executia bransamentului. "Noi am crezut ca este o intarire" sau ceva de genul acesta a spus cineva dintr-un birou. Cert este ca dosarul pt receptia BMPT nu fusese depus, a fost ratacit. Firma care a montat BMPT-ul a uitat sa depuna dosarul....
Au mai trecut 2 saptamani. Mi s-a promis ca va fi depus astazi Maine ma duc iar sa verific daca l-a depus.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate